Rok 1984

Andrzej Jankowski
literatura brytyjska dystopia klasyka
Inne

Pod okiem Wielkiego Brata

Arcydzieło! Okropnie brutalny i ciężki klimat aż wylewa się z tej książki. Mistrzostwo, co zrobił Orwell! Polecam - klasyka, trzeba to poznać!

Jakimś dziwnym trafem nie czytałem jej wcześniej a to absolutnie znakomita, wstrząsająca i wzruszająca lektura.

Cóż można powiedzieć. Absolutny geniusz.

Cóż można powiedzieć. Absolutny geniusz.

Klasyk. co tu pisać.

Klasyk. co tu pisać.

Sądzę, że jest to arcydzieło, niezwykła powieść tak odległa i bliska współczesności. Wzbudziła we mnie wiele emocji, refleksji. Świat stworzony przez autora jest tak precyzyjny i przemyślany, że czytając tą książkę nie mogłam się dopatrzeć, żadnego niedopowiedzenia. Sama postać głównego bohatera i jego myśli zdawały się idealnie podążać, za moimi własnymi przemyśleniami. Cały mój cynizm do systemu przedstawionego przez Orwella i wszystkie pytania zostały umieszczone w głowie Winstona, a w trakcie czytania autor skrupulatnie dawał mi na nie odpowiedzi.
Niesamowita i przerażająca wizja przyszłości.

Jest to najlepsza powieść, którą miałam przyjemność czytać, żadna książka nie wzbudziła we mnie tylu skrajnych emocji, zarówno pozytywnych, jak i tych negatywnych lub przerażających. Autor przedstawił swoją wizję na przyszłość, która z pewnością nie jest zbyt optymistyczna dla naszego gatunku.

Klasyczna, niebanalna, ważna i okaże się na przestrzeni lat, że będzie powieścią ponadczasową, aktualną w każdym kolejnym roku. Porównać ją można nieco do "Procesu" Franza Kafki, do książki, którą żeby zrozumieć, trzeba dojrzeć do niej mentalnie. W przypadku Orwella jest podobnie, ale przekaz jest bardziej dosadny, a konkluzje przerażające.

W czasach, kiedy wojny toczą się na Bliskim Wschodzie i za naszymi granicami, strach przed władzą totalitarną, niekończącym się pasmem działań wojennych i wszechogarniającego zła jest niemal wyczuwalny, a niepewność, która towarzyszy ludziom powoduje, że czujemy, jakby zaciśnięto wokół nas ogromne imadło, które wypycha z płuc powietrze i miażdży z nieprawdopodobną siłą.

Co dzieje się z człowiekiem, na którego wciąż spogląda czujne oko "Wielkiego Brata", który żyje, choć nie wie, w którym roku, ponieważ wszechwiedzące Ministerstwo Prawdy wymazało część przeszłości. Ludzie więc, muszą wierzyć w to, co usłyszą, nie mają prawa o to dopytywać i kierować się zasadą, że ignorancja jest siłą.

Orwell doskonale wypunktował zasady działania ludzkiej psychiki. Jego sugestie dotyczące tego, że człowiek musi być cały czas w pogotowiu wojennym, bez przerwy toczyć bitwy. Nieważne czy są to wojny z bliźnimi, innymi państwami, czy walka z samym sobą. Wojny były, są i będą, i stanowią integralną część człowieczeństwa, kontrolowania i niszczenia siebie nawzajem.

Mnóstwo tu tez mowy o cenzurze ograniczającej dostęp do i tak niewielkich informacji o idei istnienia świata, druga, to ciągła propaganda, popularne i wyjątkowo skuteczne "pranie mózgu" i pokazywanie wciąż i wciąż pewnych idei i przekonań, w które człowiek w końcu zaczyna wierzyć.

Ta książka przywraca "ustawienia fabryczne" w głowie. Przed jej przeczytaniem, wydaje się, że wiesz jakie masz poglądy, czym kierujesz się w życiu i co jest dla ciebie ważne. Po lekturze okazuje się, że zaczynasz wątpić we wszystko to, czym się w życiu kierowałeś i co było dla ciebie ważne. Nie jesteś nawet w stanie powiedzieć, czy wierzysz w cokolwiek.

To ważna powieść, którą powinien przeczytać każdy. Ale powinno się to zdarzyć wtedy, kiedy jesteśmy się gotowi zmierzyć z własnymi demonami i przekonaniami.

W czasach, kiedy wojny toczą się...

Arcydzieło.

Arcydzieło.

Wybitna książka. Polecam każdemu.

Wybitna książka. Polecam każdemu.

"Wojna To Pokój" - Książka ta jest dość ciekawym przypadkiem spojrzenia na świat, wydający się, aż niepokojaco realnym. Według mnie autor idealnie, uwypukla w niej różne tematy filozoficzne, czy też o naturze politycznej. Główny bohater odpowiada poniekąd za nasze utożsamienie i jesteśmy w stanie razem z nim rozmyślać, nad zasadami świata przedstawionego. Osobiście za jej największy minus, uważam dwa rozdziały, polegające na czytaniu książki, wyjaśniającej, w jakimś sensie, lore tego świata, według mnie mogły one zostać przedstawione w sposób bardziej korzystny dla narracji, mnie zaś niestety wybiły one z rytmu. Ogólnikowo - Godne polecenia.

• Klasyka
  • Lektury