Czterdzieści brzmi bosko

Okładka książki Czterdzieści brzmi bosko Katarzyna Kostołowska
Okładka książki Czterdzieści brzmi bosko
Katarzyna Kostołowska Wydawnictwo: Książnica Cykl: Czterdzieści (tom 7) literatura obyczajowa, romans
Czterdzieści (tom 7)
Książnica
2023-10-11
2023-10-11

Jak dobrze wrócić do tych sympatycznych babeczek.... Wzruszyłam się, ubawiłam i rozchmurzyłam na wiosnę. Relaks dla czytających murowany. Polecam

Kolejne losy czterech wspaniałych przyjaciółek, taka przyjażń zdarza się raz na milion.
Perypetie ich rodzin i wspólnie przeplatające się wątki powodowały, że nie było nudno :-) pozytywna, przyjemna powieśc

Lekka i z humorem historia przyjaźni kilku kobiet. Perypetie ich rodzin i wspólnie przeplatające się wątki powodowały, że nie było nudno :-) pozytywna, przyjemna lektura na zimowy wieczór 😉

Czy poznaliście już cztery przyjaciółki z Wrocławia? Ja tak, w ubiegłym roku i dlatego z chęcią sięgnęłam po kolejną część cyklu Katarzyny Kostołowskiej „Czterdzieści” aby poznać ich dalsze losy.
Dobrze było móc ponownie spotkać się z Magdą, Aśką, Karoliną i Anitą. Stać się częścią ich życia, poczytać o radościach i smutkach, decyzjach, które przyszło im podejmować. Każda z nich jest inna, a jednak połączyła je przyjaźń. Taka przez duże P. Szczera, godna zaufania, mocna i trwała. Taka, która nieczęsto zdarza się w życiu.
„Czterdzieści brzmi bosko” to historia o codzienności, pełna realizmu i ze sporą dawką humoru. Zdawać by się mogło, że książka o zwykłym życiu będzie nudna, ale nic bardziej mylnego. Z ciekawością śledziłam fabułę, czując się jakbym odwiedziła dawnych znajomych. Wraz z bohaterkami przemierzałam ulice Wrocławia, poznając nieznane mi miejsca.
Katarzyna Kostołowska ma bardzo przyjemny styl, dzięki któremu czas spędzony z książką był niezwykle udany i relaksujący.
„Czterdzieści brzmi bosko” to historia o kobietach i dla nich. Myślę, że każda z nas odnajdzie w niej cząstkę siebie.

„Czterdzieści brzmi bosko” to siódma część serii Katarzyny Kostołowskiej o wrocławskich przyjaciółkach: Karoli, Magdzie, Joannie i Anicie.

Jakie wyzwania czekają na nie tym razem? Takie, jakie zwykle stawia przed nami życie - nieoczekiwane!

Anita mierzy się z czasem. Wszak to już czterdzieste szóste urodziny! Mama trójki chłopców i żona zabójczo przystojnego Szymona zastanawia się, jak odnaleźć iskrę namiętności i spontaniczności w codziennej rutynie. Joanna tymczasem mieszka z ukochanym oraz… jego matką i nastoletnią córką. Jak być macochą, która nie wtrąca się w sprawki młodocianej panny, ale jednak sprawuje jakąś kontrolę nad - co tu kryć - pełną chaosu rzeczywistością? Nie jest to łatwe zadanie. Karola również ma problem z nie swoim dzieckiem. Owoc (wybaczonego) byłego romansu męża ma obecnie kilka lat i jest słodką dziewczynką, której trudno nie kochać. Ma przy okazji nieodpowiedzialną mamusię, toteż dziecko lgnie do żony ojca jak pszczółka do miodu. Tyle, że o tej sprawie nic nie wiedzą rodzice Karoli, a prawda o małżeństwie córki i wnuczce-niespodziance może przewrócić do góry nogami uporządkowany świat jej matki. Magdzie życie także sprawiło niespodziankę. Gdy już je sobie jako tako ułożyła z nowym partnerem, dorastającym synem i jego dwoma (przerażającymi) ptasznikami, pojawił się w nim jej ojciec. Ojciec, którego nie widziała wcześniej na oczy i bynajmniej nie miała potrzeby widzieć. Ale co zrobić, gdy jej syn Mikołaj pokocha nieznanego dotąd dziadka i chce z nim spędzać każdą wolną chwilę?

