Rok 1984

5 214
1 334
Nineteen Eighty-Four
literatura piękna

Wielki Brat Patrzy – to właśnie napisy tej treści, w antyutopii Orwella krzyczące z plakatów rozlepionych po całym Londynie, natchnęły twórców telewizyjnego show „Big Brother”. Czyżby wraz z upadkiem komunizmu wielka, oskarżycielska powieść straciła swoją rację bytu, stając się zaledwie inspiracją programu rozrywkowego? Nie. Bo ukazuje świat, który zawsze może powrócić. Świat pustych sklepów, permanentnej wojny, jednej wiary.

Klaustrofobiczny świat Wielkiego Brata, w którym każda sekunda ludzkiego życia znajduje się pod kontrolą, a dominującym uczuciem jest strach. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, miłość uchodzi za zbrodnię, a takie pojęcie jak „wolność” i „sprawiedliwość” nie istnieją. Na kuli ziemskiej są miejsca, gdzie ten świat wciąż trwa. I zawsze znajdą się cudotwórcy gotowi obiecywać stworzenie nowego, który od wizji Orwella dzieli tylko krok. Niestety, piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami. A dwa plus dwa wcale nie musi się równać cztery.

źródło opisu: www.muza.com.pl

źródło okładki: www.muza.com.pl

Alhar | 2019-10-20
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Książka, która potrafi poruszyć emocje jak mało która. Przerażająca wizja świata totalitarnego, w którym czynności dla nas zupełnie normalne, karane są bardzo surowo przez nepotyczną władze, posiadającą monopol na prawdę i wolność jednostek. Strach jest w tym świecie na porządku dziennym, a każda myśl może zostać zauważona przez miliony oczu (kamer, podsłuchów) Wielkiego Brata. Lektura zdecydowanie warta przeczytania i dogłębnego zastanowienia się nad treścią, która ma być ostrzeżeniem przed ustrojami totalitarnymi wszelkiej maści.

Fabuła / Zwroty akcji 8/10
Klimat / "to coś" 9/10

Podsumowując 9/10

niezapowiedziana | 2019-10-17
Przeczytana: 17 października 2019

Przerażająca wizja świata, która z jednej strony jest niewyobrażalna, bo trudno zrozumieć to jak można tak zaprogramować ludzi, manipulować nimi i to za ich przyzwoleniem... Ale z drugiej strony, jak się tak nad tym zastanowić, to wcale nie wydaje się być aż tak bardzo niemożliwym....

Volo | 2019-10-16
Przeczytana: 2014 rok

Książka która na długo zostaje w głowie. Właściwie to na zawsze.

Trurl190 | 2019-10-12
Przeczytana: wrzesień 2014

Czytałam w wieku 14 lat, i zdecydowanie nie powinnam była jej czytać w wieku 14 lat. Jest mocna.

Błażej Donat | 2019-10-08
Przeczytana: 07 października 2019

Książka - przestroga. Obowiązkowa pozycja dla każdego.

Karolina | 2019-10-08

Wybitna książka dająca wiele do myślenia.

Alicja Piwowarczyk | 2019-10-08
Przeczytana: 07 października 2019

George Orwell „Rok 1984” - w końcu miałam okazję przeczytać książkę, która znajduje się na większości list typu „100 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią” itp. Nie nastawiałam się na literacką ucztę – raczej pewnego rodzaju ostrzeżenie i przestrogę, tym bardziej w obliczu głosów, że książka ta staje się faktem na naszych oczach. Czy tak jest naprawdę?
Czytając ją, nie mogłam się nie odnosić do 451 stopni Fahrenheita, które czytałam niedawno. W istocie wiele jest podobieństw – w obu książkach mamy przedstawiony świat zupełnie inny od tego, jaki znamy, z tym, że w 451 stopniach Fahrenheita stawiano nacisk na ogłupianiu społeczeństwa, a w Roku 1984 na kontroli absolutnej. Głównym bohaterem jest Winston, człowiek w średnim wieku, zawodowo zajmujący się zmianą przeszłości za pomocą nowomowy, a prościej mówiąc, fałszuje historię. Jest tylko trybikiem w ogromnej machinie Partii, która kompletnie zawładnęła, nawet nie tyle ludźmi, co rzeczywistością jako taką. A rzeczywistość...

Dawid | 2019-10-05
Przeczytana: 13 marca 2017

Idealnie napisana powieść George'a Orwella o zniewoleniu ludzkości. To się dzieje dzisiaj, wiele firm i ludzi jest dosłownie z góry pociągane za sznurki. Do historii przeszedł już wiekopomny cytat "Wielki Brat patrzy." - media chcą właśnie poprzez Big Brothery, wiadomości telewizyjne i programy "rozrywkowe" ogłupić ludzi oraz sprawić, że nie będą myśleć tylko w telewizory się gapić. Co mi się nie podoba - gdyż zabierana jest ludziom wolność i prawo do własnego wyboru. Było mi doprawdy żal głównego bohatera, że musiał żyć w zakłamanym i zniewolonym świecie, gdzie wszyscy ludzie są zaprogramowani jako naiwniacy. Dajmy na to, Nowy Porządek Świata - to nie jest już teoria spiskowa, to dzieje się na naszych oczach. Tak długo jak istnieje ludzkość, powinna sięgać po tego typu literaturę z posmakiem postapokaliptycznym.

ixsiuman | 2019-10-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2018

Na samą myśl o tej książce mam dreszcze. Bardzo dobrze ją wspominam
Na pewno książka kwalifikuje się do ponownego przeczytania w przyszłości.
Wyśmienicie przedstawiony główny bohater jaki rzeczywistości pełna inwigilacji. Co roku bardziej aktualna, patrząc na dzisiejsze czasy. (Ale bez przesady)