Wybieraj wystarczająco dobrze

Wydawnictwo: Agora SA
poradniki
joly_fh

Przeprowadziliśmy się z piekła do piekła, choć wydawało nam się przez chwilę, że jesteśmy w raju. Z epoki niedostatku trafiliśmy do świata nadmiaru. Jak w nim żyć, żeby nie zwariować? Agnieszka Jucewicz, współautorka bestsellerowych książek „Żyj wystarczająco dobrze” i „Kochaj wystarczająco dobrze” wraz ze swoimi rozmówcami pomagają nam przetrwać w świecie, który od narodzin do śmierci każe...

Agnieszka Jucewicz, współautorka bestsellerowych książek „Żyj wystarczająco dobrze” i „Kochaj wystarczająco dobrze” wraz ze swoimi rozmówcami pomagają nam przetrwać w świecie, który od narodzin do śmierci każe nam nieustannie wybierać. Wychowanie, związki, praca, polityka, zdrowie, seks, codzienne zakupy - w każdej z tych dziedzin musimy rozpatrywać dziesiątki możliwości, z których każda wydaje się optymalna i każda opatrzona jest równie skutecznym komunikatem reklamowym. Jednak nie musimy poddawać się temu terrorowi, który tak naprawdę coraz mniej ma wspólnego z wolnością wyboru. Jeśli chcemy świadomie wybierać, musimy uwolnić się spod wpływu namolnego marketingu, uzależniającej reklamy, stereotypowego myślenia o karierze i życiowym sukcesie. Jak? Wystarczająco dobrze.

źródło opisu: Wydawnictwo Agora, 2016

źródło okładki: Wydawnictwo Agora, 2016

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2422

Mieć wybór i być szczęśliwym

Ukazała się kolejna książka rozmów Agnieszki Jucewicz z psychologami i psychoterapeutami. Po rozmowach na temat życia i miłości przyszedł czas na wybory. To temat rozległy i potraktowany przez każdego rozmówcę z nieco innej perspektywy. Pozwoliłam sobie wspomnieć o każdej rozmowie, bo choć nie wszystkie były dla mnie odkrywcze (sama jestem psychologiem) to wydaje mi się, że każdy znajdzie coś dla siebie – młoda matka zastanawiająca się jakich zmian dokonać w swoim życiu, 40-latek, który widzi, że czas na nowe decyzje, maturzysta, który stoi przed wyborem ścieżki kształcenia czy emeryt, który chce pewne sprawy uporządkować w swoim życiu.

W świecie nieograniczonych wyborów można doznać paraliżu – nieważne czy chodzi o wybór partnera życiowego, ścieżki zawodowej czy proszku do prania. Wielu ludzi woli pozostawać w zawieszeniu, bo przeraża ich perspektywa, że gdy wybiorą, okaże się, że był to zły wybór. Niestety też ci, którzy się na coś zdecydują, wcale nie mają lepiej. Często czują niedosyt, a nawet żal i poczucie winy, bo zaczynają się rozwodzić nad tym, co by było, gdyby wybrali jedną z możliwości, które właśnie odrzucili. Rozmowa z Barrym Schwartzem, która otwiera zbiór rozmów bardzo zainteresowała mnie jego książką "Paradoks wyboru". Dlaczego mniej oznacza więcej? Ma też dużo do powiedzenia na temat dzisiejszego pokolenia młodych ludzi, którzy wchodzą na rynek pracy. Przytacza też kilka badań na temat wyborów o interesujących konkluzjach.

Z innej strony wybór omawia Ewa...

Z innej strony wybór omawia Ewa Chalimoniuk, która dzieli się swoimi doświadczeniami zawodowymi i refleksjami na temat przepracowywania trudnego dzieciństwa. W drugiej rozmowie zamieszczonej w zbiorze pochyla się nad relacjami w rodzeństwie. Trzecia z rozmów, moja ulubiona, dotyczy przyjaźni i jej dojrzałej odsłony.

