Okładka książki Spotkamy się we śnie Marta Jednachowska, Jolanta Kosowska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Spotkamy się we śnie
Marta JednachowskaJolanta Kosowska Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2023-10-20
2023-10-20

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 719 napisanych opinii 606

Oliwia w krainie snów znajduje ucieczkę od codzienności. Jest pisarką, ale niedocenianą przez najbliższe osoby. Matka wiecznie ją krytykuje I poucza, chłopak wiecznie rozkręca swoją firmę, a w domu tylko śpi. Nawet przyjaciele zawodzą, bo nie mogą się razem dogadać.
Marzenia senne otwierają przed Oliwią krainę, w której wszystko jest tak,jak ona chce. Wszystko można zmienić I wymyśleć na nowo. Niezmienny jest Miron, który zostaje jej sennym przewodnikiem.
Wszystko jest piękne do czasu, aż sen zaczyna mieszać się z rzeczywistością I do gry wchodzą uczucia. Czy Oliwia odnajdzie swoje miejsce na ziemi? Czy da szansę miłości?
Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po tę książkę. Na początku przeraziłam się, że to będzie fantastyka z potworami itp. Ale zostałam miło zaskoczana, I nawet, nie wiem kiedy akcja tak bardzo mnie wciągnęła. Książka inna niż wszystkie. Polecam.
Książkę przeczytałam dzięki Book Tour u Czytam dla przyjemności.

Świadome sny to coś nowego, tematyka bardzo interesująca i mało słyszalna. Podobał mi się ten motyw w książce. Choć sny powiązane są z fantastyką to w fajny sposób zostały opisane. Książka napisana w duecie, ale da się rozróżnić styl autorek. Mimo to całość zgrała się bardzo dobrze. Miłość i fascynacja ze snu, znajdują odzwierciedlenie w realu. Ten moment bardzo mnie zaskoczył w powieści i byłam ogromnie ciekawa jak autorki poprowadzą go dalej. Oczywiście nie zawiodłam się i zostałam miło zaskoczona, natomiast najbardziej zaskakujące okazało się zakończenie. Takiego zwrotu akcji nie przewidziałam. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, choć momentami zachowanie i niezdecydowanie głównej bohaterki może denerwować czytelnika. To zakochanie w chłopaku ze snów nie przemawia do mnie. Natomiast całość jest pozytywna w odbiorze. Polecam

Jolanta kosowska Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie

Oliwia kobieta około lat 30 jest bohaterką książki :Spotkamy się we śnie Marty Jednachowskiej , Jolanty Kosowskiej, jest pisarką poczytnych książek, żoną Cezarego ,ma przy sobie przyjaciół
Iwonę i Tomka który pomaga jej przy wydawaniu książki oraz promocji : organizuje jej spotkania autorskie ,robi zdjęcia . Tomek, który, podobnie jak ona jest pisarzem. Odnajdują wspólną nić porozumienia, bardzo dobrze im się rozmawia, co w jeszcze większym stopniu odsuwa kobietę od Czarka. Iwona to taka dobra dusza tu nas zawsze wysłuchuje jej rozterek.
Oliwia i Cezary coraz bardziej oddalają się od siebie Mąż coraz więcej czasu spędza w pracy . Czarek zdaje się robić wszystko, by każdą chwilę spędzać w zaciszu własnego biura. Oliwia nagle zaczyna tracić wenę… nie podoba się jej pisana obecnie książka. Jest smutna rozbita. ukojenia szuka w snach ciągle powtarzających się w których pojawia się Miron i związane z nim wydarzenia. Zaczyna je spisywać (sny) analizować, eksperymentować. Czuje, że one rozbudzają jej wyobraźnię i ona jest jakby w kręgu tych snów. Fantastyczne, szalone sny przynoszą jej zapomnienie i ulgę. Powoli zaczyna zatracać granicę pomiędzy imaginacją ją a rzeczywistością. Ponadto nie jest rozumiana przez swoich rodziców ,zwłaszcza matkę. Jak potoczą się jej dalsze losy i pozostałych bohaterów. Książka ze względu na tematykę, świetne opisy charakterologiczne postaci czyta się dobrze. Autorki bardzo wnikliwie ukazały problemy bohaterów :miłość zmartwienia ,bezsilność czy odrzucenie ,samotność, szukanie zapomnienia snach. . Najmniej podobały mi się w książce również elementy fantastyczne, gdyż raczej stronię od tego gatunku w literaturze. Przedstawiony senny świat splata się z rzeczywistością, by otworzyć bohaterom oczy na to, co jest w życiu ważne
Dziękuję Book Tour Czytamdlaprzyjemności za możliwość przeczytania książki .

