Ludzie, ludzie

Ludzie, ludzie
Wydawnictwo Literackie
2022-06-01
2022-06-01

Zdecydowanie książka warta uwagi. Czyta się szybko i przyjemnie. Brak długich nużących opisów oraz dygresji zdecydowanie uprzyjemnia czytanie. Problemem dla niektórych może być mało naukowy charakter książki; brak konkretnych dowodów do podawanych tez. Wszystko raczej oparte jest na "tak czujesz" więc pewnie jest właśnie tak.

"LUDZIE, LUDZIE" EWA WOYDYŁŁO
Jacy jesteśmy ?

Bardzo cenię sobie słowa, spostrzeżenia i porady autorki, która jest psychologiem.
Na co dzień zajmuje się terapią i pomocą osobom uzależnionym; współuzależnionym; małżeństwom i rodzinom, które mają problemy.

Lektura ma postać poradnika, z którego możemy się dowiedzieć bardzo wiele o innych, ale i o sobie samym.
Całość napisana prostym i zrozumiałym językiem.
Nie ma tutaj mądrowania czy oceniania kogokolwiek.
Jest rzeczowo, jasno i obiektywnie.
Jestem przekonana, że lektura ta pozwoli nam lepiej zrozumieć innych, ich zachowania i potrzeby.
I to co równie ważne, dowiedziawszy się jakie mamy cechy charakteru możemy dowiedzieć się jacy jesteśmy i nad czym możemy popracować.
Zrozumienie tego wpłynie na naszą lepszą komunikację z innymi, da też nam jasny sygnał kogo powinniśmy unikać.

Dzięki tej lekturze poznamy cały wachlarz ludzkich charakterów.
Będzie więc mowa o : Kłótliwych, Obrażalskich, Wścibskich, Wampirach energetycznych, Nieokrzesanych, Perfekcjonistach, Chomikach, Narcyzach, Histrionicach, Zagadkowych, Kłamczuchach, Malkontentach, Zerojedynkowych Manipulanci , Znajomi-nieznajomi, Nieśmiali, Hipochondrycy, Złośnicy, Gadatliwi, Leniwi, Zazdrośnicy, Zaborczy, Skąpiradła, Zawistni, Przesądni, Bałaganiarze, Genialni.
Myślę, że jest jeszcze wiele innych cech charakteru, może za jakiś czas i o nich będziemy mogli przeczytać.

Owszem, może i nie będzie nam łatwo czytać o sobie, swoich przywarach i możemy czuć złość, frustrację czy rozczarowanie.
Możemy też rozpoznać cechy charakteru naszych najbliższych i np. odejść od wampira energetycznego czy kogoś nazbyt kłótliwego.

Świetna lektura dla osób chcących lepiej poznać siebie i innych oraz dla tych, którzy chcą poprawić swoje relacje z innymi.

Cytaty - ważne słowa autorki :

"Z miliona przyczyn, jakie wywołują nasze silne emocje, większość powodują inni ludzie, zwłaszcza najbliżsi".

"...samopoczucie zależy od tego, co nasi bliscy do nas i o nas mówią, jak nas traktują, co im się w nas nie podoba raz za co i w jaki sposób nas karzą, gdy nasze cechy lub zachowania im się nie podobają. Ich kary to również skutek emocji, ponieważ oni, ci nasi bliscy , też je przeżywają z powodu tego, co z kolei my do nich i o nich mówimy, jak ich traktujemy, co nam się w nich nie podoba oraz jak ich karcimy za niemiłe ?9naszym zdaniem !) cechy lub zachowanie.
Jakie sprężenie zwrotne".

"LUDZIE, LUDZIE" EWA WOYDYŁŁO
Jacy jesteśmy ?

Całość...

Szczerze mówiąc po książce spodziewałam się czegoś więcej. Aczkolwiek czytało mi się ją łatwo, choć wydawać by się mogło, że takie opisy charakterologiczne będą wymagać większego trudu w zrozumieniu. Podsumowując: ciekawa, ale jak dla mnie to tylko ''liźnięcie'' tematu.

Pobieżny przegląd przywar ludzkich, można przeglądnąć się jak w lustrze i sprawdzić czy na pewno ja też tak się nie zachowuję w pewnych sytuacjach. To liźnięcie tematu może być zarzutem jeśli ktoś oczekiwał pogłębionej analizy ale jeśli tak by miało być to na każdy rozdział można by napisać (i napisano) -naście, -dziesiąt, -set książek. Ale jest to też zaleta bo sięgnąć do niej mogą wszyscy.

Szczerze mówiąc nie wiem dla kogo jest ta książka, chyba tylko dla fanów/fanek stylu Woydyłło... Mi się średnio podobała, ot takie pisanie dla pisania. Na mój gust za dużo staropolszczyzny i kwiecistych parafraz. W sumie skończyłam ją tylko dlatego, że staram się unikać porzucania książek, więc czytam je do końca. Niestety każdy kolejny rozdział rozczarowywał mnie tak samo. Do czytania z braku czegokolwiek lepszego.

Najlepsze w tej książce jest to, że rzeczywiście przy każdym opisywanym typie osobowości zaczyna się analizować najpierw swoją rodzinę, później bliższych i dalszych znajomych. Później celebrytów i postaci z książek i filmów. Ale na samym końcu patrzymy w głąb siebie. I przyznajemy, że każda, po trochę każda osobowość jest również w nas. Ja jestem nieokszesana. I mam pewne cechy zagadkowych i wścibskich - przyznaję się! Teraz czas nad tym popracować!

podoba mi się lekkość tej książki, momentami też poczucie humoru autorki, zabrakło mi jednak rzeczy "nieoczywistych" lub może raczej trudnych do zaobserwowania, czegoś odkrywczego. Czy jest jak lustro ? dla mnie to za dużo powiedziane

Bardo mi się spodobał styl pisania Autorki, lekki i łatwy w odbiorze przez co szybko czyta się. Książka przedstawia nam różne typy osobowości, przez co daje nam możliwość dość obiektywnie spojrzeć na nasze cechy charakteru i wady. Książka dość powierzchownie porusza temat-rzekę, ale miło było przeczytać.

Przegląd skaz na ludzkim charakterze.

Przegląd skaz na ludzkim charakterze.

Proste, obiektywne, bez oceniania. Różna, perspektywa mimo jednej autorki. Autorka potrafi znaleźć plus w pozornej wadzie i minus w pozornej zalecie. Bez nadmiernej analizy.

• Psychologia
  • 2017