Pomruk burzy

Okładka książki Pomruk burzy Robert Foryś
Okładka książki Pomruk burzy
Robert Foryś Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Słowianie (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Słowianie (tom 3)
Skarpa Warszawska
2023-08-23
2023-08-23

Dalsze przygody Słowian i Sasów. Moim zdaniem ciągle brak ikry w fabule.

Dalsze przygody Słowian i Sasów. Moim zdaniem ciągle brak ikry w fabule.

Zapowiada się długi cykl. Co w tym przypadku jest zaletą ponieważ autor nie nudzi przez ani jedną stronę. Zapowiada się niesamowici, wiele nowych wątków i postaci pojawia się w tomie 3. Czkam na kolejną książkę...

💚💛Recenzja 💚💛
Ksiażką "Słowianie" jest to trzeci tom. Po raz pierwszy czytam tak bardzo przebliżoną za razem waleczną historią o Słowian.
Jest to lektura na pewno ciekawa, szczególnie gdy tam się dużo dzieje, dzięki temu przygoda jest bardziej wciągająca.
Dla miłośników takich książek.
Jest to świetna lektura!

💚💛Recenzja 💚💛
Dla miłośników takich książek.
Jest to świetna lektura!

Megaaaa! Poproszę o kolejny tom!

Megaaaa! Poproszę o kolejny tom!

🔥🔥🔥RECENZJA 🔥🔥🔥

Miecław, Ciemysław oraz Gęślarz to trzech druchów, którzy trafiają do pruskiej niewoli ciężko znosząc zamknięcie. Los się jednak do nich uśmiecha w momencie gdy gród Pruski zostaje napadnięty a oni wykorzystują okazję i uciekają. Niestety nie dane jest im długo cieszyć się spokojem gdyż w Wolinie czekaja na nich kolejne komplikacje. Bowiem przez wywołaną awanturę muszą po raz kolejny uciekać aby ratować własną skórę.

Równolegle poznajemy losy księżnej Gorki, która również przebywa w niewoli. Jej los jest ciężki, gdyż zaznaje najgorszych upokorzeń oraz nieprzyjemności. Jedyną osobą, która jest jej przychylną oraz się o nią troszczy jest jej pasierbica - Nasława. Kobieta postanawia pomóc jej w ucieczce a tym samym uratować jej życie.

Jak potoczą się losy Miecława, Ciemysława oraz Gęślarz? Czy księżnej Gorce uda się uciec z niewoli?

,,Pomruk burzy" to książka historyczna, która zabiera nas w podróż do czasów Piastów. Przepełniona jest intrygami, zbrodniami oraz gniewem. Jak dla mnie książka bardzo mocno skupia się na religii, pokazując że nawet władcy nie posiadali takiej władzy jak kapłani. Z racji tego że książka posiada Dużą ilość wątków oraz bohaterów wymaga od czytelnika ogronego skupienia podczas czytania żebyśmy mogli w pełni zrozumieć fabułę i nie pogubić się w niej😉
Za egzemplarz do recenzji dziękuję bardzo wydawnictwu @skarpawarszawska 😘😘

#recenzja #książka #pomrukburzy #skarpawarszawska #robertforyś #bookstagram #współpraca #bookstagram #czytam #książkoholiczka #ksiazkoholizm #światrecenzentów #rudaczyta2022 #czytanienieboli

