Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu

reportaż
Marginesy
2018-10-17
2018-10-17
literatura faktu niebezpieczeństwo policjant praca zawodowa przestępczość przestępstwo wspomnienia zabójstwo życie prywatne

Jak dobry pies może stać się bezpańskim w policyjnym świecie?

Ciekawa i dobrze opowiedziana historia życia policjanta (i milicjanta) w powojennej Polsce. Dla osoby niezaznajomionej z tym okresem od strony historycznej, była to lektura ciekawa i lekka. Pocztówka "z dawnych lat" opisująca codzienność, uświadamiająca, że wtedy też ludzie byli tylko ludźmi, a nie suchym faktem historycznym.
Słuchając, nie miałam poczucia wybielania historii ani próby ukrycia tego, co było nie w porządku. Konkluzja finałowa, stawiana przez Adama Bigaja (bohatera skądinąd opowieści) zdaje się smutnym, ale trafnym podsumowaniem rzeczywistości.

Słuchając, nie miałam poczucia wybielania...

Jedna z lepszych książek z tej tematyki (a mam ich za sobą wiele),które czytałem (w tym przypadku słuchałem). Jeżeli ktoś oczekuje od tej pozycji wartkiej akcji, pościgów, strzelanin etc. to srogo się zawiedzie bo autorzy skupili się na realiach pracy funkcjonariuszy choć kilka drastycznych zdarzeń zostało opisanych w tej książce jak chociażby gość który zamordował matkę i poćwiartował jej ciało a złapano go chwilę po tym jak w workach próbował wynieść część zwłok i je ukryć. Bardzo przyjmeny audiobook a lektor w postaci Bronisława Cieślaka świetnie uzupełnia audiobook.

Super audiobook z głosem nieodżałowanego Bronisława Cieślaka.
Bardzo ciekawa historia byłego mi/policjanta, bardzo zgrabnie napisana przez pana Jakuba Ćwieka, z dużą dozą humoru.
Wszystko to stworzyło książkę po której zakończeniu zrobiło mi się smutno że to koniec.
Gorąco polecam szczególnie ludziom którzy jeszcze pamiętają MO:)

Super audiobook z głosem nieodżałowanego Bronisława Cieślaka.
Gorąco polecam szczególnie ludziom którzy jeszcze pamiętają MO:)

Całkiem nieźle napisane wspomnienia byłego milicjanta, apotem policjanta. Niektóre zdarzenia brzmią na podkolorowane, jednak jako książka czyta się całkiem dobrze.

Jak to zwykle w przypadków psiarskich wspomnień bywa, bohater to ostatni sprawiedliwy wśród szumowin. Poprawne ale bez jakiegoś błysku który sprawiłby, że warto tę książkę polecić.

Książka jest zapisem wspomnień z ponad trzydziestoletniej służby w policji podinspektora Adama Bigaja.
Niby wszystko się zgadza - rzetelna, profesjonalna wiedza wsparta sprawnym, literackim piórem. A jednak jakoś to do mnie nie trafiło.
Myślę, że to efekt niezbyt starannie dopracowanej formy, która jest swego rodzaju zbiorem dość czerstwych anegdot, na dodatek opowiedzianych bez polotu. Tekst dość szybko staje się monotonny, wręcz nudnawy i tylko kilka momentów przykuło bardziej moją uwagę.
W zasadzie, biorąc pod uwagę, że to literatura faktu, nie dowiedziałem się niczego nowego. Obraz policji nakreślony przez jej wieloletniego funkcjonariusza tej formacji rysuje się przygnębiająco - totalne niedofinansowanie, wszechobecne łojenie gorzały i na dodatek przerażający spadek prestiżu - to wszystko nie napawa optymizmem.
Był jakiś pomysł na tę książkę, był również duży potencjał, ale wyszło dość blado. Nie gorzej wypadłyby wspomnienia emerytowanego lekarza, strażaka czy nauczyciela.
Można przeczytać, ale na pewno nikomu bym jej nie polecił.

Świetnie napisana historia wieloletniej służby policyjnej bez zbędnych ozdobników. Nic dodać, nic ująć.

Przyjęło się uważać, że milicjant z czasów PRL to bezwzględny drań. Tutaj mamy drugą stronę medalu.
Porywająca historia. Kiedyś dziadek ostrzegał, żeby nie pracować w służbach publicznych, bo jak się zmieni władza, człowiek zostaje z ręką w nocniku. Czytając tą powieść można się przekonać jak przemiany ustrojowe zmieniają życie milicjanta - policjanta.
Sporo akcji jak na powieść biograficzną. Okraszone obrobiną nienachalnego, sarkastycznego humoru.

Sporo akcji jak na...

Nie mogłam się oderwać od lektury.

Nie mogłam się oderwać od lektury.

Bardzo dobra książka. Opowieść policjanta o codziennej służbie na tle kilkudziesięciu lat, poczynając od milicji, kończąc na czasach współczesnych. Bez koloryzowania, owijania w bibułkę, prostym, branżowym językiem Adam Bigaj opowiada o ekscytującej, pełnej stresu, często niewdzięcznej służbie, o jej jasnych i mrocznych stronach, o "królowej statystyce", nepotyzmie i uwikłaniu w politykę. O satysfakcji i o wypaleniu zawodowym. Zakończenie jest smutne, ale prawdziwe. Ten temat znam od podszewki, więc polecam zapoznać się z blaskami i cieniami ciekawej służby w Policji.

• Literatura faktu