Co widziały wrony

Tłumaczenie: Sławomir Studniarz
Wydawnictwo: Świat Książki
The Way the Crow Flies
83-7391-347-5

Dziewięcioletnia Madeleine, córka wojskowego, wraca z Niemiec do ojczystej Kanady, gdzie państwo McCarthy, przerzucani z miejsca na miejsce, organizują nowy dom. Rodzinne ciepło nie jest w stanie uchronić jej przed coraz trudniejszymi doświadczeniami w świecie dorosłych. Tytułowe wrony to jedyny świadek morderstwa jej koleżanki, które po latach próbuje wyjaśnić.

Łokieć_Pana_D | 2016-02-15

Przeszedł mnie dreszcz. Jako ojca. Książka o tym, jak "zabić" pięknie zapowiadające się życie. To zabijanie złożone. Nie dotyczy osoby, którą znaleziono martwą. Tacy zabici muszą jeszcze długo z tym żyć. To straszne jak rodzice - świadkowie zabijania dziecka - pozwalają na to. Bo zabrakło słowa i ostatniego pytania. Zło wchodzi do domu od kuchni, a oni patrząc nie widzą.
Głęboka warstwa psychologiczna i emocjonalna. Na drugim planie dobry kryminał. Ujmująca postać Madeleine w obu odsłonach wiekowych. Myślenie i wrażliwość dziecka oddane przepięknie. Rozterki kobiety - rozdzierająco. Moje najwyższe uznanie.
Minusem są zbędne wątki historyczne idące w objętość. I kilka za długich opisów.
Rodzice, miejcie otwarte oczy. To nie jest odległa fikcja.

| 2015-10-28
wiejskifilozof | 2015-04-03

No nareszcie skończyłem, czytałem e-booka.Prawie 800 stron i kiedy zobaczyłem ile tego jest, aż się wystraszyłem.I powiem Wam, nie ma czego.Bo tego się nie czyta, to się pochłania.
Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem.
Mądra, smutna i taka prawdziwa.
Mamy tu wspomnienia o wojnie (drugiej, molestowanie seksualne.
Skłonności les,jednej z bohaterek.
Brak akceptacji ze strony rodzinny,autorka skłania nas do myślenia.
Czym jest tolerancja.
Przyznam,że mi najbardziej podobały się dorosłe lata Madeline.
Nie bójcie się ilości stron.
Czytanie tej książki, to czysta rozkosz.

BagatElka | 2014-09-03

I kolejny tom od trzymania,którego rozbolą ręce.
Kupiona lata temu gdy młodość,chmurna i durna sprawiała,że wierzyłam,iż świat nie może być zły skoro ktoś posiada talent tak wielki,że potrafi pisać tak pięknie.
Teraz już wiem,że niezależnie od talentów i piękna zdarzają się rzeczy,które mrożą krew.Przynoszą smutek i zadumę ,radość i łzy i wiem,że to wszystko składa się na życie- po prostu.
Czasami jeszcze gdzieś się tli ten idealistyczny głos,który domaga się aby było pięknie,sprawiedliwie i bez kłamstw.Niestety ludzka natura nie jest wolna od wad i o tym też opowiada ta książka.

| 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Czytałam tą książkę i płakałam. Jak można tak skrzywdzić człowieka na całe życie? Jak można dopuścić się czynów, które niszczą inne życie, już na samym początku? To była dla mnie niezwykle wstrząsająca lektura.
Książka jest bardzo obszerna, porusza wiele wątków i ważnych spraw. Ale to wszystko się ze sobą wiąże. Tak właśnie jest w życiu. Fabuła pokazuje, jak bardzo zależymy od tego, co uczynią wobec nas inni, a czasem także od przypadku lub zbiegu okoliczności.
Uwagę przykuwa bardzo zaskakujące zakończenie (wyjaśnienie zagadki). Warto na nie czekać przez tyle stron!
Po przeczytaniu tej książki pozostało we mnie wiele smutku i takiej kobiecej złości. Ale jest to także przestroga. Dla mnie, jako kobiety, jako potencjalnej mamy i jako człowieka.

