rozwiń zwiń

Świąteczny prezentownik. Kryminał, fantastyka i science fiction

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.12.2022

Dzisiaj przychodzimy z prezentowymi inspiracjami dla wszystkich tych, którzy od literatury faktu wolą dreszczyk grozy towarzyszący kryminalnemu śledztwu, niezapomniane przygody w magicznych krainach czy podróże w nieodgadnioną przyszłość. Specjalnie dla tych czytelników przygotowaliśmy zestawienie książek gatunkowych, które będą pięknie prezentowały się pod choinką.

Świąteczny prezentownik. Kryminał, fantastyka i science fiction

Zaprezentowaliśmy już prezentowniki zawierające nasze propozycje książek dla dzieci i młodzieży, dla miłośników literatury pięknej i poezji, jak również dla tych, których rzeczywistość wciąga bardziej niż fikcja, czyli prezentownik z reportażami, biografiami i publicystyką. Przed nami jeszcze garść pomysłów na świąteczne upominki z gatunku literatury obyczajowej i romansu.

Tym razem przedstawiamy listę książkowych polecajek dla tych, którzy oczekują wartkiej akcji i wciągającej fabuły, pełnej niesamowitych wrażeń i epickich bitew w fantastycznych krainach, oraz rozważań nad przyszłością i rozwojem technologii czy kosmicznych podbojów. Nie zabraknie też czegoś dla fanów krwawych kryminałów.

Zachęcamy do przejrzenia aktualności oraz zapoznania się z treściami opublikowanymi w naszym serwisie w ostatnim czasie. Sprawdźcie także katalog lubimyczytać.pl, znajdziecie tam mnóstwo książkowych inspiracji! 

Prezentownik lubimyczytać.pl - literatura gatunkowa, czyli kryminał i fantastyka

„Prawo matki”, Przemysław Piotrowski (Czarna Owca)

Pierwsza część nowego cyklu Przemysława Piotrowskiego, autora bestsellerowych kryminałów z komisarzem Igorem Brudnym!

Luta Karabina, kiedyś jedna z najlepszych kobiet w siłach specjalnych, obecnie zarabia na życie pracując na platformie wiertniczej u wybrzeży Norwegii. Samotnie wychowuje dwójkę dzieci i spędza z nimi każdą wolną chwilę.

W trakcie rodzinnego wypoczynku dochodzi do tragedii - jej córka zostaje porwana!

Czas ucieka, działania policji nie dają rezultatów, a przecieki świadczą, że dziewczynka padła ofiarą wyjątkowo brutalnej szajki handlarzy żywym towarem. Kobieta nie ma wyjścia, bierze sprawy w swoje ręce. Rozpoczyna się dramatyczna walka o odzyskanie córki. Do śledztwa dołącza Zygmunt Szatan, twardy glina i tropiciel, który ma do wyrównania rachunki sprzed lat.

Luta - czy tego chce czy nie - też musi wrócić do swojej mrocznej przeszłości.

To w niej znajduje się klucz do odzyskania ukochanej córki…

 

„Trylogia Millennium”, Stieg Larsson (Czarna Owca)

Przełomowa trylogia Stiega Larssona, która odmieniła oblicze światowego kryminału, teraz w kolekcjonerskim zbiorczym wydaniu.

Seria „Millennium" sprzedała się w ponad 100. milionach egzemplarzy na całym świecie. Doczekała się kilku ekranizacji, komiksu oraz kontynuacji. Stała się fenomenem i wyznaczyła kierunek kryminału na wiele lat.

Teraz oddajemy w ręce czytelników wyjątkowe wydanie trzech części autorstwa Stiega Larssona w jednym tomie. 1488 stron najlepszego szwedzkiego kryminału w pięknym pudełku.

W tomie znajdują się książki „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", „Dziewczyna, która igrała z ogniem" oraz „Zamek z piasku, który runął".

 

„Na skraju zagłady”, Kyla Stone (All Muses)

W środku zimy impuls elektromagnetyczny (EMP) niszczy amerykańską sieć energetyczną. Społeczeństwo, uzależnione od prądu, staje na krawędzi chaosu. Nie działają telefony, media, sparaliżowane są komputery i cała infrastruktura zarządzana za ich pośrednictwem. Wszystko, co miało w sobie mikroprocesor, zostało zniszczone. A mróz potęguje się z każdą chwilą. I tylko dla jednej osoby to może być najszczęśliwsze zdarzenie w życiu.

