Muzeum niewinności

Masumiyet Müzesi
powieść turecka
Snoopy

Inne wydania

Pamuk o miłości niemożliwej. Historia pierwszej miłości, najpiękniejszej, nieszczęśliwej. Poruszające, niezwykle osobiste dzieło Orhana Pamuka. Pierwsza powieść tego autora napisana po przyznaniu mu literackiej Nagrody Nobla. W kamienicy Zmiłowanie potajemnie spotyka się para kochanków i w pełnych namiętności chwilach odkrywa smak miłości i grzechu. Füsun ma zaledwie osiemnaście lat i...

Pamuk o miłości niemożliwej.

W kamienicy Zmiłowanie potajemnie spotyka się para kochanków i w pełnych namiętności chwilach odkrywa smak miłości i grzechu. Füsun ma zaledwie osiemnaście lat i oczarowuje młodzieńczym wdziękiem i urodą. Trzydziestoletni Kemal, który nie potrafi oprzeć się pożądaniu oraz fascynacji niewinnością dziewczyny, szykuje się właśnie do zaręczyn z piękną Sibel…

Tłem wydarzeń i zarazem jednym z bohaterów tej kunsztownie opowiedzianej historii miłosnej staje się rodzinne miasto Orhana Pamuka, znane z olśniewającej autobiografii Stambuł. Wspomnienia i miasto. Przesiąknięty nostalgią, melancholijny, dramatycznie rozdarty między przeszłością a teraźniejszością Stambuł ponownie urzeka czytelników swym magicznym, niepokojącym pięknem.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

gwiazdka | 2016-01-31
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Nie umiałam podczas lektury „Muzeum niewinności” odnaleźć tych klimatów, za które tylu innych czytelników dawało książce tak wysokie noty. Mnie się ciągle nasuwały słowa, jakimi jedna z moich znajomych ocenia niektóre utwory: „za dużo słów”. Postać głównego bohatera przedstawiona nieźle, dość interesująca, ale na zasadzie tematu pracy doktorskiej psychiatry. Nie tylko facet nie budził sympatii, ale usilnie potrzebował pomocy specjalistów (gdzieś na marginesie umysłu błyskało mi podejrzenie stalkingu). W dodatku nie lubię tego zabiegu, gdy autor sam z siebie czyni drugoplanowego bohatera, pisząc o sobie w trzeciej osobie. I przyznaję się bez bicia: przegląd muzeów świata i rodzaje kolekcjonerów przeleciałam wzrokiem, nie wzbogacało to za wiele zasadniczej treści powieści. Na plus, oprócz dobrze przedstawionej postaci głównego bohatera, trochę mglisty, ale jednak dosyć ciekawy obraz Stambułu i zwyczajów, poglądów na kobiety, męskiego światka.

Dia | 2013-05-20
Przeczytana: 20 maja 2013

Ciekawie napisana powieść o maniakalno-obsesyjnej miłości w mistrzowski sposób poprzeplatana z opisami życia codziennego lat 70 – 80 w Turcji.
Zetknęłam się z tym autorem pierwszy raz, spodobała mi się ciekawa forma książki, w której autor po kolei oprowadza nas po swoim muzeum. Każdy eksponat Muzeum Niewinności ma swoją historię, która natomiast składa się na główny wątek niepoczytalnej i niepojętej wręcz miłości.
Czy przeczytałabym tę książkę drugi raz? – Nie
Czy żałowałabym, ze nie przeczytałam jej w ogóle? – Tak.
Opis monotonii i zwykłej rzeczywistości jest rzadko spotykany w książkach, a już na pewno nie zajmuje 500 stron. Autor ma jednak taką moc, ze na pozór nudne opisy codzienności tak wciągają, ze dopiero po pewnym czasie można się zorientować, ze akcja głównie zamknięta jest w jednym domu, nie ma nieoczekiwanych zwrotów akcji, biorą w niej udział te same postacie i ogólnie a panuje powtarzalność, zwykłość i przeciętność.
Historia Kemala , 30 letniego biznesmena,...