Sylwia Sekret | 2012-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2012

"MORALNOŚĆ Z LOTU PTAKA"

Można to zrobić na wiele sposobów. Ustabilizować narrację i od początku do końca prowadzić ją po równej drodze pozbawionej dziur i wybojów. Można ze zwrotów akcji uczynić motyw przewodni i sprawić aby zaskakiwanie czytelnika stało się czynnikiem przewidywalnym. Można też bohaterem powieści uczynić bystrą dziewięciolatkę, by pod koniec książki poznać świat z perspektywy kobiety trzydziestoletniej. Tak jak zrobiła to Ann-Marie MacDonald.

Nie powiem Wam, co widziały wrony, bo nie o to tu przecież chodzi. Tak naprawdę niewiele mogę powiedzieć, bo cokolwiek z mojej strony padnie, może Wam zepsuć przyjemność czytania i odkrywania tego świata strona po stronie. A świat, po którym stąpa Madeleine jest zbiorowiskiem wszystkiego, co uwielbiają dzieci w jej wieku – lodów spływających w letni dzień po nadgarstku, dokuczającego, ale i troskliwego brata, rodziców, którzy zrobią dla swojego dziecka niemalże wszystko, ulubionej maskotki królika Bugsa, bez którego...

| 2014-11-07

Fabuła książki jest świetna, niezwykle dobrze przemyślana. Wątki kryminalne, polityczne, historyczne, problem przemocy seksualnej. Pięknie opisany świat, widziany oczami dziecka. Postacie dziecięce są genialnie przedstawione, jestem pod wrażeniem. No i wreszcie najważniejsze, pojawiające się jak memento pytania o genezę zła, o istotę dzieciństwa, o granice odpowiedzialności, o paradoks wyboru "mniejszego zła".
Książka jest przestrogą dla rodziców. Nie wystarczy być kochającą rodziną, żeby zagwarantować ochronę dziecka przed złem, które czai się obok. Przerażające.
Niestety, wyjątkowo rozwlekły styl każe mi obniżyć ocenę. Liczne długaśne opisy nie są niczym uzasadnione, nic nie wnoszą, psują rytm. Są zbędne i irytują. Szkoda, gdyby ktoś przytomnie skondensował tą historię, książka byłaby rewelacyjna.
Polecam, ale zbędne opisy radzę pomijać.

Anepor | 2011-01-26
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2011

Kanada. Początek lat 60-tych.Baza wojskowa zamieszkiwana przez oficerów lotnictwa z rodzinami. Sielanka. Kochająca się rodzina. Ojciec - przystojny, zdolny oficer, żona- piękna, mądra oddana rodzinie, dzieci-urocze, zdrowe i szczęśliwe. Istna sielanka; przez jakieś 200 stron, potem pojawia się coś niepokojącego, coś co burzy ten słodki obrazek...Zaczyna być trudno oderwać się od lektury, bo na pewno zaraz coś złego się wydarzy...I rzeczywiście.
Jestem pod wrażeniem mistrzostwa z jakim autorka budowała napięcie. Zaskakujące zakończenie; nigdy bym na taki pomysł nie wpadła. Polecam, bo ta książka nie pozstawia obojętnym, jest o czym rozmyslać....

Mary | 2011-05-15
Przeczytana: maj 2011

Grubaśna książka, ale przeczytałam jednym tchem. Wciąga niczym chodzenie po bagnach, a zakończenie zaskakuje.

Lilian | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Faktycznie książka rozkręca się powoli (150 początkowych stron można zawrzeć w 50), ale warto wczuć się w jej atmosferę. Pod powłoką sielankowości panującej w bazie lotniczej kryje się ogrom dramatów ludzkich i trudnych wyborów.

Urządzanie nowego domu, grill z przyjaciółmi, zabawy dzieci na podwórku ... BUM - nadciągnęła czarna chmura ...

Słoneczko, kwiatki, święta, malowanie pisanek ... kolejne BUM - czarna chmura zamienia się w burzę...

Bardzo sprytnie to autorka robi, usypiając naszą czujność, by nagle nieoczekiwanie wprowadzić zamęt. W gruncie rzeczy nic nie jest tak, jak się wydaje na zewnątrz.

Mnogość wątków zazębiających się (wszystko ma znaczenie, jedne wydarzenia mają wpływ na drugie): nazizm, molestowanie, wyścig zbrojeń, zimna wojna a obok tego codzienne życie mężów i żon ...

Niewyobrażalne dla mnie to co dzieje się w szkole Madeleine.
Całą ta sytuację autorka przedstawia realistycznie i aż ciarki przechodzą jako rodzica...

Druga część trochę mniej mi się...