Jolanta kosowska Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie

Nie słyszałam wcześniej o świadomych snach, dlatego tytuł i opis książki bardzo mnie zaciekawił.
Oliwia, główna bohaterka jest młodą pisarką książek romantycznych. Jest w związku z Czarkiem, który większość czasu spędza na pracy i w pracy. Nie łączą już ich relacje pełne wzniesień, jak na początku znajomości. Do tego relacje Oliwii z matką, są chłodne, napięte. Matka nie wierzy w jej sukces literacki, podcina skrzydła. Nie o takiej przyszłości marzyła dla córki. Oliwia, wspólnie ze swoim przyjacielem, Tomkiem, zgłębia tajniki świadomego śnienia. Przeżywa niesamowite przygody, doznania podczas swoich snów. Świat snów miesza się tu z rzeczywistością. Jest to zabieg bardzo subtelny, nieprzerysowany. Nic tu nie jest łatwe do przewidzenia. Zakończenie powieści było inne niż sobie wymyśliłam, ale to i dobrze. Lubię być zaskakiwana.
To wciągająca, a jednocześnie zaskakująca powieść.
Polecam z całego serca!

Po tę książkę sięgnęłam z kilku powodów. Lubię czytać powieści polskich autorek i autorów, lubię „pióro” Jolanty Kosowskiej i lubię analizować sny, tak więc pośrednio sam tytuł mnie zachęcił. Lubię również poznawać nowych autorów, a że książka jest debiutem Marty Jednachowskiej, więc miałam możliwość spełnienia kilku moich „lubię” 😉
Fabuła książki jest dość specyficzna, ponieważ czytelnik ma okazję przebywać zarówno w życiu realnym głównej bohaterki jak i w jej snach, które są nie tyle ciekawe, co odrobinę kontrowersyjne.
Powieść obyczajowa przeplatana jest różnymi wątkami, które mają różny wpływ na fabułę. Znajdziemy tutaj wątek romantyczny, dramatyczny a nawet namiastkę fantazji.
W snach człowiek może przenieść się w różne miejsca, może spotkać różnych ludzi, doświadczyć mniej lub bardziej ryzykownych sytuacji a nawet spotkać istoty nadprzyrodzone lub baśniowe, ale może również przeżyć coś bardzo emocjonalnego, co odbije się na jego samopoczuciu na jawie.
Historia przedstawiona w książce może wydać się nieco bajkową, ale autorki poruszyły w niej wiele poważnych życiowych tematów.
Już samo połączenie świata snów ze światem jawy jest nieco enigmatyczne, ale myślę, że wiele kobiet chciałoby w swoich sennych marzeniach spotkać kogoś takiego jak Miron.
Moją uwagę przykuły trzy z wielu wątków. Jednym z nich jest związek dwojga młodych ludzi, pozornie szczęśliwych, zakochanych, ale również funkcjonujących w tym związku bardzo dla niego ryzykownie. On, skupiony na rozwijaniu firmy, rzadko obecny w domu i ona, osamotniona, często spędzająca czas jedynie sama ze sobą lub z którymś z dwójki przyjaciół. Każde z nich zatopione emocjonalnie w swoim własnym świecie. Czy taki związek ma szansę na przetrwanie?
Drugim wątkiem jest przyjaźń, a właściwie to dwie przyjaźnie. Jedną jest przyjaźń między dwoma kobietami, ale również przyjaźń między kobietą a mężczyzną. Dobrze jest mieć w życiu kogoś na kogo w każdej chwili można liczyć, ale czy nie bywa tak, że człowiek ufnie polegający na związku zwanym przyjaźnią nie zauważa symptomów innych uczuć? Czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną zawsze jest bezinteresowna, czy może jedna ze stron delektuje się tą przyjaźnią licząc na więcej?
