Oglądaj koszykówkę jak geniusz

Okładka książki Oglądaj koszykówkę jak geniusz Nick Greene
Okładka książki Oglądaj koszykówkę jak geniusz
Nick Greene Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
How to Watch Basketball Like a Genius: What Game Designers, Economists, Ballet Choreographers, and Theoretical Astrophysicists Reveal About the Greatest Game on Earth
Sine Qua Non
2022-07-27
2022-07-27
Jakub Michalski

Okładka książki AC Milan. Nieśmiertelni. Historia legendarnej drużyny Luigi Garlando, Arrigo Sacchi
AC Milan. Nieś... Luigi Garlando, Arr...
Okładka książki Szewczenko. Moje życie, moja piłka Alessandro Alciato, Andrij Szewczenko
Szewczenko. Mo... Alessandro Alciato,...
Okładka książki Alex Ferguson. Być liderem Alex Ferguson, Moritz Michael
Alex Ferguson.... Alex Ferguson, Mori...
Okładka książki Peszkografia. Będzie się działo Sławomir Peszko, Sebastian Staszewski
Peszkografia. ... Sławomir Peszko, Se...

Ostrzyłem sobie zęby na ten tytuł. Brzmiało jak coś, co może jeszcze bardziej poszerzyć percepcję takiego koszykarskiego nerda jak ja. Inna perspektywa na ukochaną dyscyplinę sportu, ale na zupełnie odmiennym poziomie. Spojrzenie pod innym kontem i zabarwieniem merytorycznym. Bo wiecie - kiedy zejdzie się dwóch/trzech fanatyków NBA, to przerzucają się obserwacjami, statystykami, hot take'ami i wewnętrznym żargonem żyjąc w swoim świecie najlepszej ligi świata. Tu mieliśmy dostać inną perspektywę, która w ciekawy sposób rozbuduje bazę danych i rzuci świeże spojrzenie od - fanów (a nie fanatyków) koszykówki, ale oparte o poziom ekspertyzy ich specjalizacji zawodowych. Wyszło bardzo nierówno. Jeden rozdział pochłania się jak whisky sour w piątkowy wieczór, a przez inne mozolnie czołga się, jak przez zatłoczony cmentarz pierwszego listopada. W rozdziale o flopowanium ani razu nie pada nazwisko LeBrona Jamesa, ale w części o asystach dowiadujemy się, że jego podania są na równi z boską wolą. Do tego rozdział o zbiórkach - kluczowym elemencie tego sportu - zajmuje 3 lub 4 strony i sprawia wrażenie napisanego na kolanie. Książka miała wielki potencjał, ale został on zmarnowany jak prime Chrisa Paula. Wielki puls za ciekawostki historyczne i luźny, prawie blogowy język autora (windujący pozycję do poziomu "dobrej"),ale niekiedy jest to strasznie nużące przeżycie.

Fragment, który zachęcił mnie do zapoznania się z informacjami dotyczącymi tej książki:

Niektóre rozdziały świetne, niektóre niestety nudniejsze. Wielki plus za historie o początkach koszykówki, jeszcze na długo przed powstaniem NBA

Ta książka jest super. Niecodzienne, nietypowe podejście do koszykówki pozwala spojrzeć na nią trochę inaczej. Autor, jak dobry makijażysta, dzięki tym podkreśla naturalną urodę tego sportu. Wyszukuje nieoczywiste skojarzenia konfrontując je z ekspertami w danych dziedzinach (dzięki czemu można też liznąć nieco informacji o innych tematach). Polecam każdemu zwłaszcza pasjonatom koszykówki, którzy chcą również luźnego, a przy okazji nieszablonowego spojrzenia na tak dobrze znane fanom elementy basketu. Jest tu również sporo ciekawostek historycznych, dość dużo informacji o powstawaniu i pierwszych latach koszykówki (co kupiło mnie od samego początku jako, że nie tak łatwo o tak szczegółowe informacje z pierwszych 50 lat dyscypliny) i ewolucji samego sportu i jego przepisów. Jestem oczarowany

Dzięki książce można się sporo dowiedzieć o historii dyscypliny, niemniej jak dla mnie było zbyt wiele dygresji do innych dziedzin życia. Owszem, było to względnie ciekawe, ale liczyłem na więcej koszykówki w koszykówce.

