Skiba. Ciągle na wolności

Okładka książki Skiba. Ciągle na wolności Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk, Krzysztof Skiba
Okładka książki Skiba. Ciągle na wolności
Jakub JabłonkaPaweł Łęczuk Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Sine Qua Non
2018-11-14
2018-11-14
muzyka Big Cyc Krzysztof Skiba

Okładka książki RELAX nr 43 Caza, Daniel Chmielewski, Przemysław Dedelis, Philippe Druillet, André Franquin, Janek Koza, Andreas Martens, Bartosz Minkiewicz, Daniel Odija, Yanick Paquette, Francois Riviere, Mark Russell, Debora Santos, Krzysztof Skiba, Kamil Śmiałkowski, Przemysław Soroka, Jimmy Stamp, Wojciech Stefaniec, Bernie Wrightson, Bartosz Zaskórski
RELAX nr 43 Caza, Daniel Chmiel...
Okładka książki RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz, Tomasz Broda, Caza, Maciej Czapiewski, Ryszard Dąbrowski, Caryl Férey, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Janek Koza, Marcin Lechna, Andreas Martens, Axel Medellín, Tomasz Minkiewicz, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Krzysztof Skiba, Kamil Śmiałkowski, Jerzy Szyłak, Brandon Thomas, Paweł Timofiejuk, Pete Woods
RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz,...

Okładka książki Jerzy Dziewulski o terrorystach w Polsce Jerzy Dziewulski, Krzysztof Pyzia
Jerzy Dziewuls... Jerzy Dziewulski, K...
Okładka książki Najlepszy trener na świecie. Wywiad rzeka z Jackiem Gmochem Arkadiusz Bartosiak, Jacek Gmoch, Łukasz Klinke
Najlepszy tren... Arkadiusz Bartosiak...
Okładka książki King! Autobiografia Rafał Księżyk, Muniek Staszczyk
King! Autobiog... Rafał Księżyk, Muni...

Niezwykła biografia. Człowiek, którego zawsze kojarzyłem z byciem showmanem, muzykiem, konferansjerem. Generalnie zwykle głośnym i zabawnym, którego nie sposób nie zauważyć. Tymczasem z tej książki wyłania się także inna strona Skiby: człowieka wykształconego i odważnego. Poza tym potwierdza, że jest niezwykle sympatyczną i zdecydowanie nietuzinkową postacią. Oczywiście, poza poważnymi tematami, w książce nie brakuje również dużej dawki humoru. Interesująca, bardzo wciągająca lektura. Warto przeczytać.

Lekka i dobrze napisana ale kompletnie mnie zaskoczyła. Dzięki tej książce może nie zmieniłem podejścia ale zrozumiałem sens twórczości artystycznej punktującej poczynania władzy zarówno dawnej i obecnej. Nie chcę spojlerować ale autor przedstawia kilka moim zdaniem trafnych wniosków na temat krytyki władzy kiedyś i dziś. Do tego dużo o buncie i walce z systemem. Zupełnie się tego nie spodziewałem zaczynając lekturę. Oprócz tego całość to świetna wycieczka przez zwariowany życiorys Skiby, od pijackich wybryków po akty altruizmu. Warto nawet jeśli nie przepadasz za muzyką Big Cyca.

Ciekawa biografia Krzysztofa Skiby jednego z muzyków słynnego zespołu Big Cyc. Dobrze się czyta. Można dowiedzieć się wiele ciekawych historii z tras koncertowych zespołu i historii PRL-u. Polecam.

Wspomnień czar pana Krzysztofa Skiby, trochę śmieszna trochę starszna opwowieść o siermiężnym PRL, o czasach transźmi i o tym jak sobie radzić kpiną , absurdem, dowcipem i żartem z rzeczywistością,. A że historia lubi się powtarzać... uważam że warto sięgnąć.