🔥🔥🔥RECENZJA 🔥🔥🔥

"Przeszłość bowiem czy się tego chce czy nie, naznacza i określa każdego człowieka, wytycza ścieżki na przyszłość."
Lubicie książki z motywem słowiańskim?
Jesteście ciekawi, jak się żyło w czasach, gdy Polska jako państwo jeszcze nie istniała, a poszczególne ludy zamieszkujące te tereny prowadziły za sobą zacięte walki, niejednokrotnie bratobójcze, o władzę i wpływy?
Pomruk burzy jest trzecim tomem cyklu Słowianie. Opisuje losy bohaterów, których mogliśmy poznać w dwóch wcześniejszych tomach.
Ciemysł Gęślarz i Miecław trafiają do Truso jako niewolnicy. Gdy na gród napadają Prusowie druhowie zabijają strażników i odzyskują wolność.
Dostawszy się na pokład łodzi docierają morzem do Wolina.
Księżna Gorka dostaje się do niewoli pokonana i poniżona.
Jaromir Pomrok popada w dawne nawyki, a wraz z nim kroczy zniszczenie i śmierć.
Całość akcji rozgrywa się w 962 roku. Poznajemy zarówno obecne, jak i wcześniejsze losy bohaterów powieści, a także motywy kierujące ich działaniami.
Nie były to łatwe czasy. Zwykły człowiek niewiele znaczył i niejednokrotnie padał ofiarą najeźdźców, bądź zostawał sprzedany jako niewolnik.
Autor świetnie ukazał wszechobecne intrygi i knowania, nawet wśród najbliższych. A może przede wszystkim tam.
Były to czasy gdy brat podnosił zbrojną rękę na brata.
Poszczególne rody robiły wszystko by uzyskać duże wpływy i zdobyć panowanie na jak największym terenie. Przodował w tym ród Piastów.
Kobiety nie miały lekkiego życia. Niejednokrotnie wykorzystywane seksualnie, poniżane, nie umiały pisać i czytać, a traktowano je wyłącznie jako klacz rozpłodową. Bardzo często umierały rodząc kolejne dziecko.
Smutne to, jednak takie były realia w tamtych czasach. Zwłaszcza tych najbiedniejszych ludzi.
Średnia wieku była dużo niższa niż dziś. Za mąż wydawano już piętnastoletnie dziewczęta, a wiek czterdziestu czy pięćdziesięciu lat uważano za podeszły.
Dodam, że rok w którym rozgrywa się akcja powieści (A.D. 962) to czasy przed przyjęciem przez Mieszka chrztu, który wstępnie uznawany jest za symboliczny początek państwa polskiego i religijny przełom.
Zakończenie książki jest otwarte i daje nam nadzieję na kolejne części, w których poznamy dalsze losy bohaterów.
Jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób Piastowie doszli do władzy i chcecie zanurzyć się w nurt historii polecam wam tą powieść. Uprzedzam jednak, że książka przeznaczona jest dla osób powyżej osiemnastego roku życia ze względu na liczne brutalne sceny.
Współpraca barterowa z Wydawnictwem
Skarpa Warszawska

Lubicie książki z motywem słowiańskim?

Pierwszy raz spotkałam się z literaturą opisującą czasy Słowian i przepadłam. Nie wiem czy interesujecie się tak odległą historią - muszę przyznać, że ja byłam dość dużym ignorantem w tym temacie i żałuję.

Nie znałam wcześniejszych tomów, a i tak kompletnie się wkręciłam, urzekła mnie ta opowieść, więc na pewno sięgnę po poprzednie części i chętnie zagłębię się w informacje o Słowianach.
Książka jest napisana bardzo realistycznie, język totalnie podpasowany pod opisywane czasy, a były to czasy bardzo niespokojne! pełne intryg, zazdrości i gniewu. Robert Foryś zabiera nas w podróż do epoki ciekawej, ale też dość brutalnej. Momentami autor szokuje swoimi opisami. Realia średniowiecza nie były kolorowe.

Książka wypełniona jest akcją, aż po brzegi. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani i z łatwością dałam się wciągnąć w ich przygody. Nie jest to lekka opowiastka, ale zdecydowanie polecam - szczególnie fanom historii!

