Flame

The Chain (tom 2)
BeYa
2022-08-10
2022-08-10

Musicie zrozumieć mój strach gdy zabierałam się za Spark. Legendarna już Monika Rutka i trylogia the Chain, która podobno rozrywa serca, a bohaterowie padają tam jak muchy. Z właśnie takim podejściem zaczęłam czytać i muszę przyznać ,że pierwsze dwieście może trzysta stron to była czysta konsternacja, bo nie rozumiałam dlaczego ludzie tak to lubią ,ale stwierdziłam dobra nie poddaje się.

Po skończeniu Spark wiedziałam, że już po mnie. Gdy skończyłam Flame nie mogłam się pozbierać, bo tak się zżyłam z tymi bohaterami, że odbierałam ich ból jak własny. Aby przeczytać ostatnie sto stron Ashes potrzebowałam tygodnia zbierania sił i przygotowywania się na najgorsze. Złamane serce, bo Monika nie oszczędzała ani bohaterów ani czytelników.

Elizabeth Parker przyjeżdża do Crosby aby zamieszkać u całkowicie obcej rodziny. Dziewczyna planowała skończyć tutaj ten rok a potem wrócić do domu. Jednak los postanowił jeszcze bardziej z niej zadrwić i to był początek prawdziwego chaosu.

Dostajemy całą gamę przeróżnych bohaterów, którzy w żadnym stopniu nie są idealni, wydaje mi się że określenie szarzy moralnie będzie pasować najbardziej. Pomimo tylu wad, kłamstw i intryg nie da się im nie kibicować. Ja po prostu pragnęłam aby wreszcie byli szczęśliwi.

Mimo, że wątek romantyczny to niezwykle istotna kwestia w tej historii i siła napędowa do działania to i tak uważam, że nie jest to pierwsza myśl jaka przychodzi mi do głowy gdy myślę o tej trylogii. Smutek, żal, gniew, rozpacz i strach to najbardziej pasuję.

Monika Rutka stworzyła historie, która pochłania czytelnika. To nie jest przyjemna historia, na ogrzanie serca. Ci bohaterowie przechodzą istne piekło w szczególności Lizzie. Dziewczyna jest naprawdę silną postacią, która dla swoich bliskich zrobi wszystko, zrobiła dla nich wszystko mimo, że na każdym kroku ją zdradzali i ranili.

Teraz rozumiem skąd się mniej więcej biorą porównania do Hell. Te historie tak samo angażują, sprawiają że czujemy się jak w domu i mają silne bohaterki, które przeszły naprawdę wiele, ale na tym bym skończyła te porównania.

Jeśli jeszcze nie czytaliście tej trylogii to dajcie jej szanse. Mimo tego, że ta historia rozerwała mi serce wiele razy to i tak pokochałam ją całą sobą. To jak płynnie mi się ją czytało i jak Monika sprawiła, że nie mogłam się oderwać od tej historii to coś niesamowitego. Właśnie przez ten ból i niezwykły sposób w jaki została napisana wiem, że już nigdy nie zapomnę o tych książkach.

Na początku czytania tej książki, totalnie nie wiedziałam co się dzieje. Na jaw wychodziło bardzo dużo sekretów. Akcja działa się dosyć szybko. Bardzo szybko wciągnęłam się w tą cześć. Bardzo ona mnie ciekawiła, ponieważ jedna osoba swoimi tik tokami mnie do niej zachęciła. Relacja Chase’a i Lizzy się rozkręcała i ta dwójka była coraz bardziej do siebie przekonana. W tej części w końcu mieliśmy walkę na która tak długo czekałam, nie był ona jakoś super opisana. Chase jest totalnym słodziakiem, bardzo się troszczy o dziewczynę. Widać, że mu zależy. W pewnym momencie czytania tej części troszkę się znudziłam, jednak po jakiś 2/3 rozdziałach ponownie się wciągnęłam w tą książkę. Mimo, iż główny bohater był bokserem nie było dużo walka opisanych, co moim zdaniem jest lekkim minusem. Minusem tej książki były rozdziały, które nieraz były bardzo długie. Nie powiem na tej części uroniłam kilka łez. Jestem ciekawa finałowego tomu jest trylogii, wiec napewno są jakiś czas go kupię.

Druga część, która wcale nie jest gorsza od poprzedniej. Bardzo ciekawie rozgrywająca się akcja.

Druga część zdecydowanie nie dorównuje pierwszej, owszem zaskoczenie nagłym zwrotem akcji jest przeze mnie odebrano bardzo na plus. Główna bohaterka zaczyna.mnie jednak irytować, zauważam pewien schemat.. dowiaduje się o kłamstwach, wszytskim wkoło wybacza tylko nie swojej największej miłości, zaczęłam czytać już trzecia część i jest dokładnie to samo... Myślę, że spokojnie można y zakończyć ta cała opowieść w dwóch częściach albo nawet dolozyc kilkadziesiąt stron i zakończyć to w jednej. Szkoda, był potencjał...

