Niedoskonali

2022-06-15

Wyróżniona opinia i

Niedoskonali

przeczytanych książek 1659 napisanych opinii 1659

Aż chciałoby się rzec "Tak dużo książek, tak mało czasu." Obojętnie ile byśmy czytali, to nie mamy szans przeczytać wszystkiego. Książek wciąż przybywa, tylko doba jakby coraz krótsza była. Ostatnio znajoma podarowała mi książkę Jolanty Kosowskiej "Niedoskonali" i uświadomiłam sobie, że owszem autorka jest mi znana, miałam okazję przeczytać już kiedyś jedną z jej książek, ale na kolejne jakoś zabrakło czasu. A biorąc pod uwagę fakt, że pani Jolanta ma na swoim koncie 21 książek, to ja mam spore zaległości.

"Życie to teatr, a ludzie to aktorzy... Każdemu można sprzedać to, na czym komuś zależy. Patrzymy i nie widzimy rzeczywistości, tylko świat iluzji stworzony wyłącznie dla nas".

Biedna dzielnica Lizbony, w środku knajpa, a w niej muzyka fado. Tutaj czas płynie zupełnie inaczej, ludzie są życzliwi, a radość sprawiają im proste rzeczy. To magiczne miejsce, które przyciąga tłumy. To również tutaj splatają się losy czwórki ludzi. Majka, David, Camila i Bruno każde z nich na swój sposób zostało dotkliwie potraktowane przez życie. Wstyd im się przyznać do swoich uczuć, a jednak jak każdy potrzebują ciepła, miłości, przyjaźni. Próbują zapomnieć o bolesnej przeszłości. Wspólnie spędzają czas, dzielą się swoimi wspomnieniami, a w tle rozbrzmiewa fado tak smutne jak ich przeszłość. Życie potraktowało ich po macoszemu. Los z nich zadrwił, ale teraz mają szansę stworzyć coś niesamowitego. Czy z niej skorzystają?

"Wiesz, wszystko jest po coś. Nic na świecie nie dzieje się tak po prostu. My też spotkaliśmy się, bo tak miało być. Niedoskonali ludzie, którym dokopało życie".

"Niedoskonali" to książka po przeczytaniu której nie mogłam się zmobilizować do napisania recenzji. Czasami tak bywa zwłaszcza jeżeli książka jest rewelacyjna, to człowiek w głowie ma milion myśli i nie potrafi ubrać je w słowa. Książka pełna życiowych mądrości i metafor jest drogowskazem dostrzegania istotnych wartości życiowych. Życie nie zawsze jest kolorowe, czasem trzeba przejść egzamin z rodzinnej miłości. Niedoskonali przecież na dobrą sprawę wszyscy tacy jesteśmy. Każdy z nas nosi w sercu jakąś zadrę, która nie pozwala o sobie zapomnieć. I możemy mieć żal do losu, ale nie o to chodzi. Najważniejsze to z tej trudnej lekcji, jaką jest życie wyciągnąć odpowiednie wnioski pozbierać się i z podniesionym czołem ruszyć dalej. Piękna i nostalgiczna, dająca nadzieję na lepsze jutro taka jest ta powieść.

"Nie ma czego się bać
Jesteśmy nieidealni
Nie ma czego się bać
Nikt nie jest bez skazy..." Marta Dzwonkowska "Nieidealni"

Tak się złożyło, że to moje druga książka Kosowskiej i druga, w której akcja dzieje się w Portugalii. Czuć, że autorka zakochana jest w tym kraju, choć ja w pewnym momencie miałem przesyt, tymi potrawami, klimatem i uliczkami Lizbony.

Warsztatowo jest to "wysokie C", ale niestety, jest to typowe romansidło. Wschody i zachody słońca na plaży, dwie zjawiskowe dziewczyny z niesfornymi loczkami, które na początku są niezwykle ważne dla poznanych facetów, by później ... No i wszystko kończy się ..., ach sami wiecie.

Mega, mega. W kilka godzin przeczytałam.

Mega, mega. W kilka godzin przeczytałam.

Fabuła niosąca nadzieję, że może gdzieś ... może kiedyś ... na każdego czeka szczęście. W końcu są wschody słońca dla tych co jeszcze wierzą.

