Tam, gdzie kwitnie miłość

Okładka książki Tam, gdzie kwitnie miłość Katarzyna Kostołowska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Tam, gdzie kwitnie miłość
Katarzyna Kostołowska Wydawnictwo: Książnica Cykl: ROD Morele (tom 2) literatura obyczajowa, romans
ROD Morele (tom 2)
Książnica
2022-06-01
2022-06-01

Wyróżniona opinia i

Tam, gdzie kwitnie miłość

przeczytanych książek 1011 napisanych opinii 408

Cudna,wciągająca książka z zaciekawieniem czytałam tą książkę,pióro autorka ma ładne,styl pisania mi się podoba.
Historia ciepła,urocza polubiłam bohaterów są wspaniali,niesamowici.
Z czystą przyjemnością przeczytałam tą piękną powieść.

Historia ciepła,urocza polubiłam bohaterów są wspaniali,niesamowici.
Z czystą przyjemnością przeczytałam tą piękną powieść.

Bardzo sympatycznie się czyta, zaraz zabieram się za tom 3 . Polecam

Bardzo sympatycznie się czyta, zaraz zabieram się za tom 3 . Polecam

Bardzo fajna lektura. Polecam :)

Bardzo fajna lektura. Polecam :)

W tej książce poznajemy losy kolejnych działkowiczów R.O.D "Morele". Mimo, że miejsce, rośliny i pasja do nich oraz część bohaterów pierwszego tomu były utrzymane to ta część mniej mnie wciągnęła i zauroczyła niż pierwsza. Dłuższa część książki była trochę nudnawa i zabrakło mi tego ciepła i przytulności, które urzekły mnie w pierwszym tomie.
Niemniej styl pisania autorki nadal jest świetny co stanowi ogromny plus.

Niemniej styl pisania autorki...

7/10 ⭐ [82/2k23]

Dwudziestoczteroletnia Ola jest trenerką fitness, ale przede wszystkim matką Lenki, dziewczynki wymagającej szczególnej uwagi oraz troski. Mała skradła serce nie tylko swojej prababci Ilony, niezwykle twardej kobiety, ale również najbliższych sąsiadów działkowych, którzy ochrzcili ją mianem Królewny Śmieszki. W życiu Oli od kilku lat nie ma miejsca na użalanie się nad sobą a tym bardziej jakiekolwiek romantyczne związki. Jest w końcu młodą mamą, pod pewnymi względami może nawet zbyt młodą, jednak Lenka stanowi centrum jej wszechświata i za nic nie chciałaby tego zmienić.

"Pazurami wydrapywała sobie jako taki byt. Czym zawiniły? Jaki grzech popełniły? Nagle gniew przeszedł w żal, a tego Ilona nie mogła i nie chciała wytrzymywać. Żal oznaczał rezygnację. Kapitulację. Opuszczenie gardy. A tę, właśnie ze względu na zły los, trzeba trzymać. I nigdy, przenigdy się nie poddawać".

Dobiegający osiemdziesiątki Julian jest bezdzietnym wdowcem, od kilkudziesięciu lat noszącym w sobie znaczącą tajemnice. Odkąd jego żona opuściła ten świat, całkowicie poświęcił się pielęgnacji kawałka ziemi, tworząc jeden z najpiękniejszych ogrodów na terenie Moreli. To właśnie tutaj mógł częściowo odłożyć maskę, którą założył na użytek innych. Dla Lenki zaś stał się nieodłącznym towarzyszem do zbierania ślimaków panoszących się bez liku na jego wypielęgnowanych grządkach.

"Często okazywał im litość, zostawiał w spokoju. Może dlatego, że sam wielokrotnie w swoim życiu czuł się jak chwast. Mimo osiemdziesiątki na karku nadal zdarzało mu się tak czuć. Z biegiem czasu pewne sprawy niby widzi się inaczej, człowiek uczy się oddzielać ziarno od plew, tyle że tak naprawdę niewiele się zmienia. Istnieją na tym świecie rzeczy, na które nigdy nie jest się dość starym. Ból, do którego człowiek się przyzwyczaił, nadal pozostaje bólem. Tak samo jest z niespełnieniem. Ono trwa, jeśli nie nastąpi".

Jest i czterdziestoletnia Teresa, sekretarz zarządu ROD Morele. Atrakcyjna, nieskalana pracą zarobkową kobieta, która odkrywa siebie na nowo po rozwodzie, po którym dzięki przemyślanym zabiegom i wyrzeczeniom uzyskała pożądany efekt tzw. glow up. Rozkwitła również pod spojrzeniem Adama, jednak czy nowy mężczyzna jest z nią całkowicie szczery? Jakie są jego zamiary wobec niej i czy kobieca intuicja bywa nieomylna?

"Skrzywdził ją, zakpił z niej, zagrał na jej uczuciach, a jednak tęskniła. Tylko czy na pewno za nim? Czy za tym kimś, kogo sobie wymyśliła i w kogo uwierzyła?".

