Historia LEGO

W.A.B.
2022-11-16
2022-11-16
Agata Lubowicka, Justyna Haber
Lego klocki Dania firma biznes literatura faktu literatura duńska

Nudna na maksa, zero rodzinnych korpo intryg, zero smaczków na temat samego Lego. Na prawdę nic ciekawego, jak wycieczka do Lichenia.

Jako Afolka, uważam, że jest to pozycja must read, zwłaszcza, że na naszym rynku wydawniczym książek o Lego, skierowanych raczej do starczego odbiorcy, nie ma zbyt wielu. Ale polecam również jako zwykły mól książkowy, gdyż pozycja ta w bardzo przystępny i ciekawy sposób przybliża nie tylko powstanie Lego, ale daje szerszy kontekst - historię duńskiej rodziny, która za ową zabawką stała, skąd się wziął pomysł na słynne klocki, czy jak powstawała i rozwijała się przez lata słynna firma zabawkarska. Do tego interesujące zdjęcia, których nigdy dość (ach, no nawet mogło być więcej!). Polecam.

Jako Afol długo czekałem na tą pozycję. I nie zawiodłem się. Świetnie przedstawiona historia najpopularniejszej zabawki na świecie i ludzi tworzących duńską firmę. Historia przeplatana masą fotografii z prywatnych archiwów twórców Lego. Polecam

Dla mnie osobiście zbyt dosadne zagłębienie się w historie, za dużo i obszernie, było to męczące. Opisy związane z biznesem i zarządzaniem to nie dla mnie . Bardziej spodziewałam się jakiś ciekawostek, opisów jak wpadali na nowe pomysły, jak tworzyli modele- po prostu więcej o klockach :)

"Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie."

,,Historia LEGO" to niesamowita podróż od początku wieku XX i młodego rzemieślnika aż po dziś dzień, gdy wszyscy możemy podziwiać giganta branżowego, jakim jest LEGO.

Cudowne w tej książce jest to, że czyta się ją niczym sagę rodzinną. Nie jesteśmy zanudzani płytką opowieścią o firmie zabawkarskiej, ale przeżywamy całe 90 lat razem z rodziną Christiansenów. Zatapiamy się w ducha LEGO.
Poznajemy ich osobiste życie. Uzmysławiamy sobie jak wiele trudności i kłód los rzucał pod nogi każdemu z przedstawicieli trzech pokoleń.

Szczególnie urzekło mnie w tej historii wielość perspektyw. To jak ojciec opowiadał o synie, jak syn o ojcu i jak wnuczek o dziadku, a jak prawnuczek oddaje hołd pamięci pradziadkowi dziś.

LEGO zbliża się do 100. jubileuszu i nadal kieruję się mottem założyciela firmy: Dla dzieci to, co najlepsze, nigdy nie jest za dobre.

Książkę polecam nie tylko fanom malutkich klocków światowej sławy, ale także każdemu, kto lubi poznawać już znane.

Kto lubi zagłębiać się w temat i odkrywać małe początki wielkiego.

Kto lubi głębszy sens w pozornie prostych sprawach.

I w końcu - każdemu, kto ma w sobie wewnętrzne dziecko i lubi się bawić, bo jak to powiedział Kjeld Kirk Kristiansen: Zabawa nie dotyczy tylko wieku dziecięcego. Nadal niestety dzieje się tak, że gdy dorastamy przestajemy się bawić. A to duży błąd - bawmy się przez całe życie!

A czytanie tej książki to przednia zabawa 💛

"Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie."

Klockami Lego bawią się wszyscy, bez względu na wiek (potwierdzam 😀). Książka pokazuje historię tej marki, zawirowania, sukcesy, cztery pokolenia właścicieli (piąte w drodze),ich wizje i sposób prowadzenia biznesu.

Zastanawialiście się kiedyś, kto stoi za klockami Lego?

"Lego...” to historia trzech pokoleń rodziny Christiansenów. Historia niczym od pucybuta do miliardera.

