Do pierwszej krwi

literatura młodzieżowa
Ossolineum
2008-01-01
2008-01-01
młodzież dorastanie brutalność pieniądze ból

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Gdy po raz pierwszy przeczytałam pierwszy rozdział książki autorstwa Pana Grzegorza Gortata pt. '' Do pierwszej krwi'' stwierdziłam, że jest to dobry tekst napisany z myślą o młodzieży.

Spodobało mi się samo podejście, z jakim to traktuje swoich bohaterów. Każdego z nich na swój sposób traktuje inaczej.

Przeczytana przeze mnie książka jest, z gatunku literackiego określiłabym powieści o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów w Warszawie początku XXI wieku.

Bohaterowie zwracają się do siebie nawzajem ksywkami. Tutaj młodzież ma swój świat.

Można w tej powieści spotkać również z nie akceptacją ze strony nieprzyjaciela.

Ważny jest kult pieniądza, marka ubrania.

Autor tej powieści Pana Grzegorz Gortat przedstawił losy Wietnamczyka, ale on nie zdradził do końca, że koledzy z klasy go skrzywdzili.

Z perspektywy czasu uważam, że obecnie jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do słowa tolerancja niż kiedyś.

Nadany tytuł książce '' Do pierwszej krwi'' wskazuje na to, że nie można czuć się bezpiecznie w świecie młodzieży. W realnym świecie zawsze są obawy i nie można wykluczyć tego, że nic się nie stanie w środowisku szkolnym. Jeśli nie mówi, się o istniejącym problemie nawet z zaprzyjaźnionymi osobami to też nie ma gwarancji na to, że można mieć poczucie pewnego bezpieczeństwa.

Wietnamczyk postąpił, inaczej zachowując w trudnej dla niego sytuacji, gdyż nie ujawnił prawdy. Próbowałam znaleźć się w podobnej sytuacji zrozumieć jak on i zastanawiałam się, czy postąpiłabym podobnie.

Obserwując, szkolne środowisko na ogół jest tak, że winni siedzą cicho i śmieją się, z ofiary bacznie się jej przyglądając, co ona zrobi dalej z tym, co się dzieje dalej wokół niej.

Problem owszem jest. Nikt go nie widzi. Dopiero potem pojawia się małe światełko w tunelu w osobach, które nie pokazują swojego prawdziwego ja, ale umieją przyglądać z innej perspektywy na osobę, która tych krzywd doznaje.

To jest silna grupa wsparcia: Baczer, Jolka, Koń, Lacha, Tadek to z nimi nie ma szans, aby nie zginąć, ale czy uda im się pomóc przetrwać znając problemy ofiary?

Owszem nasuną się po przeczytaniu tej książki refleksje i pytania, jak można pomóc młodzieży, która nawet dla siebie wzajemnie jest wrogiem i nie mają właściwej osoby do naśladowania, aby wskazała drogę do bycia dobrym, a nie tym złym.

Autor w doskonały sposób pokazał, że istnieje jednak świat młodzieży, na której można polegać. Znają oni swoje plusy i minusy, mogą na siebie liczyć, chcą się realizować, stworzyć własny zespół, w którym każdy w nim za coś odpowiada.

Należy pamiętać o tym, że nie zawsze społeczeństwo akceptuje inność, obcość.

Młodzież w tej książce łączy specjalna więź i trzymają się tego i wylewają wspólnie krew wspólnie.

Polecam przeczytać tę książkę.

Przeczytana przeze mnie książka jest, z gatunku literackiego...

Świetna seria, zawierająca prawdziwe historie. Niektóre smutne, niektóre wstrząsające, niekiedy podnoszące na duchu. Krótkie, ale bardzo treściwe.

W tak okrutnym świecie potrafi zaistnieć iskra "dobra".

W tak okrutnym świecie potrafi zaistnieć iskra "dobra".

Problematyka porusza historię trudnej młodzieży, z blokowisk i o dresiarzach.
Świetnie napisana książka, wciąga...wzrusza bardzo.
Przeczytałam jednym tchem fajna, życiowa!!!

