Historia Ruchu Chorzów Tom I. Cześć 3 (1934-1935)

Okładka książki Historia Ruchu Chorzów Tom I. Cześć 3 (1934-1935) Damian Sifczyk
Okładka książki Historia Ruchu Chorzów Tom I. Cześć 3 (1934-1935)
Damian Sifczyk Wydawnictwo: HistoriaRuchu.pl Cykl: Historia Ruchu Chorzów (tom 3) sport
sport
Historia Ruchu Chorzów (tom 3)
Historia Ruchu Chorzów Tom I. Cześć 3 (1934-1935)
HistoriaRuchu.pl
2022-04-20
2022-04-20
Wilimowski Ruch Chorzów Sport Piłka Nożna Chorzów Górny Śląsk Wodarz Peterek Giemza Sifczyk historia lokalna

Okładka książki Historia Ruchu Chorzów - Tom I. Część 2 (1930-1933) Tomasz Buja, Andrzej Godoj, Piotr Kowalik, Damian Sifczyk
Historia Ruchu... Tomasz Buja, Andrze...
Okładka książki Historia Ruchu Chorzów - Tom I. Część 1 (1920-1929) Andrzej Godoj, Piotr Kowalik, Damian Sifczyk
Historia Ruchu... Andrzej Godoj, Piot...

Naprawdę książka bardzo dobra. Nie przypominam sobie tak dokładnie opisanej historii futbolowej

Nie jestem wielką fanką sportu, tym bardziej piłki nożnej, stąd też moje ogromne zaskoczenie Historią Ruchu. Książkę do domu przytaszczył mąż. Szczerze, to nigdy w księgarni nie zwróciłabym na nią uwagi. Nie moja tematyka, pomimo tego, że historię lubię. Sprzątając mieszkanie trafiła do mojej ręki, przerzuciłam kilka stron, przeczytałam kilka zdań no i z czystej ciekawości postanowiłam spróbować. Nie mam pojęcia co było we wcześniejszych częściach serii, ale nie przeszkadzało mi to w czytaniu tej. Domyślam się, że jest to książka naukowa, ale dla mnie akurat przypisy były zbędne. Bardzo podobały mi się fotografie i obrazki. Na wysokim poziomie. Zresztą książka bardzo dopracowana pod względem języka i wyglądu. Praktycznie nie znalazłam błędu stylistycznego, co przy współczesnych wydawnictwach nieczęsto się zdarza. Oczywiście fragmentu opisów niektórych spotkań piłkarskich nie bardzo mnie ciekawiły, ale autor nie przesadzał co do ich długości. Bardzo ciekawe historie samych piłkarzy, trenerów i powstania stadionu. Dobrze połączono historię Wilimowskiego z historią klubu. Wywnioskować można, że była to postać niezwykłej wagi, nieprzeciętna co w książce można wyczuć. Pasjonująca jest walka o mistrzowską koronę w ostatnim rozdziale, gdzie wszystko miała rostrzygnąć ostatnia kolejka spotkać. Dobrze oddane emocje i ja po wyniku remisowym nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Umiejętnie wrzucone cytaty ze źródeł wzbogacają narracje. Historia Tatusia i jego skazanie bardzo ciekawe - szkoda, że nie napisano więcej na ten temat - może jakieś relacje z pobytu w więzieniu i z samego procesu gdzieś się zachowały.

Słowem: książka więcej niż dobra. Dobrze, że napisano coś o relacjach niemiecko-polskich w tych latach, ponieważ występy Ruchu w III Reszy, a klubów niemieckich w Polsce byłyby dla mnie nie zrozumiałe. Nie wiedziałam, że Ruch ma takie korzenie i jest tak polskim klubem.

