Gra w oczko

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
literatura polska
Ag2S

Wyjątkowa książka Grzegorza Kalinowskiego, który telewizję zna od podszewki i w „Grze w oczko” odsłania jej kulisy. Polskie piekło w świecie celebrytów. Zakłady bukmacherskie i ustawiane mecze. Kradzieże samochodów i szantaże. Podejrzane agencje modelek i lewe interesy. Hazard i polityka. Stare gangsterskie wygi i żółtodzioby, które dopiero wchodzą do półświatka. Sprytne burdelmamy i młode blachary. Sfrustrowani gliniarze i skompromitowani dziennikarze. Kto tu z kim i w co pogrywa?

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

almos | 2019-03-16
Przeczytana: 11 marca 2019

Thriller piłkarsko-dziennikarski zaczynający się od zabójstwa młodego obiecującego futbolisty a potem już leci. Autor bezlitośnie portretuje środowisko piłkarskie, w którym rządzi kasa i lans, a wielkim problemem jest hazard i bukmacherka. Mniej przekonuje zjadliwy opis telewizji, w której wszystko podporządkowane jest oglądalności. Słuchałem audiobooka w słabym wykonaniu Krzysztofa Gosztyły.

Thriller dziejący się w środowisku piłkarsko-dziennikarskim, ale mamy też zjadliwe portrety biznesmenów i polityków. Zaczyna się tak, że młody obiecujący piłkarz, ocierający się o reprezentację, ale też hazardzista i seksoholik, zostaje zabity w swoim mieszkaniu. Denata odkrywa sąsiadka, znana dziennikarka telewizyjna Joanna Becker, a sprawę prowadzi podkomisarz Konieczny z Komendy Stołecznej.

Książkę reklamuje się jako demaskującą dziennikarzy i telewizję, no raczej nie. Dużo lepiej współczesne dziennikarstwo opisują książki '#upał' Olszewskiego i 'Fak maj lajf' Kęckiego. Siłą książki...

WielkiBuk | 2019-01-19
Przeczytana: styczeń 2019

Grzegorz Kalinowski, były dziennikarz TVN i Radia Zet, producent filmowy i baczny obserwator telewizyjnego świata, odsłania jego kulisy w ostrym jak brzytwa kryminale „Gra w oczko”, pierwszej powieści z cyklu #TeamPocisk.

Joanna Becker to jedna z szych warszawskiego dziennikarstwa, która ma nosa do politycznych afer, ale nie ma szczęścia w miłości. Kolejny kochanek odchodzi z jej życia, akurat kiedy piętro wyżej przytrafia się jej nie lada reporterska gratka. W nieprzyjemnych okolicznościach bowiem ginie Dawid Błochowiak, nadzieja polskiej piłki nożnej, reprezentant Polski, gwiazda swojego klubu. Ale jak się okazuje podobno także nieźle zadłużony hazardzista o ksywie Oczko, czyli Blackjack, który nawet na koszulce miał numer 21, a który niejednej miejscowej szui wisiał sporo pieniędzy. Rusza dziennikarskie i policyjne śledztwo, każdy ma tu coś do stracenia, a gra toczy się o najwyższą stawkę.

W „Grze w oczko” Grzegorz Kalinowski zdaje się kpić ze wszystkich, którzy decydują się...

Danway | 2019-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2019

Grzegorz Kalinowski, rocznik 1966, były dziennikarz radiowy i telewizyjny, wprowadza nas w świat radia, telewizji oraz sportu, a szczególnie piłki nożnej, nie tylko ekstraklasowej, ale także tej z niższych lig. Właśnie z niższych lig do Ekstraklasy, a potem dalej w świat, przechodzi Dawid Błochowiak zwany przez niektórych „Oczko”, ze względu na to, że grał z numerem 21.
Młody, 21-letni zawodnik, trafia także do Reprezentacji kraju, której obwołany został nadzieją. Niestety piłkarz zostaje zabity i rozpoczyna się śledztwo, w którym Artur Konieczny wraz z podwładnym Sławomirem Wiśniewskim próbują odnaleźć sprawcę. Całość gmatwa się, gdy osobą, która znalazła denata jest gwiazda telewizyjna Joanna Becker. Kobieta uruchamia całą telewizyjną machinę, po drodze wprowadzając do gry swojego przyjaciela, także byłego dziennikarza sportowego Michała Misiewicza.
I tak powoli nakręca się spirala akcji, która niestety czasami za bardzo zwalnia i możemy np. przeczytać o meczu Legia Warszawa...

