Prawdziwe męstwo

western, Coen, dziki zachód
przygodowa
Ag2S

Inne wydania

Mattie Ross ma zaledwie czternaście lat, kiedy śmierdzący tchórz podający się za Toma Chaneya strzela do jej ojca w Fort Smith w stanie Arkansas, odbierając mu nie tylko życie, ale też konia i sto pięćdziesiąt dolarów w żywej gotówce. Mattie opuszcza dom rodzinny, by pomścić śmierć zamordowanego ojca. Przy pomocy jednookiego Roostera Cogburna, najpodlejszego szeryfa w okolicy, ściga zabójcę, zapuszczając się aż na Terytorium Indiańskie…
Charles Portis to jeden z najwyrazistszych głosów amerykańskiej literatury – prawdziwy geniusz komediowego westernu. Prawdziwe męstwo to jego najbardziej znana powieść, opublikowana po raz pierwszy w 1968 roku i stanowiąca podstawę scenariusza do filmu o tym samym tytule.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2011

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

Shimik | 2015-03-25

Proszę się nie zniechęcać słabym początkiem gdyż później książka znacznie się rozkręca:)

Przemysław Zyra | 2015-11-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015, Polecam
Przeczytana: 04 listopada 2015

Styl pisania - rewelacja. Beznamiętny ton opowiadającej bohaterki wprowadza niesamowitą atmosferę! Przygody może nie są jakieś przesadnie wciągające, ale ogólne połączenie całości sprawia, że książkę czyta się przyjemnie i czytelnik nie chce oderwać się od książki. Minusem... wiadomo - wskazywanie wyższości demokratów nad republikanami, ale do tego przyzwyczaiło już Hoolywoodzkie kino ;)

Lekka, rozśmieszająca, przyjemna lektura. I podobno jest film, ale jeszcze nie widziałem.

SłabyGracz | 2015-05-23

Taka bardzo urocza opowiastka rodem z dzikiego zachodu. Bardzo dobra narracyjnie i bardzo zintegrowana z główną bohaterką. Jednocześnie jednak nie jest czarno-biała, bo nawet dobre działania naznaczone są ich złymi konsekwencjami. Tak naprawdę jest to smutna opowieść, bo niby jest honor i męstwo, ale skutki długofalowe niekoniecznie muszą być pozytywne.

byrcyn11 | 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Na początku byłem trochę zawiedziony, bo pamiętałem książki z lat młodości o dzikim zachodzie typu Winnetou czy Ostatni Mohikanin. Ale w miarę czytania uświadomiłem sobie, że jest to bardzo realistyczny obraz tamtych czasów. Ludzie wtedy byli w większości prymitywni, analfabeci, brudni, śmierdzący i pijący w nadmiarze i tak też przedstawił nam tamte czasy autor. Sama historyjka też niczego sobie, więc z czystym sumieniem mogę tę książkę polecić innym.

Agnieszka_Pe | 2015-03-21

Jeśli lubicie westerny, na pewno nie pożałujecie czasu poświęconego lekturze „Prawdziwego męstwa” – znajdziecie w nim wszystko: pościgi za złoczyńcami, włóczęgę po terytorium należącym do Indian, upadłego, ale mimo wszystko prawego szeryfa-pijaka, zasadzki, fortele i strzelaniny oraz prawdziwie odważnych ludzi. A wszystko to doprawione szczyptą komizmu, sarkazmu i ironii, odzierających nieco XIX-wieczny Dziki Zachód z idealistycznej otoczki, do jakiej byliśmy przyzwyczajeni. To prawdziwa czytelnicza uczta!

Polecam także film :)

porządekalfabetyczny | 2013-03-05
Przeczytana: 21 lutego 2013

Niektóre książki kończą się tak nagle, tak szybko, że szukam ich w innych. Tak było w przypadku 'Braci Sisters'. Bracia wrócili do domu, do mamy, ale ja domagałam się jeszcze jednej porcji 'niebezpieczeństw i okropności świata'.
Zdecydowałam się na 'Prawdziwe męstwo' : 'doskonały western, pełen sarkazmu i gorzkiej ironii' (blurb).

