Ludzie, ludzie...

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
poradniki

Dlaczego bywamy kłótliwi, wścibscy i nieokrzesani? Dlaczego tak trudno znosimy przywary innych ludzi? Czy złych nawyków można się oduczyć? Ludzie, ludzie… to „pisany gabinet terapeutyczny”, w którym każdy zostanie wysłuchany i znajdzie radę dla siebie. Tym razem sławna psycholog Ewa Woydyłło skupia się na różnych ludzkich charakterach – niektóre opisywane i analizowane sytuacje czytelnik bez...

Ludzie, ludzie… to „pisany gabinet terapeutyczny”, w którym każdy zostanie wysłuchany i znajdzie radę dla siebie. Tym razem sławna psycholog Ewa Woydyłło skupia się na różnych ludzkich charakterach – niektóre opisywane i analizowane sytuacje czytelnik bez trudu rozpozna jako znane z mediów, są tu też przykłady zaobserwowane przez psycholog w swoim otoczeniu.

Czytamy więc o ludziach emanujących złą energią, czyli o wampirach energetycznych, o obsesyjnie gromadzących rzeczy, o manipulantach i o kultywujących rozmaite tabu. A dalej o perfekcjonistach, krętaczach, narcyzach, opowiadaczach, malkontentach i obrażalskich.

Ta książka działa jak zwierciadło, przed którym albo się uśmiechamy, albo wstydzimy. Możemy się też rozzłościć, zadumać, coś rozważyć i coś postanowić. Otwarta forma i dobra energia autorki – niestrudzenie przekonują, że można się zmienić na każdym etapie życia.

Pisałam tę książkę, myśląc o kilku sprawach.

Po pierwsze: sama mam nieraz problemy z różnymi ludźmi.

Po drugie: ze mną ludzie czasem mają, mieli i na pewno będą mieć problemy.

Po trzecie: jestem przekonana, że przyglądając się innym ludziom, porównując się z nimi – można zobaczyć, jacy sami jesteśmy.

Ewa Woydyłło

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Pollyanna | 2017-10-21
Na półkach: Przeczytane, WBP, 2017
Przeczytana: 21 października 2017

Wielokrotnie, w różnych sytuacjach sięgałam po książki pani doktor Woydyłło. Były dla mnie drogowskazem, czasami terapią, a pani doktor stała się dla mnie prawdziwym autorytetem w dziedzinie psychologii.
Dlatego bez wahania sięgnęłam również po tę książkę.
Autorka w króciutkich rozdziałach charakteryzuje różne typy ludzi, a właściwie różne ludzkie przywary i występki. W sumie to taka książeczka o wszystkim i o niczym. Oj, słabiutka to książeczka...tak jakby od niechcenia napisana. Autorka podpiera się głównie przykładami z forów internetowych. Wielokrotnie autorka daj odczuć czytelnikowi, że są to jej prywatne opinie. Dlatego trudno nazwać tę książkę poradnikiem psychologicznym. Trudno też zaufać autorce, zwłaszcza po lekturze rozdziałów o przyjaciółkach cudzych mężów czy kłamczuchach. Wyraźnie autorce "ulało się". I gdzie tu profesjonalizm? Przypominam, że to nie wspomnienia ani biografia.

Papusza | 2017-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2017

W książce „Ludzie, ludzie” Ewa Woydyłło stara się pokazać różne zachowania ludzi. Proponuje nam zapoznanie się z 14 typami osobowości w których zdecydowanie dominuje cecha charakterystyczna dla człowieka o określonych zachowaniach. Wiele osób często narzeka, że choć wokół siebie ma sporo przyjaciół, znajomych, rodzinę, to jednak czuje się samotna.

Słusznie zauważa Leszek Kołakowski: „Nie udawajmy pochopnie, że jesteśmy «samotni wśród tłumu ludzi» — kiedy będziemy samotni naprawdę, zrozumiemy tę różnicę”.

Czytając tę książkę ma się jednak wrażenie, że samo przedstawienie różnych typów osobowości to zbyt mało jak na całą treść książki. Cóż, każdy ma prawo do wyboru tematu. Jednak poprzednie książki były o wiele ciekawsze.

Autorka proponuje przyjrzenie się osobom z którymi w naszym środowisku często się spotykamy aby lepiej zrozumieć motywacje ich działań. Warto wiedzieć co te osoby chcą osiągnąć poprzez swoje typowe zachowanie, jak powinniśmy się zachować aby osoby które w jakiś...

Clea | 2017-01-20
Na półkach: Przeczytane, Psychologia, 2017
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Ludzie, ludzie... ratunku, toż to strasznie słabiutka książeczka, ale widocznie, być może się komuś przydaje taki grafomański w formie i zbanalizowany w treści leksykon charakterów?/charakterystyk postaci ludzkich, a już zupełnie żałosny rozdział o kochankach w różnych odmianach nazw a i ostatni kuriozalny o bliskich nieznajomych.. Najsmutniejsze, że pani Woydyłło zdarzało się napisać parę ciekawych książek psychologicznych, może się już wena skończyła.. albo trzeba było coś na naprędce? Nie wiem, zastanawiam się, fakt, że skończyłam w dwie godziny ratuje od dania jednej gwiazdki, bo przynajmniej nie trzeba było się przebijać, ale te pożal się boże przykłady z życia wzięte czy z internetowych stron nie dodały ani autentyczności ani uroku, wręcz przeciwnie, taki super express w wersji świątecznej poradnikowej, a może "Pani domu" w zakładce "psychologia - typy ludzkie"? Nie wiem co to było. W każdym razie niesmak pozostał.

