Świat u stóp

Tłumaczenie: Rafał Lisiński
Wydawnictwo: Świat Książki
Sundowners
świat, przyjaźń

Książka Lesley Lokko „Świat u stóp” to historia o różnicach, odmiennościach tak dalekich, że przyciąga je do siebie cudza inność, o młodzieńczych marzeniach, które krystalizując się przez lata tworzą człowieka gotowego na wiele, zdolnego do poświęceń, silnego... Bohaterki powieści poznajemy w angielskiej szkole z internatem. Cztery dziewczyny przyjechały tu po wiedzę i szlif towarzyski,...

Bohaterki powieści poznajemy w angielskiej szkole z internatem. Cztery dziewczyny przyjechały tu po wiedzę i szlif towarzyski, odpowiedni dla każdej z nich. Jedne nęciły już wtedy swoim blaskiem i kusiły oczy świata, inne – wymagały jeszcze wielu starań, by zajaśnieć. Różniło je prawie wszystko: pochodzenie, podejście do życia, pozycja społeczna, wygląd, bagaż emocjonalny. Połączyła i pozwoliła uwierzyć w siebie przyjaźń. Ranne, wzięta modelka, swoje szczęście odnalazła po drugiej stronie aparatu fotograficznego u boku czarnoskórego architekta. Pełna kompleksów, niepozorna Gabrielle została „walczącym” prawnikiem w oenzetowskiej fundacji d/s. łamania praw człowieka. Dla Natalie, rozsądnej, ciężko pracującej właścicielki sklepów z bielizną, najważniejsze były dzieci. Najbardziej los obdarował Charmaine – po ciężkich przejściach miała wkrótce zostać matką i odzyskała przyjaciółki, mimo to straciła najwięcej.
Kobiety te wspólnie stworzyły swój własny most oparty na filarach ich przeszłości, łączący cztery światy. Nie wszystkim udało się dotrzeć na drugi brzeg, niemniej jednak próbowały wytrwale. Widać los okazał się tu silniejszy.
Lesley Lokko równolegle dużo miejsca w swojej książce poświęca Republice Południowej Afryki, która stanowi tło i nadaje koloryt całej opowieści. Żywo i z pietyzmem rysowane „czarne” krajobrazy, ich folklor i zjawiskowość zdecydowanie się odcinają od mglistych ulic Londynu czy głośnych dzielnic Nowego Yorku.
Kolejnym plusem książki jest spójność akcji, która stanowi tu o jakości lektury. Autorka prowadzi opowieść równolegle na czterech różnych poziomach odpowiadających losom głównych bohaterek, których historie nachodzą na siebie, splatają się, a czasami jedynie współtowarzyszą sobie. Zwroty akcji bywają niekiedy zaskakujące, w spokojnym ciągu łańcucha zdarzeń co chwilę błyska nowe ogniwo, które zmienia diametralnie ustalony rytm dotychczasowej historii.
Powieść jest dobrze przemyślana, ma sens i swoje miejsce – kreacje postaci, ich przeszłość tworzą harmonijną całość, która nie dopuszcza do niejasności, powtórzeń czy nieścisłości w opowieści. Autorka dba o wiarygodność swoich bohaterów i zdarzeń, o których pisze, używa prawdziwych afrykańskich imion, nazw miejscowości, co niekiedy sprawia czytelnikowi pewną trudność w wymowie i zapamiętaniu obco brzmiących słów.
Niewątpliwym walorem książki jest też lekki, swobodny styl pisania; z humorem i wzruszająco autorka przedstawia szkolne perypetie bohaterek, miłosne uniesienia i zawody, pierwszy bal … Jej postacie są niewiarygodnie ludzkie, prawdziwe w swoich słabościach i bólu (narkomanka Charmaine), gotowe do zatracenia w miłości (szaleńczo zakochani Rianne i Riitho).
„Świat u stóp” to powieść mądra, wciągająca, ciepła, prawdziwa, pozbawiona taniego sentymentalizmu, w której każda z nas odnajdzie cząstkę siebie. Książka o przyjaźni, która łączy, pozwala zrozumieć różnice, zaangażować się w sprawy ważne dla drugiej osoby. To opowieść udowadniająca, że należy zmieniać ustalone schematy i żyć według własnych zasad, próbować być sobą, że można pokonać ograniczenia i słabości, być kimś i mieć świat u stóp.
Warto jednak pamiętać, że niewiele trzeba, by dobra passa się skończyła i to wszystko, co do tej pory udało się zbudować, legło w gruzach. Świat jest jak ruletka: nie wiesz, co cię dzisiaj może spotkać, ale zawsze bądź gotowy do przyjęcia ciosu i naucz się walczyć.
Czas płynie nieubłaganie. Sekunda za sekundą odchodzą w przeszłość, a wraz z nimi kolejne kartki powieści. Nie mogę pozbyć się uczucia, że niedługo moja przyjemność z czytania skończy się, dlatego też delektuję się nią, jak najlepszej jakości winem, powoli. Z chęcią już teraz polecam powieść Lesley Lokko „Świat u stóp”, niech inni również poznają jej niepowtarzalny klimat.