Hannah Sheridan przez ostatnie pięć lat była więźniem sadystycznego psychopaty. Impuls zwolnił blokadę jej więzienia i wyłączył monitoring. Czy jednak nie okaże się, że najsilniejsze blokady tkwią w umyśle torturowanej kobiety? Czy zdoła uciec podążającemu jej tropem mordercy? Na kogo może liczyć w świecie, w którym każdy walczy o przetrwanie?

Na jej drodze stanie Liam Coleman, były żołnierz, doświadczony w misjach w Iraku i Afganistanie. W ciągu kliku sekund EMP zabrał mu wszystko, co kochał. Towarzyszy im Duch – pies rasy pirenejskiej, równie mocno poturbowany przez życie jak dwójka bohaterów i jak oni nieufny.

Czy złamana psychicznie kobieta wykorzysta okazję, którą otrzymała? Czy uda się jej uciec swojemu prześladowcy?

Kyla Stone buduje napięcie zgodnie z receptą Hitchcocka, osadzając toczoną przez głównych bohaterów śmiertelną zabawę w kotka i myszkę w sytuacji, w której rozpada się cywilizacja, jaką wszyscy znamy. Jej powieści nie są jednak tylko narracyjnym rollercoasterem z nagłymi zwrotami akcji. Siłą opowiadanych przez nią historii jest analiza, jak zwykli ludzie radzą sobie z niezwykłymi okolicznościami – zwłaszcza w sytuacjach, w których społeczeństwo staje na krawędzi chaosu. Postacie, które tworzy, zmagając się z wewnętrznymi ograniczeniami, uczą się pokonywać swoje lęki, by finalnie odkryć w sobie siłę, by przetrwać, ale także by stawić czoła codzienności. Na skraju zagłady to historia młodej kobiety, która musi przełamać lęki i blokady tkwiące w jej umyśle, by ocalić życie i wrócić do rodziny. To opowieść o sile miłości i nadziei przeciwstawionej przemocy i żądzy zabijania.

Na skraju zagłady to pierwszy tom bestsellerowego cyklu pod tym samym tytułem. Niezależnie od miejsca akcji – opisywana zagłada może przytrafić się każdemu z nas. W każdej chwili.

 

„Na wieczne potępienie”, Małgorzata Rogala (Czwarta Strona)

Śnieg przykryje ślady zbrodni, ale nie zasłoni nieczystości duszy.

Zima. Kilkoro mieszkańców Pełni wraca pociągiem do domu. Podróż mija im spokojnie do czasu, aż życie traci jedna z pasażerek.

W pokrytym białym puchem miasteczku panuje przedświąteczna atmosfera, a podkomisarz Monika Gniewosz i jej córka urządzają się w nowo kupionym domu. Kiedy nad miejscowym jeziorem ktoś trafia na zwłoki kobiety i na jaw wypływa sprawa molestowania uczennic liceum, policjantka rzuca się w wir śledztwa. Wkrótce zostaje znalezione następne ciało.

Czy te wydarzenia mają coś wspólnego z zabójstwem w pociągu? Co się kryje w umyśle mordercy? Kolejne elementy układanki zaczynają tworzyć niepokojący obraz.

 

„Apartament”, Izabela Janiszewska (Czwarta Strona)

W tak idealnym miejscu nawet zbrodnie muszą być doskonałe.
Wszystkie małżeństwa mają swoje tajemnice. Lecz tylko niektóre z nich są równie wstrząsające.
Nina i Tomasz Engelowie przyjeżdżają do luksusowego hotelu w Karkonoszach na upragniony weekend. Kurort zdaje się wymarzonym miejscem na odpoczynek, do czasu gdy Nina znika bez śladu. Jakby rozpłynęła się w powietrzu…

Zrozpaczony Tomasz próbuje dotrzeć do prawdy, ale szybko przekonuje się, że ta ma wiele odcieni, a wersje wydarzeń poszczególnych świadków znacząco różnią się od tej pamiętanej przez mężczyznę. Komu zaufa, nie będąc pewnym, czy może wierzyć samemu sobie?
„Apartament” to klimatyczny thriller psychologiczny o bólu, który nie ustaje, i krzywdach, których echo słychać nawet po latach.