"Słowianie pomruk burzy " otwiera nam oczy na bohaterów których poznajemy już w 1 i 2 tomie. Część 3 jest poświęcona Ciemysłowi Gęslarzowi, Miecławowi, Jormirowi, Aslung, Gorce, Nasławie, Marii i Ludgardzie. Postacie te opiszą swoje wcześniejsze życie, czego doświadczyli, co musieli zrobić aby przeżyć. Każdy z nich ma inną historię. Jedna chwyci za serce inna ukarze ich drugą twarz. Jak zawsze autor potrafił opisać wojny, grody oraz okoliczne miasta i ich władców. Lestek nadal planuje wojnę z Mieszkiem i Czciborem. Jego siła mimo iż upada szuka on pomocy w innych grodach aby stanęli z nim do wojny z braćmi. Piastowicowie to silny, waleczny i mściwy ród. Walka to ich życie, a jeśli ich zdradzisz poniesiesz karę. Miło było wraz z bohaterami przeżyć ich kolejne przygody i stanąć do walki o życie oraz poznać ich życiowe historię. Książka mimo iż jest napisana językiem którym się władało w roku 962 przemawia do czytelnika i pozwala mu poznać zwyczaje, rody które zamieszkiwały kiedyś w Polsce.
Intrygi, zazdrość, zbrodnia to czynniki dzięki którym ta książka trzyma czytelnika w napięciu. Grzechy które popełni człowiek aby zyskać to czego chce nie są obce a tym bardziej gdy podchodzisz z rodu Piastów, gdzie władanie mieczem nie jest obce, a zdrady się nigdy nie wybacza.

Składam najserdeczniejsze gratulacje samej sobie, bo pozwoliłam sobie przepaść w uniwersum, które zaczęłam czytać od trzeciego tomu. Ale to nic! Jestem wystarczająco zaintrygowana aby zdobyć wcześniejsze tomy i uzupełnić swoją wiedzę.

Nawet i bez znajomości poprzednich tomów, dzięki strukturze powieści, odnalazłam się w fascynującym okresie panowania Mieszka i Piastów. Tak niewiele uczymy się o tym czasie w szkołach, że zagłębianie się w sytuację polityczną oraz spotkanie z prawdziwymi postaciami sprzed tysiąca lat jest niesamowicie fascynujące. Choć "Pomruk Burzy" jako całość mi się podoba, to są pewne elementy w powieści, które budzą mój sprzeciw.

Rozumiem kontekst historyczny oraz sytuację kobiet w tamtych czasach, jednak po połowie książki strasznie już denerwowało mnie to ciągłe pokazywanie kobiet jako wykorzystujących swoją seksualność, nazywanie ich k*rwami i gw**ty. Wiem, że to nie były łatwe czasy, ale nie muszę jako kobieta, widzieć innych z takiej perspektywy.

Mimo wszystko lektura była przyjemna i mam zamiar nie tylko nadrobić wcześniejsze tomy, ale i czytać kontynuacje serii.
Dziękuję wydawnictwu Skarpa Warszawska za egzemplarz do recenzji!

SŁOWIANIE-POMRUK BURZY tom 3
@robert.forys
@skarpawarszawska

To już trzeci tom, i poraz kolejny ja, jak to ja, zaczęłam czytać, nie od tego tomu co powinnam. Ale, ale nie przeszkodziło mi to, aby odnaleźć się w fabule. Autor zabrał nas do czasów Piastów. Pokazał nam brutalną prawdę, bez owijania w bawełnę. Władza i religia od zawsze rządziła w kraju i tak jest po dzisiejsze czasy.
Jest to napewno pozycja, która wymaga skupienia. Autor opisuje bardzo szeroko sytuację w powieści oraz przedstawia wiele postaci, więc, aby to dobrze zrozumieć, w moim przypadku musiałam się bardzo skupić. I powiem Wam tak szczerze, że były wątki, które bardzo mnie wciągnęły i chciałabym przeczytać o nich więcej. Ale były i również takie, które sprawiały że nudziłam. Co nie zmienia faktu, że książka jest świetnie napisana i bardzo ciekawa biorąc pod uwagę sporą ilość faktów historycznych. Poza tym na pewno, bardziej przyswajalna niż podręczniki 🙈Uważam, że fani historii, idealnie odnaleźli, by się w tej książce.
Także jeżeli lubicie książki z historią w tle, to ta pozycja będzie dla Was idealna.

Książka 🔸historia w tle 🔸czasy Piastów 🔸Słowianie 🔸religia 🔸władza

SŁOWIANIE-POMRUK BURZY tom 3
@robert.forys
@skarpawarszawska

• Powieść historyczna
  • Historyczna
  • Brat
  • Foryś Robert
  • Chce ale jeszcze nie mam
  • Szukam

Dodaj cytat z książki Pomruk burzy