Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: G&G
Doctor No
James Bond
kashka

Szósta opowieść o przygodach tajnego agenta Jej Królewskiej Mości Jamesa Bonda znanego jako 007, która jako pierwsza została sfilmowana.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Łukaszo | 2017-12-31

W hotelu panowała cisza. Bond wszedł do swojego pokoju i przekręcił klucz w zamku od drzwi. Czuł zmęczenie dniem, pełnym różnorakich poszlak. Był dopiero na początku wyznaczanego mu zadania, a już boleśnie odczuł z czym będzie miał do czynienia. Postanowił sprawdzić, czy wszystko co zostawił jest na swoim miejscu. Po oględzinach stwierdził, że nie zauważył nic podejrzanego. Już miał się kłaść gdy usłyszał cichutkie odgłosy za oknem. Przygotował swojego Walthera PPK i usiadł niedaleko okna. W tym fachu trzeba być zawsze w gotowości.

Ian Fleming ze swoją kolejną książką powrócił w egzotyczne plenery. Tym razem padło na Jamajkę. "Doktor No" kontynuuje cykl, jednocześnie można go odczytywać jako osobną historię. Dla mnie osobiście jest to nieco słabsza część od" Pozdrowień z Rosji", ale nadal...

Spiderdog86 | 2018-12-23
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Od ostatniego tomu Fleming wzbił się na odpowiedni poziom literacki i spokojnie się na nim utrzymuje. Kto oglądał Doktora No, ten nie będzie wielce zaskoczony książką. Różnice są minimalne, a książkę i tak się miło czyta.

Beatriz_Aguilar | 2014-08-11
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Założę się, że w każdej książkowej wersji Bonda musi paść magiczne hasło: "Nazywam się Bond, James Bond" oraz pojawić się piękna kobieta, z którą Agent 007 napije się wstrząśniętego ale nie mieszanego martini i nie tylko.

"Doktor NO" to właściwie moja prawie pierwsza przygoda z przygodami sławnego agenta (to "prawie" wynika z tego, że czytałam wcześniej powieść "Szpieg, który mnie kochał" lecz jest to pozycja, w której Bond jest postacią drugoplanową i, której podobno sam Fleming się wyrzekł).
O sięgnięciu po serię o Agencie 007 nie zdecydowało, w moim przypadku, zamiłowanie do filmów sensacyjnych, które przeszły do klasyki kina (w rzeczywistości nie oglądałam większości z nich). Książki Fleminga trafiły do mojej biblioteczki dlatego, że uległam wraz z moim Roburem pokusie kupna książkowych wersji przygód Bonda po pięć złotych na wyprzedaży.

W "Doktorze NO" najsłynniejszy pracownik brytyjskiego MI-6 ma za zadanie wyjaśnić zagadkę nagłego zniknięcia dwójki agentów stacjonujących...

Nitager | 2016-04-07

Czy jest tu ktoś, komu trzeba przedstawiać najsławniejszego agenta Jej Królewskiej Mości?
Kiedyś, dawno temu, ktoś wpadł na Pomysł. I zekranizował jedną z powieści popularnego cyklu, autorstwa Iana Fleminga. Eksperyment jednak wyrwał się spod kontroli i zaczął żyć własnym, niezależnym życiem.
Kto zna agenta 007 tylko z filmów, niewiele wie o rzeczywistych zamysłach autora co do tej postaci. Film rządzi się swoimi prawami, często zupełnie sprzecznymi z cyklem książkowym. Innymi słowy, niewiele on ma wspólnego z książką, a czasem zupełnie nic (np. w przypadku "Szpiega, który mnie kochał").
Po książkę sięgnąłem z ciekawości. Chciałem porównać ją z głośnym filmem. Ale porównać się tego nie da, bo to dwie różne opowieści. Owszem, są pewne zbieżności, fabuła w ogólnych, bardzo ogólnych zarysach jest nawet dość podobna, ale charaktery zupełnie różne.
Książkowy Bond jest inny od filmowego. Jest po prostu człowiekiem, a nie pewnym siebie supermenem, który bez wysiłku pokonuje kolejne...

uroborus | 2014-11-09

Solidna książka z bondowskiego cyklu. Nie dziwię się że akurat na postawie tej książki nakręcono pierwszy film. Ciekawa fabuła, świetne tło powieści i zagadka do rozwiązania. Aby wyjść cało z tej misji, agent 007 będzie musiał poddać się grze której stawką jest życie.

