Le temps est assassin
giovanna

Lato 1989 Korsyka, półwysep Revellata, między morzem a górami. Droga prowadząca nad urwiskiem, dwudziestometrowy parów, samochód, który jedzie zbyt szybko... i wpada w przepaść. Jedyna, która przeżyła - piętnastoletnia Clotilde. Rodzice i brat zginęli na jej oczach. Lato 2016 Clotilde po raz pierwszy wraca na miejsce wypadku. Z mężem i kilkunastoletnią córką jedzie tam, by przegnać demony...

Lato 1989

Lato 2016
Clotilde po raz pierwszy wraca na miejsce wypadku. Z mężem i kilkunastoletnią córką jedzie tam, by przegnać demony przeszłości. Na tym samym kempingu, na którym spędziła ostatnie lato z rodzicami, otrzymuje list. List podpisany przez matkę.
To ona żyje?

Michel Bussi po mistrzowsku łączy manipulację, emocje i napięcie. Po polsku ukazało się 6 jego książek: Czarne nenufary, Samolot bez niej, Nie puszczaj mojej dłoni, Nigdy nie zapomnieć, Mama kłamie i Czas jest mordercą. W 2016 roku Bussi znalazł się na drugim miejscu rankingu najlepiej sprzedających się pisarzy francuskich dziennika „Le Figaro“. Jego powieści przetłumaczono na ponad 30 języków.

Fuego wpadło prosto na drewnianą balustradę.
Trzy deski oddzielające drogę od przepaści zrobiły, co mogły. Pod wpływem uderzenia wygięły się; rozbiły oba reflektory fuego; porysowały zderzak.
W końcu ustąpiły.
Tylko trochę zwolniły pęd samochodu. Jechał dalej, prosto, dokładnie tak jak na filmach animowanych, w których bohater biegnie w próżni, wreszcie się zatrzymuje, spogląda, zdziwiony, na swoje nogi, nagle wpada w panikę… i leci w dół jak kamień.
Clotilde poczuła to. Że fuego nie dotyka już ziemi. Że realny świat właśnie znika. Jak luka w rozumie, coś, co nie może się zdarzyć, nie naprawdę, nie im, nie jej.
Pomyślała o tym przez ułamek sekundy, tuż przed tym, kiedy rzeczywistość runęła. Zanim fuego najpierw roztrzaskało się o skały, a potem dwa razy przekoziołkowało.
Klatka piersiowa i głowa taty rozbiły się na kierownicy, kiedy samochód uderzył pionowo w kamienne bloki. Głowa mamy została zmiażdżona przy drugim dachowaniu na skale, która przebiła drzwi. Przy trzecim dach otworzył się nad nimi niczym stalowa szczęka.
Ostatnie uderzenie.
(fragment powieści)

źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: https://www.swiatksiazki.pl/

Monika | 2017-11-26
Przeczytana: 24 listopada 2017

Jeśli lubisz książki Pana Musso, to powinien spodobać Ci się również Bussi.
Niestety, zarówno Musso, jak i Bussi, za daleko poszli w chore imaginacje. Ich powieści z czasem ewoluują w złym, abstrakcyjnym kierunku.
Pierwsze powieści Autora były zachwycające, ostatnie, niestety, zadziwiają na minus.

Elle | 2017-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2017

"Czas jest mordercą" to historia kobiety - Clotilde, która jako 15-latka, jako jedyna przeżyła tragiczny wypadek samochodowy, w którym zginęli jej rodzice i brat. Teraz, po 27 latach Clotilde juz jako dorosła kobieta, z mężem i nastoletnią córką wraca na letnie wakacje w to samo miejsce. Powracają wspomnienia z feralnego lata, podsycane tajemniczymi listami i poszlakami, które sprawiają, że główna bohaterka zaczyna się zastanawiać, czy jej wspomnienia zgadzają się z faktami. Czy w wypadku jej matka faktycznie straciła życie? I co tak naprawdę wydarzyło się 23 sierpnia 1989 roku?
Narracja prowadzona jest zarówno z perspektywy nastoletniej dziewczyny jak i dorosłej kobiety. Już na samym poczatku czytelnik przekonuje się, że w całej historii ukrywa się drugie dno. Powoli ukazuje się obraz świata, w którym więzy krwi są ważniejsze niż prawda i sprawiedliwość, a prawda jest trudniejsza do uchwycenia, niż wszystkim się wydaje. Ostatnie 150 stron to istne przyspieszenie akcji, która...