"Tam, gdzie kwitnie miłość" to drugi tom cyklu ROD Morele, nie stanowi jednak bezpośredniej kontynuacji losów poznanych wcześniej bohaterów i nie należy go tak traktować, gdyż ci są wzmiankowani jakby mimochodem. Słusznie zresztą skupiamy się na nowych postaciach oraz ich codziennych zmaganiach, czasem nawet niesnaskach wynikających wyłącznie z początkowego niezrozumienia sytuacji drugiej osoby. Jednocześnie zaglądamy za kulisy pracy działkowego zarządu niepodzielnie rządzonego przez nieznoszącą sprzeciwu Janinę Skórkę we własnej różowej osobie. A zajętości przybywa: nie tylko zbliża się wyczekiwany przez większą część społeczności Dzień Działkowicza, ale też towarzyszący mu konkurs na najpiękniejszy ogródek działkowy. Nie wspominając o konieczności podążania z duchem czasu i związanym z tym prowadzeniem fanpage'a na Facebooku. Biedny Marcin został mianowany na nadwornego fotografa wiecznie niezadowolonej Skórki!

"- Zamiast martwić się tym, co było, trzeba cieszyć się tym, co przed nami.
- A będzie coś jeszcze? - zapytała żałośnie.
- Będzie. Jestem pewien, że będzie. Bo zawsze musi coś być".

"Tam, gdzie kwitnie miłość" jest zdecydowanie bardziej wzruszająca niż "Księga urodzaju". Rozczula zarówno szorstka przyjaźń zawiązana przed laty pomiędzy Iloną a Julianem, ale też stosunek tego obcego przecież mężczyzny do małej Lenki. Ale to nie wszystko. Autorka nie tylko pochyla się nad bezinteresowną pomocą sąsiedzką, lecz porusza także tematykę późnej miłości i odkrywania siebie na nowo, zrzucania przybranej na użytek innych roli. Bohaterom nie obcy jest też bolesny zawód, poczucie bycia niewystarczająco dobrym by nie powiedzieć: wykorzystanym.

"Poszli. Stary człowiek z tajemnicą oraz bardzo młody człowiek z zespołem Downa. Ten pierwszy znający życie i spodziewający się po ludziach wszystkiego najgorszego. Ten drugi życia nieznający wcale, za to niewinny, naiwny, przepełniony dobrocią, kochający ślimaki i przekonany, że wszystkie dziewczynki są bardzo fajne".

PS. Mam nadzieję, że moje sny po lekturze będą wolne od ślimaków ślimaczących się na łące 🤭

IG: zlizujelitery

7/10 ⭐ [82/2k23]

Ta książka jest kontynuacją pierwszej części,, Księga urodzaju’’.
Wracamy do działkowców ROD „Morele”. Obok dobrze nam znanych bohaterów, poznajemy historie nowych. Ich kłopoty, radości, przeszłość i marzenia.
Dzieli ich całkiem bardzo dużo (sytuacja finansowa, rodzinna),ale łączy pasja i miłość do pracy w swoim ogrodzie. To tutaj przychodzą by odpocząć, niektórzy uciekają od problemów. Ich losy krzyżują się na alejkach Moreli. Są dla siebie wsparciem i akceptują wybory życiowe.
Jestem zauroczona tą historią. Bardzo mi się podoba jak autorka podkreśla problem akceptacji inności.
Dziecko z zespołem Downa, gej w kwiecie wieku. Nie ma znaczenia, ważny jest człowiek i szacunek. Bo należy się każdemu. Momentami smutna, chwilami radosna opowieść o przyjaźni i miłości.
Idealna na majowy weekend. Polecam!

Ta książka jest kontynuacją pierwszej części,, Księga urodzaju’’.

Pierwszy tom bardziej mi się podobał. Ten niestety trochę mnie na początku wynudził, potem się trochę rozkręcił.
Książka opowiada o dalszych losach działkowiczów ogródków działkowych „Morele”. Osobiście nie polecam tej pozycji.
Chyba w ogóle tej serii nie polecam wg mnie trochę szkoda czasu, a w tym czasie lepiej przeczytać coś ciekawszego ;)

Ta książka jest kontynuacją pierwszej części,, Księga urodzaju’’.
Jestem w pełni zafascynowana drugą częścią ,jak i pierwszą.

Akcja toczy się w okresie od maja do września na działkach ROD Morele.
Bohaterowie , to normalni ludzie ,którzy kochają, są kochani lub kochają inaczej.
Wszystkich jednak wiąże wspólnota działkowa, pomoc niekoniecznie w doborze sadzonek, czy prac na grządkach, wsparcie wzajemne, zainteresowanie, jeden za wszystkich ,wszyscy za jednego.
Książka przenosi człowieka w inny świat. Chce się tam być i uczestniczyć w życiu działkowiczów.
Czasami ich życie jest skomplikowane ,ale dużo może pomóc sąsiad zza płotu.
Postacie są wysublimowane, kolorowe ,borykające się z problemami, z różnym bagażem doświadczeń, mające swoje życiowe tajemnice.
W tej części Teresa, Adam, Julian, Ola, Królewna Śmieszka, Patryk Koc, Ilona, Michał, Hania i inni.
Całe działkowe społeczeństwo.
Bardzo duży nacisk położony jest na samotne macierzyństwo, zespół Downa u dziecka i akceptacja stanu rzeczy przez otoczenie. Ostatnie dotyczy Oli i jej córeczki Lenki.
Zatapiamy się w trochę innych problemach niż w pierwszej części, ale książka dalej jest wielce pasjonująca.
Opis działek, roślinności, alejek ,altan, budynku zarządu, walka ze ślimakami ,wszystko to ma swój nadzwyczajny urok i jest pięknie wkomponowane w samą problematykę książki.
Zaczynamy czytać i zdaje nam się ,że rzeczywiście popychamy furtkę ogródków ROD i stoimy na alejce.
Czujemy zapach kwiatów, tak realnie jakby się tam było. Widzimy tryskające roślinnością ogrody, drzewa, zieleń. Słyszymy śmiech dziecka. Wszystko jest takie naturalne, piękne.
Chce się tam zostać na zawsze.

