Smak śmierci

Cykl: Fred Abel (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Zerschunden
Ag2S

Przed nim zmarli niczego nie ukryją... To, co Simon Beckett znał ze stażu dziennikarskiego na Trupiej Farmie, profesor Tsokos zna z praktyki. Jest światowym autorytetem – ekspertem medycyny sądowej. A na listach bestsellerów czuje się równie dobrze jak przy stole sekcyjnym. Po sukcesie Smaku śmierci Michael Tsokos już wydał tom 2 z doktorem Ablem. Trzeci w przygotowaniu. Doktor Fred Abel...

Przed nim zmarli niczego nie ukryją...

Doktor Fred Abel zna smak śmierci... Były żołnierz, wybitny ekspert medycyny sądowej, nie zliczyłby ofiar i scen zbrodni, jakie widział. Nawet najbardziej zmasakrowane, rozczłonkowane, nie istniejące już prawie ciała zmarłych prowadzą go do nieuchwytnych morderców. Niewiele da się skryć przed jego genialną intuicją. Niewiele może go zaszokować.
Ale teraz jest inaczej. Ofiarami zwyrodniałych zbrodni, aktów seksualnych i rabunków są starsze kobiety. Morderca jest szybki i nieprzewidywalny. I – jak zgaduje Abel – z przerażającą misją.
Wreszcie dzięki specjalistycznej analizie DNA Abla zostaje ujęty. Ale on nie może być mordercą! To dawny towarzysz broni doktora. Lars był twardy, zdolny do wielu strasznych rzeczy, ale nie do zbrodni. Lecz przecież DNA nie kłamie... A przyjaciel Abla nie ma brata bliźniaka ani rodziny.
Doktor Fred Abel wie, że człowiek może kłamać, fakty mogą kłamać, ale DNA nigdy...

Lars siedzi w więzieniu, a jego córeczka umiera. Tymczasem kolejne zbrodnie paraliżują strachem Europę. Patomorfolog sam więc rzuca się w beznadziejne śledztwo i szaleńczy pościg. I nic się nie zgadza. I jedna rozwiązana zagadka plącze następną. Abel musi uratować przyjaciela, udaremnić następne zbrodnie i ująć mordercę, nawet jeśli miałby przyznać, że nieomylna nauka może się mylić...

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 500

Mistrz sztuki śmierci

Profesor Michael Tsokos jest światowej sławy ekspertem medycyny sądowej, specjalizującym się w nadzwyczajnych przypadkach. Oprócz licznych osiągnięć na polu zawodowym ceniony jest również jako autor bestsellerów literatury faktu. Po sukcesie napisanych wspólnie z Sebastianem Fitzkiem „Odciętych” postanowił wydać samodzielną powieść.

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy po otworzeniu książki, to sposób prezentacji tekstu. Forma i styl przypominają mi pisane na maszynie raporty policyjne. Relacje z zaistniałych wydarzeń są zwięzłe, ale nie są to tylko suche fakty, a rozdziały przedstawione z perspektywy sprawcy dodają powieści ostrzejszego smaczku. W powieść zostało wplecionych wiele wątków pobocznych. Tak więc głównemu bohaterowi przyjdzie się zmierzyć nie tylko z seryjnymi mordercami, ale także m.in. z wyrzutami sumienia podsycanymi jeszcze przez zgorzkniałą siostrę. Również na jego przykładzie można się przekonać jakie efekty może przynieść zabawa w detektywa amatora.

Autor opisuje czynności wykonywane podczas obdukcji jakby to było mycie zębów. Z jednej strony jest to zrozumiałe, w końcu w tym fachu należy zachować odpowiedni dystans, ale też i trochę przerażające, że jest to w ogóle konieczne. Z tego powodu lekarze sądowi są często nierozumiani przez otoczenie. Fascynację tym zawodem ludzie uważają za co najmniej dziwaczną, a nawet gorszącą. Lekarze sądowi stanowią zupełnie odrębną społeczność, w której rywalizacja na tle zawodowym jest pomieszana ze wzajemnym szacunkiem i wsparciem.

Tsokos zabawił się również w karykaturzystę i w zależności od narodowości przypisał swoim bohaterom określone cechy. I tak Niemcy są poukładani i zorganizowani aż do przesady, Włosi są gadatliwi i pełni pasji, Francuzi są niepoprawnymi romantykami a obywatele Wysp Brytyjskich są flegmatyczni i zamknięci w sobie. Na to międzynarodowe towarzystwo składają się liczne indywidua, które w mniejszym lub większym stopniu przyczyniają się do rozwoju fabuły.

