Do pierwszej krwi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nasza biblioteka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Jest to powieść o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów w Warszawie początku XXI wieku. Przedstawia wycinek naszej rzeczywistości, w której kult pieniądza i kult pięści powoli awansują do rangi postaw akceptowanych przez społeczeństwo. To zarazem powieść o dosłownie rozumianej "inności", ukazanej na przykładzie wietnamskich imigrantów osiedlających się w Polsce. Przede wszystkim...

Przede wszystkim jednak książka ta stanowi przestrogę przed dzieleniem świata na "nasz" i "obcy" - w takim świecie "wrogiem" można łatwo nazwać zarówno imigranta z Wietnamu i Afryki, jak i kibica "nie mojej" drużyny czy mieszkańca innej dzielnicy.

źródło opisu: Ossolineum, 2006.

Problematyka porusza historię trudnej młodzieży, z blokowisk i o dresiarzach.
Świetnie napisana książka, wciąga...wzrusza bardzo.
Przeczytałam jednym tchem fajna, życiowa!!!

dzosefinn | 2012-05-06
Przeczytana: 04 maja 2012

Na początku myślałam, że to będzie trudna historia z morałem w tle. Okazało się, że morał był, ale historia nie jest aż tak trudna i wymagająca.
Trudności były z licealnym slangiem młodzieżowym i jednocześnie z realiami życiowymi, z którymi nigdy nie miałam "okazji" obcować.
Autor w sposób prostu przedstawia wiele problemów - m.in. rasizm - nietolerancja, akceptacja, czy zwykła przyjaźń. Nie można oceniać ludzi po wyglądzie, kolorze skóry, czy wyznaniu.
Bardzo dobra pozycja dla młodych i gniewnych, jednak wątpię, czy w ogóle sięgnęliby po książkę. Oprócz tego bardzo wyraziście przedstawiona jest nić porozumienia między grupą przyjaciół - czysta przyjaźń - w potrzebie wszyscy stają w obronie drugiego.
I wszystko się zmienia.
Dobra lektura.

Katherina87 | 2013-02-27

Przede wszystkim jednak książka ta stanowi przestrogę przed dzieleniem świata na "nasz" i "obcy"- w takim świecie "wrogiem" można łatwo nazwać zarówno imigranta z Wietnamu i Afryki, jak i kibica "nie mojej" drużyny czy mieszkańca innej dzielnicy.

Shadow Hunter | 2014-12-10
Przeczytana: 30 listopada 2014

Książka, jest dobra, ale przed moimi oczami, nie zabłysnęła. Brakuje mi wytłumaczenia, na początku o co w niej w ogóle chodzi. Mimo to, dobrze było przedstawione w niej życie dzisiejszej młodzieży, tej nie wychowanej. Na szczęście nie w każdym mieście tak jest:)

Druga bodajże w kolejności książka z Ossolineum, którą przeczytałam. Uważam ją za niezwykłą samą w sobie. Początkowo miałam obiekcje, bo to książka pisania w czasie teraźniejszym, co niezwykle utrudniało mi czytanie. Nie rozumiem, czemu tak ciężko było mi się na początku przestawić. Dopiero jak się wciągnęłam w fabułę zaczęłam ignorować wszelakie formy czasowników i nie poprawiałam ich po cichu. No, tak już mam.
Co mnie tak naprawdę złapało za rękę, wciągając w głąb lektury? Problematyka. Tak, moi drodzy, kolejna książka poruszająca występujące wśród młodzieży kwestie. Grzegorz Gortat postanowił przybliżyć nam szkolny rasizm. Są przyjaciele, są nowi. Jak się domyślacie, nie ma tu najlepszych kontaktów. Do szkoły przybywa uczeń, który niegdyś mieszkał w Wietnamie. Jego historia do najprzyjemniejszych nie należy, a i starszy brat nie ma szczęśliwego życia. Ale czy to pozwala dresiarzom z warszawskiej szkoły znęcać się nad obcokrajowcem? Czy fakt, że jest po prostu Wietnamczykiem,...

panda | 2014-05-30
Przeczytana: 30 maja 2014

Jest to dość krótka książka o kontrastach, o życiu na Pradze, o ludziach z dobrych domów, o rasizmie, o tym jak można dostać w gębę od kogokolwiek gdziekolwiek, o przekrętach na każdym kroku, o honorze...
Książka dobra, szybko się ją czyta, jednak nie wniosła wiele do mojej dotychczasowej wiedzy na temat "dresów". Wydaje mi się, że zarówno Wietnamczycy, jak i życie na Pradze było opisane nieco stereotypowo. Mimo to książka w bardzo łatwy i przystępny sposób opisuje polską mentalność i warto ją przeczytać, jeśli nadarzy się taka sposobność

Awenturyna | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

Genialna w swej prostocie książka o współczesnej młodzieży i DLA współczesnej młodzieży. Nie dziwota, że w 2008 roku zdobyła nagrodę. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jedna z najlepszych współczesnych książek dla młodych, które czytałam. Przede wszystkim porusza bliskie im problemy, wygrywa bliskie sercu struny. Moi uczniowie z pewnością byliby zainteresowani. Brawa dla autora!

Scratched | 2011-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Bardzo mi się podobała, chociaż na samym początku nie była zachęcająca. Jednak pod koniec akacja się rozkręciła i to mi się strasznie spodobało. W książce zawarta jest sama prawda o realiach blokowisk i typowych "dresów". Wątek rasistowski też doskonale pasuje. Słowem, książka jest cudowna i warta przeczytania.

AboveThisWord | 2012-12-06
Przeczytana: 10 listopada 2012

Opowiada o grupce znajomych licealistów dla których ważne wartości to siła i pieniądze . Trochę nierealny zbieg okoliczności (mam namyśli miejsce przetrzymywania psa Baczera,a mieszkanie wujka Wietnamczyka).
Ale nie jest to takie ważne,bo moim zdaniem autor chciał po prostu poruszyć ważny problem mianowicie nietolerancje (związaną z tym agresje i nienawiść).
Nie oceniajmy ludzi po kolorze skóry itd.
Książka całkiem fajna.

Dominika | 2013-11-13

Wyjatkowo lubię czytać książki z tej serii, Ossolineum. Ksiażka równie bardzo dobra, jak i pozostale, z nich. Opowieść o "dresach" i na tym jak mozna sie przejechac na rodzinie, zawiodłam się jednak jak się dowiedzialam, ze jednak Belf zginął, no cõż. Myslalam, ze tak książka nie będzie tak interesująca, ale na szczęście się myliłam, szczerze polecam ;) przedstawia realia zycia. :-)