Dla mnie - mieszkańca Siemianowic Śląskich - lektura wręcz obowiązkowa. Miałem problem z dostaniem tej książki. Szkoda, że tylko w księgarni w Chorzowie. Bardzo dobrze się czyta. całkiem niezłym językiem opisana. Dobre fotografie, ale szkoda, że więcej zdjęć nie zostało umieszczonych na całych stronach. Dużo o Wilimowskim co mi się bardzo podobało. Zabawnie opisana historia z ucieczką ze szpitala. Pewnie nie dało się odtworzyć tabel z piłki ręcznej i z hokeja, a szkoda, bo fajna byłaby to ciekawostka. Polecam bardzo wszystkim, którzy interesują się tematyką piłki nożnej.

Przeczytałem, pierwszą, drugą i trzecią część Historii Ruchu i właśnie trzecia podoba mi się najbardziej. Fajny język, barwny, żywy, łatwo się czyta. Fragmentami nawet jak powieść! Wszystko jest takie... spójne. 3 dni i książka pochłonięta, a że miałem nocki w pracy to nikt nie przeszkadzał:) Wspaniałe są te wszystkie informacje o piłkarzach. Oczywiście najwięciej o Wilimowskim, ale sporo o Wodarzu i Giemzie. Generalnie informacje biograficzne super i super, że zostały zamieszczone wywiady piłkarzy. O Wilimowskim dużo interesujących wątków. Najbardziej podobał mi się fragment wyjażdu do Niemiec na mecz ze Sztutgartem i Bayernem. Można odnieść wrażenie, że jest się częścią grupy podrózujących piłkarzy. Zupełnie dla mnie nieznana historia uwięzienia w Auschwitz w czasie wojny jednego z piłkarzy!! Prawdziwa rewelacja!! Dziwię się, że tego wątku praktycznie nie powielają w swoich artykułach dziennikarze.
Dużą zaletą liczba grafik i zdjęć. Nieźle opisana historia powstania stadionu wraz ze szkicami. Zresztą liczba tych zdjęć czasem wręcz oszałamia. Jakość papieru i okładki bardzo dobra. Co do samej okładki to bardzo mi się podoba, ale dopiero w treści znalazłem informację, że jest na niej Wilimowski. Może i detal, ale między rozdziałami znalazły się karykatury, których we wcześniejszych częściach nie było. Dobra zmiana. W książce też znalazł się aneks, co w mojej ocenie wzbogaciło pracę. Spodobały mi się również grafiki z zasadami gre w piłkę. Bardzo fajne wstawki do samej treści książki. Myślę, że na dobre wyszło książce, że nie wszystkie spotkania piłkarskie zostały opisane tak szczegółowo, jak we wcześniejszych tomach, ale można się domyśleć, że i tak było o czym pisać. DWA lata historii klubu na 500 stronach!!! Praca monumentalna i to jest właściwe określenie dla tej książki. Bardzo interesujace również historie zwykłych ludzi żyjących na Ślasku przeplatane historią klubu. Na pewno dodaje to kolorytu. Tabele ze wszystkimi meczami bardzo potrzebne i ułatwia szukanie rzeczy w treści. Może w kolejnych tomach jakieś dodatkowe naprowadzacze na marginesach?
Chyba jedyną wadą ksiązki, to brak indeksu osobowego. Mam również niedosyt nieopisania całego biogramu Wilimowskiego, ale domyślam, że będzie o tym więcej w kolejnej częściach i chyba autor chciał dozować posiadane informacje. Można było też coś więcej napisać o meczu motorowym i dać zdjęcia (chyba, że nie ma) Pan Sifczyk zrobił kawał dobrej roboty i podziwiać można, że ledwie kilka miesięcy wcześniej pojawiła się część druga - równie okazała. Zdjęcia z wyjazdu reprezentacji rewelacja!! Nigdy takich nie widziałem w żadnej książce i w internecie! Z niecierpliwością czekam kolejną część: mistrzostwa świata i historię klubu w czasie drugiej wojny światowej no i dalszą historię Wilimowskiego. W nawiązaniu do słów książki, to może Panowie pokuszą się o taką biografię. Z chęcią bym kupił

• Must have
  • Football Club
  • Książki sportowe
  • R1920
  • II RP
  • GŚ kole mie

Dodaj cytat z książki Historia Ruchu Chorzów Tom I. Cześć 3 (1934-1935)