Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu

Okładka książki Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk
Jakub JabłonkaPaweł Łęczuk Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: SQN Originals film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
SQN Originals
Sine Qua Non
2022-10-12
2022-10-12
serial polsat telewizja komedia światwedługkiepskich andrzejgrabowski wrocław paździoch boczek ferdek halina mariolka

Okładka książki Jak to się stało? Czyli historia fraknrolla. Autobiografia Grupy MoCarta Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk
Jak to się sta... Jakub Jabłonka, Paw...
Okładka książki Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl Andrzej Grabowski, Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk
Andrzej Grabow... Andrzej Grabowski, ...
Okładka książki HRABI Duszkiem tak! Jakub Jabłonka, Dariusz Kamys, Joanna Kołaczkowska, Paweł Łęczuk, Tomasz Majer, Łukasz Petsch
HRABI Duszkiem... Jakub Jabłonka, Dar...
Okładka książki Skiba. Ciągle na wolności Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk, Krzysztof Skiba
Skiba. Ciągle ... Jakub Jabłonka, Paw...

W zasadzie można zgodzić się z opiniami części komentujący. Bardzo mało informacji "od kuchni", z aktorskiego punktu widzenia. Główny prym wiodą scenarzyści. Historie z tzw. "backstage'u" można policzyć na palcach jednej ręki. O ile mógłbym osobiście zgodzić się z twierdzeniem przewijającym się na co 10 stronie tej książki, że "Świat według Kiepskich" stanowi soczewkę naszego społeczeństwa, to jednak śmiałe tezy, iż jest to najlepszy serial to miejsce do polemiki. Owszem, było kilka ciekawych i pomysłowych odcinków, jednak znaczna część zakrawała o lekki cringe.

Książkę można przeczytać, jednak zbyt wielu "smaczków" się z niej nie wyciągnie, a szkoda. Na pewno przez te 20+ lat musiała być ich cała masa.

Świat według Kiepskich. Zwiariowana historia kultowego serialu Polsatu.

Ta książka to przede wszystkim wspomnienia osób związanych z serialem: reżyserów, scenarzystów, kostiumografów, producentów, aktorów i ich bliskich. Twórcy serialu wracają pamięcią do lat 90., gdy powstała idea serialu. Sukces rodzi się w bólach i podobnie było tym razem. Początki tworzenia serialu były pełne niepewności, zawiłości i braku spójności. Jednak gdy machina ruszyła, nie sposób było ją zatrzymać. I tak przez ponad 20 lat serial gościł w domach wielu Polaków, przez jednych uwielbiany, a przez innych krytykowany.

W trakcie czytania można odnieść wrażenie, że twórcy serialu próbują odpowiedzieć na krytykę, która cały czas towarzyszy sitcomowi. Autorzy dużo miejsca poświęcili na wypowiedzi osób, które przybliżają ideę tego serialu oraz aluzje do otaczającego świata, jakimi chcieli zwrocić widzom uwagę na otaczające problemy.

W treści znajdziemy także wypowiedzi aktorów na temat kreowanych przez nich ról wraz z anegdotami z planu oraz wspomnienia osób, które stanowiły fundament serialu, lecz niestety odeszły już z tego świata.

Moim zdaniem książkę warto przeczytać, gdyż nie tylko fani serialu, ale każdy, jest w stanie znaleźć w niej coś dla siebie. W trakcie czytania oczekiwałem trochę więcej anegdot związanych z realizacją odcinków. Nie mniej jednak można dowiedzieć się sporo istotnych faktów i ciekawostek z planu. Nie przypuszczałem też ile serca i ciężkiej pracy włożyli twórcy serialu w stworzenie scenariusza, aktorzy w wykreowanie postaci, czy kostiumografowie w przygotowanie strojów. Dzięki takiemu zaangażowaniu serial miał szansę rozśmieszać widzów przez wiele lat. Chociaż z drugiej strony Świat według Kiepskich nadal żyje w internecie oraz w powtórkach odcinków, które można ciągle oglądać na kanałach telewizyjnych.

Krzysiek

Świat według Kiepskich. Zwiariowana historia kultowego serialu Polsatu.

Książka niestety kiepska :/ Próba zrobienia z Kiepskich wielkiego dzieła, wskazywanie na siłę, jak przenikliwe i wybitne były napisane scenariusze i jak wiele serial zmienił w historii Polski. Brakuje ciekawych historii z backstage, relacji aktorów, ciekawych anegdot.

Gdy sięgałam po tę książkę, spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Nie znalazłam tam praktycznie nic nowego dla fanów serialu, jest to zlepek znanych anegdot, ciekawostek oraz faktów z życia scenarzystów, produkcji. Troszkę rozczarowałam się tą pozycją. Mimo wszystko uważam ją za świetny akcent na zakończenie historii Kiepskich.

Jako wieloletni widz serialu większość z zawartych tu informacji nie było mi obce. Mimo to mniej "doświadczeni", nie śledzący w miarę na bieżąco produkcji czy też fanowskiego forum, mogą znaleźć tu kilka ciekawych wstawek. Całość podzielona jest według wypowiedzi poszczególnych osób związanych z produkcją; od czasu do czasu przeplatana fotosami z planu.

Świetna książka o kulisach kultowego serialu komediowego a la sitcom

Świetna książka o kulisach kultowego serialu komediowego a la sitcom

Świat Według Kiepskich był dla mnie mieszanką szaleństwa i geniuszu. Połączeniem kiczu i awangardy. Genialnie wykreowanych bohaterów i postaci, które budzą jedynie zażenowanie. Książka? No cóż, ona jest długimi momentami po prostu nudna. Kilka anegdot, mnóstwo wątków z życia "twórców". Szału nie ma.

Obowiązkowa pozycja dla osób oglądających ŚWK regularnie lub okazyjnie. Oglądający sporadycznie też mogą przeczytać.

Książka to nie tylko ładna laurka wystawiona na zakończenie Kiepskich, jest czasami pięknie naiwna i ciepła a także pełna anegdot z planu, autentycznie można się wzruszyć. Najważniejsze według mnie zawarte jest na początku, od pomysłu, przez proces powstania, zbiegi okoliczności, upór i samozaparcie a także pomyłki które wyszły na dobre - zaskakujące jak często ten serial mógł zostać odrzucony lub po prostu nie powstać. Na szczęście wszystko znalazło się w dobrym miejscu o właściwym czasie.

Ładne fotosy, osobiście wolałbym więcej fotek spoza kulis i tego czego na co dzień nie widać, szczególnie materiałów starych i archiwalnych. Mimo to i tak byłem zadowolony.

Nieironicznie kiedyś to było kurde, tera to nima

Bardzo ciekawa opcja wspomnień! Myślę, że na to czekali wszyscy. Polecam

Bardzo ciekawa opcja wspomnień! Myślę, że na to czekali wszyscy. Polecam

Generalnie raczej mało "smaczków" z planu, czy ciekawostek, za to dużo idealizowania.

Dodaj cytat z książki Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu