Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl

Okładka książki Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl Andrzej Grabowski, Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk
Okładka książki Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl
Andrzej GrabowskiJakub Jabłonka Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl
Agora
2020-11-12
2020-11-12
Andrzej Grabowski Świat według kiepskich aktor Taniec z gwiazdami

Okładka książki Jak Brat z Bratem Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski, Hanna Halek
Jak Brat z Bratem Andrzej Grabowski, ...
Okładka książki Tata Stefan Friedmann, Andrzej Grabowski, Krzysztof Hołowczyc, Tomasz Karolak, Andrzej Krzywy, Łukasz Nowicki, Bartosz Obuchowicz, Sonia Ross, Przemysław Saleta, Tomasz Sekielski, Marek Siudym, Krzysztof Skiba, Michał Wiśniewski, Tadeusz Woźniak, Xawery Żuławski
Tata Stefan Friedmann, A...

Andrzej Grabowski wielu z nas kojarzy się z rolą Ferdka Kiepskiego i to niewątpliwie była rola jego życia. Ale czy aktor to Ferdek Kiepski czy może Ferdek Kiepski ma coś z Andrzeja Grabowskiego. Niemniej jednak Andrzej Grabowski to super aktor, znakomity komediant, wspaniały ojciec. Idealnie sprawdził się także jako juror w "Tańcu z gwiazdami" Miał mnóstwo przygód i mały chłopiec urodzony i wychowany w małopolskiej Alwerni pielęgnuje w sobie małego chłopca którym według mnie jest do dzisiaj. Jeśli komuś udało się odsłuchać skeczu "bo wiadomo jeszcze nikomu jedna mała wódeczka nie zaszkodziła" to wiecie o czym pisze a tym którzy nie odsłuchali polecam. Poruszająca książka a ponieważ Andrzej Grabowski jest wspaniałym gawędziarzem pięknie przeczytał swoją biografię. Polecam.

#Recenzjatygodnia7
#mojaopinia #loveaudiobook #andrzejgrabowski #autobiografia
Dlaczego pokochałam audiobooki?, właśnie dla takich książek, dla autobiografii, felietonów czytanych przez autorów książek. Dla takich wspaniałych chwil z książką.
W taką cudowną podróż zabrał mnie Andrzej Grabowski.
Możecie sobie to wyobrazić? , siedzę na kanapie, kawa na stoliku i słuchawki na uszach a z nich wspaniały, spokojny, przyciszony glos p.Grabowskiego który we wstępie książki niczym Bogusław Linda w Jasnym błękitnym oknie przenosi mnie w mój świat dzieciństwa. On spędzający je w Alwernii ja w Połczynie Zdroju. Chociaż dzieli nas 18 lat różnicy to dla małych miasteczek w czasach komuny nic się nie zmieniło.
Ten monolog to sentymentalna podróż do przeszłości, pełna dobrych wspomnień ale i gorzkich rozczarowań, niespełnionych i spełnionych marzeniach. Opowieść o licznych przyjaźniach, o wielkiej ,,balandze życia" o wielkiej miłości braterskiej i rodzinie. Opowieść pełna humoru i anegdot z pierwszych kroków jako żak i z pierwszych wyjazdów zagranicznych.
Andrzej Grabowski rozprawia się również w tej książce z rolą Ferdynada Kiepskiego . Ile Kiepskiego jest w Grabowskim a ile Grabowskiego w Kiepskim?
Bo Andrzej Grabowski to nie tylko aktor, ale też kabareciarz, piosenkarz a nawet scenarzysta i reżyser.
Niezapomniany Gebels w Pittbulu, Musiał w Drogówce,Argon w sztuce Chory z urojenia i wielu, wielu ról od tragicznych po komediowe.
Polecam najchętniej do wysłuchania audiobooka ponieważ autor wspaniałe recutuje w nim wiersze i swoje piosenki. U mnie 10/10

#Recenzjatygodnia7
#mojaopinia #loveaudiobook #andrzejgrabowski #autobiografia
W taką cudowną podróż zabrał mnie Andrzej Grabowski.
Możecie sobie to wyobrazić? , siedzę na kanapie, kawa na stoliku i...