Przed Tsokosem zmarli nie mają tajemnic. To samo tyczy się jego książkowego alter ego – doktora Freda Abla. W „Smaku śmierci” fikcja została przemieszana z faktami, jednak sam autor zapewnia, że opowiedziana tu historia jest w większości autentyczna.

Im więcej czytam, tym mniej rzeczy jest w stanie mnie zaskoczyć, dlatego już po przeczytaniu opisu i prologu zalęgło się w mojej głowie podejrzenie co do tożsamości mordercy. Jak się później okazało było ono całkowicie błędne, co szczerze mnie ucieszyło. Wrażenie jakie pozostawił po sobie „Smak śmierci” jest bardzo pozytywne (choć autor nie ustrzegł się drobnych błędów) i z pewnością sięgnę po następny tom z doktorem Ablem w roli głównej.

Natalia Neisser

Aneta Wiola | 2016-12-21
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Przyznam, że jestem niezdecydowana co do książki Michael'a Tsokosa. Autor świetnie opisał makabryczne przypadki morderstw, które wydarzyły się na prawdę, ale niestety brak mi było napięcia, jakiegoś wstrząsu.

Fred Abel- ekspert medycyny sądowej zostaje wezwany do kolejnego makabrycznego przypadku. Tym razem ofiarą jest starsza pani. Z początku są podejrzenia, że zbrodnia została dokonana na tle rabunkowym, ale jak się później czytelnik przekona, sprawca miał też swoje osobiste powody.
Analiza DNA wykazuje, że morderstwa dokonał Lars Moewig- dawny przyjaciel bohatera. Abel nie chce uwierzyć w winę Moewiga i zaczyna prowadzić własne śledztwo.

"Smak śmierci" ma wiele mocnych stron, takich jak:
1. Wyścig z czasem. Bohaterowi strasznie zależało na szybkim odkryciu prawdziwego mordercy.
2. Pościg za "szakalem". Ofiarą może być każdy.
3. Modus operandi sprawcy był bardzo brutalny i ciekawy. Myślę, że niejeden czytelnik mocnych wrażeń nie był znudzony.
4. Przywołane bardzo ciekawe...

Anka Markova | 2018-03-19
Przeczytana: 19 marca 2018

Nie jest źle, na prawdę nie jest, ale....
Punkt mniej za porównanie do serii o Dr. Davidzie Hunterze - dla mnie niestety bez porównania.
Punkt mniej za miejscami słabe, rozwlekłe opisy.
Punkt mniej za całokształt. Brakowało mi tego czegoś,
tego rumieńca, tego dreszczyku, podniecenia, tego gromu z jasnego nieba...
heh nie przesadziłam? ;P

Podsumowując, książka całkiem nieźle się czyta, ale żeby to miał być drugi Beckett, co to to nie! :P

"Obejrzyj dokładnie miejsce zbrodni. Minuta po minucie rekonstruuj przebieg przestępstwa. Cały czas zadawaj sobie pytanie, co dokładnie robił sprawca z rzeczy, które nie były konieczne do dokonania zbrodni ani do jej zatuszowania. Te elementy postępowania są częściami puzzli, z których składa się jego podpis, a więc klucz do jego osobowości".
"Smak śmierci" to samodzielny debiut literacki Michaela Tsokosa - profesora medycyny sądowej, w którym poznajmy Freda Abla - eksperta.. (tak, tak, od razu zgadliście!).. medycyny sądowej. Autor zdecydowanie wie, o czym pisze i to się czuje na kartach powieści. Fabuła wciąga, ale zabrakło mi w "Smaku śmierci" napięcia przez duże "n". Może winę za to ponosi skłonność autora do mnożenia wątków pobocznych, które jedynie spowalniają akcję. Dodatkowa gwiazdka za postać Biagio Solarino, który wierzy w duchy/demony i uważa, że "medycyna sądowa przeszłaby rewolucję, gdyby można było dowiedzieć się z pierwszej ręki, czyli od zmarłych, jak umarli."...

Hana | 2016-12-08
Na półkach: Tsokos Michael, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2016

W okrutny sposób ktoś morduje staruszki.Bydlak jakiś.Podejrzany zostaje o te zbrodnie przyjaciel dr Freda Abela z wojska, Lars.Doktor chce wyciągnąć go z więzienia, bo wierzy w jego niewinność.Musi to zrobić szybko i sam.Córka Larsa umiera.I tak patolog prowadzi śledztwo chociaż jest nie od tego.Lata samolotami po całej Europie i węszy. Pomagają mu inni patolodzy,dostęp do baz danych i koledzy z policji.Nieoficjalnie.Jak na doktora to bardzo ruchliwy jegomość z tego Freda.Konsekwentny i dociekliwy.Fabuła nie leci na złamanie karku,toczy się powoli i szczegółowo opisuje kolejne poczynania doktora.W treści sporo naturalistycznych opisów i krwi.Doktor podoba mi się. Jego siostra już nie,chociaż to rodzina.Zakończenie z przytupem.Całość polecam.

