Co widziały wrony

2006-01-01
83-7391-347-5
Sławomir Studniarz
wojsko morderstwo Kanada okres powojenny

Bardzo specyficzna książka dla czytelników, którzy lubią opisy epizodów i okruchów spostrzeżeń oraz subiektywnych odczuć młodej narratorki. Rozszczebiotana i bacznie obserwująca świat dziewczynka snuje powolną tragiczną historię. Książka dla cierpliwych, ale też wymagających czytelników.

„Skąd w ogóle wiadomo, że jest się sobą?”

Wciągająca i poruszająca opowieść o życiu Madeleine McCarthy i jej rodziny. Śledzimy losy małej Madeleine od momentu, kiedy z rodziną, tuż po wojnie przenosi się z Niemiec do Kanady aż po jej dorosłość. Autorka dość szczegółowo opisuje podróż i adaptację rodziny w miasteczku, w którym mieszkali piloci z rodzinami. Ojciec dziewczynki był zasłużonym pułkownikiem lotnictwa, a w nowym miejscu szkolił pilotów. Częste zmiany miejsc zamieszkania, zmiany szkół i przyjaciół były najtrudniejsze dla dzieci. Kiedy Madeleine zaczyna zachowywać się „inaczej”, rodzice przypisują to zmianie środowiska. Nawet morderstwo koleżanki nie powoduje, że Madeleine zwierza się najbliższym co ją spotkało, a tylko czuje się współwinna całej tragedii. Traumatyczne chwile, smutek, lęk otoczenia pozostają w niej na zawsze. Stara się wyprzeć z pamięci zdarzenia z tamtych lat, ale wystarczy jedna rozmowa aby powróciły z siłą wodospadu.
To książka, która pozostawia po sobie ślad. Skończyłam ją kilka dni temu i cały czas myślę o małej dziewczynce, która ma kochających rodziców, dbających o dom, o dobre relacje, a mimo to nie jest w stanie im się zwierzyć. Autorka porusza jeszcze jeden problem, problem etyczny.
Ojciec Madeleine wikła się w sprawy, na przebieg których nie ma wpływu, a jego świat przestaje być czysty i staje się mocno szary.
Bardzo dobra powieść.

„Skąd w ogóle wiadomo, że jest się sobą?”

Dawno nie czytałam tak szczegółowej ksiazki; pozwoliło to doskonale wczuć się w klimat środowiska w którym dzieje się akcja, choć przyznaję że niektóre dłuższe opisy omijałam, chcąc się dowiedzieć co dalej. Dla mnie najbardziej interesujący był w tej powieści świat dzieci; ich pomysły, tok rozumowania, relacje. Jedyne czego mi brakło to rozwinięcie motywów oprawców i lepsze ich poznanie, bo tak naprawdę nie wiemy, kim byly i dlaczego stały się tym, kim się stały. Choć być może to właśnie clue tej opowieści?

Wstrząsająca historia, aż ręce opadają z bezsilności na takie zło. Chciało mi się krzyknąć, kiedy czytałam, ej rodzice, nie widzicie, nic wam się nie kojarzy? Książka wciąga, nawet jak chwilami są trochę niepotrzebne dłużyzny, w całokształcie jest przejmująca i warta przeczytania.

Bardzo wciągająca, zabawna- pomimo tego, że przez większą część książki narratorem była 9 letnia dziewczynka, której losy śledzimy też później, kiedy jest już dorosłą kobietą i widzimy jak wydarzenia z dzieciństwa wpłynęły na jej życie. Warto przeczytać, spojrzeć na świat, wydarzenia oczami dziecka, wchłonęłam w 2 dni!

Bardzo dobra książka. Wiele osób pisze, że za długa i można tę historię zmieścić na 300 stronach. Na pewno można, ale cały klimat skrupulatnie budowany przez autorkę zawiera się właśnie w ponad 800 stronach i to jest moim zdaniem w porządku. Historia rozgrywa się w ciekawych czasach i to właśnie tło historyczne dodaje smaku, bohaterowie są mocno osadzeni w tej rzeczywistości. Dylematy moralne, odkrywanie co jest dobre, a co złe, czy to w ogóle możliwe w czasach powojennych, kiedy najpotrzebniejsi są naukowcy przyspieszający rozwój technologii, niezależnie od popełnionych zbrodni? Czuć zapachy, kolory, tekstury, autorka wspaniale wszystko ukazuje. Domy, uliczki, stroje. Gdybym miała jednak powiedzieć o czym jest ta książka w skrócie, to muszę przejść do drugiej połowy książki i zakończenia stawiając na wątek molestowania dzieci i utratę niewinności dziecięcej. Dramat jaki spotyka dziewczynki powoduje, że Sara staje się potworem gwałcącym i zabijającym koleżankę z klasy. Jej charakter od początku wskazuje, że to podatny grunt, aby stała się psychopatką, ale czy dopuściłaby się tak strasznych czynów, gdyby nie "mostki i ćwiczenia" z p. Marchem? Czy Grace stałaby się doskonałym narzędziem w rękach Sary, gdyby nie takie nauki? Cała książka jest niestety bardzo smutna, a końcówka nie przynosi ukojenia, ani zaspokojenia potrzeby sprawiedliwości. Ukarany zostaje niewinny chłopiec, a Madeleine męczonej wyrzutami sumienia i przekonanej, że to z jej winy ukarano niewłaściwą osobę, nie udaje się do końca rozwiązać zagadki. Jedyne pocieszenie, że spotyka poszkodowanych przyjaciół, udaje jej się zwierzyć i wyjaśnić co nosiła w sercu przez tyle lat. Świadkami zbrodni były jednak tylko tytułowe wrony, a tajemnica pozostała uśpiona i poza zasięgiem cierpiących serc. Szkoda, że książka nie doczekała się póki co ekranizacji.

Napięcie! Budowane jest w tej książce po mistrzowsku, po początkowej sielance czytelnik tylko czeka na wielkie BUM - a dostaje coraz więcej szczelin i pęknięć na pozornie perfekcyjnie facjacie... Zdecydowanie polecam.

Książki tej autorki nie są łatwe, nie czyta się ich szybko i przyjemnie, często trzeba dosłownie walczyć o każdą przeczytaną stronicę, ale warto!

Poruszająca historia dziewczynki i jej rodziny, żyjących w Kanadzie po II wojnie w latach 50-60. Akcja dzieje się w cieniu wyścigu o pierwszeństwo w kosmosie i zagrożenia wojną nuklearną. Mamy też klimat idealnych pań domu, które nie pokazują się mężom w stroju do sprzątania. Wszystko splata pewna tajemnica, która prowadzi do tragedii. Ciekawie czytało się o życiu po wojnie z innej perspektywy niż europejska. Potężna objętościowo (800 s.) i emocjonalnie książka o relacjach w rodzinie i przebaczaniu.

Bardzo nierówna. Na początek długie wprowadzenie w temat i klimat czasów powojennych. Potem morderstwo i śledztwo, a na koniec robi się dziwnie i napięcie bardzo spada.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• 2011
  • Ebooki