Okładka książki Nie nazywaj tego kultem. Sekta NXIVM – Niewolnictwo seksualne w elitach amerykańskiego show-biznesu Sarah Berman
Sarah Berman Wydawnictwo: Mova reportaż
reportaż
Don't Call It a Cult: The Shocking Story of Keith Raniere and the Women of NXIVM
Mova
2022-09-28
2022-09-28
Katarzyna Nowakowska

Od chęci samorozwoju prosto w ramiona sekty

Ciekawy reportaż. Wciąż mnie zadziwia fakt jak łatwo jest zmanipulować każdego człowieka....

Właściwie wszystkie historie o sektach są bliźniaczo podobne jeśli chodzi o mechanizmy działania takich grup. Tutaj też mamy dokładnie to samo. Całkiem dobrze napisana, myślę, że warto.

Szokujący w swojej niezwykłości reportaż otwierający drzwi do świata sławnych i bogatych ludzi, którzy utworzyli wokół Keitha Allana Reinera przywódcy grupy NXIVM zamkniętą społeczność dostępną jedynie dla osób posiadających pieniądze, znajomości, gotowych na wszystko. Reiner na łamach tej książki jawił się jako mistrz manipulacji, bo jaki inny człowiek mógłby zmusić inną osobę do uległości, do zerwania z dotychczasowym życiem, rodziną, dostarczenia kompromitujących zdjęć czy informacji dotyczących samych siebie czy najbliższych. Ciągle jeszcze czuję w sobie te emocje: niezrozumienie, przerażenie i strach. Czy tak wygląda niewolnictwo naszych czasów? Najbardziej wstrząsnęła mną historia dziewczyny zamkniętej na ponad 2 lata we własnym pokoju bez możliwości spotkania się z kimkolwiek, nie posiadająca żadnych rzeczy, które mogłyby umilić jej czas oczekiwania na upragnioną wolność, od której odwróciła się rodzina na jedno słowo Keitha. To było straszne i okrutne. To co zaskakuje jeszcze bardziej to mnogość osób godzących się na uwłaczające ludzkiej godności praktyki mające na celu napiętnowanie i wykorzystywanie kobiet, a także rozmiar zemsty w razie chęci odejścia z grupy. "Nie nazywaj tego kultem" to bardzo mocny tytuł, który polecam każdemu, ku pamięci tego, że "nie wszystko złoto co się świeci" i aby uważać na to o czym się marzy, bo może się okazać, że cena jaką przyjdzie zapłacić za marzenia jest zbyt wysoka.

poruszająca historia, choć dopiero w okolicy 1/3 przypomniałam sobie, że oglądałam już na ten temat dokument... niestety książka mniej mnie wciągnęła - zbyt duże zamieszanie - przytłoczyła mnie ogromna ilość nazwisk, powiązań i biografii do któregoś tam pokolenia wstecz :/
momentami nudziłam się jak mops, szczególnie podczas próby skupienia się na cytowanych (niestety dość długich) tekstach "nauk", które ta organizacja (?) usiłowała wdrożyć.... straszne lanie wody, aż dziw bierze że komuś chciało się tego słuchać kilkanaście godzin dziennie ;)
generalnie warto poczytać o tym, jak łatwo ludziom można zrobić wodę z mózgu :/

Typowy kujon. Osoba, która osiąga świetne wyniki, ale na pierwszy rzut oka czuć, że to jedynie okupiona ciężką pracą wykuta i bezmyślnie wyrecytowana wiedza. Taki jest właśnie ten reportaż. Doskonały research i brak pomysłu na wykorzystanie zebranego materiału.

Ta książka to opis działalności sekty NXIVM. Charyzmatyczny lider, bogaci członkowie, szkolenia z samorozwoju, a w tle handel ludźmi, wykorzystanie seksualne kobiet. Zatrważające jest to, że wykształceni, inteligentni ludzie dali się tak łatwo zmanipulować, a kobiety bezkrytycznie oddawały się Keithowi Raniere ( liderowi).