 

Cykl o Kubie Sobańskim, Adrian Bednarek (Novae Res)

„Pamiętnik diabła”, Adrian Bednarek

Tylko wielcy potrafią realizować swoje żądze. Ja jestem największy…

Witaj w moim idealnym świecie. Jestem Kuba, mam dwadzieścia dwa lata i wszystko, czego można zazdrościć młodemu facetowi – piękną dziewczynę, penthouse w Krakowie, sportowe auto i studia, które w przyszłości mają zaprowadzić mnie na prawnicze szczyty. Mam coś jeszcze… Mroczny sekret, o którym dowiadują się nieliczni, a ceną za jego poznanie jest śmierć.

Nie potrafię oprzeć się swoim żądzom. Robię to, o czym niektórzy boją się pomyśleć, a inni skrycie marzą. Jestem seryjnym mordercą, ludzkim odbiciem diabła. Przedstawiam Ci mój pamiętnik. Gdy go przeczytasz, nic już nie będzie takie samo. Odważysz się?

 

Cykl „Anna Maria Kier”, Dagmara Andryka (Prószyński i S-ka)

„Król”

Anna Maria Kier, była warszawska policjantka, uczciwa i szanowana wojowniczka skrywająca niebezpieczną historię rodzinną, i Wanda Lechicka, specjalistka od cyberprzestępczości, nieradząca sobie w życiu offline - ten silny kobiecy duet zakłada agencję detektywistyczną, która podejmuje się najtrudniejszych wyzwań.
Każdy tom to osobna, misternie skonstruowana zagadka kryminalna, której wątki przeplatają się ze skomplikowanym prywatnym życiem bohaterek.

Pierwsze zlecenie agencji: prezes firmy farmaceutycznej podejrzewa, że ktoś z jego pracowników jest kretem, który przekazuje dane do konkurencji. Fikcyjne zatrudnienie Anny ma jej umożliwić wniknięcie w środowisko korporacji. W trakcie śledztwa sprawa kreta schodzi jednak na dalszy plan, bo na wierzch wychodzą brutalne fakty i odsłania się prawda o nietypowym zabójstwie.

„As”

Do Anny Marii Kier trafia Lukrecja Woźniak-Bąk, była prostytutka, a obecnie popularna autorka powieści erotycznych publikująca pod pseudonim Looka Wood. Ma ogromną liczbę obserwatorów w mediach społecznościowych, ale nikt z nich nie wie, że z powodu nadwagi i niezbyt atrakcyjnego wyglądu do prowadzenia profilu pisarka wynajęła zgrabną dublerkę, Katarzynę Wieczorek. Dublerka zaczyna otrzymywać pogróżki i staje się ofiarą stalkingu. Zagrożenie narasta, a gdy dochodzi do najgorszego, pojawia się pytanie, kto był prawdziwym celem prześladowcy. Przemyślne konstruowane groźby doprowadzają Lukrecję na skraj załamania nerwowego. Zaczyna się wyścig z czasem i konieczny okazuje się powrót do mrocznej przeszłości Looki Wood.

„Dama”

Do agencji detektywistycznej zgłasza się kobieta, której kilka lat wcześniej zaginęła córka. Matka podejrzewa byłego męża, ponieważ dawniej znęcał się nad rodziną, a tuż po zaginięciu dziecka obnosił się z dużą gotówką. Niczego mu wtedy nie udowodniono, teraz jednak pojawił się kolejny ślad - znalazły się klucze, które feralnego dnia były w wózku dziewczynki. Śledztwo jest trudne, powrót do przeszłości nie daje żadnej odpowiedzi, dopóki… nie dochodzi do zniknięcia kolejnego dziecka.

 

 

„Półmistrz”, Mariusz Czubaj (Znak)

W tej rozgrywce każdy zły ruch będzie śmiertelny.

W przededniu drugiej wojny światowej z Gdyni do Buenos Aires polska reprezentacja wyrusza na olimpiadę szachową na pokładzie transatlantyku „Przyszłość”. Wkrótce na statku dochodzi do wyjątkowo brutalnej zbrodni, a w oczodole ofiary morderca umieszcza szachowy pion.

