Nowy początek

Okładka książki Nowy początek Magdalena Kawka
Okładka książki Nowy początek
Magdalena Kawka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lwowska odyseja (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Lwowska odyseja (tom 3)
Prószyński i S-ka
2021-11-16
2021-11-16
literatura polska

Życie od nowa

Książka „Lwowska odyseja. Nowy początek” t.3, Magdalena Kawka, pokazuje dalsze losy Lindnerów którzy koniec wojny doczekali we Lwowie. Zamiast cieszyć się czasem pokoju i powrotem męża z niewoli, rodzina musi zmierzyć się z następną traumą jaką jest wysiedlenie ze Lwowa na Ziemie Odzyskane. Rodzina ta trafia do małego miasteczka na Pomorzu Zachodnim gdzie nie tak dawno spokojne życie toczyły rodziny niemieckie które po wojnie zostały wysiedlone do Rzeszy. Wszyscy tęsknią za Lwowem, dawnymi znajomymi, sąsiadami i koleżankami. Zdają sobie jednak sprawę, że czas lwowski już przeminął i pora nowe miejsce zamieszkania przystosować do swoich potrzeb.
Czy będzie to dobre miejsce do nowego życia?
Czy nowi ludzie, mieszanka ludności z całej Polski, pomogą zasymilować się z miejscową ludnością?
Czy tęsknota za Lwowem i wydarzeniami tam przeżytymi nie będzie zbyt dokuczać?
Odpowiedź znaleźć można na kartach tej książki.

Choć książka opisuje ciężkie powojenne czasy i trudne życie to ksiáżkę czyta dy bardzo dobrze,a życie trochę dzisiejsze,zakłamanie,ale takie uznaje jedynie panująca kasta

EPICKIE ;)

EPICKIE ;)

Wydawałoby się, że wraz z zakończeniem wojny ludzie odzyskają spokój i bezpieczeństwo. Znowu będą mogli cieszyć się życiem. Jednak prawda okazuje się brutalna. Nowa rzeczywistość przyniosła im wiele cierpienia. Pogrążeni w beznadziei i niepewności jutra, wiele osób nie widziało dla siebie przyszłości. Wielu z nich dopadła depresja i szok po przeżyciach wojennych. Psychika nie wytrzymywała i ludzie z dnia na dzień pogrążali się w swoim świecie. Z takimi problemami musiała poradzić sobie Marianna, która przez całą wojnę była podporą rodziny i gdy wydawało się, że po wojnie będzie mogła spokojnie żyć, to dopadła ją choroba.

Historia opowiedziana w “Nowym początku” jest historią repatriantów, którzy doświadczyli utraty tożsamości, majątków i poczucia bezpieczeństwa. Wojna nikogo nie oszczędziła, zabrała ludziom wszystko co cenili sobie. Zostawiła ich z poczuciem krzywdy, traumami, które nie dają o sobie zapomnieć.

