30 Lat Ligi Mistrzów. Tom 2

Okładka książki 30 Lat Ligi Mistrzów. Tom 2 Leszek Orłowski
Okładka książki 30 Lat Ligi Mistrzów. Tom 2
Leszek Orłowski Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: 30 Lat Ligi Mistrzów (tom 2) Seria: 30 lat ligi mistrzów sport
sport
30 Lat Ligi Mistrzów (tom 2)
30 lat ligi mistrzów
30 Lat Ligi Mistrzów. Tom 2
Sine Qua Non
2023-02-22
2023-02-22
sport liga mistrzów leszek orłowski

Większość sezonów opisywanych w tej części pamiętam, przez co paradoksalnie czytało mi się ją trudniej. Autor trzymał się encyklopedycznej formy z pierwszego tomu, skupiając na konkretach, chociaż wielokrotnie aż prosiło się o większą opowieść o spotkaniach, którymi emocjonował się cały piłkarski świat.

Dla miłośników piłki. 15 kolejnych lat historii Ligi Mistrzów, która chyba jednak powoli zaczyna mnie nudzić. Ciągle gotujemy się w tym samym sosie. Niby składniki są najlepszego gatunku, ale jeść w kółko to samo - może się znudzić. Tym bardziej, że polskie produkty w tej zupie znalazły się 3 razy na 32 lata... Tragedia. Polscy piłkarze na szczęście pojawiają się częściej, choć rzadko stanowią o sile zespołu, który odnosi sukcesy. W zasadzie tylko Lewandowski był takim liderem, a Jerzy Dudek wybitny nie był, ale w najważniejszej chwili wzniósł się na wyżyny (ale o tym było w poprzednim tomie). Solidna pozycja, ale mnie - statystykowi brakowało zestawień. Ot taka historia przegadana. Cieszę się, że powstała, ale nie do końca spełniła moje oczekiwania.

Leszek Orłowski zabiera nas w dalszą opowieść dotyczącą najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych w Europie. W drugim tomie "30 lat Ligi Mistrzów" przypomnimy sobie rywalizację począwszy od sezonu 2007/08 do sezonu 2021/22.

Druga część jest napisana w tym samym stylu, zawiera wiele ciekawostek oraz dokładne opisy poszczególnych edycji Ligi Mistrzów. Na przestrzeni ostatnich lat byliśmy świadkami znakomitej rywalizacji między Leo Messim, a Cristiano Ronaldo. Podziwialiśmy grę Realu Madryt, który trzy razy z rzędu świętował ostateczny triumf, czyli dokonał czegoś, czego nie dokonał nikt inny w historii i być może już nikt nie powtórzy tego wyczynu. Pasjonowaliśmy się dwoma angielskimi i dwoma hiszpańskimi finałami. Zastanawialiśmy się, czy zbudowane za obrzydliwie duże pieniądze PSG zdoła zdobyć trofeum, gdy drużyna z Paryża dotarła do wielkiego finału.

W okresie objętym książką dwukrotnie Ligę Mistrzów wygrała Chelsea, najpierw w 2012 roku po niesamowitej rywalizacji w fazie pucharowej i po niezapomnianym finale w Monachium, a następnie w 2021 roku, gdy w finale pokonała inną angielską drużynę, Manchester City. W obu przypadkach, zwłaszcza w 2012 roku, The Blues nie byli stawiani w roli faworyta przed startem rozgrywek, mało kto traktował ich jako tzw. czarnego konia, a mimo to potrafili ograć największe kluby Europy. Ich historia pokazuje, jak fantastyczna i nieprzewidywalna jest Liga Mistrzów. Nie zawsze wygrywa ją ten, kto prezentuje najwyższy poziom, a ten, kto potrafi przygotować się pod dany mecz i wygrać go.

Wszystkie sezony zostały bardzo dokładnie opowiedziane przez Leszka Orłowskiego. Autor nie sprowadza się tylko do kronikarskiego przypomnienia wyników, ale niekiedy więcej miejsca poświęca niektórym meczom, czy piłkarzom. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć drogę poszczególnych klubów triumfu w finale. Książka ta, choć mająca charakter przede wszystkim historyczny, a nie analityczny czy naukowy, poszerza horyzonty i pozwala uzmysłowić sobie, czym dla kibiców jest Liga Mistrzów.