Ole Kirk był stolarzem z małym warsztatem w Billund. Z czasem, z miłości do zabawy, zaczął tworzyć zabawki, co spotkało się z niezrozumieniem otoczenia. Jak traktować poważnie kogoś, kto w życiu chce robić rzeczy niepoważne?
Pasję do drewna i zabawy ojciec przekazał synowi, Gotfredowi, z którym przez kilkadziesiąt lat dzielił się, nie zawsze zgodnie, władzą w Lego. Poróżnił ich chociażby stosunek do legendarnych klocków, bowiem Gotfred długo nie wierzył w powodzenie plastiku i próbował przeforsować pozostanie przy drewnie. Wyobrażacie sobie, co by się stało, gdyby nie upór ojca?
Dzisiaj to pokolenie dzieci Gotfreda zarządza Lego i jest to pierwsze pokolenie rodu z wykształceniem.

Spodziewałam się historii Lego, dostałam dużo więcej. Rozdziały opowiadają o kolejnych dziesięcioleciach, a autor poświęca dużo uwagi warunkom historycznym, socjoekonomicznym i kulturowym. Dzięki temu historia nie jest wyizolowaną opowieścią o marce, a ma swoje miejsce w szerszym kontekście zmieniającego się świata. Mamy tu wątki zabawy i edukacji, ale też zarządzania firmą.

Dla mnie “Lego” to studium przypadku, który otworzył mi oczy na to, w ilu kierunkach może pójść firma, ale też człowiek. Którędy prowadzi droga od prostego stolarza do potentata zabawek na rynku światowym? Przez straty finansowe, zakrawające o bankructwo, pożary trawiące fabryki, a także przez konflikty tak wewnętrzne, jak i rodzinne. A także przez przymus adaptacji do nowych wyzwań niesionych przez zmiany w stale gnającym na przód świecie: nowe materiały, rozwój rynku, zmiany w specyfice zabawy i wreszcie cyfryzacja.

To historia przedsiębiorstwa zaczynającego w czasach, kiedy zarządzanie i marketing były wiedzą dla nielicznych. Rodzina odniosła sukces metodą prób i błędów, wielokrotnie ryzykując cały majątek, podejmując nieoczywiste decyzje, kierując się wiarą i intuicją. Bez wiedzy o biznesie, jej siłą były otwartość na nowe idee, przedsiębiorczość i kreatywność. To lekcja, z której każdy może wyciągnąć coś dla siebie.

Moja ocena: 9/10

Zastanawialiście się kiedyś, kto stoi za klockami Lego?

Książka “Historia Lego” to inspirująca opowieść o kreatywności, wytrwałości i rodzinnej spójności, które zapewniły sukces firmie Lego. Autor, znany duński biograf i dziennikarz, przedstawia nie tylko ponad 90 lat historii firmy, ale także osobiste losy trzech pokoleń Christiansenów, twórców najsłynniejszej zabawki na świecie. Od skromnych początków stolarza Ole Kirka Christiansena, przez kryzysy, pożary i tragedie rodzinne, aż po globalny sukces i rozpoznawalność marki. Książka pokazuje ludzką stronę historii Lego.

Druga gwiazdka jest za naprawdę fajną okładkę. Zmęczyłam to okropnie. Nawet raz przy niej zasnęłam i śniło mi się, że w końcu ją przeczytałam.
Nie jest to to obiektywna, konkretna historia LEGO. Raczej pean pochwalny na cześć tej marki. Od biednego rzemieślnika, którego rodzina niemal przymierała głodem, a on jednak znajdował pieniądze na inwestycje. Pojawia sie tez, jakże nam znany, wątek przepisania interesu na żonę.
Jego syn konsekwentnie budowal markę, jedynie w imię dziecięcej edukacji i zabawy. Wnuk mial ten sam cel. Konflikty z pracownikami? Jakie konflikty? Jakie spory z innymi markami? Wspomniano o nich jakby mimochodem. Ogólnie miod, malinki, orzeszki. Jest to wersja tak obficie posypana cukrem, ze nie da sie tego w ogole jeść. Styl autora przypomina styl gimnazjalisty, który uczy sie pisania rozprawek. Oczekiwałam konkretów, a dostałam słodkie fiu bzdziu...

Biografie ciężko się czyta ( a tu mamy biografię 4 pokoleń),jednak autor dał radę i dzięki zgrabnemu zabiegowi podziału książki na dekady . Warto przeczytać dla LEGO i Danii.

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Historia LEGO