Lot 7A

2017-01-01
2017-01-01
Barbara Tarnas
literatura niemiecka

Mega ciekawy i wciągający "psychothiller". Atmosfera grozy, szybka akcja i nieprawdopodobne jej zwroty to wizytówka Pana Fitzka. I znów się nie zawiodłam. Jak najbardziej lekturę polecam:))

Jest to moja 3 książka tego autora. Pierwsza -pozytywnie zaskoczony, książka niespodziewanie wciągnęła i mocno zainteresowała. Druga pozycja już mniej - stwierdziłem, że sam schemat jest bardzo podobny przez co nie było to tak piorunujące przeżycie jak przy czytaniu pierwszej pozycji. Po trzech latach zacząłem trzecią pozycję - i znowu poczułem się jak przy czytaniu tej pierwszej.
W „Lot 7A” jest coś co mnie mocno wciągnęło i pozwoliło znów poczuć się jak przy pierwszej książce Fitzka. Z mojej strony- zdecydowanie polecam :) Dużo ciekawych wątków, zwrotów akcji i faktów popularnonaukowych. Według mnie dzięki połączeniu tych aspektów wszystko się ładnie zazębia w fabule.

To moje drugie spotkanie z autorem. Już wiem czego się spodziewać. Historie mają ukryty wątek i przesłanie. Tym razem był to problem z tłumieniem emocji. W konsekwencji doprowadziło to do wybuchu. Dosłownie i w przenośni. Jest to dobry thriller psychologiczny ale od początku przeczuwałam zakończenie, które o dziwo nie było przesłodzone 😅 Fabuła dotyczy mężczyzny który zostawił, żonę na łożu śmierci a teraz jego córka umiera rodząc w bólach. Czy stanie na wysokości zadania i tym razem wygra ze strachem? I do jakiego stopnia ludzie są zdolni do poświęceń? O tym przekonajcie się sami 🙈

Może zbyt dawno czytałam ostatnią książkę tego autora, może już "wyrosłam" z Fitzka tak jak onegdaj z pani Chmielewskiej, a może Sebastian "zaprosił" do pisania tej książki jakiegoś pomocnika (AL),nie wiem tego, ale "Lot 7a", w mojej ocenie jest zupełnie nie "Fitzkowy".

Te powtórzenia, te tłumaczenia oczywistych oczywistości, ten brak jakiegokolwiek napięcia, te nie do końca dopracowane postacie, to wszystko zupełnie nie kojarzy mi się z takim profesjonalistą, za jakiego do tej pory uważałam tego pisarza.

Akcja bardzo się ślamazarzy, później, właściwie już pod koniec nieco przyspiesza, ale nie za wiele, no i to "słodko cukierkowe" zakończenie. Niemal jak w bajkach. Niestety ode mnie ocena tylko przeciętna.

Polecam. Porusza ciekawe wątki. Wciąga.

Polecam. Porusza ciekawe wątki. Wciąga.

Awiofobia. Statystyki mówią, że ponad 50% osób odczuwa niepokój podczas lotu. Jednak aż 30% odczuwa ogólny strach przed lataniem. Czy z lękiem można sobie poradzić? Tak. Jednak każdy może wnieść na pokład samolotu śmiercionośną broń. Zapnijcie pasy. Przed nami nocny lot Buenos Aires - Berlin.

W powietrzu jedna z największych maszyn na świecie, na pokładzie 600 pasażerów. Wśród nich Mats Krüger - psychiatra, który panicznie boi się latać oraz jego dawna pacjentka. Wyleczona ze zbrodnicznych skłonności. I miejsce 7A - to najmniej bezpieczne.

Wybitny psychiatra musi przezwyciężyć strach przed lataniem. Nie zamierzał wracać do Niemiec, a nawet jeśli to pewnie nie chciałby lecieć samolotem. Wyemigrował do Argentyny po śmierci żony. Chociaż może lepiej nazwać rzeczy po imieniu - po prostu uciekł. I wraca. Wzywa go córka, która wkrótce będzie rodzić i chce, aby ojciec był przy niej. Mats wsiada do samolotu rejsowego do Berlina. I z pewnością nie przypuszcza, że największym zagrożeniem wcale nie będą turbulencje czy terroryści. Okazuje się, że jest broń, której nie wykryje żadna kontrola. To dusza ludzka i przeszłość.

Lot 7A to kolejny dobry rhriller psychologiczny. Nieprawdopodobne wydarzenia, ciągłe zbiegi okoliczności i liczne dylematy. Czy w sytuacji bez wyjścia nasz bohater znajdzie rozwiązanie?

Dobra. To odpowiednia ocena. Wciąga choć przez 3/4 książki miałam wrażenie że jest znacznie przekombinowana. I pomimo że końcówka złagodziła to odczucie, bo koniec naprawde wciąga to... Jednak takie wrażenie zostaje pod powierzchnią.
Mn
Nie mniej przyjemna lektura. I ciekawy pomysł.. i nie wiem czy po tej lekturze nie ograniczę spożycia mleka ;)

Mn

Mam bardzo mieszane uczucia odnośnie tej książki. Przez pierwsze 300 stron się nudziłem, a do tego bohaterowie mnie irytowali. Akcja była wolna jak flaki z olejem, miałem ochotę odłożyć tą książkę i o niej zapomnieć. A po tem wszystko się zmienia o 180 stopni... czytałem z zapartym tchem, akcja wystrzeliła niesamowicie. Taki rollecoster.... szkoda, że nie odpoczątku a z drugiej strony trud dobrnięcia do końca został wynagrodzony.

Ten to wymyślił...!
Fajnie, szybko się to czytało. Ale czasami poziom absurdu jest na takim poziomie w wymyślaniu zagadek przez autora, że nie wiadomo czy się śmiać czy rzucić książkę w cholerę tudzież w kąt.
Mimo wszystko, mimo namnożenia mnóstwa nieprawdopodobnych historii, warto było to przeczytać.

Ten to wymyślił...!

• Sebastian Fitzek