Zofia Milska-Wrzosińska zaś przeprowadziła z Agnieszką Jucewicz dwie z najbardziej inspirujących mnie rozmów m.in. tę dotyczących lojalności. Porusza w niej też trudny temat lojalności dziecka wobec przemocowych rodziców. W innej rozmowie zajmuje się dylematem opisanym przez Barry'ego Schwartza – dokonałam/ dokonałem wyboru – ale czy on był dobry? Co by było gdyby… Kilka nowych rzeczy dowiedziałam się też z jej rozmowy o pesymizmie, na przykład że osoby nastawione pesymistycznie rzadziej reagują głęboką depresją na dramatyczne sytuacje, na przykład na utratę bliskiej osoby. Są psychicznie lepiej przygotowane na wiszące nad nimi nieszczęścia. Kolejnym poruszonym przez nią tematem jest bezradność – jakie daje korzyści i dlaczego niektórzy jej doświadczają. Drugi, bardzo inspirujący dla mnie tekst dotyczył ambicji – kiedy wspiera rozwój, a kiedy niszczy.

Agnieszka Iwaszkiewicz podzieliła się swoimi obserwacjami z pracy na temat konfliktów wewnętrznych pokazywanych przez ciało. Jak różne fizyczne objawy pokazują co dzieje się w głowie.

Magdalena Kaczmarek obaliła różne mity na temat zdrowia psychicznego, o którym tak szeroko dyskutuje się w mediach. To kolejna bardzo cenna dla mnie rozmowa.

Anna Srebrny i Paweł Pilich mówią o trudnym przejściu pomiędzy zależnością od rodziców a dorosłą niezależnością. Ilustrują trudności z wyborem młodych swoją praktyką coachingową.

W zbiorze głos zabrał również Wojciech Eichelberger, który jest dosyć rozpoznawalny medialnie – podejmuje całkiem pragmatyczny temat – jak poradzić sobie z widmem kredytu nad głową i nie zwariować.

Roman Cieślak zapewnia o potrzebie odpoczynku, pisząc o nim szczególnie w kontekście pracowników korporacji i dużych firm.

Zbiór kończą dwie rozmowy – o samotności mimo cyfrowych przyjaźni (Susan Pinker) i trudności w podjęciu zmiany (Alan Bernstein).

To jedna z takich książek, które warto zostawić na półce. Do której warto wrócić i przeczytać raz jeszcze. W różnych momentach życiowych można znaleźć w niej coś dla siebie.

Anna Kaczmarczyk

pocahontas_88 | 2019-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2019, Poradniki
Przeczytana: 18 maja 2019

Książkowy poradnik jak wybierać dobrze, ale czy aby na pewno? Nie wiem... może powinnam pójść na jakiś kurs czytania ze zrozumieniem, niestety znalazłam mało treści adekwatnej do tematu... Książka to szerg wywiadów jedne lepsze, drugie gorsze... nie wiem czy pytania były trafione... ot taki przecietniak... Odpowiedzi i pomocy w wyborach na pewno nie znalazłam ani co gorsza nie zbliżyłam się do niej.

Lila | 2019-04-17

Obowiązkowa dla każdego czlowieka.

almos | 2019-03-26
Przeczytana: 18 marca 2019

Kolejny zbiór wywiadów z psychologami jest nierówny, a tytuł myli, bo o wyborach tam niewiele. Wyróżnia się rozmowa z Ewą Chalimoniuk na temat trudnych relacji z rodzicami, dobry jest wywiad z Susan Pinker o tym jak ważne są kontakty twarzą w twarz; także rozmowa z Barrym Schwartzem o trudnościach wyboru. Inne wywiady są mniej ciekawe, ale myślę, że każdy znajdzie w książce coś dla siebie.

W kolejnym zbiorze wywiadów pani Jucewicz z psychoterapeutami, popularyzatorami nauki i naukowcami, nie mówi się wiele trudnościach wyboru, jak sugeruje tytuł, to po prostu zbiór rozmów na tematy psychologiczne. Poziom jest nierówny, obok wywiadów bardzo ciekawych, mamy też nudne, które nie zrobiły na mnie żadnego wrażenia.