Ksiażka tak super ze nie wiem co powiedziec jednak końcówka to jest taki plot twist ze myślałam ze się popłaczę

Chciałabym napisać tutaj coś porządnego, ale nie jestem w stanie. Po obiecującej końcówce Spark myślałam, że ten tom mną wstrząśnie i będzie tylko lepiej. Niestety, nadal powtarzane są te same błędy. Mnóstwo powtórzeń i niepotrzebnych opisów. Poruszony wątek alkoholizmu i uzależnień nie spełnił moich oczekiwań. Dość ciężko się czyta jak rad udzielają osoby które same są uzależnione od innych środków (czyt. m. in. od papierosów). Bohaterowie są nieco denerwujący, trochę mdli i trochę za bardzo dziecinni. Akcja toczy się jak sinusoida, a dokonywane wybory nie zawsze są racjonalne. No i to wszędobylskie kłamstwo, nie wiem czy nie za dużo. Nie wiem czy sięgnę po tom trzeci.

Nie miałam pojęcia, że tamtej nocy odegrałeś rolę swojego życia, uśmiechając się… dla mnie. Wewnętrznie leżałeś już na dnie, podczas gdy ja jeszcze spadałam. Czekałeś, by mnie chwycić. By mnie uratować. Uratowałeś. Zawsze to robiłeś.

Niekiedy poznajemy historie, które bardzo szybko w jakiś swój sposób, skradają serce nasze serce, budzą niespotykane emocje i tworzą niesamowitą więź z bohaterami. Dla mnie te historie bywają również niedopisania słowami i w takich chwilach jak ta, gdy chcę pokazać swoje uwielbienie to danej historii, słowa przestają istnieć, a jakikolwiek sens zdań traci na swej wartości.

Pierwszy tom trylogii The Chain pt. ‘Spark’ wzbudził ogromne oczekiwania względem kontynuacji, prezentując bardzo wysoki poziom stylu pisania autorki, ale i pod względem fabuły. Nie ma co ukrywać, że po takim zakończeniu będziemy oczekiwać czegoś okej, dla tego bardzo cieszę się, że autorka podtrzymała poziom, tworząc równie wspaniałą kontynuację, o ile nawet nie lepszą.

W niektórych kwestiach moje upodobania czytelnicze są bardzo dziwne, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój wydarzeń w książkach. Z jednej strony nie przepadam za tymi, gdzie praktycznie nic się nie dzieje, a jak już to nie wzbudza to mojej ciekawości, z drugiej zaś nie lubię gdy dzieje się za dużo i choć na chwilę historia nie zwalnia. W przypadku “Flame” okazało się, że z pozoru coś, czego nie lubimy, dobrze napisane może okazać się czymś, przez co pokochamy jeszcze bardziej daną książkę. Nie będę ukrywać to jak dużo dzieje się z samego początku, nie zachęcało mnie, czułam się za bardzo zasypana nowymi informacjami ważnymi dla fabuły. Z czasem jednak, gdy to nie zmieniało się, polubiłam to przez wzgląd na to jak dopasowane jest to zarówno do postaci jak i fabuły.

Ps. Na końcu recenzji mała niespodzianka dla naszych czytelników <3

Całosć recenzji https://www.czytelnika.pl/2024/02/flame-monika-rutka.html

Zaraz po pierwszej części z tej samej serii - jedna z gorszych książek jakie czytałam. Gdyby nie fakt, że kupiłam od razu obie to zapewne bym po nią nie sięgnęła. W pierwszej części chociaż istniało jakiekolwiek napięcie między postaciami - przy czytaniu "Flame" przewertowałam ponad połowę książki by pominąć powtarzające się, bezsensowne myśli i treści, które nie wnosiły nic do fabuły ani do historii postaci. Emocjonalność i głębia relacji na żenującym poziomie - postaci nie uczące się na błędach, jedynym asem w rękawie pisarki były piętrzące się kłamstwa. Cała książka kręci się wokół głównej bohaterki, która zgrywa męczennice (zarówno tak skonstruowana została fabuła jak i jej charakter - by wszystkie postaci bez ustanku wokół niej skakały i obchodziły się z nią jak z jajkiem). Każde kłamstwo niosło za sobą następstwo w postaci naciągania fabuły na siłę, by usprawiedliwiać postać Elizabeth i Chase'a, niezależnie od tego, że postaci kręciły się w kółko od tego samego schematu. Pisarce chyba chodziło o stworzenie dobrego cliffhangera, a wyszedł z tego jeden wielki misz-masz; czytelnik na sam koniec już nie wie o co w tej fabule chodzi.

Akcja się rozkręca, wychodzą na jaw kłamstwa i tajemnice ale mam wrażenie że nie wszystkie. Główna bohaterka jest w rozsypce i nikomu juz nie może i nie powinna wierzyć. Dużo łez Dużo emocji. Dzieje się.

Pełna emocji, kłamstw, bliskości, przyjaźni.

Pełna emocji, kłamstw, bliskości, przyjaźni.

• Romans