Zbiór wspomnień Skiby. Kim jest Skiba chyba każdy wie. Jeśli nie wiesz to polecam przeczytać książkę, jeśli wiesz to tym bardziej.
Całość napisane w bardzo wartki sposób okraszone absurdalnym lub mniej absurdalnym humorem, podlane alkoholem i przeplatane słowami piosenek. Dużo o czasach PRLu ale też o bardziej współczesnych, całość nie uporządkowana chronologicznie, ale nie przeszkadza w odbiorze.

Prawdziwa rockowa opowieść. Facet jest naprawdę mądry to raz. I na pewno czyta ssie te jego opowieści o szalonych latach i przygodach BigCyca z zapartym tchem. Polecam

Podobnie jak fani, o których wspomina w książce Skiba, uważam że punkrockowy Big Cyc skończył się na czwartej płycie. Dlatego byłem trochę sceptyczny kupując książkę. Jednak było warto. W zasadzie jest zbiorem anegdot i opowieści, ale w połączeniu z tłem historyczym lektura wciąga. Pełna humoru, nieprzegadana, momentami dającą do myślenia. Nie tylko dla fanów Big Cyca i Lalamido.

Nie lubię Skiby, nie jestem fanką Big Cyca, choć Ballady o smutnym skinie "podsłuchiwałam" siedząc pod zamkniętymi drzwiami, pokoju mojego starszego brata :-D
Skiba jest strasznie przemądrzały, a jego "skromność" zabija - denerwował mnie tym przez cały czas.
Książka jest fajna, bo zawiera ciekawe historie. Urodzona w '80 roku uwielbiam czytać o PRL'u.

Opowiastkę o wódce i ogóreczkach z okna dla górników po raz pierwszy przeczytałam o ile mnie pamięć nie myli w książce o Kostrzewskim.

Opowiastkę o wódce i...

“Robienie jaj to wbrew pozorom ciężka praca. Dziś, w czasach zalewu fałszywych informacji, wielu ludzi straciło poczucie humoru i zdolność rozpoznawania wygłupów”.

Myli się ten, kto pomyśli, że ta książka to jeden wielki żart. Książka jest napisana w humorystycznym tonie, jednak porusza ciekawe i ważne tematy. Przy okazji prezentuje kawał historii muzyki niezależnej w czasach PRL.

Zaryzykuję twierdzenie, że życie Krzysztofa Skiby to jeden wielki happening. Skiba ma naturalne predyspozycje do prezentacji własnych poglądów, bez względu na konsekwencje. Czyni go to postacią autentyczną, a przytoczone historie wiarygodnymi. Zresztą, każdy sceptyk może sprawdzić przynajmniej ich część w aktach IPN.

Ta książka nie ocieka muzyką. Owszem, muzyka w tych historiach jest genezą, bądź otoczką wielu wydarzeń. Niezaprzeczalnie to muzyka ukształtowała bohatera książki. A on sam, czy komuś podoba się czy nie, miał wpływ na jej charakter.

Najbardziej będą zadowoleni fani Big Cyca - macierzystego zespołu Skiby. Poznają genezę powstania wielu utworów, opis tras koncertowych i występów. Mnie bardziej zainteresował Krzysztof Skiba jako człowiek. Bo pod maską wiecznego błazna kryje się wrażliwa, rodzinna i inteligenta osoba oraz świadomy obywatel Polski.

Tu docieramy do kolejnego aspektu książki do polityki. Smutna jest refleksja gdy zestawia się opisywane represje komunistycznych władz (z cenzurą i ZOMO na czele) z działaniami (ponoć) demokratycznej władzy. Te opisy w wielu miejscach się niczym nie różnią. Cenzura, zakazy, medialny ostracyzm - to wciąż aktualne tematy.

Myśle ze zespołu Big Cyc i pana Skiby nie trzeba nikomu przedstawiać. 500 stron biografii a nawet nie wiem kiedy skończyłem. Świetnie napisana z humorem i dystansem. Polecam !

• Papier
  • Biografie