Zdecydowanie najciekawsza jest rozmowa z psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk, mówiąca o układaniu sobie relacji z rodzicami, którzy nas odrzucili lub mocno skrzywdzili w dzieciństwie. Mówi Chalimoniuk, że nie ma co liczyć, iż po latach rodzice przyznają się do swoich win,...

Fajniejest7 | 2018-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Książka składa się z serii wywiadów z różnymi psychologami. Poszczególne wywiady bywają ciekawe, ale koniecznie związane z tematem

Wonder | 2018-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2018

Książka niezła, poruszane tematy są dość różnorodne, w gruncie rzeczy nieduża część książki dotyczy problemu poruszonego w tytule. Dlatego też niektóre wywiady były interesujące, inne mniej, ale każdy może wybrać coś dla siebie.

Diamorfina | 2018-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Kończę całą serię tą właśnie częścią i śmiało mogę polecić już wszystkie z 3 książek! Tyle ważnych kwestii i problemów a tak lekko i ciekawie.
W książce znajdziemy sporo dowodów na to że ludzie dzisiaj są tak zabiegani że czasem dopiero w wieku 40 lat budzą się i pytają " Kim jestem? Jestem szczęśliwy?", idą na studia które ich nie interesują, nie umieją odpoczywać i żyć chwilą, stawiają sobie i innym tak niesamowite wymagania, że żeby im sprostać muszą wyciszyć sygnały płynące z ich ciała, mówiące: "Przystopuj, odpocznij."
Czytając uświadomimy sobie że posiadanie ogromnej ilości wyboru wcale nie są dla nas najlepsze i że właśnie co najważniejsze- nie wszystko musi być najlepsze, wystarczy że będzie dobre :)

Radosław Gabinek | 2017-01-14
Przeczytana: 12 stycznia 2017

osinskipoludzku.blogspot.com

Chodziła ta książka za mną i chodziła, ale jakoś ostrożny jestem jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju "poradniki". Nie to, że omijam szerokim łukiem, ale raczej ostrożnie sięgam przede wszystkim po pozycje w jakikolwiek sposób związane z psychologią, terapią, itp. Kwestia przesytu chyba. Tym razem okazało się, że obawy moje były jak najbardziej niepotrzebne, gdyż "Wybieraj wystarczająco dobrze" okazało się wcale nie być poradnikiem, ale zbiorem bardzo mądrych, ciekawych, a co najważniejsze przystępnych i rozwojowych rozmów, które przeczytałem z niemałą przyjemnością.

Już kiedy patrzymy na listę rozmówców Agnieszki Jucewicz to od razu rzuca się w oczy, ze z byle kim to my tu do czynienia nie mamy. Większość tych osób jest ogólnie znana i szanowana, a same już notki świadczą o tym iż mamy do czynienia nie tylko ze znakomitymi teoretykami, ale też z czynnie pracującymi terapeutami, coachami itp. Dla mnie to bardzo istotne, aby te wszystkie teorie, tezy...

Agnieszka28 | 2016-09-17
Przeczytana: 08 września 2016

napisane prostym i zrozumiałym językiem wywiady i rozmowy, niektóre niezbyt odkrywcze, ale mimo to porządkują spojrzenie na dość ważne sprawy, polecam każdemu niezależnie od wieku.

DarkStar | 2016-09-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle
Przeczytana: 11 września 2016

Sporo wywiadów, które nie całkiem mi pasowały do tematu. Te, które były dokładnie o tym, co stoi w tytule, były bardzo dobre, ale mało tego.

buka_z_fejsbuka | 2016-07-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 29 lipca 2016

Dobra książka, która jest serią wywiadów z różnymi osobami. Jedyne, co mnie na początku zdziwiło - w zasadzie tylko pierwszy rozdział dotyczył tytułu książki, reszta to były wywiady na różne inne tematy.