Pozostaje jeszcze wątek snów, który z pewnością jest tym najważniejszym w fabule, ponieważ nakierowuje główną bohaterkę, sprawia, że kobieta zaczyna tęsknić za czymś, czego nie doświadcza w życiu poza snem. Czy można zakochać się w kimś wymyślonym? Czy można czuć emocje tak silne, że trzymają człowieka jeszcze długo po przebudzeniu? Myślę, że można i pewnie niejedna osoba tego doświadczyła.
Są sny, których w ogóle nie pamiętamy i są takie, które pamiętamy tak dokładnie jakbyśmy przed chwilą obejrzeli film. Od czego to zależy? Na to pytanie potrafią odpowiedzieć jedynie specjaliści zajmujący się pracą ludzkiego mózgu funkcjonującego w fazie odpoczynku i snu.
Tej książki nie da się czytać bez emocji, ponieważ są one obecne zarówno we fragmentach, w których opisywane są senne przygody bohaterki, jak również we fragmentach odnoszących się do codziennego życia tej kobiety.
Myślę, że ta książka wiele osób skłoni do refleksji. Czasami przejmujemy się czymś na co nie mamy wpływu, dostrzegamy rzeczy nieistotne, a nie widzimy tego co może być dla nas ważne. Bezgranicznie oddając się pracy zapominamy, że istnieje jeszcze inny, równie ważny świat, w którym powinniśmy uczestniczyć z takim samym zaangażowaniem.
Jak często nie potrafimy powiedzieć co jest dla nas ważne, a co ważniejsze. Jak często mylimy sprawy błędnie oddając się czemuś co tak naprawdę nie jest zbyt istotne.
To nie jest łatwa książka, chociaż napisana pięknym stylem. Przyznam szczerze, że znając „pióro” Jolanty Kosowskiej nie potrafiłam rozpoznać wszystkich treści przez nią napisanych, chociaż były momenty, w których styl Jolanty Kosowskiej był bardzo wyraziście dostrzegalny.
Polecam tę książkę osobom, które lubią czasami zatracić się w fabule niezbyt przewidywalnej. Ta lektura taką właśnie jest. Do ostatniej strony nie jesteśmy w stanie odgadnąć, jak się zakończy. Jest tutaj coś zagadkowego, coś romantycznego, a nawet odrobina kryminału. Myślę, że wielu osobom ta książka się będzie podobała, a kto zna już powieści Jolanty Kosowskiej ten z pewnością sięgnie i po tę powieść. Mam nadzieję, że wkrótce przeczytam kolejną książkę Marty Jednachowskiej, bardzo ciekawa jestem jej indywidualnego podejścia do fabuły.

Fabuła książki jest dość specyficzna,...

Książka ciekawa i magiczna. Główna bohaterka, początkująca pisarka zmierza się z brakiem weny, nieobecnością partnera i brakiem zrozumienia ze strony rodziców. Zaczyna eksperymentować ze świadomymi snami, które wymykają się spod kontroli i nie wiadomo co jest snem a co rzeczywistością.
Książka pełna niesamowitych opisów miejsc i sytuacji. Zakończenie dla mnie zostawiło niedosyt.

Podczas zapoznawania się z „Pracą z cieniem”, znalazłam tam zalecenie, aby zapisywać swoje sny. Zazwyczaj ich nie pamiętam, więc nie za wiele udało mi się ich zanotować. Jednak bohaterka „Spotkamy się we śnie”, dzięki swoim świadomym snom miałaby o wiele więcej materiału do opisania.

