Historia Ruchu Chorzów - Tom I. Część 1 (1920-1929)

Okładka książki Historia Ruchu Chorzów - Tom I. Część 1 (1920-1929) Andrzej Godoj, Piotr Kowalik, Damian Sifczyk
Okładka książki Historia Ruchu Chorzów - Tom I. Część 1 (1920-1929)
Andrzej GodojPiotr Kowalik Wydawnictwo: HistoriaRuchu.pl sport
sport
HistoriaRuchu.pl
2020-10-07
2020-10-07
Ruch Chorzów Piłka nożna Historia Niebiescy

Okładka książki Historia Ruchu Chorzów - Tom I. Część 2 (1930-1933) Tomasz Buja, Andrzej Godoj, Piotr Kowalik, Damian Sifczyk
Historia Ruchu... Tomasz Buja, Andrze...

Znakomita opowieść o pierwszych latach działalności jednego z największych i najlepszych polskich klubów.

W pierwszym rozdziale autorzy przedstawiają dzieje tych terenów do roku 1918 r. Po krótce omówiono losy Hajduk do XIX w. i na dłużej zatrzymano się w czasach powstania tutaj huty, która stanie się bardzo ważnym elementem miejscowego krajobrazu i odmieni oblicze tej dość peryferyjnej wówczas miejscowości. Autorzy w prosty i przystępny sposób przedstawiają kolejne ważne wydarzenia dla lokalnej społeczności, takie jak wybuch I wojny światowej czy powstania śląskie. Ukazują przy tym całą skomplikowaną naturę tych ziem i pogmatwane tło społeczno-polityczne.

Sporo miejsca poświęcone jest założycielom klubu, których życiorysy zostały nieco przybliżone - na tyle, na ile pozwoliły dostępne źródła. Mimo odnalezienia wielu cennych pamiątek wciąż nie udało się jednak znaleźć odpowiedzi na niektóre nurtujące kibiców pytania. Kiedy autorzy nie są czegoś pewni, to nie dorabiają na siłę własnych teorii, tylko wprost mówią, że pewnych faktów już nie sposób dzisiaj ustalić, jak choćby genezy nazwy klubu.

W kolejnych rozdziałach krok po kroku autorzy prowadzą czytelnika przez najważniejsze wydarzenia w historii Ruchu. Dowiadujemy się, z jakimi przeciwnościami musiał się mierzyć nowo powstały klub i jakie kroki podejmowano, żeby wzmocnić jego pozycję.

Dzięki obficie cytowanej prasie z epoki sporo możemy dowiedzieć się o stylu gry i umiejętnościach pierwszych piłkarzy Ruchu. Spotkania z gigantami krajowego futbolu, jakimi były wówczas Cracovia i lwowska Pogoń były dobrymi lekcjami dla młodego klubu i niedoświadczonej drużyny. Ruch miał sporo czasu, żeby przemyśleć wiele spraw i wyciągać wnioski na przyszłość.

Począwszy od rozdziału szóstego, który opowiada o roku 1924, każdy następny opisuje kolejne dwanaście miesięcy działalności klubu. Autorzy przybliżają nie tylko wszystkie mecze Ruchu z tego okresu, ale bardzo wiele miejsca poświęcają też strukturom organizacyjnym i znaczeniu klubu dla lokalnej społeczności. Ilość podanych informacji niektórych może przytłaczać, ale dzięki nim mam możliwie pełny obraz funkcjonowania klubu sprzed niemal stu lat. Nie brakuje też boiskowych i pozaboiskowych anegdot.

Przytoczone w książce historie pozwalają lepiej zrozumieć realia funkcjonowania ówczesnego futbolu i wyzwania, przed jakimi stawali piłkarze i działacze, a które dzisiaj wydają się nie do pomyślenia. Autorom należą się ogromne słowa uznania za zebranie ich w całość i przekazanie w tak przystępnej formie. Mnogość przypisów i imponująca bibliografia dodają publikacji wiarygodności. Tam, gdzie różne źródła różnie podają informacje o jakimś meczu, jest to wyraźnie zaznaczone. Podobnie jest w przypadku meczów, o których informacje są niepełne lub podawane tylko w jednym ze źródeł.

Wielkim atutem Historii Ruchu Chorzów jest też szata graficzna, a zwłaszcza dziesiątki archiwalnych fotografii, z których wiele jest publikowanych po raz pierwszy. To wszystko wraz z ciekawą i przyjemnie podaną treścią na dobrej jakości papierze składa się na możliwie najbardziej pełny obraz pierwszych lat funkcjonowania Ruchu.

Warto jeszcze wspomnieć, że autorzy za swoją pracę nie wzięli ani złotówki, a cały dochód ze sprzedaży trafi na konto klubu. Każdemu klubowi wypada życzyć takich pasjonatów i tak dopracowanej książki o pierwszych latach działalności, które często giną w mrokach dziejów. Dla kibiców Ruchu to pozycja obowiązkowa, ale myślę, że wielu miłośników polskiej piłki znajdzie w tej książce sporo wartościowych informacji. Sympatykom Ruchu życzę z kolei, żeby kolejne tomy bogatej niebieskiej historii ukazały się jak najszybciej i żeby ich ulubieńcy choć trochę nawiązali do lat dawnej chwały.

Więcej w recenzji: https://rfbl.pl/historia-ruchu-chorzow-tom-i-czesc-1-1920-1929-recenzja/

Książka, bardzo dobra, dobrze się czyta, brakuje indeksu osobowego

Książka, bardzo dobra, dobrze się czyta, brakuje indeksu osobowego

• Football Club
  • Futbol
  • Ruch Chorzów
  • Must have
  • GŚ O/S

Dodaj cytat z książki Historia Ruchu Chorzów - Tom I. Część 1 (1920-1929)