Zapach cedru

Wydawnictwo: Libros
Fall On Your Knees
tragedia, rodzina, dramat
kartoflana

Głośna saga rodzinna, obejmująca kilka pokoleń kanadyjskiego rodu Pipperów od końca XIX wieku po lata 1970. Poruszające studium relacji międzyludzkich o misternej intrydze i niesamowitym klimacie, dramatyczne, ale i zabawne. Gdy trzynastoletnia Libanka Materia ucieka z domu ze stroicielem fortepianów, Jakubem Pipperem, jej rodzice wyklinają ich. Młodzi mają trzy córki: wyjazd najstarszej na studia do Nowego Jorku wywołuje lawinę wstrząsających zdarzeń. Rodzina pogrąża się w cieniu mrocznej tajemnicy... Fascynująca rzecz o dobroci i moralnym upadku.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

hanterkaa | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

"Zapach cedru" to nieprzeciętna kompozycja składająca się z mieszanki melodramatu,marzeń i naturalistycznych obrazów.Jest to wciągająca retrospekcja,ukazująca przekraczanie granic,prowadzacych do upadku moralnego.To wspaniała książka,jednocześnie bardzo smutna i poruszająca.Każda postać opisana jest bardzo wnikliwie,pełna jest zagadek,kiedy już wyrabiamy sobie jakieś zdanie,nagle kreacja okazuje się całkiem myląca.Gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę książkę.

teri | 2014-04-08
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

"Zapach cedru" nie nalezy do latwych i przyjemnych lektur.Skomplikowana historia pewnej rodziny,w ktorej nie brakuje "dramatu,melodramatu,tragedii,komedii,snow,marzen,przeszlosci i terazniejszosci",lecz niestety przewaza dramat i tragedia.Kazirodztwo,homoseksualizm i dzieciobojstwo.To niesamowicie smutna ksiazka,ktora wciagnela mnie.Sympatyczne Franciszka i Lilly.Molto complicata storia di una famiglia....
Specjalne podziekowania dla Margerytki!

talia44 | 2018-03-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2018

"Zapach cedru" to wielowątkowa i wstrząsająca saga rodziny Piperów.Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni kilku dziesięcioleci,na kanadyjskiej wyspie Cape Breton.Autorka powoli odkrywa brutalne fakty z życia poszczególnych członków rodziny.Odsłania głęboko skrywane tajemnice i wynaturzenia takie jak:molestowanie,kazirodztwo,związki homoseksualne,dzieciobójstwo i rasizm.
Książkę czyta się dosyć ciężko,ponieważ narracja jest bardzo niespójna,poszarpana i niechronologiczna,a historia opisana smutna i przygnębiająca.

Lilian | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

No i kolejny pech ... książce, którą przez dłuższy czas czytało się dobrze a nawet bardzo dobrze muszę dać niską ocenę.
Interesująco i w intrygującym stylu przedstawione bagno życia... historie trzech sióstr, historie mroczne, tragiczne i brudne.
Ale... to już kolejna książka MacDonald, w której oprócz ważnych tematów próbuje przedstawić urok miłości lesbijskiej. Nie jestem w stanie już po raz enty czytać dokładnych opisów seksu dwóch kobiet, choćby nie wiem jak górnolotnych i metaforycznych sformułowań autorka używała.

Zdecydowanie nie sięgnę już po książki tej pisarki, gdyż mam wrażenie, że pisze ona dla konkretnego środowiska a ja do niego nie należę.

Książka nie jest łatwa ciężka w odbiorze...dużo dramatyzmu,kombinacji komedii,,już chciałam ją odłożyć w kąt bo mnie na początku nudziła, lecz po jakimś czasie wzięłam się za czytanie, wstrząsnęła mną i przeraziła ta książka, z zaciekawieniem czytałam wciągnęła mnie, zaintrygowała.
Poruszająca, dobra powieść przeczytałam jednym tchem.

nel | 2013-04-13

Tę książkę albo się kocha, albo nienawidzi.
Jestem uwięziona pomiędzy ambiwalencją uczuć. Czytałam tę książkę "na raty", gdyż od razu nie byłam w staje jej zdzierżyć. Zbytnio mnie odpychała, a zarazem dziwnie przyciągała.