Pożarłam w jedno popołudnie. Potrzebowałam odskoczni od tego co czytam zwykle czyli fantasy i science fiction. Sięgnęłam po powieść obyczajową , by było miło, łatwo i przyjemnie. A tu niespodzianka. To nie jest lekka opowieść o rodzących się uczuciach .To coś co poniektórych z nas sponiewiera. Jest mocno i dosadnie. Książka gra emocjach i uczuciach. Mogłabym przytoczyć kilka cytatów , ale sądzę że każdy z czytelników znajdzie inną część ,która go poruszy . To jest jedna z tych pozycji, po których czytelnik analizuje swoje życiowe zakręty. Życzę sobie i Wam byśmy mieli tylko szczęśliwe zakończenia.

Moja przygoda z książkami p. Joli nie trwa zbyt długo, ale już wiem że mam ochotę na więcej. " Niedoskonali " to książka o wielu z nas, którzy mamy swoje trudne historie i zmagamy się ze swoimi niedoskonałościami. Niejednokrotnie denerwują nas one, kładą się cieniem na decyzjach życiowych. Książka p. Joli napawa nadzieją, że nie musimy być idealni, żeby poukładać sobie życie. Na pewno sięgnę po kolejne książki p. Joli.

Niedoskonali to książka o powstawaniu z kolan. Każdy z bohaterów został poturbowany przez życie uciekł od przeszłości i stara się zacząć od nowa. Czy uda im się odciąć od przeszłości a może będą musieli ją zaakceptować?
Książka podobnie jak inne tej autorki jest napisana ciepłym językiem który powoduje, że mimo trudnej tematyki odprężamy się przy niej. Mnie osobiście najbardziej poruszyła historia Majki. Chociaż słowo poruszyła chyba nie do końca jest właściwe powinienem raczej powiedzieć oburzyła. Przecież ona ukarała się za …… nawet nie wiem jak to określić. Za empatie, za to że ktoś odważył poprosić ją o pomoc. Ze nie jest wszechwiedząca. Chyba najbardziej trafne będzie stwierdzenie że ukarała się za to że inni okazali się egoistami przerzucającymi swoje poczucie winy na innych. Książka oprócz dobrze spędzonego czasu zmusza do przemyślenia kim jesteśmy kto określa naszą wartość, czy wolno nam zgadzać się na bycie kozłem ofiarnym.
Polecam wszystkim którzy w lekturze cenią sobie coś więcej niż czystą rozywkę.

Autorka Jolanta Kosowska jak zwykle mnie nie zawiodła. To już kolejna jej książka która na długo zostanie w mojej pamięci. To opowieść o czwórce przyjaciół ( Mai, Dawidzie, Camili, Brunonie, którzy poznali się w Lizbonie. Mieszkają I pracują w Portugalii. Łączy ich wspólna cecha - uciekli przed swoją traumatyczna przeszłością, by tutaj zacząć wszystko od nowa. Pisarka przedstawia w książce losy każdej z czterech osób. Dzięki przyjaźni która się między nimi rozwinie będą mogli uleczyć swoje poranione dusze. Ta opowieść jest niesamowita. Niejedną łzę przy niej uronilam. Jolanta Kosowska piękne opisuje Lizbone. Pokazuje nam biedne, opuszczone dzielnice miasta. Zaciekawiła mnie muzyka fado o której dopiero dowiedziałam się z książki. Bohaterowie tej powieści bardzo mi się spodobali. To ludzie tacy jak każdy z nas. Ze swoimi słabościami i sukcesami. Jest Majka nauczycielka z Polski, która zwątpiła w swoje kwalifikacje pedagogiczne, Camila dziewczyna o pięknym głosie, potrafiącą grać na skrzypcach. Dawid pośrednik nieruchomości który w życiu też nie miał lekko. Bruno właściciel knajpy w jednej z dzielnic
Lizbony. Autorka stworzyła kolejną przepiękna powieść w której przewija się pełno emocji. Jest tutaj tęsknota, ból, niedowierzanie ale też prawdziwa miłość i przyjaźń. Pisarka pokazuje nam, że nie wolno się poddawać bo nigdy nie wiadomo co przyniesie nam kolejny dzień. Gorąco polecam. Książkę przeczytalam dzięki Book Tourowi zorganizowanemu przez bloga "Czytam dla przyjemności".