Katarzyna Kostołowska prowadzi swoje postacie przez te wszystkie perypetie świadomie, uważnie, prawdopodobnie i… z pewną niezbędną dawką poczucia humoru, która nieraz ratuje tragiczne sytuacje. Nie da się nie lubić czterech kobiet, nie da się nie podziwiać ich mocnej, choć często wystawianej na próbę przyjaźni. Autorka zresztą zdradza nam nieco tajemnic dotyczących także pobocznych postaci, sprawiając, że czujemy do nich sympatię. Losy postaci dowodzą, że nie warto oceniać pochopnie, a na przebaczenie i zrozumienie nigdy nie jest za późno, gdy zdajemy sobie sprawę, jak kruchy i niepewny może być każdy kolejny dzień. I że warto doceniać drobne chwile: życzliwe słowo, kubek z gorącą herbatą, przytulenie, laurkę od dziecka, czas na szczerość, choćby i bolesną, ale oczyszczającą. W tym wszystkim najważniejsze są niezmiennie: przyjaźń, nadzieja i miłość. Także - a może nawet szczególnie ta - do naszych braci i sióstr mniejszych. Kochających nas przecież bezgranicznie i bezkrytycznie, wciąż uczących nas o tej miłości.

A w tle opowieści jest - jak zawsze - Wrocław. Jego zakątki i zakamarki. Uwielbiana przez przyjaciółki klimatyczna ulica Włodkowica z „Czekoladziarnią” i „Ubieralnią” - rozwijanym mozolnie, ale i z fantazją biznesem Anity i Aśki. Z Parkiem Grabiszyńskim i ulicą Pionierską, przy której w małym domku mieszka Magda ze swoją rodziną. Z zielonym Kozanowem, na którym w bloku mieszka jej mama Zosia z partnerem. Z widokiem na Sky Tower, który ma ze swojego okna Anita (nikt oprócz niej nie rozumie, czemu ten widok tak się jej podoba) i pięknie zaplanowanym Parkiem Południowym, w którym z psami biega Karola. Przemierzamy wrocławskie ulice, place, skwery, parki i podwórka, obserwujemy zachodzące zmiany. Czasem się irytujemy. Ale nadal Wrocław kochamy. Za to po prostu, że jest.

“Nie tak miało być, ale tak właśnie było”.

Anita, Aśka, Karola i Magda to przyjaciółki z Wrocławia, znają się od zawsze, ich przyjaźń jest na dobre i złe. Świat się zmienia, czas pędzi nieubłaganie, dobre chwile przychodzą po złych, a one niezmiennie trwają w swej przyjaźni i są wdzięczne, że ją mają. Dzieci dorastają, one same mają lepiej lub gorzej poukładane życie uczuciowe i zawodowe. Wydaje się, że osiągnęły spokój i pełną stabilizację. Nic bardziej mylnego, nuda im nie grozi. Przed nimi kolejne trudne chwile i niezbyt miłe niespodzianki. Cóż, samo niełatwe, zaskakujące życie…

Kolejny raz przeniosłam się do nieoczywistego świata kobiet, które w swoim życiu niejedno widziały i niejednego doświadczyły. Intrygujący, niezmiennie ciekawy babski świat. Fabuła krąży wokół poplątanych losów naszych bohaterek i ukazuje trudne relacje międzyludzkie. Pani Katarzyna pisze lekko, przyjemnie, barwnie. Czuć realizm opowiedzianej historii, do tego dochodzi niesamowite poczucie humoru. Obserwowałam życie naszych bohaterek i traktowałam je, jak swoje dobre znajome. Ich życie pełnych pasji, energii, rozterek i problemów, jakie niesie codzienność. Bardzo je polubiłam, aż chciałoby się mieć takie przyjaciółki. Wszystkie skradły moje serce, każda jest inna, ma inne życiowe doświadczenia. Razem tworzą prawdziwą mieszankę wybuchową i zaskakują swoją kreatywnością.

Prawdziwa przyjaźń taka na dobre i złe. Te kobiety wiedzą, że choćby nie wiem, co, mają siebie, zawsze i wszędzie mogą na siebie liczyć. Autorka ukazała świat kobiet, które pomimo upływających lat i przybywających zmarszczek, cieszą się z życia, chcącą korzystać z niego pełnymi garściami. Pokomplikowane relacje damsko – męskie, dom, dzieci, rodzina, zwierzęta, codzienność ta pełna radości i ta przepełniona smutkiem. Różne odcienie miłości, tajemnice, ból, rozgoryczenie, niepewność, nieuchronnie upływający czas. Rodzinne konflikty, własny interes, dorastające dzieci i ich problemy. Strach przed wyznaniem prawdy, przed odrzuceniem, potrzeba akceptacji. Wrocław, jego niepodważalny urok robi pozytywne wrażenie.

