Sztuka świadomego życia

poradniki
Onepress
2023-03-14
2023-03-14

Od pewnego czasu chętnie sięgam po książki motywacyjne. I tak w moje ręce wpadła "Sztuka świadomego życia", która wydała mi się interesująca. Jaka jest w rzeczywistości? Oto moja recenzja.

"Sztuka świadomego życia" to książka, która przyciąga uwagę swoim obiecującym tytułem i wskazówkami, dotyczącymi osiągnięcia sukcesu i spełnienia. Autor, Bob Proctor jest znanym i doświadczonym trenerem rozwoju osobistego, więc w oczekiwaniach co do tej książki stawiają się wysoko. Choć po przeczytaniu książki trafiłam na informację, że wspierał on firmę, działającą jako piramida finansowa. Nie zdążyłam się z tym zapoznać. Jeśli Wy macie taką wiedzę, dajcie znać. Po rozpoczęciu lektury można od razu dostrzec, że Proctor doskonale włada sztuką motywacyjnego pisania, a jego przesłanie jest klarowne i przekonujące.

Książka "Sztuka świadomego życia" zapewnia czytelnikowi wgląd w potęgę pozytywnego myślenia i wpływ naszych przekonań na rzeczywistość, w której żyjemy. Bob Proctor wyjaśnia, że kontrolujemy swoje życie za pomocą naszych myśli i reakcji na otaczający nas świat. Wartość książki tkwi w tym, że skupia się na mocy podświadomości i jej wpływie na nasze wybory i działania. W skrócie - jeśli chcesz być bogaty, to wystarczy, że tego pragniesz. Coś w stylu książki Sekret. Są zwolennicy takiego myślenia, ale i przeciwnicy.

Proctor przedstawia swoje pomysły w przystępny sposób, stosując liczne przykłady z życia codziennego oraz opowiadając swoje własne inspirujące historie sukcesu. Język jest zrozumiały i angażujący, co czyni lekturę przyjemną i motywującą. Mimo to, wszelkie jego pomysły absolutnie nie są dla mnie poradnikiem. Każdy sprowadza się do tego samego — ja jestem bogaty, Ty też możesz, tylko musisz tak myśleć.

I przyznam szczerze, że gdyby to była moja pierwsza książka motywacyjna i o rozwoju, to byłabym zachwycona. Jednak za mną kilka pozycji, a ja mam wrażenie, że książka jest zlepek kilku innych książek o tej tematyce.

Książka "Sztuka świadomego życia" dobrze się czyta, ponieważ Bob Proctor ma zdolność angażowania czytelnika i dostarczania cennych wskazówek dla osiągnięcia osobistej transformacji. Przekonująco przekazuje przesłanie, że nasze myśli i przekonania kształtują naszą rzeczywistość, co stawia nas w centrum procesu kreowania własnego życia. I tego nie można mu odmówić.

Jednakże nie mogę nie zauważyć, że część idei zawartych w tej książce wydaje się być inspiracją z dzieł innych znanych autorów rozwoju osobistego, takich jak Napoleon Hill czy Dale Carnegie. Czytając "Sztukę świadomego życia", miałem nieodparte wrażenie, że Proctor czerpie inspiracje z wcześniejszych i bardziej klasycznych dzieł o podobnej tematyce.

Ponadto brakuje mi SPOSOBÓW na wzbogacenie się. Są liczne przykłady, że np. powiedziałem X, że będzie się bogacił i to zrobił, ale już bez wyjaśnienia jak. Jedynym wyjaśnieniem jest, znów powtórzę: myśl, że będziesz bogaty i będziesz.

ta książka to konkretne informacje, mnóstwo motywacji i wartościowych przykładów życiowych oraz bardzo prosty przekaz 👌🏼

czyli jak odciąć się od przeszłości, przestać zamartwiać się rzeczami, na które nie mamy wpływu → a jak skupić się na tym, co leży w naszych rękach, jak pozycjach świadomą moc sprawczą, przejąć kontrolę i zacząć działać 🔥

autor zachęca by zacząć korzystać z naszych już zgromadzonych zasobów - czyli żyć świadomie,
a przestać skupiać się na niedostatkach, przez które wciąż odwlekamy to do czego dążymy.

treść książki przedstawiona jest w przystępny sposób,
autor pisze prostym językiem dzięki czemu jest to lektura dla każdego czytelnika 😉

autor zachęca by zacząć...

Chciałabym zacząć od cytatu N. Hilla, który również został zawarty w książce pt. „Sztuka świadomego życia”, mianowicie - „Nie szukaj okazji, ale dobrze wykorzystaj tę, która akurat teraz ci się przytrafia”.
Bob Proctor, jak sam wspomina, bardzo ceni sobie postać Napoleona Hilla.
Takie też miałam pierwsze skojarzenie czytając książkę Boba. Podobny, bardzo prosty przekaz, konkretne informacje, mnóstwo motywacji, dialogów, wartościowych przykładów prosto z życia.

Miałam okazję czytać niejeden tytuł o świadomości, potencjale ludzkiego umysłu czy motywacji. Treści mogą być podobne, jednak każdy autor podkreśla zupełnie inne aspekty - energia jaką odbieram ze zdań napisanych przez nich ma zupełnie inną moc, każdy autor trafi do Ciebie z czymś innym.

Jak żyć świadomie? Jak nie tracić dni, czerpać z życia co najlepsze, a przede wszystkim mieć wpływ na to co się dzieje w naszym życiu?
Myślę, że największa energia jest ukryta właśnie w tych rozdziałach.

Bardzo dobra lekcja odpuszczania przeszłości i zamartwiania się tym na co nie mamy wpływu oraz zastrzyk siły i mocy do działania.

Bob wyjaśnia w bardzo „luźny” sposób dlaczego wykorzystywanie narzędzi czy sytuacji, w której się znajdujemy jest dużo lepsza niż siedzenie i narzekanie, że wciąż czegoś nam brakuje aby przejąć kontrolę nad swoim życiem.
Prawda jest taka, że jeśli chcemy coś osiągnąć to zrobimy to mimo wszystko, korzystając z tego co mamy. Jeśli jednak nam nie zależy to zwyczajnie ciągle będzie czegoś „za mało” aby zaryzykować.

Zawsze porównuję to do obiadu. Okazuje się, że zakupy nie zrobione, w zapasach jakieś pojedyncze produkty, sklep w dodatku zamknięty, ale obiad musi zostać zrobiony. Jak reagujemy?
Możemy iść do kuchni i zrobić „coś” (i zwykle takie dania wychodzą najlepsze;))z tych zasobów, które mamy w szafce i lodówce. Albo możemy zostać bez obiadu.

Tak samo wygląda świadome życie przed którym wiele osób wciąż się opiera.
Książka pokazuje, że wcale tak nie musi być i daje jasne wskazówki co zmienić, aby nasze życie również się zmieniło.
Świetna lektura na początek drogi w rozwoju ;)

Bob Proctor, jak sam wspomina, bardzo ceni sobie postać Napoleona Hilla.

• Z polecenia
  • Samodzielne
  • Domowa biblioteczka
  • Nowe
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Sztuka świadomego życia