Dr NO
9788360192993
Bond, sadysta, walka
Bartek

Doktor NO. złowrogi samotnik z mechanicznymi kleszczami zamiast rąk, sadystycznie zafascynowany bólem, trzyma Jamesa Bonda w stalowym uścisku. Bond i Honey Rider, jego piękna i bezbronna asystentka, zostali pojmani, kiedy wkroczyli na odludną karaibską wyspę Dr. NO. Zdeterminowany chronić swoje sekretne interesy przed brytyjskimi służbami specjalnymi. Doktor NO dostrzega szansę pozbycia się wroga i kontynuuje swoje diabelskie badania. Wkrótce Rider i Bond będą musieli walczyć o życie w morderczej, wymyślonej przez Dr. NO grze...

źródło opisu: Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA, 2008

źródło okładki: własne

Narcyz | 2019-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Książka trzyma wysoki poziom poprzedniej części (Pozdrowień z Rosji).
Schemat powieści jest z grubsza taki jak zawsze, więc nie ma za bardzo się o czym rozpisywać. Niemniej lektura tej części przygód Jamesa Bonda nasunęła mi pewne refleksje dotyczące całej serii, mianowicie że jest to portret upadającego imperium kolonialnego Brytyjczyków. Tęsknota za czasami kiedy to Wielka Brytania była głównym rozgrywającym na światowej szachownicy, a po wojnie stała drugorzędnym mocarstwem z rozpadającym się imperium kolonialnym. Ian Fleming postanowił napisać coś w rodzaju powieści 'ku pokrzepieniu serc' i wskrzesić siłę i znaczenie imperium brytyjskiego, którego uosobieniem jest ratujący co i rusz świat agent James Bond. Agent, którego mogą zazdrościć i Amerykanie i Rosjanie.

Magdalena_S | 2019-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Bond mnie jakoś nigdy nie porywał, także i tym razem nie zapałałam do niego specjalną sympatią. Kompletnie nie potrafiłam się zagłębić w lekturze i musiałam się nawet trochę zmuszać. Nie jest to mój typ bohatera i raczej więcej nie sięgnę po książki z tej serii.

Spiderdog86 | 2018-12-23
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Od ostatniego tomu Fleming wzbił się na odpowiedni poziom literacki i spokojnie się na nim utrzymuje. Kto oglądał Doktora No, ten nie będzie wielce zaskoczony książką. Różnice są minimalne, a książkę i tak się miło czyta.

Meg | 2018-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Kolejna z kultowych przygód Jamesa Bonda, który tym razem musi zmierzyć się z Chińczykiem Doktorem NO. Jaka tajemnica kryję się na wysepce Crab Key?

Książka Iana Fleminga jest na pewno pozycją godną uwagi. Fenomen postaci brytyjskiego agenta wywiadu z licencją na zabijanie rozprzestrzenił się poprzez kino, jednak warto pamiętać o ich papierowych poprzednikach, ponieważ historia filmowa bardzo odbiega od literatury. Możemy tutaj znaleźć przemyślenia głównego bohatera, jaki i rozbudowane postacie Honey, czy Quarrela. Wiele niebezpieczeństw, z którymi musi zmierzyć się Bond jest rozbudowana i dokładna. Książka zdecydowanie łamie wizerunek zimnokrwistego agenta, którym obdarzyły nas filmy i ukazuje nam różne oblicza Jamesa Bonda. Fleming, dzięki swojemu obyciu w sprawach balistycznych, daje czytelnikowi szczegółowy obraz broni, którą posługuję się 007. Fabuła wciąga i czytelnik jest zainteresowany dalszym ciągiem wydarzeń, jednocześnie kibicując głównemu bohaterowi.

Wadą książki są...

Łukaszo | 2017-12-31

W hotelu panowała cisza. Bond wszedł do swojego pokoju i przekręcił klucz w zamku od drzwi. Czuł zmęczenie dniem, pełnym różnorakich poszlak. Był dopiero na początku wyznaczanego mu zadania, a już boleśnie odczuł z czym będzie miał do czynienia. Postanowił sprawdzić, czy wszystko co zostawił jest na swoim miejscu. Po oględzinach stwierdził, że nie zauważył nic podejrzanego. Już miał się kłaść gdy usłyszał cichutkie odgłosy za oknem. Przygotował swojego Walthera PPK i usiadł niedaleko okna. W tym fachu trzeba być zawsze w gotowości.

Ian Fleming ze swoją kolejną książką powrócił w egzotyczne plenery. Tym razem padło na Jamajkę. "Doktor No" kontynuuje cykl, jednocześnie można go odczytywać jako osobną historię. Dla mnie osobiście jest to nieco słabsza część od" Pozdrowień z Rosji", ale nadal...

Bullshit_detector | 2017-10-19
Przeczytana: 18 października 2017

Solidna pozycja z fatalną okładką.

Ciekawie czyta się książkową wersję oglądanych wielokrotnie filmowych hitów. Uwagę zwracają przede wszystkim: spokojniejsza narracja (nawet w momentach kulminacyjnych), świetny research autora i to, że jednak mamy do czynienia z lekturą "do pociągu", gdzie atrakcyjna lokacja gra większą rolę niż misternie utkana szpiegowska intryga.

Konia z rzędem temu, kto przy lekturze będzie umiał w roli Bonda wyobrazić sobie kogoś innego niż Connery'ego. ;)

meduzek | 2017-02-13
Przeczytana: 09 lutego 2017

W sumie to Fleming jest nudny, choć pisze przyzwoicie, a książki są pełne akcji. Taka sama książka jak pozostałe, sprawnie napisana, nie za długa, nie za krótka, jak się nie ma co robić to można poczytać.

EwaM | 2016-10-18
Przeczytana: 06 maja 2016

Czyta się dobrze

Kriz | 2016-06-07

To jest jedna z tych książek, od których nie można się oderwać, póki się jej nie skończy. Wszystko jest tu na swoim miejscu, idealnie skrojone. Jednocześnie nie ma się wrażenia obcowania z dziełem rzemieślniczym. To chyba najważniejsza zaleta książek Fleminga. Autorzy tworzący kolejne tomy swoich serii często popadają w rutynę i przewidywalność. Historie układane przez Fleminga są świeże i wyraziste. A fakt, że się wcześniej widziało film, nie musi nic znaczyć ;)

Nitager | 2016-04-07

Czy jest tu ktoś, komu trzeba przedstawiać najsławniejszego agenta Jej Królewskiej Mości?
Kiedyś, dawno temu, ktoś wpadł na Pomysł. I zekranizował jedną z powieści popularnego cyklu, autorstwa Iana Fleminga. Eksperyment jednak wyrwał się spod kontroli i zaczął żyć własnym, niezależnym życiem.
Kto zna agenta 007 tylko z filmów, niewiele wie o rzeczywistych zamysłach autora co do tej postaci. Film rządzi się swoimi prawami, często zupełnie sprzecznymi z cyklem książkowym. Innymi słowy, niewiele on ma wspólnego z książką, a czasem zupełnie nic (np. w przypadku "Szpiega, który mnie kochał").
Po książkę sięgnąłem z ciekawości. Chciałem porównać ją z głośnym filmem. Ale porównać się tego nie da, bo to dwie różne opowieści. Owszem, są pewne zbieżności, fabuła w ogólnych, bardzo ogólnych zarysach jest nawet dość podobna, ale charaktery zupełnie różne.
Książkowy Bond jest inny od filmowego. Jest po prostu człowiekiem, a nie pewnym siebie supermenem, który bez wysiłku pokonuje kolejne...