Śledztwo w tej nietypowej sprawie prowadzi tajemniczy pasażer, Edward Abramowski. I ma powody, aby przypuszczać, że za morderstwem kryje się coś więcej.

Wśród znakomitych pasażerów znajdują się między innymi: ekscentryczny literat Witold Gombrowicz, genialni szachiści Savielly Tartakower i Mieczysław Najdorf, a także strzegąca swych sekretów Nina, która do stracenia ma niemal tak wiele jak sam Abramowski.

W luksusowych wnętrzach statku rozpoczyna się gra o najwyższą stawkę.

 

„Miłość dla dorosłych”, Anna Ekberg (Świat Książki)

Mogłoby się wydawać, że Christian i Leonora mają wszystko. Udane małżeństwo, piękny dom z widokiem na fiord w Vejle i syna, który właśnie wygrał z ciężką chorobą. Ale na firmowym przyjęciu Leonora nakrywa męża z młodszą kobietą. Uświadamia sobie, że Christian może ją zostawić. Czy to możliwe? Czy odejdzie od kobiety, która poświęciła całe swoje życie i karierę, żeby zająć się chorym synem i rodziną? Leonora podejmuje decyzję: zamierza temu zapobiec za wszelką cenę i wszelkimi możliwymi środkami.

„Miłość dla dorosłych” to trzymający w napięciu thriller o wielkiej namiętności i rodzinnej tragedii, która od wszystkich wymaga poświęcenia. Ekranizacja powieści cieszy się popularnością na platformie Netflix.

Pod pseudonimem Anna Ekberg kryją się dwaj pisarze: Anders Ronnow Klarlund i Jacob Weinreich. „Miłość dla dorosłych” jest drugą, po „Tajemniczej kobiecie”, powieścią tego duetu.

 

„Ojciec chrzestny”, Mario Puzo (Albatros)

 

Jedna z najwybitniejszych powieści xx wieku. W tym roku mija 50 lat od premiery jej ekranizacji z pamiętnymi kreacjami aktorskimi Marlona Brando i Ala Pacino. film, przez wielu uważany za najlepszy w xx wieku, miał swoich dwóch "Ojców Chrzestnych” – reżysera Francisa Forda Coppolę oraz Maria Puzo, który był współautorem scenariusza.
genialna książka i nakręcony na jej podstawie genialny film – to coś wyjątkowego i na pewno zasługującego na uczczenie specjalną edycją powieści.

Porywająca opowieść o honorze i nienawiści, szacunku i pogardzie, miłości i śmierci.
Mroczny świat przemocy, w którym każda zniewaga musi zostać zmyta krwią.

Ze wstępem Francisa Forda Coppoli.

 

„Ta, która stała się słońcem”, Shelley Parker-Chan (Fabryka Słów)

Zemsta nic nie zmienia. To, co utracone, pozostanie stracone na zawsze.

Przepowiedziano jej nicość. Miała umrzeć z głodu w pyle rolniczej prowincji, zapomnianej przez bogów i ludzi. Jednak żar przepełniający jej duszę, niepowstrzymane pragnienie życia, popchnęły ją do walki. Skryła się za imieniem zmarłego brata i mając nadzieję, że Niebiosa nie zauważyły oszustwa, ruszyła spełniać jego przeznaczenie. Przeznaczenie pełne bólu i wielkości. I choć wielkość przypadnie imieniu Zhu Chongba, to cały ból będzie musiała znieść osoba ukryta w skórze młodego mężczyzny.
Oto historia, w której "wielkość" może oznaczać cokolwiek a drogi do niej pełne są cierpienia, złamanych ślubów i wyborów, których nikt nie powinien dokonywać. Nie ma jednak ceny, której Zhu nie zapłaci za nakarmienie ognia który w niej płonie - dzikiej, nieokiełznanej żądzy życia.

 

„Cuda wianki. Nowe przygody rodziny Koźlaków”, Aneta Jadowska (Sine Qua Non)

Te historie są jak Koźlaczki – ekstremalne. Ekstremalnie magiczne, urocze i rozrywkowe!