Mądra, ciepła, niosąca otuchę, chwilę wytchnienia i szczery uśmiech powieść obyczajowa dla kobiet i o kobietach. O przyjaźni szczerej, wyrozumiałej, umiejącej powiedzieć prawdę prosto w oczy. Daje do myślenia, zmusza do refleksji. Serdecznie polecam całą serię.

“Nie tak miało być, ale tak właśnie było”.

Na kolejną książkę o moich ulubionych przyjaciółkach czekam zawsze z utęsknieniem. Aśka, Anita, Magda i Karola to mieszkanki Wrocławia i właśnie tu przeżywają swoje sukcesy i porażki.
,,Czterdzieści brzmi bosko" zaczynają się od 46 urodzin Anity. Oczywiście w Czekoladziarni na ul.Włodkowica zbierają się wszyscy najbliżsi jubilatki by z nią świętować. Ale proza życia szybko powraca: trójka dzieci, własny interes - to nie lada wyzwanie. Do tego dzieje się też u pozostałych przyjaciółek. Konflikt Karoli z matką przybiera na sile. Karola postanawia ją uświadomić w kwestii istnienia Kingi - nieślubnej córki Adama (męża Karoli). W małomiasteczkowej głowie mamy Karoli to się nie mieści. Czy jednak zaakceptuje ,,wnuczkę"? Aśka rozwija Ubieralnię i to dodaje jej skrzydeł. Jej pasierbica przeżywa pierwszą miłość, a to nie podoba się Tomaszowi. Czy zazdrosny o córkę tatuś zaakceptuje wybranka serca córki? Magda poznaje swojego ojca Waldemara Kanię, który przez całe jej życie był nieobecny. Ta sytuacja jest nie do zaakceptowania przez mamę - Zofię. Waldemar porzucił ją gdy była w ciąży i nigdy nie interesował się ich losem. Zofia nie pogodziła się z tym do dziś. Czy Magdzie uda się załagodzić rodzinne zaszłości? Czy będzie miała w końcu oboje rodziców?

To siódma część przygód przyjaciółek. Czyta się ją rewelacyjnie i przez to zbyt szybko. Autorka mnie wciąż zachwyca i znów będę czekać na kolejne przygody moich ulubionych przyjaciółek.

Lekka, łatwa i przyjemna, akurat na jesienne wieczory.

Lekka, łatwa i przyjemna, akurat na jesienne wieczory.

Kolejne spotkanie z z bohaterkami serii "Czterdzieści" przebiegło pomyślnie i jak zawsze zdecydowanie... za szybko! 😉

Choć nie jestem w obecna w życiu Magdy, Karoli, Asi i Anity od pierwszego tomu, zupełnie nie przeszkadza mi to, by wczuć się w ich kolejne radości i smutki , sukcesy i porażki... Wszystko dzięki Katarzynie Kostołowskiej - Autorce, która operuje tak lekkim piórem, że bez problemu już od pierwszej strony wchodzę w tą powieść. Ba, wręcz czuję się jedną z bohaterek, która z boku kibicuje i trzyma kciuki za wszystkie plany i pomysły czterech szalonych przyjaciółek.

Mimo uroczej, cukierkowej wręcz okładki, "Czterdzieści brzmi bosko" wcale nie ocieka lukrem, a wybrzmiewa prozą życia i rytyną dnia codziennego. Jednocześnie bohaterowie powieści nie narzekają na nudę, bowiem u nich zawsze dzieje się dużo. Zarówno dobrego i złego, radosnego i smutnego - zupełnie jak w życiu każdego, każdej z nas.

Siódmy tom serii "Czterdzieści" rozpoczyna się przygotowaniami do urodzin Anity.
I na tym powinnam poprzestać, żeby nie odbierać Wam przyjemności z czytania. Dodam tylko, że tak zgrana paczka przyjaciół to niewątpliwie marzenie i cudowny dar od losu.

Fajnie było zatopić się w lekturze i oderwać się codzienności. Z książką spędziłam spokojny wieczór, któremu towarzyszył akompaniament mojego śmiechu, bo dobry humor to znak rozpoznawczy tej serii.

Dodatkowym atutem powieści jest akcja, która rozgrywa się we Wrocławiu. Bardzo lubię to miasto, więc z przyjemnością pozwalam Autorce prowadzić się po jego urokliwych parkach, uliczkach i zakamarkach niedostępnych dla zwykłego turysty.

Dalsze losy czterech sympatycznych Wrocławianek. To czego mi zabrakło to huśtawki nastrojów podczas czytania, trochę statyczna tym razem historia.

• Egzemplarz recenzencki
  • Do zdobycia