30 lat Ligi Mistrzów. Tom 1

sport
Sine Qua Non
2022-09-28
2022-09-28

Z racji, że urodziłem się w 93 - pierwsze rozdziały książki były dla mnie mniej ciekawe i nie wywoływały tak dużej nostalgii, jak druga końcowe rozdziały książki.
Dowiedziałem się jednak wielu rzeczy i ciekawostek z początkowych okresów LM.
Składy finalistów wieńczące każdy z rozdziałów działały na wyobraźnię.

Książkę można zarówno pochłonąć „na raz” jak i wracać do niej rozdział po rozdziale.

Przeczytałem pozostałe książki Pana Leszka Orłowskiego (te o hiszpańskich klubach) i jednak ta wydaje mi się najmniej anegdotyczna - ale nadal trzyma bardzo wysoki poziom.

Mogę z przyjemnością polecić wszystkim fanom piłki, którzy chcą na chwilę przenieść się w czas gdy człowiek szybko odrabiał lekcje z myślą, że o 20:45 we wtorek i środę czeka mecz ligi mistrzów. Kolejny i wyjątkowy. Dzięki książce na chwilę wrócisz do tych wieczorów.

(Recenzję pisałem pilnując córeczki, wybaczcie za błędy językowe)

Dowiedziałem się jednak wielu rzeczy i ciekawostek z początkowych okresów LM.
Składy finalistów wieńczące każdy z rozdziałów działały na wyobraźnię.

Książkę można zarówno pochłonąć „na raz” jak i wracać do niej...

Trochę się zawiodłem. Rozumiem, że autor miał swoją koncepcję zachwycania się zwycięzcami, ale miałem potrzebę poznania też trochę bardziej tych przegranych - mniejszych, którzy muszą zmagać się z potentatami i czasem dają radę. Ale powtarzam - rozumiem - koncepcja była inna. Jednak straszny dysonans poczułem w opisie dwóch przygód polskich drużyn. Legia została opisana dość szczegółowo, Widzew dostał kilka linijek.

Grałem przez wiele lat w futsal, nawet zostałem mistrzem Polski w 1992 roku - miło mi było więc zobaczyć na łamach książki nazwisko wicekróla strzelców tamtego turnieju - Dzidosława Żuberka, który u nas w Carignoli Łódź grał w obronie, a w ŁKS jako napastnik, który zresztą jako jedyny oddał celny strzał na bramkę Schmeichela w eliminacjach Ligi Mistrzów przeciwko Manchesterowi United.

Miło też było wrócić wspomnieniami do początków LM, prześledzić po kolei pierwszą połowe historii rozgrywek.

Były więc plusy, ale choć drugi tom kupię, to czuję się lekko zawiedziony.

Solidne opracowanie poszczególnych edycji ligi mistrzów, do finału ogólnie, finały bardziej szczegółowo. Must have kaażdego kibica.

Piguła o LM. Pokazane jak się rozwijała najlepsza liga na świecie. Otwierały się szuflady w głowie ze wspomnieniami opisanych wydarzeń, pamiętne mecze, gole. Sentyment z dzieciństwa do tamtych lat ogromny. No i te grafiki LM, pilka w gwiazdki, aż chciało się to oglądać🤩 nie ukrywam, że po lekturze odpalałem skróty niektórych meczów.
Na minus anty nastawienie autora do Mourinho oraz mocno pro LaLiga.

Na minus anty nastawienie autora do...

Lubię piłkę nożną.

Hymn Ligi Mistrzów uwielbiam. Kaszaaaaanka!

Dlatego skusiłam się na kupno tych książek.

Dlatego przeczytałam je w jeden dzień, czując w głowie te emocje. Szczególnie czytając o sezonach, w których oglądałam piłkę nożną jako świadomy kibic. Łzy smutku, łzy radości, fenomenalne gole, czasem dziwne sedziowskie decyzje. Mniej więcej od sezonu 2005/2006 mnóstwo pamiętam i opisy tych sezonów powodowały czasem wzrusz albo usmiech na twarzy.

Ale sezony starsze ode mnie również czytało mi się fajnie. Dało się ujrzeć czytelny plan, w jakim historie są opisane. Bardzo podobało mi się, jak pod koniec każdego rozdziału Autor opisywał podstawową jedenastkę zwyciezkiej drużyny i jak umieścił rozmieszczenie zawodników w finałach LM.

Dla kibiców to na pewno będą ciekawe książki.

Lubię piłkę nożną.

Hymn Ligi Mistrzów uwielbiam. Kaszaaaaanka!

Dlatego skusiłam się na kupno tych książek.

Sentymentalna podróż przez dzieje Ligi Mistrzów. Fajnie jest poczytać o meczach których się z racji młodego wieku nie widziało lub pamięta słabo ale najwięcej przyjemności dostarczyło czytanie o meczach które oglądało się jako nastolatek. Natomiast czytając o meczach które odbyły się bliżej czasów współczesnych, frajda jest już dużo mniejsza. Dlatego pewnie ocena tomu drugiego tej serii będzie niższa.

Ogólnie fajnie jest poczytać o piłce nożnej i zobaczyć jak rozwijały się najbardziej prestiżowe rozgrywki piłkarskie. Niestety odnosi się wrażenie, że im bliżej czasów współczesnych tym więcej w piłce nożnej rządzi pieniądz co w pewnym sensie zabija piłkę nożną. Kiedyś - tak się zdaje - potrafiono zachować balans między chęcią zysku UEFA czy FIFA a widowiskiem sportowym. Dzisiaj już nikt się nie kryje z tym, że piłka nożna zeszła na dalszy plan ustępując miejsca pieniądzom.

Jestem zbyt młody by pamiętać początki Ligi Mistrzów, a dzięki tej książce poznałem wiele ciekawych "smaczków" z lat 90. XXego wieku. Oczywiście, przy tych "nowszych" sezonach czułem lekki niedosyt, ale głównie dlatego, że wiele wątków to materiał na większą opowieść, a autor potraktował je mocno skrótowo. Taki jest jednak zamysł tej pozycji. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń każdej z edycji, mniej więcej po 25-30 stron na każdą z nich.

Praca kompletna. Wspaniale było móc wrócić do meczów, które przeżywało się w dzieciństwie i do których zasiadało się z wypiekami na twarzy i niecierpliwością.

Fantastycznie się czyta, można z przyjemnością wrócić wspomnieniami do dawnych czasów. Sezon po sezonie.

Kompendium wiedzy o Lidze Mistrzów. W tym tomie autor opisuje finały tych rozgrywek od sezonu 92/93 - 06/07. Sporo ciekawostek, dużo wypowiedzi piłkarzy z perspektywy czasu, w każdym rozdziale omówiony polski akcent w tych elitarnych rozgrywkach, a częściej w ich eliminacjach :) dla fanów piłki nożnej pozycja obowiązkowa.

• Sport
  • Sportowe