WielkiBuk | 2017-11-29
Przeczytana: listopad 2017

„Czas jest mordercą” to dramatyczna rodzinna opowieść w środku skwierczącego lata, w której wątek kryminalny zdaje się być rozmyty, niewyraźny, drgający, unoszący się w rozgrzanym powietrzu. Pośród morza i gór, bajecznych zatoczek do nurkowania, rozmigotanej wody… Korsyka to nie tylko miejsce akcji, ale cicha bohaterka Michela Bussiego – urokliwa, zjawiskowa, ale też śmiertelnie niebezpieczna, pełna sekretów, o których lepiej zapomnieć. Dzięki niej, „Czas jest mordercą” może zdawać się niemal plażową, letnią lekturą, ale dobrze wiemy, że zbrodnia odnajdzie się też i rozgości w tej listopadowej szarudze, która czeka na nas za oknem.

Barbara | 2018-04-09
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Michel Bussi to prawdziwy mistrz manipulacji i doskonały spec od budowania napięcia.Miejsce akcji - Korsyka, półwysep Revellata. Jest lato 1989 roku kiedy piętnastoletnia Clotilde kolejne letnie wakacje wraz z rodzicami i bratem spędza u rodziny ojca. Dokładnie 23 sierpnia świat zbuntowanej nastolatki, stylizującej się na Lydię Deetz z "Soku z Żuka" burzy się. Rodzina Idrissich ulega wypadkowi samochodowemu z którego tylko Clo wychodzi cało. Po raz pierwszy, po 27 latach, w 2016 roku, jako mecenas Clotilde Baron przybywa na Koryskę ponownie. Wraz ze swoim mężem Franckiem i piętnastoletnią córką Valentine spędzają urlop na kempingu Euproctes, tym samym do którego Clo przyjeżdżała ze swoimi rodzicami. Krótko po przyjeździe Clotilde otrzymuje list napisany przez jej matkę, bynajmniej charakter pisma na to wskazuje. Dowiaduje się także, że do wypadku przed 27 laty nie doszło przypadkowo. Zbyt wiele niedomówień, dziwnych zbiegów okoliczności nie dają Clo spokoju. Kobieta próbuje na...

uhuhu | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017

Najnowszy Bussi zawsze ma u mnie pierwszeństwo i wszystko idzie na bok. Lektura jak zawsze wciągająca, intrygujące postaci, znakomite opisy miejsca akcji, świetne prowadzenie fabuły, ciekawe i pięknie sformułowane spostrzeżenia natury ogólnej. Czytało się wspaniale, jak zawsze liczyłem na sporą porcję emocji, szczególnie w wielkim finale, i jak zawsze się nie zawiodłem. Żeby nie było zbyt słodko: w moim odczuciu nie jest to najlepsza z dotychczas wydanych u nas powieści tego autora (za najlepszą uważam "Czarne nenufary"). Już pal licho prawdopodobieństwo przebiegu wydarzeń, ale dziennik piętnastolatki, mimo świetnych zabiegów stylistycznych, nie brzmi jednak ani trochę jak dziennik piętnastolatki. Zadziwia też umiejętność szybkiego czytania w dość specyficznych warunkach, jaką posiadła jedna z postaci, a także iście niezwykły spokój emanujący z pewnej postaci w obliczu tego, co się jej przydarzyło... Ale ja to wszystko Bussiemu odpuszczam, zalety zdecydowanie górują nad minusikami...