Problematyka porusza historię trudnej młodzieży, z blokowisk i o dresiarzach.
Świetnie napisana książka, wciąga...wzrusza bardzo.
Przeczytałam jednym tchem fajna, życiowa!!!

Książka, jest dobra, ale przed moimi oczami, nie zabłysnęła. Brakuje mi wytłumaczenia, na początku o co w niej w ogóle chodzi. Mimo to, dobrze było przedstawione w niej życie dzisiejszej młodzieży, tej nie wychowanej. Na szczęście nie w każdym mieście tak jest:)

Jest to dość krótka książka o kontrastach, o życiu na Pradze, o ludziach z dobrych domów, o rasizmie, o tym jak można dostać w gębę od kogokolwiek gdziekolwiek, o przekrętach na każdym kroku, o honorze...
Książka dobra, szybko się ją czyta, jednak nie wniosła wiele do mojej dotychczasowej wiedzy na temat "dresów". Wydaje mi się, że zarówno Wietnamczycy, jak i życie na Pradze było opisane nieco stereotypowo. Mimo to książka w bardzo łatwy i przystępny sposób opisuje polską mentalność i warto ją przeczytać, jeśli nadarzy się taka sposobność

Genialna w swej prostocie książka o współczesnej młodzieży i DLA współczesnej młodzieży. Nie dziwota, że w 2008 roku zdobyła nagrodę. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jedna z najlepszych współczesnych książek dla młodych, które czytałam. Przede wszystkim porusza bliskie im problemy, wygrywa bliskie sercu struny. Moi uczniowie z pewnością byliby zainteresowani. Brawa dla autora!

Wyjatkowo lubię czytać książki z tej serii, Ossolineum. Ksiażka równie bardzo dobra, jak i pozostale, z nich. Opowieść o "dresach" i na tym jak mozna sie przejechac na rodzinie, zawiodłam się jednak jak się dowiedzialam, ze jednak Belf zginął, no cõż. Myslalam, ze tak książka nie będzie tak interesująca, ale na szczęście się myliłam, szczerze polecam ;) przedstawia realia zycia. :-)

Czytałam jeszcze w gimnazjum. I dla gimnazjalistów jest to książka.
Zacznę tradycyjnie od plusów: krótka, zwięzła akcja, łatwo dociera do "gimbusa", zwłaszcza, że czytanie takiej powieści jest pewnym objawem buntu. Nie najgorsze jest tez przedstawienie tematu - jestem z Białegostoku - wiem co to rasizm. Jakiś tam morał tez jest.
Analizując z perspektywy "Do pierwszej..." widzę niepotrzebne momentami przesycenie wulgaryzmów (czymś trzeba było nastolatka zachęcić...),co po niektórzy bohaterowie są strasznie sztuczni, zakończenie - mam wrażenie że autor pomyślał - "o k**wa, już 100 stron, trzeba kończyć, bo nie będzie im się chciało czytać. J*bne hapienda - będą się cieszyć".
Ale te 3 lata temu podobało mi się - i nawet chyba jakąś refleksję wywołało.

Czytałam jeszcze w gimnazjum. I dla gimnazjalistów jest to książka.
Analizując z perspektywy "Do pierwszej..."...

Przede wszystkim jednak książka ta stanowi przestrogę przed dzieleniem świata na "nasz" i "obcy"- w takim świecie "wrogiem" można łatwo nazwać zarówno imigranta z Wietnamu i Afryki, jak i kibica "nie mojej" drużyny czy mieszkańca innej dzielnicy.

Jest to powieść o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów w Warszawie początku XXI wieku. Przedstawia wycinek naszej rzeczywistości, w której kult pieniądza i kult pięści powoli awansują do rangi postaw akceptowanych przez społeczeństwo. To zarazem powieść o dosłownie rozumianej "inności", ukazanej na przykładzie wietnamskich imigrantów osiedlających się w Polsce....

• Młodzieżowe
  • Wypożyczone z biblioteki