Dopóki będziemy kochać

2022-01-26
2022-01-26
9788381958127
literatura polska Włochy

Przeczytałem kolejną książkę Katarzyny Janus „Dopóki będziemy kochać”. Autorka, podobnie jak w „Przystanku Toskania”, główną bohaterką uczyniła samotną kobietę, która dobrze radzi sobie w swoim zawodzie, ale przeżywa duże rozterki sercowe. Tym razem nie była to pielęgniarka, lecz dziennikarka. Na swej drodze spotkała kolejno trzech różnych mężczyzn, pozornie nie mających ze sobą nic wspólnego. Z pierwszym nie spała, z drugim spędziła tylko jedną romantyczną noc, co zaowocowało ciążą. Trzeci zaś udzielał jej pomocy w trudnym czasie po poronieniu. Potem sytuacja się odwróciła i to ona opiekowała się nim po tym, gdy najpierw miał wypadek, a potem pękł mu tętniak w głowie. Ostatecznie to on został jej wybrankiem. A co z dwoma poprzednimi? Powiem tylko tyle, że wszystkich trzech łączyła wspólna młodość, częściej durna niż dumna. Można rzec, że Anna była spoiwem, dzięki któremu spotkali się oni po latach w jednym miejscu. Dodam jeszcze, że również w tej książce widać fascynację autorki Włochami. Resztę niech sobie każdy przeczyta sam…

ciekawa, poruszająca, życiowa.
polecam

ciekawa, poruszająca, życiowa.
polecam

Przyjemna obyczajówka.
Historia o poszukiwaniu miłości, trudnych decyzjach, nie poddawaniu się mimo przeciwności losu. Byciu tu i teraz, cieszeniu się każdym szczęściem jakie nas dotyka oraz śmiało patrzeniu w przyszłość póki kochamy i jesteśmy kochani.

Przyjemna obyczajówka.

Początek historii był bardzo obiecujący. Autorka – Pani Katarzyna Janus – zabiera nas w podróż. Zagraniczną podróż. Wraz z Anią odwiedzamy Włochy. Tam, konkretnie w zamku Miramare, czterdziestolatka ma zdobyć niezbędne informacje do artykułu. Jest bowiem dziennikarką. Na miejscu poznaje Feliksa – polskiego architekta. Mówi się, że nieszczęścia chodzą parami. Na podstawie tej historii widzimy, że nie tylko. Męskie zainteresowanie również. Do Feliksa dołącza Michał i Mikołaj! Zdezorientowana Anna nie wie co robić. Tak długo w jej życiu nie było nikogo a teraz aż pojawia się aż trzech adoratorów.
Niech nikogo nie zmyli to, że w powyższym streszczeniu skupiłam się na lekkich aspektach. W powieści napotykamy również trudne tematy. Autorka ich zdecydowanie nie unika i sprawną ręką nas przez nie przeprowadza.
Wzruszyłam się. Uśmiechałam pod nosem, albo w sercu. Ale powiem zupełnie szczerze, że początek mnie zachwycił i myślałam, iż przez całą powieść moje usta będą otwarte. Nie stało się tak, ale niemniej jednak polecam. Książka jest bardzo dobra na odstresowanie, wyskok z trudnej codzienności. Myślę, że jak wpiszecie ją w odpowiednie miejsce w swoim czytelniczym grafiku, możecie się naprawdę dobrze bawić. Chwilami może znudzić, ale tylko chwilami.

Wciągająca i przyjemna obyczajówka o poszukiwaniu miłości i spełnienia w życiu.

Wciągająca i przyjemna obyczajówka o poszukiwaniu miłości i spełnienia w życiu.

Samotna czterdziestoletnia Anna skupiona na pracy zostaje wysłana do Włoch, do zamku Miramare aby zdobyć informacje do artykułu. Podróż jest pełna niespodzianek nie tylko w obszarze zawodowym, ale też prywatnym. Przy okazji snucia historii głównej bohaterki Katarzyna Janus poruszy wiele ważnych i trudnych tematów.

Nie warto. Smetna, przewidywalna, nudnawa

Nie warto. Smetna, przewidywalna, nudnawa

Świetna książka, taka rzeczywista. Polecam.

Świetna książka, taka rzeczywista. Polecam.