rudy_lisek_czyta | 2019-03-09
Przeczytana: 07 marca 2019

”Gra w oczko”Grzegorza Kalinowskiego to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów piłki nożnej i nie tylko😉.W swojej najnowszej książce autor porusza się po świeci telewizji,celebrytów oraz szemranego hazardu.Układy układziki przesiąknięte rozrywką i naznaczone bezprawiem.Zatem czy dasz się wciągnąć w ten świat wielkich graczy?
.🎲
Akcja powieści rozpoczyna się od zabójstwa młodego chłopaka Dawida Błachowiaka w warszawskim apartamentowcu.Okazuje się,iż ofiara to wschodząca gwiazdka polskiej piłki nożnej z numerem 21 na koszulce,zwany inaczej”Oczko”.Ciało chłopaka odnajduje sąsiadka z dołu Joanna Becker,dziennikarka i reporterka telewizyjna.Na miejscu morderstwa pojawia się ekipa śledczych,którzy rozpoczynają procedurę odnalezienia sprawcy,choć nie wątpliwie jest to,że motywem zabójstwa były pieniądze..i to nie małe.W śledztwo zostaje zaangażowanych klika osób,które próbują dojść do sedna prawdy.Podążając za szlakiem zarodni na jaw wychodzą rożne lewe interesy.Kto tu z kim pogrywa i w...

noodla_books | 2019-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Myślisz, że w świecie władzy i pieniądza wszystko jest kolorowe?
Nic bardziej mylnego.

W zeszłym roku ze swoimi chłopakami (mężem i synem) zwiedziliśmy stadion Bayernu w Monachium. No nie da się ukryć, jego kształt, wielkość i podświetlenie robią wrażenie. Pochodziliśmy, pozwiedzaliśmy od środka. Taki wgląd „od kuchni” początkowo mnie nie zachwycił, dopiero kiedy zeszliśmy schodami przy hymnie Ligii Mistrzów, by wyjść na murawę tego gmaszyska, rozdziawiłam buzię. Przez chwilę miałam ochotę zasiąść na stadionie i poczuć te emocje, które odczuwają kibice.

A wy, mielibyście ochotę na kilka rozgrywek? Usiądźcie wygodnie i wyobraźcie sobie tłum skandujących ludzi na trybunach. Czytając tę historię nawet ja, amatorka i laik dałam się ponieść fali, w którą wkręcił mnie Grzegorz Kalinowski. Były dziennikarz sportowy, obeznany z mediami wpuszcza nas w świat gwiazd, odkrywa bezpardonowo kuluary i tajemnice telewizji i polityki. Pokazuje nie tylko brudne zaplecza, do których przeciętny...

Przeczytana: 07 lutego 2019

„[…] dopóki byli młodzi,stanowili monolit, później interesy i interesiki niektórych z nich zaczęły psuć atmosferę, ich drogi rozchodziły się coraz bardziej. Polaryzacja polityczna, obyczajowa, mentalna. Ktoś został zagranicznym korespondentem, inny — politykiem lub rzecznikiem, a ktoś świnią, reszta zaś rozpierzchła się po różnych redakcjach”.
Śmierć młodego, dobrze się zapowiadającego piłkarza, Dawida Błochowiaka, zwanego „Oczko”, wstrząsa opinią publiczną. Ten wstrząs z korzyścią dla siebie i swojej stacji podtrzymuje gwiazda telewizyjna Joanna Becker. Śledztwo kręci się w kółko a na jaw zaczyna wychodzić coraz więcej brudów z życia zamordowanego, którego pseudonim wiąże się z upodobaniem do hazardu. I to takiego z bardzo wysokimi stawkami. Komu podpadł „kopacz”, którego widziano już prawie w kadrze narodowej? Na jakie tropy wpadną prowadzący dochodzenie policjanci? Do czego dogrzebie się ambitna dziennikarka wespół z byłym komentatorem sportowym?

