Sekrety kobiet

poradniki
Wydawnictwo Literackie
2022-11-27
2008-01-01

Tak, zgadzam się ta książka uczy bycia kobietą. Wskazuje poprzez ćwiczenia jak być najlepszą wersją siebie.

"SEKRETY KOBIET" - EWA WOYDYŁŁO
Książka to raczej poradnik psychologiczny. Dobrze się czyta, lepiej jeszcze słucha.
Zarówno dla kobiet, i wbrew tytułowi, także dla mężczyzn. Jest to zarówno po to by poznać psychikę kobiet, jak i samych mechanizmów jakie wywołuje dane przeżycie, doświadczenie, postępowanie czy trauma. Obniżyłam ocenę, ponieważ dużą uwagę poświęciła dla problemu alkoholowego. Uważam, że nie powinno być tyle, na tak krótką książkę. DO tego powinna być osobna, gdzie poświęciła by autorka na rozwinięcie tematu, jakże szerokiego. A tu skupić się na innych aspektach, a tych jest także multum.
Książka mimo to wnosi dużo dobrego oraz sposób
w jaki tłumaczy pewne mechanizmy ludzkiego umysłu, są bardzo dobrze wyjaśnione. Powinna to przeczytać każda kobieta, obojętnie na jakim etapie życia jest, obojętnie ile ma lat... polecam.
Dobrze się też słucha lektorki.

OCENA 09/10
91/23 (12/09)
ilość stron: 184
data wyd: 27.11.2022
czas przewidziany czytania: 3 h 04 min.
Czas słuchania 4 h.152 min.
lektorzy empik: Król Marta
Anastazja
Skończona 19 .09.2023 ( słuch)

"SEKRETY KOBIET" - EWA WOYDYŁŁO

W wielu trudnych sytuacjach i chorobach natury psychicznej nie można uleczyć się czytaniem książek psychologicznych czy poradników. Ale książka napisana przez dobrego psychologa może w niektórych przypadkach, na tzw. zakręcie, spełnić rolę drogowskazu czy elementu wspomagającego. Tak jest z książką "Sekrety kobiet". Ewa Woydyłło-Osiatyńska jest doktorem psychologii, terapeutką, a oprócz tego...historyczką sztuki. Pierwszy raz usłyszałam o niej od mojej mamy. Bardzo podobały mi się rozmowy z nią, a teraz sięgnęłam po książkę jej autorstwa. Książkę, która - jak sama pisze - ma być rodzajem poradni i głosem osoby, która w swoim gabinecie wysłuchała już wielu szukających pomocy kobiet. To właśnie o paniach tutaj mowa, choć w jakimś momencie zaznaczone zostało, że ten poradnik jest skierowany do każdego - również mężczyzn.

Tematyka dotyczy różnych problemów, z jakimi borykają się kobiety - wrażliwe, mocno wszystko odczuwające i "magazynujące" w sobie emocje mające decydujący wpływ na życie. Ewa Woydyłło pisze o osobach w różnym wieku. Dotyka takich tematów, jak m.in. bulimia, anoreksja, kłopoty w relacjach, przemijanie, alkoholizm. Chyba właśnie rozdziały o przemijaniu i alkoholizmie najbardziej mnie poruszyły. Autorka jest bardzo bezpośrednia i nie unika mówienia o sobie, dzielenia własnymi, także osobistymi doświadczeniami. Przy okazji alkoholizmu kobiet świetnie ujmuje istotę problemu i wskazuje na drastyczne różnice w podejściu do kobiet i mężczyzn, zmagających się z tym uzależnieniem. Na koniec, pisząc o rozwiązywaniu problemów relacyjnych stanowiących główną przyczynę innych życiowych kłopotów i dylematów, udziela porad, jak można spróbować zmienić sytuację. Myślę, że wiele czytelniczek w tym momencie mogło się oburzyć, ponieważ pada jasna sugestia, że zmiany naprawdę zaczynamy od siebie. Mi też nie jest łatwo przyjmować takie porady, ale trudno tak całkiem się z nimi nie zgodzić...

Na pewno nie jest to moje ostatnie książkowe spotkanie z panią Ewą!

Trafiacie czasem na ksiazki, które pojawiają się w waszym życiu w odpowiednim czasie? ;)

Bo ja trafiłam, nie pierwszy raz zresztą. I chociaż kupiłam ją dosyć dawno temu, to stopniowo sięgałam po nią na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, kiedy to na pewien czas przewróciłam swoje życie do góry nogami. I szczerze, nie czytałam niczego innego. Nie miałam siły, ochoty, czasu. Straciłam do tego serce i zapał. Towarzyszyła mi tylko ona: "Sekrety kobiet" autorstwa psycholog Ewy Wojdyłło.