„Jestem jak motyl” to autobiografia Andrzeja Grabowskiego, znanego aktora telewizyjnego i teatralnego, kabareciarza, ale także wykonawcy piosenek i autora ich słów.
Grabowski ciekawie, gawędziarsko opowiada o swoim życiu, od dzieciństwa po obecne czasy. Robi to dowcipnie, przywołując wiele anegdot na temat rodzinnego domu, szkolnych i studenckich czasów, podczas których dał się poznać jako – mówiąc oględnie – niezbyt pilny uczeń. To jednego starszy brat, Mikołaj, także aktor, zawsze stawiany był za wzór i przynosił do domu świadectwa z czerwonym paskiem, a potem ukończył studia z wyróżnieniem.
Sporo miejsca autor poświęca znajomościom, pracy i przyjaźniom z koleżankami kolegami po fachu, m.in. Danutą Stenką, Janem Peszkiem, Jerzym Stuhrem, Janem Nowickim…
Osobne miejsce zajmuje tu opowieść o przyjaźni z Jerzym Pilchem, pisarzem, którego książki Grabowski czytał jako lektor. Jak się okazuje, dużo nie brakowało, a to on właśnie zagrałby główną rolę w ekranizacji „Pod Mocnym Aniołem”, a nie Robert Więckiewicz.
Aktor opowiada o swoich uznanych kreacjach teatralnych i filmowych, ale także o roli Ferdynanda Kiepskiego w znanym sitcomie, która z jednej strony przyniosła mu w kraju ogromną popularność, ale z drugiej – zaszufladkowała jako odtwórcę roli bezrobotnego lenia, spędzającego czas z piwkiem przed telewizorem i snującego wielkie plany o zrobieniu fortuny.
Ciekawe są rozdziały poświęcone powstawaniu „Bożej podszewki” w reż. Izabelli Cywińskiej oraz odbiorowi tej produkcji. Pamiętam, jakie oburzenie wywołał w różnych mediach ten serial, któremu zarzucano szarganie idei patriotycznych i chrześcijańskich, niemoralność i zakłamywanie historii.
Zainteresowały mnie również fragmenty, w których autor pisze o sobie jako o wykonawcy piosenek, do części których napisał teksty. Można je przeczytać i przyznam, że było to dla mnie nowe oblicze Andrzeja Grabowskiego, bo zaskakują one refleksyjnością oraz umiejętnością połączenia powagi z poczuciem humoru.
Mimo iż autor jest postacią barwną i nieraz stawał się obiektem zainteresowania brukowców oraz „pudełkowych” portali, nie pisze wiele o swoim życiu sercowym, a fragmenty poświęcone rodzinie, rozwodowi i niewierności są lakoniczne i napisane z klasą. Nie ma tu wywlekania brudów i pikantnych historyjek, więc jeśli ktoś spodziewa się taniej sensacji, to będzie rozczarowany.
Całość napisana jest barwnie, nieco zawadiacko, ale momentami nostalgicznie.
Dodatkowym plusem są liczne zdjęcia, fragmenty ról i scenariuszy oraz wspomniane teksty piosenek.
W ogóle książka jest pięknie wydana.
Polecam z czystym sumieniem.

Miło się słuchało, bo i głos aktora ma taką kojącą barwę. Natomiast historia sama w sobie jakoś mnie nie przekonała. Skakanie między tematami, bez chronologii, wg mnie zdecydowanie za dużo fragmentów wierszy/piosenek/sztuk teatralnych. Jak dla mnie większość z nich niewiele wnosiła do treści książki. Wersji papierowej raczej bym nie doczytała, ale sam autor jako lektor zrobił dobrą robotę głosem.

Mnie trochę ta książka zmęczyła... Wydaje mi się, że można było lepiej opisać historię Pana Andrzeja. Szkoda...

Nostalgia.
To pierwsze słowo, które przychodzi mi do głowy na myśl o tej biografii.
Aktor teatralny i filmowy, mający do zaoferowania znacznie więcej niż Ferdek Kiepski, do którego niektórzy ograniczają swoje (nierzadko negatywne) zainteresowanie osobą Andrzeja Grabowskiego, ze skromnością, wrażliwością, ale też przekorą opowiada o swojej życiowej drodze, która miała swój początek w utęsknionej Alwerni.