Z rodziną Koźlaczek jedno jest pewne – nie będzie cicho, spokojnie ani skromnie. Chaos mieszka w ich szafach, zamęt wygląda zza rogu, przygoda łasi się do nóg jak kot.

Od najmłodszej po najstarszą wystawiają cierpliwość Maliny na próbę i testują jej umiejętność ogarniania bałaganu. Bo Malina, najmniej magiczna i niepozorna, awansowała na pełnoprawną rozwiązywaczkę problemów. A tych nigdy nie brakuje…

Jednego dnia jej matka Aronia ląduje w areszcie, podejrzana o potrójne morderstwo. Innym razem spokojna zwykle Ruta niechcący wpada po uszy w… aferę narkotykową. Z kolei Lila Koźlak nawet zakupy przez internet potrafi zmienić w przygodę, o której będą śpiewać pieśni… No i jest jeszcze Narcyza ze swym gangiem Harpii… A pomysły mają naprawdę szalone!

Malina Koźlak i jej niezwykła rodzina – pełna magii, ciepła, miłości i szajby – zaprasza Was na wycieczkę do Zielonego Jaru: małego miasteczka, w którym wszystko się może zdarzyć!

 

„Zaginiony metal”, Brandon Sanderson (Mag)

Waxillium Ladrian, stróż prawa z Dziczy, który został senatorem w wielkim mieście, przez lata podążał śladem tajemniczej organizacji zwanej Kręgiem, którą kierowali jego nieżyjący wuj i siostra, a która porywała ludzi pochodzących z rodzin Allomantów. Kiedy detektyw Marasi Colms i jej partner Wayne natrafiają na magazyn broni przeznaczonej dla Bilming, jednego z zewnętrznych miast, pojawia się nowy trop. Konflikt między stolicą Elendel a zewnętrznymi miastami przynosi korzyść Kręgowi, ich macki sięgają teraz Senatu Elendel, a Bilming jest jeszcze bardziej uwikłane.

Po tym, jak Wax odkrywa nowy rodzaj materiału wybuchowego, który ma bezprecedensową niszczycielską moc, i uświadamia sobie, że Krąg z pewnością już go zna, nieśmiertelny kandra wyjawia, że moc Harmonii nie sięga Bilming. To znaczy, że miasto uległo wpływom innego boga – Trella, którego wyznaje Krąg. A Trell nie jest jedyną istotą przybywającą z szerszego cosmere – Marasi zostaje zwerbowana przez ludzi spoza świata, obdarzonych dziwnymi umiejętnościami i twierdzących, że ich celem jest ochrona Scadrialu… za wszelką cenę.

Wax musi zdecydować, czy odłożyć na bok swój konflikt z Bogiem i znów stać się Mieczem, wykutym przez Harmonię. Jeśli nikt nie odważy się zostać bohaterem, którego potrzebuje Scadrial, planetę i miliony jej mieszkańców czeka gwałtowny i tragiczny koniec.

 

„Inne nieba”, (Sine Qua Non)

Dwanaście utalentowanych polskich autorek SF i fantasy oraz ceniony współczesny artysta, autor niepokojących, sugestywnych obrazów. Dwanaście opowieści, dwanaście poruszających prac. Niezliczone emocje, trudne dylematy i fascynujący bohaterowie żyjący pod niebami innymi niż nasze.

Aneta Jadowska pisze o tym, że wiedźmy i potwory też mają swoje historie miłosne, a pradawna klątwa, pierwotna magia i mnóstwo uporu to czasami recepta na happy end.

Anna Kańtoch porusza temat pandemii i zadaje pytania o źródło szaleństwa.

Agnieszka Hałas zabiera czytelnika do krainy, gdzie płynie bezcenne żywomleko, a zło tkwi nie tyle w tajemniczym Potworze, ile w ludziach.

Opowieść Krystyny Chodorowskiej stanowi zapis trudów życia w dalekiej osadzie i ucieczki przed nimi do zwierzęcego świata.

Anna Nieznaj przedstawia dawną Rosję, gdzie panuje przedwieczne, niebezpieczne bóstwo.

Ewa Białołęcka zabiera nas do krainy olbrzyma, któremu co roku składana jest ofiara.

Z kolei Anna Hrycyszyn odmalowuje planetę, gdzie panuje sielski spokój… do czasu.

