Kapitan

Okładka książki Kapitan Paolo Condò, Francesco Totti
Okładka książki Kapitan
Paolo CondòFrancesco Totti Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Un Capitano
Sine Qua Non
2019-06-12
2019-06-12
Ewelina Gałdecka
piłka nożna biografia włochy serie a

Totti to piłkarz wyjątkowy. W dzisiejszym futbolu epizodycznie zdarza się, że zawodnik gra przez całą karierę w jednym klubie. Francesco Totti reprezentuje właśnie taki wymierający gatunek, całą karierę (ponad 20 lat na najwyższym poziomie rozgrywkowym) spędził w AS Roma.
Klasycznie jak to w przypadku biografii bywa, najpierw poznajemy młodzieńcze losy Francesco, jego życie nastoletnie, dojrzewanie, oraz szybki awans (w wieku 16 lat) do pierwszej drużyny. Po początkowych epizodach zaczyna odgrywać coraz większą rolę w klubie, aż staje się postacią fundamentalną, kapitanem zespołu.
Później nastąpił oczywiście debiut w reprezentacji, w międzyczasie pojawiło się zainteresowanie wielkiego Realu Madryt. Totti był członkiem Squadra Azzurra, gdy zdobywali wicemistrzostwo Europy w 2000r. po pamiętnym finale z Francją, oraz mistrzostwo świata w 2006r. po jeszcze bardziej pamiętnym finale z Francją, oraz czerwona kartką Zidane'a. Totti bardzo długo grał na najwyższym poziomie, bo zrezygnował dopiero w wieku 40 lat, w międzyczasie przywracając Romie po wielu latach tytuł mistrzowski.
Totti bardzo obszernie również skupia się na swoim życiu rodzinnym, widać, że ma to dla niego bardzo duże znaczenie. Opisuje też bardzo szczegółowo fanatyzm kibiców włoskich, oraz moment kiedy po raz ostatni gra dla AS Roma, aby przejść na zasłużoną emeryturę.
Świetna biografia, to trzeba przeczytać.

Bardzo dobrze napisana autobiografia

Bardzo dobrze napisana autobiografia

To zdecydowanie najlepsza książka w tematyce piłkarskiej, jaką przeczytałam. Właściwie, w wielu momentach nie przypomina ona w ogóle książki z tej kategorii. Pełna jest fascynujących opisów emocji i wydarzeń, szczerych wyznań i ciekawostek z życia boiskowego i pozaboiskowego Tottiego. Absolutny majstersztyk również pod kątem tłumaczenia, które naprawdę oddaje wszystko to, co zostało zapisane oryginalnie. Gdy przeczyta ją neutralny kibic, automatycznie zyskuje niesamowite pokłady sympatii dla Romy. Totti prezentował na najlepszych światowych stadionach dokładnie ten sam poziom, co jego książka. Fantastyczne dzieło.

Plusem sportowych autobiografii jest to, że ich zgodność z prawdą jesteśmy w stanie łatwo sprawdzić. Przynajmniej w części, bo możemy się posiłkować materiałem filmowym z opisywanych zdarzeń boiskowych, których w przypadku piłkarza grającego w XXI wieku jest wiele. Przy reszcie zajść musimy autorowi po prostu uwierzyć.

Nie jest jednak tak trudno uwierzyć tym, którzy faktycznie mieli co przekazać a kariera Francesco Tottiego obfitowała przecież w ciekawe epizody. Mistrzostwo świata, całe życie związane z średnią, jak na takiego piłkarza, AS Romą. Postać zdecydowanie nietuzinkowa. Oczywiście, w książce zauważyłem taką lekką formę wybielenia, usprawiedliwienia swojej osoby i zachowań, bo Totti, przynajmniej na boisku, takim przyjemnym człowiekiem nie był i przez długi czas nie lubiłem go bardzo. Aczkolwiek pod koniec kariery moje postrzeganie go, poprzez to przywiązanie, się radykalnie zmieniło a po tej lekturze zacząłem go nawet uwielbiać.

Podsumowując jest to na pewno czołowa autobiografia - gatunek, który mi nie leży. Stąd taka ocena. Jednak muszę przyznać, że rozdział o finale mundialu czytałem z zapartym tchem. Czuć w nim wielkie emocje i wyczekiwanie. Więcej takich rozdziałów a z pewnością byłaby dziesiątka ode mnie.

Nie jest jednak tak trudno uwierzyć tym, którzy...

Piękna biografia bogata w wydarzenia z życia prywatnego jak i z boiska tego na Olimpico i na arenie międzynarodowej. Wspaniały człowiek i wielki piłkarz światowej klasy. Całe życie oddany jednemu klubowi As Roma reprezentant Italii na mistrzostwach. Szczera opowieść o wzlotach i upadkach choć moim skromnym zdaniem bardzo nie doceniony i stopowany przez trenera Romy po przeczytaniu tej biografii każdy będzie wiedział którego.

Jeśli nie najlepsza to jedna z kilku najlepszych piłkarskich biografii.

Jeśli nie najlepsza to jedna z kilku najlepszych piłkarskich biografii.

Świetna ksiazka, opisującą całą karierę sportową zawodnika, który całe swoje zawodowe życie poświęcił jednemu klubowi
cały czas grając na dobrym lub bardzo dobrym poziomie. To się nazywa lokalny patriotyzm !. Dzisiaj w zasadzie nie spotykamy piłkarzy którzy by wiązali się z klubami na dłużej. Szacunek za książkę i szacunek dla Tottiego, choć nigdy nie kibicowałem Romie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Co prawda dopiero zaczynam "przygodę" z biografiami sportowców ale Totti bardzo wysoko zawiesił poprzeczkę. Mnóstwo ciekawostek z szatni, szczere wyznania, brak wybielania się na każdym kroku. Szczera, nieprzesłodzona, prawdziwa gratka dla fanów piłki (i nie tylko). Zawsze lubiłem Francesco, a po tej książce stałem się jego jeszcze większym fanem :)

Ciekawa pozycja dla fanów Serie A a przede wszystkim dla kibiców AS Romy i jej wielkiego kapitana.

świetnie napisana;
pozycja obowiązkowa dla każdego fana calcio;