Tym razem moją przewodniczką po Dzikim Zachodzie została Mattie, 'pozbawiona poczucia humoru, współczucia i zwątpienia w siebie schludna i pracowita purytańska prezbiterianka bezkompromisowa pod każdym względem'.

Czy sarkazm z blurbu i świętoszkowatość narratorki rodem ze szkółki niedzielnej zmieszczą się w jednej książce? Nie.
Czy zostałam die hard fan tej powieści jak cztery pokolenia kobiet, o których pisze Donna Tartt w posłowiu? Nie.
A jednak mi się podobało.
Gniew, jak wiadomo, jest lepszy od rozpaczy i to stanowi o uroku tej książki. Teraz jednak muszę przeczytać coś mniej oczywistego.

Rewolwerowiec | 2011-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2011

Świetna historia o nieskomplikowanej fabule ze sporą dozą humoru napisana lekkim językiem.I wspaniała postać głównej bohaterki będącej zarazem narratorką.

'Doskonały western,pełen sarkazmu i gorzkiej ironii.Równie ekscentryczny,zuchwały,szczery i niezachwiany jak jego główna bohaterka'.To tekst z okładki.Czy trzeba jeszcze kogoś namawiać do przeczytania?...

szaman136 | 2014-03-20
Przeczytana: 17 marca 2014

Ta książka pokazuje ducha Stanów Zjednoczonych w 19 wieku, wolny rynek,ogromna wolność osobista, dostęp do broni i tradycyjne wychowanie ludzi. Czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem, tylko koniec trochę naciągany.

Magdalena Wójcicka | 2011-05-09
Na półkach: Domowe zbiory, Przeczytane
Przeczytana: 07 maja 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Prawdziwe męstwo” Charlesa Portisa to lektura dla miłośników przygody. Najlepiej tej, która dzieje się na Dzikim Zachodzie, gdzie bohaterami są kowboje i rabusie i gdzie dużo się pije i strzela.

Akcja powieści rozgrywa się w XIX wieku. Mattie Ross – czternastoletnia dziewczynka wyrusza w świat, by pomścić śmierć swego ojca. Pierwszą moją myślą na ten temat było: co taka czternastolatka może sama zdziałać? Jest wątła, szczupła, delikatna. Jest jeszcze dzieckiem. Mizerność wyglądu skontrastowana jest jednak z bardzo twardym charakterem. Mattie wie czego chce i jest tak uparta, że nie da się zwątpić w to, że jej się uda.

Mattie zatrudnia najlepszego strzelca, który ma jej pomóc w schwytaniu mordercy jej ojca. Rooster Cogburn jest postacią rodem wyciętą z najlepszych westernów. Doskonały w oddawaniu strzałów, z butelką whiskey w dłoni, szorstki i nieprzyjemny, ale jednak z wielkim sercem.

Na kartach książki pojawiają się także inni, nie mniej ciekawi bohaterowie, ale kogo dotyczy...

Artur | 2013-04-01
Przeczytana: grudzień 2012

Książka nie jest zła, ale na kolana nie powala. Na plus na pewno zasługuje fakt, że w końcu jakiś bohater(w tym przypadku Mattie Ross) wzbudziła we mnie silne emocje. Strasznie jej nie lubię :) Tak przemądrzałej gówniary już dawno nie spotkałem. Mattie jest wyrazistą postacią, pewną siebie a nawet bezczelną. Bez problemu radzi sobie z przeciwnościami losu i dostaje to, czego chce. Niestety momentami wygląda to dość sztucznie - dorosła, wyrachowana i bardzo sprytna 14-latka. Nie ma co jej porównywać ze współczesnymi nastolatkami które lofciają Dżastinka na 100 procencików - inne czasy, ciężkie doświadczenie życiowe na pewno przyspieszają jej rozwój pod każdym względem, ale czy aż tak? Nie sądzę.