Witajcie. Tym razem zachęcam was do przeczytania trzeciego tomu "Lwowskiej odysei" "Nowy początek". Autorka pokazuje nam obrazy z lat 1944-1947, czyli schyłek wojny i początek powojennych czasów. Czy dla wszystkich będzie to idealny okres?
"BO KTO NIE KOCHAŁ KRAJU ŻADNEGO
I NIE ŻYŁ CHOCIAŻ PRZEZ CHWILĘ JEGO
OGNIA DRŻENIEM,
(...) TO TEMU ŻADNA ZIEMIA NIE BĘDZIE
ZBAWIENIEM"
K.K. Baczyński
Na początku mamy rok 1944 i ciężką sytuację Oresta. Rosjanie znęcają się nad nim fizycznie i psychicznie. Czy chłopak to przeżyje? Cały czas myśli o swojej ukochanej żonie, chociaż czasami jej obraz się zamazuje. Ma nadzieję, że jeszcze kiedyś ją zobaczy.
W tej części będzie dużo załamań nerwowych. Dopadnie to zarówno córkę Lilkę, jak i jej matkę Mariannę. Dlaczego? O tym oczywiście musicie przeczytać sami. Jakub zrobi dużo dla swojej rodziny. Żal mi jest tego bohatera. Łzy lecą ciurkiem. Michaś, to już nie jest Michaś, a Michał. Chłopak musi sobie sam radzić. Zaczyna chodzić własnymi ścieżkami.
Myślałam, że poprzedni tom, czyli "Powrót z piekła" był bardzo ciężki, ale ten go przebija. Czytając "Nowy początek" kilka razy stanęło mi serce. Łzy płynęły mi ciurkiem. Nie mogłam się opanować. Nadal nie mogę pojąć, co wojna potrafi zrobić z człowiekiem. Smutne jest to, do czego posuwały się niektóre osoby.
Uwielbiam powieści związane z drugą wojną światową. Od samego początku polubiłam sagę "Lwowska odyseja". Tym razem mogłam przeczytać, jak zachowywali się Rosjanie i Ukraińcy podczas drugiej wojny światowej i krótko po niej w stosunku do Polaków i innych narodowości. Ta książka uświadomiłam mi, jak kruche jest życie i jaki przewrotny bywa los.
Mam nadzieję, że tak jak ja pokochacie "Lwowską odyseję". Zachęcam was do poznania historii rodziny Lindnerów, ich przyjaciół i wrogów.
Podoba mi się styl pisania Magdaleny Kawki.
Z całego serca polecam "Pora westchnień, pora burz", "Powrót z piekła" i "Nowy początek", mommy_and_books.

"BO KTO NIE KOCHAŁ KRAJU ŻADNEGO
I NIE ŻYŁ CHOCIAŻ PRZEZ CHWILĘ JEGO
OGNIA DRŻENIEM,
(...) TO TEMU ŻADNA ZIEMIA NIE BĘDZIE...

„Nowy początek” to trzecia część „Lwowskiej odysei”.
Jest to przede wszystkim książka z wojną w tle, ale również opowieść o ludziach, ich korzeniach,
tęsknocie za bliskimi i troska o nich.
Los nie oszczędza rodziny Lindnerów. Mimo tego, że nadszedł kres wojny to rzeczywistość, w której
przyszło im żyć, wcale nie jest taka kolorowa i beztroska. Po deportowaniu trafiają do miasteczka
opuszczonego przez Niemców.
Gustaw tęskni za swoją córką z nieprawego łoża, Lilka martwi się losem ukochanego, tym bardziej, że
nie wie czy w ogóle żyje, Marianna zmaga się z chorobą. Wszyscy bardzo tęsknią z Lwowem i
dawnym życiem.
Powojenna rzeczywistość wcale nie będzie dla bohaterów łaskawa, a wręcz przeciwnie.
Autorka bardzo autentycznie przedstawiła wojenną rzeczywistość. Nie raz w oczach czytelnika zakręci
się łza. Historia zawarta w powieści chwyta za serce.
Jestem bardzo ciekawa dalszych losów bohaterów i z niecierpliwością czekam na czwartą część.

„Nowy początek” to trzecia część „Lwowskiej odysei”.
tęsknocie za bliskimi i troska o nich.

Kolejny tom powieści historycznej opisującej życie rodziny Linderów przesiedlonej ze Lwowa na Ziemie tzw. Odzyskane . Dodatkowo ciekawe losy "resztek" Sotni banderowskich grasujących w Bieszczadach.

Rodzina Lindlerów przesiedlona ze Lwowa na Ziemie Odzyskane powoli układa sobie życie, choc nie jest ono usłane różami. Lilka cały czas szuka męża a Orest zniknął i nikt, nic o nim nie wie. Ona ciągle wierzy że on żyje.
Super tom.

Super tom.

Dalsze losy rodzinny Lindnerów, po cięzkiej drodze docierają do Gryfowa na Pomorzu Zachodnim. Nie jest lekko tęsknią za Lwowem na ziemiach odzyskanych wszystko jest inne trudne.

Dalsze losy Lilki i jej rodziny , kolejne przeciwności losu,jak się podnieść po kolejnych stratach...

• Przeczytane w 2023

Magdalena Kawka Nowy początek Zobacz więcej