I szczerze? Pierwszy raz nie za bardzo wiem, jak ją opisać. Wiem tylko, że była dla mnie plasterkiem na wiele z moich ran, a czasami lekarstwem na skołatane nerwy. Czytając ją, czułam się w pełni zrozumiana, zaakceptowana i zaopiekowana. Miałam wrażenie, jakbym opowiedziała wszystkie swoje najgorsze historie najlepszej przyjaciółce, a ona poprzez te wszystkie czytane przeze mnie linijki siedziała przy mnie i mówiła, jak bardzo mnie rozumie i jak dobrze wie, co tak naprawdę czuję. Płakałam przy niej wielokrotnie. Przez wiele wieczorów była moim oczyszczeniem. Czasem otwierała oczy, innym razem przytuliła, a czasem pokazała, że ja też wielokrotnie popełniam błędy. Dosadnie, ale bez przykrych osądów. To książka o relacjach z innymi, ale przede wszystkim o relacjach z samą sobą. Dla kobiet, choć nie tylko o kobietach.

Szczerze mogę polecić ją wszystkim z was, które zmagają się z gorszym czasem w życiu, brakiem akceptacji, toksycznymi relacjami (nie tylko z mężczyznami),nieprzepracowanym dzieciństwem i jeszcze kilkoma innymi problemami. Zostanie ze mną na dłużej i wiem, że jeszcze nie raz będę chciała do niej wracać.

Lekko się czyta, niezła dawka mądrości doświadczonej psychoterapeutki.

Lekko się czyta, niezła dawka mądrości doświadczonej psychoterapeutki.

Lekki wstęp dla osób chcących dalej zagłębiać się w tematykę psychologiczną. Można spróbować się przejrzeć, które z zachowań przedstawionych w książce mnie dotyczą.

Interesująca książka, przewodnik, który warto przeczytać. Napisana w zrozumiały sposób o sprawach, które są niby oczywiste, a o których na co dzień zapominamy. Warto po nią sięgnąć.

„Sekrety kobiet” Ewy Woydyłło to kolejna książka autorki, którą przeczytałam z przyjemnością i z zainteresowaniem.

Tym razem Pani Ewa podjęła wiele ważnych tematów dotyczących życia nas – kobiet (anoreksja, bulimia, niskie poczucie wartości, alkoholizm i inne uzależnienia, współuzależnienia, cechy charakteryzujące kobiety, charakteryzujące mężczyzn, różnice między nimi, w końcu relacje w związkach i to jak można je poprawić, bądź zerwać, jeśli nie da się już nic zrobić).

Myślę, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą w „Sekretach kobiet” znaleźć dla siebie ważne przesłania i wskazówki rzutujące na poprawę jakości życia, jeśli ktoś zechce się do nich zastosować.

Książka emanuje spokojem, wyważeniem, rozsądkiem, wiedzą terapeutyczną, doświadczalną. Pomimo, że są w niej podejmowane burzliwe kwestie dotyczące życia kobiet, autorka stara się z rozwagą uświadomić wszystkim tym kobietom, które mają w sobie żal, rozczarowanie, rezygnację, frustrację, że tak naprawdę to od nich samych zależy, jak będzie wyglądała ich przyszłość i to, jakie poczynią działania, żeby poprawić jakość swojego życia i życia osób, które są dla nich ważne.
Zachęca do zastanowienia, do przerwania stagnacji, do odwagi, by wyrażać swoje emocje, by mówić o potrzebach, do bycia szczerym wobec partnera, czy też innych bliskich osób.

Moim zdaniem po „Sekrety kobiet” warto sięgnąć, żeby przez pryzmat poznania problematyki podjętej przez Ewę Woydyłło spojrzeć na swoje postępowanie i dostrzec to, co robię źle, a z czym radzę sobie całkiem dobrze.

Myślę, że w tej książce, w większym lub w mniejszym stopniu, każdy może znaleźć coś dla siebie. Szczerze polecam.

Nawet niezla :)Czytajac te ksiazke moglam troche lepiej sie Sobie poprzygladac troche bardziej siebie poznac Napisana latwym zrozumialym jezykiem Ogolnie polecam i mysle ze za jakis czas wroce do lektury ponownie

po tą książkę sięgam często - gdy jest mi przykro

po tą książkę sięgam często - gdy jest mi przykro