Odzyskany 46

Okładka książki Odzyskany 46 Grzegorz Kalinowski
Okładka książki Odzyskany 46
Grzegorz Kalinowski Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Granatowy (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Granatowy (tom 3)
Skarpa Warszawska
2022-08-24
2022-08-24

No niestety słaba książka mocno odstająca od poprzednich części, mamy przydługie opowieści bohaterów o tym co się z nimi działo przez co książka staje się bardziej historią nie tylko naszych bohaterów ale także ich antagonistów, poszukiwanie nazistów, odrodzenie rzeszy, szbaer na ziemiach odzyskanych. Przez te wszystkie zabiegi dostajemy książkę historyczną o latach powojennych a sama akcja schodzi na dalszy plan, niestety.

Przecz z komuną i jej pobratymcami. Cześć i Chwała Żołnierzom Wyklętym.

Przecz z komuną i jej pobratymcami. Cześć i Chwała Żołnierzom Wyklętym.

Bardzo słaba książka, która na dodatek sama nie wie, czym ma być: książką historyczna, sensacyjną czy może jeszcze czymś innym. Podsumowania historyczne w formie długich wypowiedzi czy przemyśleń bohaterów rażą swoją sztucznością, zaś wątek sensacyjny jest prowadzony byle jak, bez dbałości o logikę. Dodatkowo nie popisał się wydawca - nie czytałem jeszcze tak źle wydanej pozycji - zdania pozbawione sensu, fatalna interpunkcja to niektóre z wielu błędów. Myślę, że inne publikacje tego wydawnictwa będę omijał szerokim łukiem.

Autor męczył się pisząc, a ja męczyłem się czytając. Zdecydowanie wcześniejsze części tej serii były lepsze.

Trafiłem na tą pozycję przez przypadek, ponieważ rzadko się zdarza, że nie czytam danej serii chronologicznie. Mam mieszane uczucia, może dlatego, że nie przeczytałem jeszcze „Wyzwolonego”. Największa zaleta to pomimo swojej długości opisy powojennego świata. Mamy również dużo historii, m.in. Austro - Węgier. Fabuła posiada też całkiem dużą dawkę humoru. Minus autor "skacze" między wątkami jakby bez ładu i składu.

Jest to chyba najgorsza powieść Grzegorza Kalinowskiego. Nudna, przewidywalna i niepotrzebnie rozwleczona.

Cała seria znakomicie przybliża trudną historie Polski. Świetna fabuła do ekranizacji !!! Czytało się fajnie (choć miałem czasami wrażenie lekkiego chaosu -być może zamierzonego). Polecam.

Przygód Wincentego Rybskiego, przedwojennego komisarza Policji, ciąg dalszy, tym razem na Ziemiach Odzyskanych w opowieści jak z Dzikiego Zachodu :)

Dalsze losy Wincentego Rybskiego i innych bohaterów serii. Tym razem akcja toczy się, oprócz Warszawy, na Dolnym Śląsku. Wyrusza tam grupa specjalna MO z porucznikiem Białym na czele. Akcja nosi kryptonim Glaca . Milicjanci mają zaprowadzić porządek na Ziemiach Odzyskanych walcząc z bandami szabrowników. Jung ma przed sobą inne zadanie, podąża śladem SS-mana, który ma stanąć na czele nowej germańskiej elity. Ciekawe fakty historyczne z lat tuż po zakończeniu wojny, w tym dotyczące historii Węgier i Austrii. Trochę słabsza od poprzednich z serii.

Kompletne pomieszanie z poplątaniem. Niby zamknięcie cyklu, a chaos panujący na kartach powieści jest wszechogarniający. Ale mimo tego zamieszania finał jest aż do bólu przewidywalny. Źli - czyli ubecy, Ruscy i Niemcy dostaną za swoje. A wygrają? Oczywiście nasi, chłopcy z lasu, chłopcy z AK

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Lista H.8. sierpień 2022
  • Najgorętsze premiery A.D. 2022