Zachęcam do przeczytania pierwszej jak i drugiej części.

Ta książka jest kontynuacją pierwszej części,, Księga urodzaju’’.
Jestem w pełni zafascynowana drugą częścią ,jak i pierwszą.

Akcja toczy się w okresie od maja do września na działkach ROD Morele.

Ogródki działkowe to wyjątkowe miejsce, gdzie kwitnie nie tylko roślinność. Wraz ze słońcem i latem nadejdzie też miłość. Czy kolejni działkowcy z Moreli będą mogli cieszyć się szczęściem?

Ola jest młodą instruktorką fitness. Samotna matka, która opiekuje się babcią staruszką i córeczką z zespołem Downa. Nie ma w życiu lekko, a ono wydaje się cały czas rzucać jej kolejne kłody pod nogi.

Julian to 80-latek, całkiem żwawy emeryt, który uwielbia swoją działkę i Królewnę Śmieszkę, córkę Oli. Pośród zadbanego (i regulaminowego) ogródka pielęgnuje swoją wielką tajemnicę.

Zofia niedawno się rozwiodła. Wciąż młoda kobieta po czterdziestce nie porzuciła marzeń o romantycznym związku i miłości. Czuje się samotnie w nowym mieszkaniu, które ma na wyłączność, bo córka wyprowadziła się za granicę. Pewnym zbiegiem okoliczności poznaje się lepiej z Adamem, innym działkowiczem z Moreli. Tylko czy tak właśnie wygląda kwitnący miłością związek? Teresa ma ciągłe wątpliwości co do zaangażowania partnera.

Czy Olę spotka jeszcze coś dobrego? Czy Julian po wielu latach zdobędzie się na odwagę? Czy Teresa znajdzie miłość u boku Adama?

Po raz kolejny Katarzyna Kostołowska serwuje nam powieść o prawdziwym życiu. Jego troskach i radościach, o ludzkich pragnieniach, strachu i konfliktach, o trudach i wsparciu, bez którego byłoby jeszcze ciężej. Barwni i świetnie wykreowani bohaterowie zaskakują, podobnie jak ich losy. A wszystko to dzieje się pośród ogródków działkowych Morele, które w tym roku zmagają się z plagą ślimaków i którymi niepodzielnie rządzi prezes Janina Skórka, która dostarczy czytelnikowi niejednego powodu do uśmiechu przy lekturze.

Polecam serdecznie. Emanuje spokojem, ale nie wieje nudą. Pozwoliła mi się wyciszyć i zrelaksować.

Jak pięknie i na milion różnych sposobów można pisać o roślinach, przekonałam się za pierwszym razem podczas lektury "Księgi urodzaju", to niejako tom pierwszy luźno powiązanej ze sobą serii.
Rok później za sprawą "Tam, gdzie kwitnie miłość", powracam na podwrocławskie ogródki działkowe MORELE, kolejny raz cieszę się ich bujnością i urodą, odwiedzam starych dobrych znajomych, za którymi zdążyłam się stęsknić i poznaję też nowych działkowców i ich perypetie.

Wszyscy czegoś się boją, kogoś kochają i coś stracili. Są w różnym wieku i z różnym bagażem doświadczeń: czterdziestoletnia Teresa wikła się w namiętny romans, młodziutka Ola samotnie wychowuje chore dziecko, a starszy pan Julian ma swoje tajemnice.

"Tam, gdzie kwitnie miłość" to słodko-gorzka opowieść o ludziach, przyrodzie i uczuciach. Wszystko okraszone jest dawką ciepłego humoru. Poznajemy zwyczaje i codziennie problemy działkowców, a za każdym z nich kryje się jakaś historia, czasem smutna, czasem mroczna. Ot samo życie...
Przy­cho­dzą­cy na swoje dział­ki za każ­dym razem pod­da­ją się te­ra­pii. Bo ogród leczy ciało, a przede wszyst­kim duszę i uczy człowieka spokoju.

Powieść Katarzyny Kostołowskiej, to dająca nadzieję opowieść o kochaniu, cierpieniu oraz inności, a także o tym, co ludzie mogą sobie wzajemnie odebrać albo… dać.

• Egzemplarz recenzencki
  • Przeczytane 2022