Co prawda wielkim minusem tych dwóch wydań jest okładka. Przypomina tanie romansidło, co od raz zniechęca czytelników. No ale jak to mówią "nie oceniaj książki po okładce".

Historia rodziny Piperów. Fanatyzm religijny, pedofilia, upadek moralny. Trzy siostry. Każda inna, ale wszystkie takie same. Łączy ich jedno - ten sam ból, ta sama historia.
Tyle chciałabym powiedzieć o tej książce, ale brakuje mi słów. Czy polecam? Nie. W każdym razie nie zniechęcam. Żałuję, że sięgnęłam po tę lekturę. Teraz z pewnością będę do niej wracać.

Sylwia Sekret | 2012-06-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012

„SIOSTRZYCE”

„Zapach cedru”, który trafił w moje ręce to egzemplarz z tą „gorszą” okładką. Gorszą nawet nie ze względów estetycznych, choć obrazek przypomina tanie romansidło, lecz przez wzgląd na adekwatność do treści. A raczej jej brak. Czy to dobrze czy źle, kiedy okładka nijak nie oddaje fabuły powieści? Niełatwo jednoznacznie odpowiedzieć. Na szczęście „Zapach cedru” ani tanim ani drogim romansidłem nie jest.

Powieść Ann-Marie MacDonald jest chronologicznym wyzwaniem rzuconym bezpretensjonalnie w stronę czytelnika. Autorka miesza czasy i wydarzenia, nie racząc nas wzmianką o tym, który to rok zwiedzamy obecnie, ani czy wydarzenia, których właśnie jesteśmy świadkami dzieją się przed czy po tym, co czytaliśmy parę minut temu. Niekiedy dzieje się to od nowego rozdziału i wtedy połapać się jest o niebo łatwiej. Innym razem MacDonald zaczyna tkać fabułę w innym czasie i poprzedza to cytatem, (w przekładzie zawsze pani Ludmiły Marjańskiej) wtedy jest już gorzej. Najtrudniej jednak...

Bizarre | 2011-01-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Uwielbiam.

Książkę tę wygrzebałam w księgarni na lotnisku, szukałam czegoś co umili mi lot. Zaciekawił mnie tytuł, a po okładce spodziewałam się nieskomplikowanej opowiastki. Bardzo, ale to bardzo się myliłam.

Historia domu na ulicy Wodnej jest piękna, mroczna i nie można o niej powiedzieć że jest nieskomplikowana. Obfitują w niej momenty wzruszające, dramatyczne, a także takie które czytam z dreszczami emocji. Bohaterowie są wyraziści.

Czytałam ją wiele razy i pewnie jeszcze nie raz się za nią wezmę, ale za każdym razem wywiera na mnie duże wrażenie.

violabu | 2013-05-12
Przeczytana: 2001 rok

"Zapach cedru" to saga rodziny mieszkającej w Kanadzie, a dziejąca się głównie na początku XX wieku.
Nie polubiłam tej ksiązki ani któregokolwiek z jej wielu bohaterów.
Co prawda Ann-Marie MacDonald zaprezentowała bardzo szeroki przegląd ludzkich charakterów, jednak bardzo wyraźnie zaznaczając wady. Głównie wady i sytuacje kotrowersyjne społecznie, takie jak na przykład chore relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi (kazirodztwo), lesbijstwo, dziecięca prostytucja, nieświadome zabójstwo przez dziecko itp. Z tego powodu książka była dla mnie wysoce niesmaczna. Tak jak okładka w kolorach sepii, tak jawi się obraz całej treści - przytłaczający bez radosnych barw życia.
Fabuła jest bardzo rozbudowana, w dużej części jednak nudna, w innych zaskakująco wulgarna. W takich trudnych do zrozumienia momentach co prawda książka wbudza emocje, ale w sposób wywołujący jednocześnie w czytelniku obawę i odrazę.
"Zapach cedru" pozostawił u mnie po sobie przykre, negatywne wrażenie.

luelle | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Język - tak, świetny, plastyczny. Ale fabuła przygnębiająca, ohydna, wstrętna. Nie dla mnie to, nie lubię takich sztucznie i licznie nagromadzonych wynaturzeń.