Wojna braci

Okładka książki Wojna braci Robert Foryś
Okładka książki Wojna braci
Robert Foryś Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Słowianie (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Słowianie (tom 2)
Skarpa Warszawska
2022-03-09
2022-03-09

Synowie Siemomysła Piastowica po jego tragicznej śmierci walczą między sobą o schedę po ojcu. Lestek najmłodszy z książąt zasiadł na tronie po śmierci ojca. W panowniu pomaga mu Matka Gorka oraz Jarl Harald. Mieszko i Czbior walczą o to aby odzyskać ziemie rodzinną. Jormir Pomrok jak zawsze wędruje po polskich ziemiach wraz z ukochaną Aslung. Bracia Billingowie również walczą o odzyskanie schedy, która została ukradziona przez ich wuja Hermana. Kuno Hosed ma teraz szczęśliwe życie u boku ukochanej żony,lecz musi wyruszyć na kolejną misję.
Losy tych wszystkich bohaterów za każdym razem gdzieś się łączą. Przecinają drogi, walki z innymi grodami czy też chęć zemsty. Zemsta tutaj chyba jest najważniejsza dla wielu bohaterów. Nie ma takiej postaci która nie chciałaby się zemścić. Intrygi jak zdobyć dany gród czy obalić księcia tego też mamy sporo.
Ogólnie historia "Słowianie wojna braci" wprowadza nas w świat walk różnych rodów, mordowania, wiary w różnych bogów oraz chęć osiedlenia się i zakończenia walk. Ale czy aby na pewno naszym bohaterom się to uda?
Świetna odsłona życia za czasów Panowania książąt Piastowiców, gdzie różne rody i narody łączą się aby uzyskać jak najwięcej. Dodatkowo autor w książce opisał legendę o Popielu którego zjadły myszy. Średniowiecze to bardzo ciekawy obraz historii, jak ludzie żyli, walczyli oraz łączyli wspólne siły z innymi narodowościami.
Kto kryje się za śmiercią Siemomysła? Czy Gorka zostanie uwolniona? Jak potoczą się dalsze losy Kuno, Jormira, Aslung, braci Billingów i Mieszka oraz Czbiora? Mam nadzieję że w trzecim tomie poznam odpowiedź na to pytanie.

Drugi tom cyklu przenos czytelnika do roku 962, w czasy pierwszych Piastów, w mroczne puszcze gdzie żyją plemiona Słowian. Mamy tu krwawe walki, pojedynki, intrygi i ciekawe zwroty akcji. Głównym bohaterem jest Czech Jormir Pomrok, będący na służbie u młodego Mieszka, walczącego o przywództwo z przyrodnim młodszym bratem Lestkiem. W powieści mamy pokazane okrucieństwo wojny, krew leje się strumieniami, a kto przeżyje kończy w niewoli.

Niecierpliwie czekam na t. 3

Niecierpliwie czekam na t. 3

Książka jest interesująca w dwóch aspektach.
Pierwsze to czas - pierwszy raz widzę powieść historyczną z czasów Siemomysła i wczesnego Mieszka. Ten okres jest mocno pomijany, a tutaj proszę, całkiem zgrabnie ułożona fabuła polityczna i obyczajowa, na czele z młodszym bratem tyranem przejmującym władzę.
Druga to poziom literacki - bardzo dobry. Dawno nie czytałem tak dobrej powieści historycznej współczesnych pisarzy. Język którym operuje autor jest zwięzły i dostosowany do postaci. Sceny walki są pokazane bez zbytniego nadęcia. Do wszystkiego dochodzi trochę fantastyki przeplatanej z religią, a nawet filozoficzne pytanie o starość w życiu człowieka, które zadaje przynajmniej kilku bohaterów. Nie rozumiem dlaczego autor odrywa nas od Księstwa Polan i cały rozdział spędzamy wraz z Wichmanem. Czyżby chodziło o pokazanie drogi młodości, dojścia do władzy tych dwóch ludzi których historia skazała na wieloletnią walkę?

Dobra powieść. Nie ma co. Mało jest współczesnych powieści historycznych na takim poziomie.

Książka jest interesująca w dwóch aspektach.
Druga to poziom literacki - bardzo dobry. Dawno nie czytałem tak...

Drugi tom jeszcze lepszy od pierwszego. Poprawie uległa strona techniczna tj. korekta. Literówek i błędów ortograficznych jest znacznie mniej niż poprzednio. Dla miłośników klimatów słowiańskich/średniowiecznych etc. cykl "Słowianie" to absolutny mus. Polecam.

Polecam!

Polecam!

Bardzo dobra powieść historyczno-przygodowa z zamierzchłego okresu kształtowania się polskiej państwowości. Właściwie jest równie dobra jak pierwsza część tego cyklu, ale przy nareszcie solidnej korekcie i redakcji czyta się ją z przyjemnością.
Fabuła odznacza się dynamiczna akcją, w której dominują polityczne intrygi i zbrojne potyczki. W tej części synowie Siemomysła toczą bratobójczą walkę o władzę i schedę po ojcu. Autor nie sili się na używanie archaicznego języka, przez co niektóre dialogi czy opisy mogą się wydawać mało adekwatne dla tamtej epoki, ale zdecydowanie ułatwiają lekturę.
Oczywiście, trudno tu mówić o jakiejkolwiek wierności historycznej, ale wizja tych wydarzeń przedstawiona przez autora trafia do mojej wyobraźni i przekonania. Po prostu czuje się klimat tamtych czasów.
Dla mnie Foryś wraz z Cherezińską i Komudą tworzy świetny tercet ludzi potrafiących ze swadą, smakiem, ale i dużą wiedzą pisać o naszej, często bardzo odległej, historii.
Czekam już na kolejną część cyklu, a “Wojnę braci” z pełnym przekonaniem polecam.

• Powieść historyczna
  • Historyczne