Grzegorz Jagosz | 2011-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2011

Nie będę obiektywny, proszę się nie sugerować. To pisarz, który należy do grona moich niezwykle cenionych autorów.
Miłość. Temat przewałkowany i odmieniony przez wszystkie przypadki w literaturze. Turecki noblista jednak dodaje coś swojego i oryginalnego. To książka o uczuciu trudnym do opisania, a mimo to Pamuk na ponad siedmiuset stronach pisze o "niemożliwym" i stara się oddać emocje i uczucia targające bohaterem. Kemal to człowiek dosłownie opętany, obezwładniony i całkowicie pochłonięty miłością do swej kuzynki, dla której podporządkuje całkowicie swoje życie. Każdy gest, każde spojrzenie, każde wspomnienie wszystko jest dla niego niezmiernie ważne. Naiwny napisał ktoś. Pewnie tak. Głupi i sentymentalny. Pewnie tak. Chory i niezrównoważony. Pewnie tak. Ale czy nie takie jest po trochu to uczucie, bez którego nic tu po nas?
Jest to też książka o bólu, stracie, oczekiwaniu, bo czyż nie jest tak, że na tym łez padole czasem chwile szczęścia są bardzo krótkie.
No i jak zwykle...

Ania | 2015-02-10
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2015

W mojej głowie kłębi się wiele myśli i jeśli mam być szczera, to nie wiem jak mam ocenić tę książkę gwiazdkami. Jest w niej coś co sprawia, że chcę ja uznać za arcydzieło, a jednocześnie odnajduję w niej rzeczy, z powodu których mam ochotę określić ją mianem słabej.
Obraz współczesnej Turcji, życia bogatych elit, roli i pozycji nowoczesnych kobiet oraz konsekwencji łamania tabu dziewictwa stanowi tło dla nieszczęśliwej miłości i związanego z nią cierpienia.
Jako czytelnik cierpiałam razem z bohaterem. 750 stron rozterek, chorobliwego skupienia na bólu, gonienia za ułudą, obsesji.
Wyliczanie ilości wypalonych papierosów, zjedzonych kolacji, stosunków, godzin i dni od ostatniego spotkania...
Męczy, złości i irytuje.

zoso | 2014-05-18
Przeczytana: 15 maja 2014

Arcydzieło.Jak dla mnie książka idealna.Zarówno pod względem treści jak i formy.Dla takich historii,jak opowiedziana w tym przypadku sięgam w ogóle po lekturę.Szkoda tylko,że tak rzadko natrafia się na pozycje tak idealne jak "Muzeum niewinności".Z czym mamy tutaj do czynienia?Z historią miłości totalnej,prawdziwej,idealnej jaką obdarzył bohater powieści swój obiekt pożądania.Możemy to z czymś porównać?Owszem.Stanisław Wokulski,z "Lalki" kochał swoją Izabelę Łęcką równie miłością szaloną.Jest mała różnica.Bohater powieści Prusa kocha miłością platoniczną.Tutaj natomiast mamy do czynienia z fascynacją seksualną,która w wyniku niekonsekwencji działań bohatera zmuszona jest do przeistoczenia się w fascynację na odległość.Piękna historia,jakżesz pięknie opowiedziana.Wątpię,że kiedykolwiek napotkam na swojej drodze czytelnika równie piękną pozycję obrazującą uczucie,miłość jaką obdarza mężczyzna kobietę.Polecam wszystkim tym,którzy kochali lub kochają miłością tak szaloną,absolutną.Będą...

Christoph | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2011, Posiadam
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Trzydziestoletni Kemal miał wszystko, czego chcieć może turecki kawaler w jego wieku: pozycję społeczną, pieniądze i kochającą go narzeczoną Sibel, z którą wkrótce miał się zaręczyć. Wszystko zmieniło się, odkąd poznał śliczną, osiemnastoletnią Füsun, swoją daleką krewną. Od tego momentu potrafił myśleć już tylko o niej – zarówno, gdy spotykali się potajemnie przez czterdzieści cztery dni w pokoju w kamienicy Zmiłowanie, by bez opamiętania uprawiać seks, jak i kiedy musieli się rozstać. Dla Kemala liczyła się już tylko owa dziewczyna, za co obojgu przyszło w kolejnych latach gorzko płacić.

Orhan Pamuk, laureat Literackiej Nagrody Nobla, w swej pierwszej powieści po jej zdobyciu zabiera nas w podróż do Stambułu lat 70. i 80. Stambułu, który powoli otwiera się na Europę, zachodnią kulturę i wszystkie wiążące się z tym faktem konsekwencje. Stambułu, który z jednej strony pije Coca-Colę, z drugiej zaś nie jest w stanie wyzbyć się swojej dawnej mentalności oraz obyczajowych ograniczeń...

Feanor | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Gdyby istniała skala "pamukowatości", pozwalająca zmierzyć zawartość Pamuka w książkach Pamuka, "Muzeum niewinności" przekroczyłoby wszelkie możliwe wskazania.