Z książką zapoznałam się w formie audiobooka czytanego przez autora, co stanowi poruszające dopełnienie treści autobiografii. Do dziś mam w uszach wypowiadaną za każdym razem z czcią i czułością Alwernię, z pozoru niczym nie wyróżniające się miasteczko, które jednak będąc krajem lat dziecinnych autora urasta do rangi wspaniałej, szczęśliwej krainy, poruszając w czytelniku struny nostalgii wobec miejsc, które sam zostawił za sobą, hołubiąc je jednak w pamięci.

Gawędziarski styl opowiadania pana Grabowskiego zanurza nas w jego aktorskich początkach i zabawnych anegdotkach. Interesująco i z humorem opowiada on o swoich porażkach i niezwykle skromnie o swoich sukcesach. Podczas lektury Autor rozśmiesza nas jego wyjaśnieniami jak to się stało, że zaczął śpiewać oraz wprawia w zadumę nad upływem czasu i powrotem do tego wewnętrznego dziecka, które każdy z nas nosi w sobie przez całe życie.

Jeśli podzielacie opinie, z którymi rozprawiał się w tej książce Grabowski, mianowicie, że "gra tego głupka w kretyńskim serialu", tym bardziej zachęcam Was byście mogli spojrzeć szerzej na skromną, acz bogatą osobę Andrzeja Grabowskiego i zapoznać się z pełnią jego twórczego warsztatu.

"Jestem jak motyl" posługuje się życiem artysty jako tłem do opowieści o życiu - naszych wyborach, pasjach, sukcesach i tęsknotach.

Nostalgia.
To pierwsze słowo, które przychodzi mi do głowy na myśl o tej biografii.

Po raz kolejny okazuje się, ze nie należy oceniać ksiazki po okładce, człowieka po twarzy a aktora po jednej roli, ponieważ można w ten sposob nie zauważyć, że Ferdynand Kiepski to tak naprawdę wrażliwy i inteligentny, zdolny i zabawny Andrzej Grabowski. Ta ksiażka to bardzo ciekawa opowieść o skromnym, nieidealnym człowieku.

Od Ferdka do Gebelsa świetny człowiek i aktor

Od Ferdka do Gebelsa świetny człowiek i aktor

Na półkach: , , , , , , ,

Książka "Jestem jak motyl" to biografia p.Andrzeja Grabowskiego, niezwykłego polskiego aktora - i nie mówię tu tylko o roli Ferdka Kiepskiego, kabareciarza - jego skecz o błotnej kąpieli w spa jest genialny , czy muzyka - tak on również śpiewa. p.Andrzej zabiera nas w podróż od krótkiej historii swojej rodziny, dzieciństwa w Alwierni, aż po szkołę aktorską do której poszedł śladami swojego starszego brata Mikołaja, czy różne opowieści zza kulis znanych filmów oraz seriali. Bardzo ciekawa książka, po której lekturze powiększyła się moja lista filmów do obejrzenia. Dodatkowym atutem wydania papierowego jest wiele zdjęć, również z prywatnego, rodzinnego archiwum autora. Natomiast słuchając jej w audiobooku mamy dodatkową atrakcję, ponieważ czyta ją sam autor, a chyba każdy musi przyznać, że głęboki głos p.Andrzeja jest niezwykle przyjemny w odbiorze.

Cudowna biografia. Pan Andrzej zabiera nas w podróż po rodzinnej Alwiernii, po scenach i planach, w których grał.
Dobry człowiek, wybitny aktor.
Ze szczerością mówi o wadach i porażkach.
Opowiada nam o blaskach i cieniach popularności.
Z tej książki wyłania się człowiek dojrzały, znający swoje miejsce na ziemi.
Bardzo ujęła mnie ta biografia.

Dobry człowiek, wybitny aktor.
Ze szczerością mówi o wadach i porażkach.
Opowiada nam o blaskach i cieniach popularności.
Z tej książki wyłania się człowiek dojrzały, znający swoje miejsce na ziemi.
Bardzo ujęła mnie ta biografia.

• Biografie