Lubię piłkę nożną.

Hymn Ligi Mistrzów uwielbiam. Kaszaaaaanka!

Dlatego skusiłam się na kupno tych książek.

Dlatego przeczytałam je w jeden dzień, czując w głowie te emocje. Szczególnie czytając o sezonach, w których oglądałam piłkę nożną jako świadomy kibic. Łzy smutku, łzy radości, fenomenalne gole, czasem dziwne sedziowskie decyzje. Mniej więcej od sezonu 2005/2006 mnóstwo pamiętam i opisy tych sezonów powodowały czasem wzrusz albo usmiech na twarzy.

Ale sezony starsze ode mnie również czytało mi się fajnie. Dało się ujrzeć czytelny plan, w jakim historie są opisane. Bardzo podobało mi się, jak pod koniec każdego rozdziału Autor opisywał podstawową jedenastkę zwyciezkiej drużyny i jak umieścił rozmieszczenie zawodników w finałach LM.

Dla kibiców to na pewno będą ciekawe książki.

Lubię piłkę nożną.

Hymn Ligi Mistrzów uwielbiam. Kaszaaaaanka!

Dlatego skusiłam się na kupno tych książek.

Kontynuacja do której nie można się przyczepić. Jak dla mnie genialne podsumowanie 30 lat LM dla starszych fanów piłki nożnej.

Podobnie jak pierwsza część trzyma poziom i zawiera mnóstwo ciekawostek związanych z najbardziej elitarnymi klubowymi rozgrywkami piłkarskimi na świecie (sezon po sezonie). Osobiście wolę jednak pierwszą część, gdyż sporo rzeczy z drugiej części jednak pamięta się w miarę dobrze, a w pierwszej można było cofnąć się nie o kilka lat do tyłu, ale całe dekady i "przeżyć" wszystko jeszcze raz. Lata 90-te to chyba były ostatnie takie "fajne" lata w piłce nożnej. Później to już totalna komercja. Także za sprawą LM...

Wiele ciekawych historii o Lidze Mistrzów z ostatniego 15-lecia dowiedziałem się z tej książki. Szkoda tylko, że autor nie wie, że Inter Mediolan gra na Giuseppe Meazza, a nie na San Siro !

Ten tom to już dla mnie raczej nostalgiczna (a częściej smutna) kronika czasów, w których piłka nożna smakowała najlepiej. Nie oznacza to jednak, że brakuje w niej ciekawostek, o których nie miałem pojęcia, pomimo śledzenia każdej możliwej informacji. Zdecydowanie warto sięgnąć.

Druga część "uszatkowego" cyklu Leszka Orłowskiego.

Z jednej strony nawet najbarwniejszy opis nigdy nie odda emocji piłkarskiego boiska (wyjątkiem najnowsza książka Remigiusza Mroza!). Z drugiej, osoby, które w ostatnich latach oglądały jedynie finały LM, mogą uporządkować swoją wiedzę i pamięć.

Paradoksalnie książka pokazuje, że osławiona i tak znienawidzona Superliga już jest faktem - ostatnia dekada - przynajmniej od ćwierćfinałów - to nieustanne pasmo wzajemnych pojedynków 8-10 topowych drużyn, do których z rzadka dołączają inne ekipy. Formuła Ligi Mistrzów się wyczerpuje? A może po prostu w wieku 30+ ekscytujemy się tym wszystkim mniej niż mając lat naście. :)

Druga część "uszatkowego" cyklu Leszka Orłowskiego.

Paradoksalnie książka pokazuje, że osławiona i tak znienawidzona Superliga...

Tak jak tom 1, solidnie, ciekawie, w dalszych fazach nawet szczegółowo.

Tak jak tom 1, solidnie, ciekawie, w dalszych fazach nawet szczegółowo.

• Sportowe
  • Legimi fakt