Fantasy-Bestiarium | 2016-11-02

„Smak śmierci” autorstwa Michaela Tsokosa rozpoczyna cykl zatytułowany „Fred Abel". Poznamy wybitnego eksperta medycyny sądowej, byłego żołnierza, który widział niejedną scenę zbrodni. Powieść wciąga od pierwszej do ostatniej strony, a sugestywne opisy nie raz sprawią, że zimny pot przebiegnie nam po plecach. Michael Tsokos światowy autorytet i ekspert medycyny sądowej zabiera nas w odstręczającą i szokującą podróż po tajemniczej zbrodni.

Fred Abel szanowany i ceniony doktor po raz kolejny będzie musiał rozwikłać szokującą sprawę. Rozczłonkowane ciała prowadzą go do szokujących wniosków. Nieuchwytny morderca starszych kobiet w końcu wpada w jego ręce, jednak potencjalny zabójca okazuje się najlepszym przyjacielem lekarza. Lars, dawny towarzysz z czasów wojny może i był brutalny, jednak nie posiadał charakteru seryjnego zabójcy. Dowody DNA wskazują właśnie na niego i są niepodważalne. Czy doktorowi Frediemu Ablowi uda się rozwikłać tę sprawę i dowieść, że jego dawny towarzysz broni...

Kryminał, który nie powoduje przyspieszonego bicia serca i nie wydobywa z nas okrzyku zachwytu. Ale ma jeden zasadniczy i bardzo ważny walor – edukacyjny. Autor w bardzo zgrabny i jasny sposób przemyca w fabułę podstawowe informacje dotyczące profilowania, motywów i mechanizmu działania umysłu psychopaty oraz zasad, którymi kieruje się lekarz podczas sekcji zwłok. Nie jest to nic dziwnego zważywszy na fakt, że autor – Michael Tsokos to światowej sławy ekspert z dziedziny medycyny sądowej, podobnie jak główny bohater Smaku śmierci.

Doktor Fred Abel to wybitny lekarz medycyny sądowej. Równie dobrze odnajduje się w roli komisarza, detektywa i profilera – bo sprawa, jakiej podejmuje się w Smaku zbrodni wymaga nie lada umiejętności i synchronizacji wszystkich wymienionych profesji. Zabójca ewidentnie napędzany jest przez wielkie zło, którego doświadczył w przeszłości. Zło, którego eskalacja przybiera niepokojące wymiary. Ofiarami zwyrodnialca są bowiem starsze –...

Barbara | 2017-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Z tak mocnym thillerem się jeszcze nie spotkałam. Morderca starszych kobiet to bestia, która jest skłonna z ludzkim ciałem zrobić dosłownie wszystko, podniecając się przy tym. Autor doskonale buduje napięcie i napędza akcję - w oczekiwaniu na następną zbrodnię. Przeszłam już do drugiej części zmagań doktora Abla w "Identyfikacji".

Gośka | 2016-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 grudnia 2016

"Smak śmierci" jest książką, która mnie zadowoliła. Jako, że autor na co dzień ma do czynienia ze śmiercią, jego książka jest wiarygodna i wypełniona detalami. Spójna, ciekawa fabuła i dobra kreacja bohaterów oraz dość wartka akcja sprawiły, że powieść czytało się bardzo dobrze. Zabrakło mi natomiast napięcia. Wydawałoby się, że skoro główny bohater ściga się z czasem, by rozwikłać zagadkę i pomóc przyjacielowi, to czytelnikowi będzie towarzyszyło napięcie i nie będzie się mógł od książki oderwać. Niestety czegoś zabrakło, chociaż książka jest naprawdę dobra a smaczku dodaje fakt, iż oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.

Sandra Jasona | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Dobrze skonstruowany thriller, napisany przez patologa, więc warstwa techniczna interesująca, niestety czytając nie czułam tego czegoś co powinno być w mojej głowie przy okazji czytania takich pozycji. Nie było dreszczyka emocji, zwrotów akcji. Debiut udany, sięgnę po zapowiadaną następną część, mam nadzieję, że będzie lepiej.

Sebastian Woźniak | 2017-01-24
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Świetny thriller trzymający w napięciu, polecam gorąco.