ŻYCIOWE DYLEMATY

Z przyjemnością sięgnęłam po kolejną powieść Katarzyny Janus - autorki, która pięknie i wzruszająco opowiada o życiowych zawirowaniach i ludzkich dylematach. "Dopóki będziemy kochać" to historia o poszukiwaniu miłości, która pojawia się niespodziewanie. To ona nas odnajduje i stawia przed różnymi wyborami.

Tym razem poznajemy Ankę Czarnecką, dziennikarkę, z którą wybieramy się w podróż służbową do moich ukochanych Włoch. Zatrzymujemy się w zamku Miramare - cudownym, natchnionym wręcz miejscu o ciekawej i bogatej historii, który dla Ani ma być szansą na napisanie świetnego artykułu, a staje się początkiem życiowych zmian. Kobieta dobiegająca czterdziestki ma niewiele czasu na założenie rodziny i Anka ma tego świadomość. Może dlatego pragnienie o znalezieniu drugiej połówki i posiadaniu dziecka jest u niej tak silne. A tymczasem na jej drodze stają aż trzej interesujący mężczyźni, na widok których serce bohaterki przyspiesza. Z każdym z nich wiąże się inna historia i z każdym łączy Ankę pewna wyjątkowa zażyłość. Antoni, Feliks i Mikołaj... Który z nich okaże się osobą godną zaufania ?...

Katarzyna Janus ma prawdziwy dar do tworzenia wyjątkowych historii, które wymykają się wszelkim szablonom. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że pisząc powieść obyczajową trudno będzie czytelnika zaskoczyć. Powstało już tak wiele życiowych opowieści, że bez trudu udaje się przewidzieć zamysł autora. Tak jest i w tym przypadku, a mimo to powieść "Dopóki będziemy kochać" ma w sobie sporo świeżości. Ciekawy pomysł, nietuzinkowa fabuła, zaskakujące zwroty akcji oraz intrygujący bohaterowie sprawiają, że opowieść wymyka się utartym schematom i zostaje w pamięci na długo. Historia obfituje w niespodzianki podobnie, jak samo życie.

W książce "Dopóki będziemy kochać" autorka zwraca uwagę na wiele ważkich tematów, istotnych, delikatnych, ale takich, których nie można pominąć milczeniem. Historia skłania do przemyśleń i dostarcza mnóstwa emocji. Kiedy uświadomimy sobie, że wszystko w życiu dane jest nam tylko na jakiś czas i powinniśmy doceniać te ulotne chwile póki trwają, to robi się naprawdę poważnie, nostalgicznie i melancholijnie. Powieść jest optymistyczna w swojej wymowie. Bije z niej tęsknota za szczęściem oraz miłością w swojej wielowymiarowej postaci. Zwyczajna ludzka dobroć i życzliwość pomagają zmierzyć się z przeciwnościami losu. Wystarczy tylko zaufać i otworzyć się na świat.
Powołani do życia bohaterowie to bardzo interesujące osobowości, wyraziste i autentyczne w swoim zachowaniu. Paradoksalnie to Anka najmniej przypadła mi do gustu. Drażniła mnie swoją niedojrzałością i niezdecydowaniem. Mimo to jej postać dobrze wpisała się w powieściową rzeczywistość. Zastanawiające były też zbiegi okoliczności, które utwierdzają nas tylko w przekonaniu, że świat jest mały, a przypadkowo poznane osoby mogą mieć ze sobą sporo wspólnego...

"Dopóki będziemy kochać" to powieść zdecydowanie warta przeczytania. Jej lektura nie zabierze dużo czasu, gdyż intrygujące wydarzenia całkowicie nas pochłaniają, a prosty język i lekki styl sprawiają, że książkę bardzo się szybko się czyta. Jeśli chcecie poznać życiowe perypetie pewnej sympatycznej dziennikarki poszukującej swojej drugiej połówki i odwiedzić pewien urokliwy zakątek Italii, to pozostaje mi tylko zaprosić Was do lektury.

ŻYCIOWE DYLEMATY

Tym razem poznajemy Ankę Czarnecką, dziennikarkę,...

Przyzwoicie napisana powieść o zamęcie miłosnym i próbie znalezienia swojego miejsca w świecie. Miejscami jest naiwna, ale gdybym miała ocenić całokształt, to dałabym 6/10.

• Przeczytane 2022
  • Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki Dopóki będziemy kochać