Ciekawa pozycja skierowana do prawdziwych pasjonatów tej wspaniałej dyscypliny, jaką jest koszykówka. Pomysł autora na odniesienia do różnych dziedzin życia i nauki mocno awangardowy :) Pozycja godna polecenia, pozwala spojrzeć na koszykówkę z zupełnie innej perspektywy. Polecam

„Oglądaj koszykówkę jak geniusz” to pozycja nieszablonowa i oryginalna. Napisana z humorem, z mnóstwem nietuzinkowych porównań i teorii. To zupełnie coś innego, coś, czego wcześniej na polskim rynku literatury sportowej nie było. Światowym chyba też nie.

W czym tkwi specyficzność tej książki? Otóż autor zamiast o koszykówce rozmawiać z zawodnikami, trenerami, czy dziennikarzami, wchodzi w dyskusje z przedstawicielami, wydawałoby się zupełnie niezwiązanych ze sportem, dziedzin. Jego rozmówcami jest krytyk sztuki, geolożka planetarna, projektanci gier, meteorolog, choreograf baletowy, czy też astrofizyk obliczeniowy i teoretyczny. Wszystkie te postacie spoglądają na koszykówkę przez pryzmat swojego zawodu, a wykorzystując zdobytą wiedzę oraz doświadczenie wysnuwają doprawdy zaskakujące wnioski.

Nick Greene zabiera czytelnika w szaloną koszykarską podróż. Wraz z nietypowymi ekspertami rozkłada basket na czynniki pierwsze, a następnie ukazuje całkiem nowe spojrzenie. Książka pozytywnie zaskakuje. Czyta się lekko, płynnie i przyjemnie. Zawiera mnóstwo koszykarskiej wiedzy i ciekawostek. Bawi i uczy.

Co na temat dzielenia się piłką ma do powiedzenia autorka poradników dla par? Do jakiego zagrania w koszykówce porównuje udaną misję międzyplanetarną inżynier lotniczy? Gdzie podobieństwa do swojej profesji dostrzega w koszykówce baletowy choreograf? Który koszykarz nadawałby się na właściciela winnicy? Co na temat flopowania ma do powiedzenia ekspert od oper mydlanych?

Krótko podsumowując „Oglądaj koszykówkę jak geniusz” to książka niezwyczajna, pozwalająca spojrzeć na koszykówkę z zupełnie innej perspektywy i niejako odkryć ją na nowo.

Cała recenzja: http://floatemnabramke.blogspot.com/

do pizdy jakieś czarne małpy skaczą za gumą
JEBAĆ CZARNE KURWY ŁAŃCUCHAMI
STILL WE RISE

do pizdy jakieś czarne małpy skaczą za gumą
JEBAĆ CZARNE KURWY ŁAŃCUCHAMI
STILL WE RISE

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Jestem totalnie zaskoczony pozytywnie tą książką, autor przedstawia tak nieoczywiste spojrzenie na koszykówkę i wiele jej elementów, że w życiu bym o tym nie pomyślał. Bardzo przyjemnie się czytało tę książkę, bo była lekka a do tego dowiedziałem się wielu nowych rzeczy o przepisach które się zmieniały w ciągu lat, jak powstawały a także wiele innych zaskakujących ciekawostek o koszykówce jak i innych dyscyplinach czy aspektach życia. Polecam każdemu nie tylko fanowi kosza.

Świetna książka, nie tylko o koszykówce, ale również o jej fenomenie w ogromnej palecie sportów. Zaskakujące spojrzenie na najważniejsze elementy gry, a co najważniejsze ich nieco filozoficzne ujęcie. Świetny reasearch autora, a jego styl sprawia, że książkę czyta się płynnie i z przyjemnością.

• Koszykówka
  • Książki w domu