Śmiało polecam do poczytania, szybko się czyta, idealna na 2-3 wieczory.

MajinFox | 2011-10-03
Przeczytana: 03 października 2011

Po "Pozdrowieniach z Rosji" długo nie mogłem myśleć o wzięciu do ręki innych książek Fleminga. Sprawdzałem opinie różnych osób i nadal nie mogę znaleźć, ani jednego argumentu, by nazywać ją najlepszą książką o Bondzie. W wolnym czasie zacząłem sobie przypominać stare filmy z Connery'm i Lazenby'm. "Dr No", który za pierwszym razem niespecjalnie przypadł mi do gustu, tym razem okazał się cholernie dobrym filmem. Do tej pory mówiłem, że podstawa Bondów to pierwsze sześć filmów, w tym "Dr No" tylko z tego względu, że był pierwszy. Po drugim seansie stwierdzam, że jest pełnoprawnym członkiem 'szóstki' (a najsłabszy to "Żyje się tylko dwa razy", o!). Odczekałem jeszcze kilka tygodni i w końcu sięgnąłem po Fleminga. Dziwny zbieg okoliczności - książkę wziąłem w ten sam dzień, w którym świat obiegła informacja o śmierci odtwórcy pierwszego przeciwnika Bonda - dr. No, granego przez Josepha Wiseman'a.

Książka jest gówniana. Całe szczęście nie jakościowo, ale tematycznie. Inaczej niż w...

| 2015-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2015

Po pełnych emocji i napięcia Pozdrowieniach z Rosji nadszedł czas na pełne niesamowitych, momentami nieco przydługich, ale jakże barwnych opisów egzotycznej Jamajki i spotkanie z Dr No. Bond wyrusza na Jamajkę, by przeprowadzić rutynowe śledztwo i, idąc za słowami M, odpocząć oraz odzyskać pełną sprawność. Jednak rzeczywistość nie jest tak kolorowa a James będzie musiał, niejednokrotnie, zawalczyć o własne życie!

Ziutka | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015

Znowu udane spotkanie z panem Bondem. Akcja do ostatniej chwili trzyma w napięciu. Z czystym sumieniem polecam.

Meg | 2018-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Kolejna z kultowych przygód Jamesa Bonda, który tym razem musi zmierzyć się z Chińczykiem Doktorem NO. Jaka tajemnica kryję się na wysepce Crab Key?

Książka Iana Fleminga jest na pewno pozycją godną uwagi. Fenomen postaci brytyjskiego agenta wywiadu z licencją na zabijanie rozprzestrzenił się poprzez kino, jednak warto pamiętać o ich papierowych poprzednikach, ponieważ historia filmowa bardzo odbiega od literatury. Możemy tutaj znaleźć przemyślenia głównego bohatera, jaki i rozbudowane postacie Honey, czy Quarrela. Wiele niebezpieczeństw, z którymi musi zmierzyć się Bond jest rozbudowana i dokładna. Książka zdecydowanie łamie wizerunek zimnokrwistego agenta, którym obdarzyły nas filmy i ukazuje nam różne oblicza Jamesa Bonda. Fleming, dzięki swojemu obyciu w sprawach balistycznych, daje czytelnikowi szczegółowy obraz broni, którą posługuję się 007. Fabuła wciąga i czytelnik jest zainteresowany dalszym ciągiem wydarzeń, jednocześnie kibicując głównemu bohaterowi.

Wadą książki są...

mrs_dalloway | 2014-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Oh James,
Kolejna książka o przygodach agenta 007 przeczytana. Jestem bardzo zadowolona, że to właśnie jej poświęciłam swój czas. Do książkowego Bonda przekonałam się szybciej niż do jego filmowego odpowiednika, przede wszystkim tym, że słynny 007 czasami przegrywa i okazuje ludzkie słabości(ból, zmęczenie, rozgoryczenie, bezradność)ale jak feniks z popiołu powstaje, bez zbędnych gadżetów wymyślonych na potrzeby przyciągnięcia większych tłumów do kina. Mówię TAK Bondowi z książki i do zobaczenia w kolejnej. Bez odbioru
M