Magdalena Kubasiewicz tworzy sugestywny zapis podróży młodej dziennikarki, której straceńczy kierunek za wszelką cenę musi zostać zmieniony.

W postapokaliptycznym świecie Aleksandry Zielińskiej rządzą leśni bogowie i przedziwne zwierzęta. Wszystko się zmienia, gdy granicę zony przekraczają żołnierze.

Główną bohaterką opowiadania Mileny Wójtowicz jest dziewczynka, która w czasach polowań na czarownice traci matkę i postanawia się zaprzyjaźnić z budzącym powszechny strach pół człowiekiem, pół wilkiem.

Aleksandra Janusz kreuje wizję toczonej przez wojnę Ukrainy, do której zdezerterował neosowiecki android.

Martyna Raduchowska przedstawia podwodny świat syren, które są bezwzględnie zabijane przez ludzi i bynajmniej nie pozostają dłużne.

Odległe krainy. Odmienne emocje. Inne nieba.

 

„Koniec Wieczności”, Isaac Asimov (Rebis)

Andrew Harlan żyje w Wieczności, miejscu istniejącym poza Czasem. Elitarna organizacja Wiecznościowców wprowadza dla dobra całej ludzkości drobne, precyzyjnie zaplanowane zmiany w historii. Podczas jednej z misji Harlan poznaje Noÿs Lambent, arystokratkę z 482 Stulecia. Wbrew etyce zawodowej zakochuje się w niej. Kiedy się dowiaduje, że po następnej zmianie Noÿs może przestać istnieć, Harlan podejmuje decyzję, która może zmienić jego przeszłość i zagrozić istnieniu Wieczności.

 

„Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż”, Łada Łuzina (Insignis)

Masza, nieśmiała i inteligentna studentka historii, mieszka z rodzicami i zaczytuje się w „Mistrzu i Małgorzacie”. Dasza, ekscentryczna piosenkarka z nocnego klubu, żywiołowa i nieco naiwna artystka: mało co ją dziwi, prawie wszystko cieszy. Katia, bizneswoman z sukcesami, samotna, zimna, lecz w głębi serca przepełniona pragnieniem miłości.

Trzy młode mieszkanki współczesnego Kijowa spotykają się po raz pierwszy niby przypadkiem… w chwili śmierci kijowskiej wiedźmy. Niespodziewanie przejmują jej moce, co całkowicie odmienia życie każdej z nich.

Zaczynają się czary i loty na miotłach nad kopułami kijowskich cerkwi. W żyłach buzuje gorąca krew. Jednak gdy w mieście dochodzi do rytualnych mordów, a podejrzenie pada na ojca Maszy, zabawa się kończy.

Do Kijowa powrócił demon. Trzy początkujące wiedźmy muszą stawić mu czoła: uchronić miasto przed jego klątwą i zapobiec kolejnemu morderstwu.

 

„Wywrócony świat i inne utwory”, Arkadij StrugackiBorys Strugacki (Prószyński i S-ka)

Drugi omnibus z kolekcji utworów legendarnych braci Strugackich.

Powieści „Wywrócony świat", „Żuk w mrowisku" oraz „Fale tłumią wiatr" składają się na quasi-trylogię, którą w luźną całość łączy postać Maksa Kammerera, kosmonauty, odkrywcy, buntownika, śledczego. W tych różnych rolach Kammerer prowadzi nierówną walkę - w „Wywróconym świecie" z bezdusznym reżimem manipulującym społeczeństwem na innej planecie za pomocą technologii, w „Żuku w mrowisku" z bliżej nieokreślonym zagrożeniem dla ludzkości ze strony tajemniczego uciekiniera - zwiadowcy Abałkina, a w „Falach… " wspomaga młodego śledczego Tojwo Glumowa w demaskowaniu tajemniczej grupy terrorystycznej. Wieloletnie zmagania Kammerera stają się dla Strugackich pretekstem do zaskakująco aktualnych refleksji o losie jednostki w systemie totalitarnym, o mechanizmach rządzących tworzeniem się elit i pseudoelit, o nieprzemijającym lęku przed wojną i terrorem, który prowadzi społeczeństwo do rezygnacji z wolności. W 2008 roku na podstawie powieści „Wywrócony świat" powstał film w reżyserii Fiodora Bondarczuka.