„Oglądanie w telewizji to jak...

Monika | 2019-02-13

"Gra w oczko" to wyjątkowa książka ukazująca prawdziwe oblicze polskiego showbiznesu i sportu - bez słodzenia, bez owijania w bawełnę i prób zrobienia dobrego wrażenia. Grzegorz Kalinowski opisuje w ciekawy i fascynujący sposób relacje i zależności pomiędzy piłkarzami, trenerami, właścicielami klubów a telewizją czy nawet polityką. Autor zna świat celebrytów z własnego doświadczenia przez co historia staje się bardziej wiarygodna i znajdziemy w niej wiele pikantnych szczegółów z życia "gwiazd". W książce nie zabraknie jednak również humoru i kilku wydarzeń z przymrużeniem oka dla zachowania równowagi. Z pozoru błaha historia uwidacznia jak daleko sięgają wpływy poszczególnych ludzi i jak łatwo dokonać błędnych decyzji. Hazard, szantaż, zakłady bukmacherskie, ustawianie meczów, lewe interesy i polityka to tylko kilka z elementów tej skomplikowanej układanki. Jak wielu niewinnych musi stracić życie aby policja zainteresowała się wlasciwymi osobami ? Kto tak naprawdę jest tutaj katem...

Marcin | 2019-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Ginie reprezentant Polski w piłce nożnej Dawid Błochowiak, a jego ciało znajduje reporterka Joanna Becker, będąca jego sąsiadką.
Śledztwo prowadzi podkomisarz Artur Konieczny. Co takiego się stało, że piłkarz został zastrzelony?
Dostajemy wciągającą akcję opowiadaną z wielu punktów widzenia, Joanny, Artura, tajemniczego człowieka owładniętego hazardem, dwóch drobnych złodziejaszków i domniemanej sprawczyni.
Autor zabiera nas w ostrą jazdę przez meandry układów w świecie piłki, hazardu, polityki i lewych interesów.
Dostajemy szybką i czasami zaskakującą akcję osadzoną w realiach tuż po Euro 2012, z całkiem niezłym humorem bohaterów, którzy przy okazji odkrywania faktów o zabójstwie muszą się także zmierzyć z własnymi problemami.
Dobra pozycja ale według mnie nie przebija serii "Śmierć frajerom".

blurppp | 2019-02-15
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 15 lutego 2019

Jeżeli lubicie literackie wyprawy w nieznane, to radze zwrócić uwagę na twórczość Grzegorza Kalinowskiego. Najpierw pokazał nam zapomniany, by nie powiedzieć właściwie nieznany świat czy może półświatek Warszawy Dwudziestolecia Międzywojennego. A teraz w swojej najnowszej powieści „Gra w oczko” zabiera nas w równie nieznany i dla wielu egzotyczny świat mediów i zaplecza polskiej piłki kopanej na poziomie ligowym. I żeby było zabawniej ta wycieczka będzie miała kształt kryminału.
Jako, że to kryminał to musi być i trup, tę rolę przyjął na siebie piekielnie zdolny dwudziestojednoletni piłkarz Dawid Błochowiak. A przy tym hazardzista, kobieciarz i zapalony imprezowicz. Zbiegiem okoliczności jego ciało z kulką w głowie odkrywa gwiazda telewizyjnej publicystyki politycznej Joanna Becker. Ten zbieg okoliczności skutkuje dwoma równoległymi śledztwami. Jedno z nich prowadzi podkomisarz Artur Konieczny a drugie dziennikarskie Joanna wspierana przez jowialnego outsidera Michała - kiedyś...

MagdaK | 2019-02-20
Przeczytana: luty 2019

Kryminał dla miłośników piłkarskich rozgrywek, ale nie tylko. Znajdzie się w tej książce i zbrodnia i świat wielkich pieniędzy i życie w blasku fleszy, jak i wątek miłosny. Czyta się bardzo dobrze, tym bardziej że Autor doskonale wie o czym pisze, bowiem świat jupiterów nie jest mu obcy z racji własnych doświadczeń, co sprawia, że fikcja nabiera bardziej realnych barw.