Niestety ten reportaż to jeden wielki chaos. Mnogość postaci, które pomimo listy i przedstawienia na początku książki zaczynają się mylić, przeskoki zdarzeń i wielokrotne powtarzanie tych samych wniosków. Zdecydowanie autorce zabrakło pomysłu na przedstawienie zebranego materiału, jego uporządkowanie. Po jakimś czasie opisy karygodnych zachowań, zamiast wywołać we mnie emocje i refleksje po prostu zaczęły mnie nudzić. Niestety ten reportaż to zmarnowany potencjał.

emocjelogiczne.blogspot.com
IG: @mamazaczytana

Poruszona bardzo ważna sprawa kolejnej sekty. Dobrze się czyta, ale pozostawia pewien niedosyt. Zdecydowanie za mało jak dla mnie o samym procesie. Na pewno pozycja godna polecenia dla osób interesujących się tematem.

Bardzo ważna pozycja, nie miałam pojęcia, że działy się takie rzeczy... Ale sposób przedstawienia tej historii jest bardzo dziwny, wiele razy się wyłączałam i irytowało mnie, jak autorka coś stwierdzała, a potem, jakby na potwierdzenie, podawała cytaty. Nie umiem tego dobrze opisać, ale wymyślę przykład: X zaproponował wtedy pójście na spacer. "Hej, może byśmy poszli na spacer?" - powiedziałem wtedy. Po co? To nie film dokumentalny, a książka, więc albo to jest sprawozdanie albo wywiad. Ale może tylko ja tak miałam, nie wiem.
Ogólnie to autorka bardzo sumiennie oddała całą historię, nie przedstawiła swoich opinii, a bardziej oddała głos ofiarom/ świadkom i to jest duży plus.
Tylko że ogrom wszystkich przykładów, lekki chronologiczny chaos i tak wielka ilość bohaterów i rozmów ze nimi sprawia, że czytelnik czuje się przytłoczony. Do tak trudnego odbioru dołożyła też lektorka, która z przedziwną manierą wypowiadała niektóre słowa [np. z(przerwa)organizowany]. Niezwykła pedantyczność

Aż trudno uwierzyć, jak jeden "chory na umyśle" człowiek, może zmanipulować i zniewolić, zniszczyć życie tak wielu osobom. Wg. mnie zdecydowanie nie jest to typ książki (na jeden raz). Dawkowanie tych emocji sprawia, że jeszcze bardziej czuć niedorzeczność tej manipulacji. Polecam.

"Nie nazywaj tego kultem" porusza tematy wykorzystywania, manipulacji, sekt... Ogromnie byłam ciekawa tej książki...
Zostały w niej opisane niełatwe sprawy ale niestety sam odbiór był utrudniony.

Autorka skupiła się na tym, co nie było dla mnie istotne - za mało treści dotyczących samego założyciela sekty czyli Keitha Raniere'a... Za mało było dla mnie perspektywy kobiet wciągniętych w tę społeczność. Miałam ogrom pytań: dlaczego? jak? po co? jak to możliwe? Na żadne nie dostałam odpowiedzi... Do tego ogrom nazwisk, informacji które wprowadzały mnie w poczucie zagubienia, bo w pewnym momencie nie wiedziałam już o kim mowa... Według mnie lepszym wyjściem byłoby skupienie się na kilku osobach i na ich przykładzie pokazanie działanie sekty, motywów etc.

Owszem, to wszystko co się działo jest szokujące jednak bardzo chaotyczne przedstawienie zebranych przez Autorkę treści nie pomogło mi w zrozumieniu tematu na tyle, na ile liczyłam decydując się na przeczytanie tej książki.

Zostały w niej opisane niełatwe sprawy ale niestety sam odbiór był utrudniony.

• Reportaż
  • Audiobooki