Czwarta powieść w omnibusie, czyli „Niepokój", to pierwotna wersja „Ślimaka na zboczu", opublikowana dopiero w 1990 roku, która pojawia się po raz pierwszy w polskim tłumaczeniu. Sami Strugaccy wrócili do tego pierwszego wariantu po 25 latach od powstania i uznali, że stanowi on samodzielną opowieść poza kontekstem uniwersum "Świata Południa".

[cz]


komentarze [14]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
ultramaryna 12.12.2022 20:13
Czytelniczka

Jak Półmistrz ma być prezentem na Święta, skoro ma premierę w styczniu? Już myślałam, że znalazłam świetną książkę dla Taty :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lexie 12.12.2022 12:58
Bibliotekarka

O tak, idealny prezent dla kogoś - Zaginiony metal, czyli 7 książka w serii.  😆

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asymon 13.12.2022 11:21
Bibliotekarz

A polecisz jakieś pojedyncze rzeczy, nie będące fafnastym tomem serii (uwzględniając sequele, prequele czy spinoffy)?

Ja ze starszych mogę polecić:

Pan światła

Diuna (tak, wiem, ale można)

Kwiaty dla Algernona

z nowszych:

Pieśń o Achillesie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Pan światła  Diuna  Kwiaty dla Algernona  Pieśń o Achillesie  Marsjanin  Biblioteka na Górze Opiec
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mylengrave 09.12.2022 16:08
Czytelniczka

Ojciec Chrzestny moja ulubiona książka  😍

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 09.12.2022 16:52
Czytelniczka

Sama Jam ba nią ochotę od dłuższego czasu, ale ciagle gdzieś mi umyka🤷‍♀️

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Necator 09.12.2022 14:59
Czytelnik

A od kiedy to imiona i nazwiska piszemy z małej litery? Przy "Ojcu chrzestnym".

Poza tym pani lub panna Koźlak to nie żadna "Koźlaczka". Żona Koźlaka to pani Koźlakowa, a córka to panna Koźlakówna. To, że od "ówien" się odchodzi, nie znaczy, żeby tworzyć jakieś "aczki".

Koźlaczka to odrębne nazwisko, którego męska i żeńska forma jest taka sama - w tym wypadku jest pan...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
andeś 09.12.2022 22:18
Czytelniczka

A co jest złego w wymyślaniu i używaniu zdrobnień?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Necator 10.12.2022 02:50
Czytelnik

@andeś, to nie jest zdrobnienie, tylko już zmiana nazwiska. Mają to samo pochodzenie, ale to nie to samo. To tak jak np. Kowal, Kowalski, Kowalczyk, Kowalewski itd. Wiadomo, że rzeczownik pospolity "kowalczyk" to "uczeń kowala", czyli zdrobnienie, ale w przypadku nazwisk oznacza to już powstanie nowego, odrębnego.
Co do Koźlaka i Koźlaczki... Spotkałam się już z nazwiskami...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
andeś 12.12.2022 14:27
Czytelniczka

Moim zdaniem w tym wypadku jest to po prostu zdrobnienie. Nie czytałam tej książki, ale z tego o niej wiem, to ciepła i pełna humoru historia rodzinna, więc wydaje mi się, że jak najbardziej pasują tu do bohaterów czułe zdrobnienia. W prawdziwym życiu robimy to samo, w komunikacji używamy zdrobnień, najczęściej imion, ale od nazwisk też się zdarzają. I nie walą się od tego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Necator 12.12.2022 22:57
Czytelnik

@andeś, z pewnością masz rację co do intencji autora - nie zarzucam mu celowej intencji ogłupiania Polaków. Mówię jedynie, że - nieumyślny czy nie - jest to błąd językowy, tak samo jak mówienie "tą razą" czy "tą książkę".
Na tym forum nawet w oficjalnych opisach spotykam takie perełki jak "bizneswoman" (jest to błąd zwany hybrydą, powinniśmy albo tłumaczyć całość, albo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Książka_koc_kot 09.12.2022 13:58
Czytelniczka

Dodałabym "Wiatrołomy", "Nawet nie zauważysz" a z fantastyki 3 tomy "Caraval".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 09.12.2022 13:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post