Powrót z piekła

Okładka książki Powrót z piekła Magdalena Kawka
Okładka książki Powrót z piekła
Magdalena Kawka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lwowska odyseja (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Lwowska odyseja (tom 2)
Prószyński i S-ka
2021-03-18
2021-03-18
Literatura polska

Gustaw został zesłany na Sybir. Codziennie musi zmagać się z różnymi przeciwnościami...głodem, pracą ponad siły, mrozem. Jedynie dzięki młodej kobiecie, Rosjance Oksanie próbuje żyć dalej. Wspomnienia o żonie i dzieciach coraz bardziej blakną, jednak nie znikają całkowicie...może dzięki tej maleńkiej iskierce nadzieji, że ktoś gdzieś na niego czeka uda się mu wydostać z piekła?

W tej części na główny plan wychodzi Gustaw, aczkolwiek wątki życia we Lwowie również się pojawiają. Otóż Lwów ponownie znajduje się pod okupacją niemiecką...jednak czy lepszą? Ile sił musi mieć w sobie Marianna by podołać tym ciężkim czasom?
Autorka nadal wprowadza nas w świetnie i bardzo realistycznie przedstawiony świat wojenny. Genialnie oddaje zachowanie Rosjan i tak samo jak w poprzedniej części, wplata dialogi ukraińskie. Historia tak opowiedziana nie może nudzić.

Wzruszająca i zgodna z realiami historycznymi opowieść o losach rodziny Gustawa i Marianny.
Bardzo wciągająca. Koniecznie muszę sięgnąć po kolejny tom.

Bardzo wciągająca. Koniecznie muszę sięgnąć po kolejny tom.

Dalsze losy Lilki i jej rodziny. Duża część akcji na Sybirze,nieludzkiej ziemi. W tle konflikt polsko-ukraiński. Wciągająca.

Dużo bardziej interesująca niż tom pierwszy hoc za dużo opisów Syberii,okropne te czasy w czasie gdy za wschodnią granicą toczy się wojna i choć wojna się skończyła prawie 40 lat temu mentalność Rosjan się nie zmieniła

Książka „Lwowska odyseja. Powrót z piekła”, Magdaleny Kawka, to 2 tom odysei która opowiada o dalszych losach rodziny Lindnerów. Ojciec wywieziony na Syberię, matka z dziećmi pozbawiona dochodów stara się przetrwać wojnę, wierząc, że długo nie potrwa. Lilka musi z delikatnej panienki przeistoczyć się w dorosłą kobietę. Jak to w życiu bywa, splot różnych wydarzeń pozwoli przetrwać ten wojenny czas. Ojciec z pomocą innych przeżyje zesłanie i powróci do Lwowa. Lecz czasu świętowania nie będzie, wojenny los różne figle płata.

Drugi tom „Odysei Lwowskiej” w głównej mierze poświęcony jest Gustawowi i Mariannie Lindnerom. On walczy z bezlitosną przyrodą Syberii, ona z Armią Czerwoną panoszącą się we Lwowie. Walka o przetrwanie wypełnia każdy dzień rozłąki małżonków, a nadzieja na spotkanie napędza i nie pozwala się poddać. Jednak trudy wojny odciskają na nich swoje piętno, muszą zhardzieć, porzucić sentymenty i dostosować się do nowego życia.

Dałam się wciągnąć w wir losów rodziny Lindnerów. Razem z nimi przeżywałam najazd Armii Czerwonej na Lwów, a później pojawienie się niemieckiego okupanta. Wraz z Gustawem na wiele rozdziałów przeniosłam się do baraku gdzieś na dalekiej Syberii, słyszałam wycie wilków i czułam mróz zatykający jego nozdrza. Podziwiałam Mariannę za jej hart ducha i niezłomność. Obserwowałam jak stawia czoła przerażającej rzeczywistości i dba nie tylko o siebie, ale także o dzieci. Martwiłam się o Lilkę, która mimo trwającej wojny musiała zrozumieć swoje uczucia i miłosne rozterki.

Polecam wszystkim miłośnikom sag rodzinnych 💙

Ciekawa powieść historyczna ukazująca życie Lwowianin w czasie II wojny światowej, zarówno w samym Lwowie, na wsiach, ale też zesłańców do obozów pracy na Syberii. Minusem jest użycie w dialogach zbyt dużej ilości wulgaryzmów , owszem wiadomo, że w łagrach było to powszechne, ale nie znaczy w każdym zdaniu. Pomimo to książkę oceniam bardzo pozytywnie.

Nie zawiodłam się na części drugiej. Była równie ciekawa i wciągająca.

Nie zawiodłam się na części drugiej. Była równie ciekawa i wciągająca.

Gustaw Lindner zesłany na Syberię wciąż rozmyśla o Mariannie, Lilce, Jakubie i małym Michasiu, to nocą a w dzień pracuje w nieludzkich warunkach przy wyrębie lasu.
Jednym z towarzyszy jego niewoli jest Akim który to opowiada mu historię o Hartadze, pół człowieku, pół niedźwiedziu.
Tęsknota Gustawa jest wielka ale czy do końca będzie wierny swojej Mariannie?
Marianna wychowuje małego Michasia i wciąż rozmyśla o Lilce, czy jeszcze kiedyś ją zobaczy? czy zobaczy Jakuba?
Choć wszyscy myślą że ojciec Lilki, Gustaw nie żyje, ona i Marianna są przekonane że to nieprawda i Gustaw w końcu wróci.
Nikt nie miał łatwo a Rosjanie w tragiczny sposób traktowali Polaków - nazywali ich Lachami.
Trud wojenny, ciężkie przeżycia bohaterów, czy jednak one tłumaczą ludzi z ich postępków?

Tęsknota Gustawa jest wielka ale czy do końca będzie wierny swojej Mariannie?
Marianna...

Drugi tom sagi "Lwowska odyseja" bardziej mi się podobał.Nie mniej irytowały mnie bardzo nieścisłości,niezbyt wyszukane dialogi i mało prawdopodobne sytuacje.Dziwne jednak, że chce się kontynuować czytanie tej serii.Brawa wydawcy za okładkę.

• Przeczytane w 2023

Magdalena Kawka Powrót z piekła Zobacz więcej