allison | 2011-04-18
Przeczytana: 2009 rok

Kolejna powieść L. Lokko skonstruowana według podobnego schematu: są przyjaciółki, każda z innej sfery, są bohaterowie biali i czarni (w sensie dosłownym i przenośnym), są życiowe wzloty i upadki, które zmieniają bohaterów...
I chociaż schemat konstrukcji jest bardzo zbliżony do innych powieści autorki, czyta się świetnie, bo trudno przewidzieć, jak potoczą się losy bohaterów.
Doskonałe czytadło - w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu tego słowa:)

Ataga | 2013-04-09
Przeczytana: grudzień 2012

O takiej przyjaźni jaką ukazuje ta książka marzy chyba każdy z nas. Pomimo tego, że jest to dość obszerna powieść przeczytałam ją jednym tchnieniem. W tej książce miesza się wiele sprzecznych ze sobą uczuć co czyni ją bardzo interesującą. "Świat u stóp" to zdecydowanie książka, którą mogę polecić. Gorąco zachęcam do przeczytania.

gosia | 2011-03-23
Przeczytana: 2011 rok

Powieść o wielkiej, bezwarunkowej przyjaźni i miłości. Jej akcja rozgrywa się na tle ważnych wydarzeń politycznych u schyłku XX w. w RPA. Bohaterką jest Rianne, córka Mariusa De Zoete'a, właściciela kopalni diamentów. Rodzice dziewczyny zginęli i wychowuje się u ciotki Lisette, wraz z jej dziećmi Mariką i Henniem. Dorastając zbliża się z chłopakiem. Ciotka zauważa to i wysyła dziewczynę do szkoły z internatem. Rianne jest zrozpaczona. Zamieszkuje w pokoju z Charmaine, Gabrielle, Nathalie. Tu rodzi się przyjaźń, która, przez najbliższe 20 lat, będzie stanowiła osnowę fabuły książki. Będziemy świadkami wzlotów i upadków czterech głównych bohaterek oraz ich życiowych partnerów. Książka nie ogranicza się jedynie do wątków romansowych, ale jest także doskonałą powieścią obyczajową, ze znakomicie oddanym klimatem, narastających w latach 80. XX w., konfliktów narodowowyzwoleńczych w RPA.
Doskonale skonstruowane, pod względem psychologicznym, postaci powieści oraz bardzo szybka akcja...

Marta | 2010-12-07

Książka opisuje historie czterech kobiet, przeplatając je ze sobą w znakomity sposób, za każdym razem zostawiając z pewnym niedosytem.. To piękna opowieść o miłości i przyjaźni, rozgrywająca się na tle ważnych wydarzeń politycznych u schyłku XX wieku. Ciepła i bardzo wciągająca..