Tak, dobrze czytacie. Oliwia potrafi świadomie śnić. Robi to tak świetnie, że w pewnym momencie poznaje Mirona. Co ciekawe, mężczyzna nie zachowuje się jak mara czy duchowy przewodnik. Za to wydaje się być zadziwiająco prawdziwy. Po pewnym czasie Oliwia zaczyna czuć do niego coś więcej niż zwykłą fascynację. Jednak czy można zakochać się w kimś, kto prawdopodobnie nie istnieje?

Książka ta to taki oddech od ciężkiego tygodnia. Kiedy wpadłam w świat głównej bohaterki, nie mogłam z niego wyjść. Dodatkowo wątek świadomego śnienia i jego następstw był naprawdę świetny i z chęcią się z nim zapoznałam. Mam niestety jedno ale. Nie za bardzo podobało mi się zachowanie Oliwii, która kleiła się do kogoś innego, chociaż miała narzeczonego. Dobrze, że ją samą naszła taka refleksja, czy aby przypadkiem nie jest to zdrada. Osobiście do tej sceny mam nieco mieszane odczucia.

Ogólnie cała historia naprawdę mi się podobała. Jest trochę słodko – gorzka, ale życiowa. Mam nadzieję, że za niedługo będę mogła przeczytać kolejną powieść spod pióra Jolanty Kosowskiej oraz jej córki.

Bardzo lekka i przyjemna książka. Podczas czytania niektórych rozdziałów nachodziły mnie refleksję. Myślę, że kiedyś do niej wrócę.

Niesamowita powieść. Opisy ze snu poprostu magiczne. Nie mogłam się oderwać od lektury. Książki Joli uwielbiam, bo czytając je mam wrażenie jakby była w tych miejscach które opisuje. Teraz dojdzie do tego jeszcze niesamowita magia, którą wniosła Marta <3 <3 <3

„Freud uważał, że sny są spełnieniem naszych pragnień. Tych podświadomych, wypartych, niespełnionych. Twierdził, że sny są całkowicie egoistyczne i dotyczą tylko nas samych.”
Oliwia jest nową autorką romansów na polskim rynku. Z rodziną nie ma zbyt dobrego kontaktu. Nie ma tez za wiele wsparcia od ciagle zapracowanego chłopaka - Czarka.
Ze swoimi problemami zazwyczaj dzieli się z dwójką przyjaciół - Magdą i Tomkiem.
W ramach nowego zainteresowania, dziewczyna zaczyna czytać o świadomych snach. Z czasem nabywa tę umiejetność.
Tylko czy nie będzie jej żałować?
Zabawa ze snami na zawsze odmieni życie Oliwii.
Ogólnie pomysł na książkę był dość nietypowy i interesujący. Po przeczytaniu jej opisu z chęcią zgodziłam się ją zrecenzować. Jednak trochę inaczej wyobrażałam sobie sny Oliwii. Były fantastyczne - ja nie za bardzo przepadam za fantastyką, ale to akurat kwestia gustów.
Brakowało mi głębszego przedstawienia Czarka. Przyznam, że większą część historii go broniłam. Oliwia mimo ze jest moją imienniczką to nie polubiłam jej. Zamiast rozwiązać problem szczerą rozmową z Czarkiem i walczyć o swój związek, to pogodziła się z tym, że żar między nimi już dawno wyparował i uciekła do świata snów. UWAGA „rumieniła się” oraz „promieniała” bo poznała chłopaka we śnie…. - dla mnie jej zachowanie było bardzo infantylne.
Wiele bohaterów przeszło przemianę w tej opowieści i można nasunąć wniosek po jej przeczytaniu, że wszystko co dzieje się w naszym życiu jest po coś, przyczyni się do jakiejś zmiany, która ma nadejść prędzej czy później.
Na duży plus jest to, że kompletnie nie spodziewałam się zakończenia i zostałam miło zaskoczona, lecz było bardzo krótko rozwinięte i tutaj już obeszłam się smakiem.

Ze swoimi problemami zazwyczaj...

• Obyczajowa
  • PRZECZYTANE 2023