Sicurano_Gulleborga | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Bardzo lubię czytać książki Pani Ewy Woydyłło, głównie dlatego, że bije z nich taka zwykła, najzwyczajniejsza w świecie serdeczność. Takie jest moje pierwsze wrażenie. W książce opisanych jest kilka typów osobowości spod ciemnej gwiazdy, z którymi każdy styka się w swoim życiu. Nie jest to jednak klasyczny poradnik, całość ma formę raczej felietonu, opisy dokonane są w bardzo przystępny sposób. Czyta się szybko. Podczas lektury można spojrzeć na codzienność z nieco innego punktu widzenia i nabrać więcej niż odrobinę dystansu do własnych problemów. Walor to oczywiście również ciekawe spostrzeżenia w podsumowaniu, z którymi nawiasem mówiąc nie w sposób się nie zgodzić. Po przeczytaniu książki czuję się przyjemnie zrelaksowany :)
Szczerze polecam!

dobrerecenzje | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Autentyczną obserwacją jest fakt, że większość zmartwień, a nawet tragedii, sprowadzają na człowieka inni ludzie. Jak mawiał ksiądz Józef Tischner „Ludziska jeden rozum majom, a kozdy rozumuje inacej, koniec końcym telo rozumów, kielo ludzi”, a tak na poważnie, uważał, że „człowiek jest absolutem dla samego siebie”.

Autorka pisząc tę książkę sama często miała problemy z ludźmi, z nią też ludzie mieli problemy, a po trzecie obserwując ludzi – sami uczymy się jacy jesteśmy.

Pisarka podejmuje ważne tematy dotykające sfery psychiki. Pisze np. jacy jesteśmy kłótliwi, jak często się obrażamy i popadamy w skrajne emocje.
Ludzie obrażalscy nie dążą do zgody, tylko do udowodnienia swoich racji, mają „muchy w nosie” i od takich osób najlepiej trzymać się z daleka.
Ludzie wścibscy są często apodyktyczni, nietaktowni i nadopiekuńczy.
Oni to tłumaczą, że to przecież z troski o najbliższych, ale my z zewnątrz uważamy, ich za „mądralińskich”.
Autorka charakteryzuje przyjaciółki cudzych mężów,...

Bilbo | 2017-03-29
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 28 marca 2017

To moje kolejne spotkanie z książką Ewy Woydyłło. "Ludzie, ludzie..." mi się podobali, chociaż odczuwam pewien niedosyt. Chciałabym poczytać jeszcze więcej na temat poszczególnych typów ludzkich. Poza tym, taka myśl mnie naszła... są perfekcjoniści, kłamczuchy, zagadkowi... a czy są tacy zwyczajni, normalni? :) A tak na serio - można odnaleźć siebie w wielu typach. Przynajmniej ja się tam odnalazłam. Warte przeczytania i przemyślenia.

Danielista | 2017-11-16

Ewa Woydyłło przygląda się różnym typom osobowości w krótkich rozdziałach. Z jednej strony mamy zatem dużą różnorodność tematów, z drugiej zaś poczucie niedosytu spowodowanego niewyczerpującym, pospiesznym potraktowaniem poszczególnych tematów, z których większość prosiłaby się o rozwinięcie. Z pewnością wielu czytelników Woydyłło przyzwyczajonych do kompleksowego omawiania przez nią zagadnień potraktuje tę książkę jako nieudany eksperyment. Ja nie czuję się rozczarowany - mam bowiem poczucie, że jak zwykle w przypadku Woydyłło dostajemy wartościową, zmuszającą do refleksji nad sobą i otoczeniem książkę.

briana | 2016-12-31
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Przyjemna, ładnie wydana książka o naszych słabościach. Nie podobały mi się jednak rozległe wypowiedzi z forum kafeterii, cytowane przez autorkę. Wydaje mi się, że nie wypada. Książka i tak jest lekka i właściwie na jeden wieczór. Zamiast długich zwierzeń pań z internetu wolałabym konkretną informację. Sama autorka na pewno zna podobne historie z doświadczenia zawodowego i nie potrzebuje pomagać sobie forami internetowymi o wątpliwej rzetelności.

Nina | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Ludzie ludzie Ewa Woydyłło.
Z duża nadzieją i zaciekawieniem sięgnęłam po tą pozycję, jednak muszę z przykrością stwierdzić że to najsłabsza książka tej autorki. Publikacja zawiera cytaty ze stron internetowych, reklam telewizyjnych, przez chwilę miałam wrażenie, iż to lokowanie produktu. Bardzo słaba książka, budzi we mnie niesmak i zażenowanie.

Elwira | 2016-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Pani Woydyłło sama twierdzi, że miewała problemy z ludźmi (a ludzie z nią), do tego dołożyła wnikliwe obserwacje natury i zachowań ludzkich… i powstała książka.

Jest o obrażaniu się o kłótniach, o skrajności w jakie lubimy popadać. Ale także i o wampirach energetycznych i bluszczach… Jest o przyjaciółkach i „przyjaciółkach”.

Książka bardzo czytelnie – obiektywnie „ukazuje” nasze wady i zalety, wciągając tym samym czytelnika niczym najprzedniejsza powieść. Zapewniam.
A po skończonej lekturze „samo się wam zrobi” analizowanie znajomych i rodziny, ale i siebie samego :-)

Do końcówki roku, podsumowań, postanowień itp. lektura wprost idealna.