Jeden list, a zdołał przewrócić życie Majki do góry nogami i skierować ją do pięknej Lizbony, która na kartach powieści pokazuje tę drugą, mroczną stronę.
Czwórka przyjaciół, cztery historie, jedna knajpa i tajemnicza muzyka fado.
Warto zarezerwować czas na przeczytanie w spokoju i napawanie się klimatem uliczek Lizbony.
Książka jest warta polecenia.

Czwórka przyjaciół, cztery historie, jedna knajpa i tajemnicza muzyka fado.
Książka jest warta polecenia.

Na półkach: , , , , , ,

Jakiś czas temu przeczytałam „Bożonarodzeniową Księgę Szczęścia” autorstwa Jolanty Kosowskiej i byłam tą powieścią zauroczona, więc już wtedy wiedziałam, że prędzej czy później wrócę do twórczości autorki. Wspaniała okazja do tego nadarzyła się podczas ubiegłorocznych Targów Książki w Krakowie, gdy pani Jola podarowała mi swoją wówczas najnowszą powieść za co jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Chociaż na rynku wydawniczym jest już kolejna powieść pisarki to ja chciałabym Wam opowiedzieć właśnie o tej poprzedniej, która nosi wymowny tytuł „Niedoskonali”.

Fabuła tej historii została osadzona w większości w urokliwej Lizbonie. Bohaterowie opowieści to cztery osoby – Majka, Camila, David i Bruno. Troje z nich mieszka w tej samej kamienicy, w mało reprezentacyjnej części miasta, natomiast Bruno jest właścicielem restauracji, gdzie pracuje Majka.

Każda z opisanych postaci dźwiga na swoich barkach trudną i skomplikowaną historię, z którą początkowo zmaga się w pojedynkę. Każda z nich stara się uciec przed przeszłością wypierając ból, tęsknotę, samotność, zwątpienie etc.

Jest to niezwykle subtelna i emocjonalna opowieść o przyjaźni i odnajdywaniu siebie na nowo po różnorodnych przejściach, których jak już wcześniej wspominałam los nie szczędził żadnemu z bohaterów. Jest to także historia o zaufaniu i otwartości, które z pewnych względów nie przychodzą łatwo naszym bohaterom, ale oczywiście nie zdradzę Wam co takiego im się przydarzyło – musicie przeczytać o tym sami.

W powieści tej opisane zostały cztery odmienne koleje losu, które autorka w sposób bardzo umiejętny ostatecznie splata ze sobą uświadamiając czytelnikom, że wszyscy jesteśmy na swój sposób niedoskonali, lecz jednocześnie w relacji z innymi ludźmi możemy stworzyć coś niesamowitego i unikalnego.

„Niedoskonali” to niewątpliwie proza skłaniająca do wielu przemyśleń. Mówi ona m.in. o tym, że tylko przestając uciekać przed przeszłością mamy szansę zbudować coś zupełnie nowego i niejako odrodzić się bez względu na to, co kiedyś nas spotkało.

Chociaż nie możemy zmienić tego, co minione to zawsze możemy wyciągnąć z przeszłości lekcje potrzebne do budowania teraźniejszości i przyszłości, która wciąż przed nami, bo to właśnie od nas i ludzi, z którymi zaczniemy budować to, co dopiero nadejdzie zależy jak będzie wyglądać przysłowiowe jutro.

Autorka bardzo subtelnie, a zarazem klarownie pokazała poprzez losy opisanych postaci, że absolutnie nie warto zamykać się we własnej skorupie. A ból, smutek, strata czy różnego rodzaju życiowe zawody cóż… one zawsze były, są i będą częścią naszej egzystencji… Pomimo tego jednak nie wolno nam się poddawać, tracić nadziei, przestawać marzyć, kochać wierzyć w przyjaźń i zachwycać się życiem bo:

„Wschody słońca budzą nadzieję. Jeszcze wszystko może się wydarzyć. Tylko od nas zależy, czy uwolnimy się od przeszłości, czy damy się jej stłamsić, zniszczyć i pokonać.”.

Gorąco polecam Wam tę lekturę! Sama na pewno jeszcze sięgnę po inne publikacje autorki.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

• 2022 rok