Opowieść o Stambule i miłości, opowieść o miłości w Stambule, a także miłości do Stambułu. Niewiele miast ma piewców, darzących je tak dużym sentymentem jak turecki noblista. Słynna melancholia spozierająca z jego książek obecna jest od pierwszej do ostatniej strony "Muzeum niewinności". Zastanawiam się, jak mocno odczuwają ją Turcy, którzy wspaniale naszkicowane kulturalne i historyczne tło opowieści znają jako swoje?

Opisem fabuły nie chcę psuć rozkoszy czytania, ale przecież w tej książce pełni ona rolę w zasadzie podrzędną wobec melancholii, wobec refleksji nad szczęściem i miłością.

grendella | 2011-03-04
Przeczytana: 2011 rok

"Muzeum niewinności" jest pierwszą powieścią tureckiego Noblisty, po którą sięgnęłam. Czy był to wybór trafiony? Odpowiedź nie jest bynajmniej tak prosta, jak mogłoby się wydawać; nie jest to ani absolutne "tak", ani absolutne "nie". Już sam proces czytania był w przypadku "Muzeum niewinności" specyficzny. Czasem straszliwie się denerwowałam i miałam ochotę rzucić książką o ścianę, czasem nad nią po prostu zasypiałam, wymęczona do granic możliwości cierpieniami Kemala, trzydziestoletniego Wertera rodem z Turcji. Ale brnęłam dalej, bo nagle trafiałam na zdanie lub fragment, które przykuły moją uwagę. I tak to moje czytanie trwało, i trwało, i trwało. Uwaga! W tekście recenzji zdradzam pewne szczegóły treści utworu. O ile w ogóle jest to możliwe w powieści, w której zasadniczo niewiele się dzieje.

Powieść Pamuka to studium obsesji na wszelkich możliwych poziomach. Obsesji Kemala na punkcie osiemnastoletniej Fusun, dawno niewidzianej kuzynki, którą przypadkowo spotkał i w której...

castagna | 2011-09-23

pisarz opowiada nie tylko o wielkiej, obsesyjnej miłości i o ukojeniu, jakie znajduje kochanek w przedmiotach, ale jednocześnie pokazuje historię życia codziennego Turcji, książka jest fantastyczna, choć czasem meczące było czytanie przez kilkanaście stron o tym samym

Vesna-Parun | 2011-10-26
Przeczytana: 26 października 2011

ufff... jestem szczęśliwa, że ta lektura już za mną. Niezliczoną ilość razy chciałam rzucić książką o ścianę. Na 740 stronach turecki Werter opisuje swoje miłosne rozterki. Właściwie, to po lekturze "Muzeum niewinności" Werter wydaje mi się być aktywnym i zdecydowanym kochankiem w porównaniu do Kemala...Irytowało mnie rozwlekanie wszystkiego, babranie się w sobie i postać głównego bohatera, który był żałosny. Trzydziestokilkuletni facet zakochany z młodej krewniaczce, niemogący zdecydować się na żaden poważny krok... Przez 8 lat łazi za dziewczyną, siedzi z jej rodzicami i jej mężem przed telewizorem każdego wieczoru, chodzi z nią i jej mężem do kina, kradnie jej wsuwki i chusteczki. Nie potrafi podjąć żadnej sensownej decyzji, czeka, aż zrobi to ktoś inny... Nuda i melancholia, ale nie typowy turecki smutek czyli "huzun" (przepraszam za polskie znaki), który ma w sobie coś pięknego, tajemniczego. Po prostu flaki z olejem. Dramat po prostu. Zastanawiam się, czy gdyby tej książki...

Dobrze wyjść z pisarzem: Orhan Pamuk

Niektórych pisarzy kochamy za to, że piszą piękne teksty. To najdoskonalszy rodzaj relacji pisarz-czytelnik. Innych podziwiamy za ich postawę, za to, jaką drogę życiową wybrali, albo ze względu na miejsce, jakie zajmują w historii. Pamuka zdecydowanie zaliczam do tej pierwszej grupy.

Ekranizacja „Muzeum niewinności” Orhana Pamuka

O tym, że turecki laureat Nobla Orhan Pamuk założył w 2012 roku w Stambule wyjątkowe i niezwykle osobiste muzeum inspirowane powieścią „Muzeum niewinności”, pewnie już dawno słyszeliście. Ale czy wiecie, że na podstawie tej książki powstał również film? Jest to pierwszy obraz zrealizowany w oparciu o twórczość Pamuka, na który wyraził on zgodę.