Himilsbach. Ja to chętnie napiłbym się kawy

Okładka książki Himilsbach. Ja to chętnie napiłbym się kawy Ryszard Abraham
Okładka książki Himilsbach. Ja to chętnie napiłbym się kawy
Ryszard Abraham Wydawnictwo: MANDO biografia, autobiografia, pamiętnik
MANDO
2022-10-19
2022-10-19
Himilsbach Jan Himilsbach aktor polscy artyści pisarz prozaik artyści polscy aktorzy artyści film polski kino film polski film

Zbiór anegdot na temat Jana Himilsbacha – kamieniarza, alkoholika, aktora, pisarza, człowieka agresywnego, wulgarnego, ordynarnego i nieuczciwego. Wywoływał awantury w lokalach, obrażał ludzi, pożyczał pieniądze, których nie oddawał. W anegdotach wygląda to czasem nawet zabawnie, ale chyba tylko z dużego dystansu.

Czyta się bardzo szybko i lekko, jak zbiór dowcipów, a lektura zajmuje może z godzinę.

Czyta się bardzo szybko i lekko, jak zbiór dowcipów, a...

Dwie anegdotki znałam ale byly przypisane do R. Wilhelmiego..

Dwie anegdotki znałam ale byly przypisane do R. Wilhelmiego..

Barwne, śmieszne, mniej i bardziej znane (oraz prawdziwe) anegdoty dotyczące życia aktora i pisarza Jana Himilsbacha. I o ile w pierwszym wrażeniu widzimy w nich sympatycznego, błyskotliwego, po chłopsku sprytnego lekkoducha, to po głębszym zastanowieniu wyłania się też obraz osoby chamskiej, nieodpowiedzialnej, wulgarnej, naciągającej innych, poważnie uzależnionej od alkoholu. A wtedy nasuwa się pytanie: czy właśnie takich legend kultury i sztuki chcemy?

Kocham. Nie tak jak Basica oczywiście, ani plakatu nad łóżkiem sobie nie zafunduję, ale szukać czegoś nowego, albo odświeżać stare anegdoty będę wciąż. Przyczyna jest prozaiczna - tak kreatywne postaci trzeba wspominać, by pamięć o nich w narodzie nie wygasła. Na kolejne takie bowiem możemy czekać bardzo długo, a i prawdopodobieństwo, że życia nam zabraknie jest spore. Wziąwszy sobie zatem do serca słowa, które skierował do Ireny Linkiewicz: " Rzecz podstawowa: dać ludziom trochę radochy. Niech się pośmieją ze mnie" czytając uśmiecham się szeroko eksponując siódemki, a i może ósemki. Kto w analogiczny sposób na Himilsbacha nie reaguje, kto choćby przedtrzonowców w uśmiechu nie pokaże, to po książkę nie ma po co sięgać.

Duże rozczarowanie. To nie są biografie, trudno nazwać to też wspomnieniami.
Jest to zbiór anegdot o Zdzisławie Maklakiewiczu i Janie
Himilsbachu w roli głównej.
Wiele z anegdot już znałam z innych źródeł.
Lekka, dla mnie mało zabawna lektura, niewiele mówiąca o bohaterach.

Duże rozczarowanie. To nie są biografie, trudno nazwać to też wspomnieniami.
Jest to zbiór anegdot o Zdzisławie Maklakiewiczu i Janie
Himilsbachu w roli głównej.
Wiele z anegdot już znałam z innych źródeł.
Lekka, dla mnie mało zabawna lektura, niewiele mówiąca o bohaterach.

Wysłuchałam audiobooka. Autor w genialny sposób oddał prawdę o Himilsbachu - dokładnie, bez upiększania, mitologizowania, uświęcenia. Dodatkowym atutem w tym przypadku jest mistrzostwo lektora - chapeau bas :). Opowieść o pidżamie jest tak zabawna, że odsłuchałam ją kilkukrotnie.

Czyta się szybko i przyjemnie. Choć wolałbym pełną biografię, zawierającą właśnie treść tej pozycji

Jemioła pasożytuje na drzewie, pchła na psie, a autor... przynajmniej takie mam wrażenie. Choć muszę przyznać, że druga książka o Maklaku jest lepsza.

Zbiór anegdot i ciekawych historyjek z Himilsbachem w roli głównej. Czasem śmieszne, czasem nie

Niech ktoś zatrzyma tę karuzelę śmiechu... nie warto. 2/100 historii takie średniośmieszne, reszta to historia klasycznego pijaczka z PRL.

• Biografie
  • Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki Himilsbach. Ja to chętnie napiłbym się kawy