Paulina | 2012-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Wzruszająca, obyczajowa powieść o losach czterech przyjaciółek. Bardzo mi się podobała i naprawdę mnie wciągnęła! :)

marypoppins | 2016-02-07
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Cztery kobiety. 20 lat ich życia.
Rianne wychowywała się w RPA. Pochodziła z bogatej rodziny posiadającej m. in. kopalnie diamentów. Wychowywała ja ciotka, ponieważ dziewczynka straciła oboje rodziców. W wieku kilkunastu lat została wysłana do szkoły z internatem w dalekiej Wielkiej Brytanii. Zderzenie ze szkolną rzeczywistością, obskurnym internatem było dla dziewczynki bardzo bolesne. Rozkapryszona młoda dama odtrącała początkowo przyjaźń oferowaną przez trzy sublokatorki. Gabby, Nathalie i Charmaine, każda inna, każda pochodząca z innego środowiska, z innym bagażem doświadczeń, innym temperamentem. I jak to w życiu bywa los lubi nas zaskakiwać. Któż by pomyślał, że zakompleksiona gruba Gabby zostanie wojującym o prawa człowieka prawnikiem działającym przy ONZ, że piękna Rianne zostanie modelką tylko po to, aby odkryć, że spełnia się po drugiej stronie aparatu fotograficznego. Najbardziej burzliwie los obdarzył Charmaine i w końcu, gdy wydawałoby się, że ścieżki życia się...

kinga | 2012-12-07
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Skarbnica błędów językowych. Trochę ciężej się ją przez to czyta, a nad korektą pracowały (o ironio!) aż trzy panie...

Lidia | 2012-12-17
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Świat u stóp - tytuł jak ulał pasuje do czterech bohaterek, które dopiero co startują w dorosłe życie. Jak u każdej z nas, życie przeplata się różnymi wątkami - lepszymi,gorszymi, są i momenty takie które wydają się nie do pokonania.Gabrielle, Nathalie, Charmaine oraz Rianne to przyjaciółki na całe życie, które poznały się w szkole z internatem niedaleko Londynu. każda z nich pochodzi z innego środowiska i różnych uwarunkowań rodzinnych.Po skończeniu szkoły podejmują pracę zawodową tylko Gabrielle rozpoczęła studia wyższe, tak postanowiła już dużo wcześniej ponieważ zdawała sobie doskonale sprawę że może liczyć wyłącznie na siebie.Z czterech bohaterek, Gabrielle swoją osobowością ujęła mnie najbardziej.Właśnie ona była rozsądnie otwarta na życie, mimo swoich osobistych kompleksów służyła przyjaciółkom wspaniałymi radami, potrafiła podtrzymać na duchu, rozgrzeszała z popełnianych życiowych pomyłek, była uchem konfesjonału i dawała rozgrzeszenie.
Dziewczyny stały się z czasem...

Blanka92 | 2014-08-29
Przeczytana: 2010 rok

Nigdy nie przepadałam za tak obszernymi powieściami, ale kiedy zaczęłam już czytać nie mogłam przestać... Wracałam kilkakrotnie do tej powieści i zawsze sprawia mi to ogromną przyjemność. W czym tkwi urok tej książki?

Jest to historia młodej i pięknej dziewczyny, której zagubienie w otaczającym ją, hermetycznym świecie, jest wprost proporcjonalne do jej bogactwa. Wywodzi się ona z rodziny, która dorobiła się majątku na wydobyciu diamentów w RPA i z powodzeniem prowadzi interesy po obydwu stronach oceanu. Osierocona jako dziecko bohaterka trafia najpierw pod opiekę swojej ciotki, a następnie do prywatnej szkoły z internatem do Wielkiej Brytanii. To tam poznaje trzy wyjątkowe dziewczyny, z którymi na długie lata połączy ją prawdziwa przyjaźń.

Jednak książka ta, to nie tylko losy zwariowanej grupki przyjaciółek, ale także interesujący portret przemian społecznych i politycznych oraz uprzedzeń rasowych. Jest to też historia miłości młodych ludzi, którzy muszą przełamać przypisane im...