BookWik | 2018-05-28
Przeczytana: 2018 rok

Jak się poczujesz jak z wypadku samochodowego przeżyjesz tylko ty? Twoi rodzice i rodzeństwo umrą, co zrobisz? Panika ? Całkiem możliwa, a Jeżeli sobie już wszystko naprawisz, będziesz miał/a wszystko poukładane - jak będziesz ten dzień wspominać?

W tej książce główna bohaterka musi sobie poradzić w owej sytuacji. Jednak historia opowiada od momentu, gdy dziewczyna ma już po 30 lat. Przyjeżdża po paru latach do rodzinnej wyspy wraz z mężem i swoją piętnastoletnią córką. Po każdym rozdziale jest notatka z jej dawnego notatnika, którego prowadziła we wakacje przed tragedią.

Na początku czytając tą książkę nie wiedziałam za bardzo gdzie tu jest kryminał. W końcu umarli - sprawa zamknięta. Hmm... Jednak taka zamknięta to to nie jest. Nie chcę spoilerować, więc powiem tylko tyle, że jak sama bohaterka i policjant uważają, że ktoś celowo pragną ich śmierci.

Zakończenie nieprzewidywalne i jak mam być szczera do dzisiaj się zastanawiam - ,,Jak to się stało, że on/ona (Nie będę...

slowo_daje | 2017-11-07

Zgadzam się w 100% z jedną z recenzentek - to nie jest najlepsza powieść Bussiego (również za najgenialniejsze uważam Czarne nenufary :D), ale i tak jestem absolutnie na TAK, bo tego autora można kupować w ciemno, nigdy nie zawodzi :)

Kafrant86 | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Niektórzy narzekają na Kinga, że jego książki sa przegadane, że spokojnie mógłby 1/3 uciąć. No to chyba nie czytali CZAS JEST MORDERCĄ. Dotychczas przeczytalam juz kilka powieści Bussi'ego i ta jest zdecydowanie najsłabsza. Czasami mialam wrażenie, że postawil na ilość stron, a nie ich jakość. Mamy jedną bohaterkę i z jej perspektywy poznajemy cała historię rozgrywajaca sie w roku 1989 i w 2016. Bohaterowie sa pelnokrwisci, opisy miejsc czy akcji bardzo plastyczne, niemalże widzi się to wszystko. Ale właśnie, 50 stron mniej i byloby ok. Bo te pol setki to zwyczajne lanie wody. Panie Bussi, nie popisał sie Pan tym razem 😉

Bombel | 2018-02-14

Słabiutko w porownaniu do poprzednich książek Bussi'ego.
Nudna, bardzo wolno rozwijająca się akcja.
Bez zrywów i porywów.

cieszsiezyciem23 | 2018-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak zobaczyłam tę książkę w sklepie, to pamiętam, że spodobała mi się okładka i bez zastanowienia wzięłam ją, żeby kupić. Rzadko zdarza mi się oceniać książkę po okładce, ale w tym wypadku był to strzał w dziesiątkę. Po przeczytaniu opisu książki byłam zaciekawiona i od razu zaczęłam ją czytać. Bardzo przyjemnie się czyta ten kryminał, ciężko mi było się oderwać od niego. Dzięki temu, że fabuła jest rozłożona na dwa czasy, możemy bardzo dokładnie poznać losy bohaterów. Do samego końca książka trzyma w napięciu, nie spodziewałam się takiego zakończenia. Fakt faktem zdziwiło mnie parę akcji m.in. jak Clotilde mogła nie poznać, że wtedy w dzień wypadu w samochodzie nie siedziała jej matka, tylko inna kobieta. Dla mnie książka jest rewelacyjna i godna polecenia. Michel Bussi odwalił naprawdę kawał dobrej roboty. Na pewno z przyjemnością przeczytam jego kolejne książki.