Nad rzeką wspomnień

9788381954846
literatura polska

Świetna

Świetna

Daria Markowska przyjmuje propozycję napisania biografii zamożnego biznesmena. Mężczyzna nie udziela się w mediach i strzeże swojej prywatności. Żeby zacząć pracę nad książką wyjeżdża na dwa miesiące do Nadbużańskich Świerż.
Zostaje powitana przez właścicieli posiadłości w serdeczny sposób, ale tej chwili towarzyszyła dość ciężka atmosfera. Aura tajemniczości i niedomówień daje o sobie znać.

Okładka książki czasami potrafi zmylić czytelnika. Coś takiego przytrafiło mi się gdy wzięłam do ręki "Nad rzeką wspomnień". Las, jezioro, zarośla. W środku z pewnością czeka na mnie opowiastka w sielskim klimacie, ale ku mojemu zaskoczeniu otrzymałam coś zupełnie innego. Jest to literatura obyczajowa w mrocznym wydaniu.
Książka zaczyna się niepozornie. Daria opuszcza Wrocław i kupuje dom w nadmorskiej miejscowości. W ten sposób zamyka drzwi do przeszłości, żeby móc zapisywać nową, czystą kartę swojego życia.
Gdy dotarła do celu swojej podróży akcja od razu nabrała rumieńców. Zbigniew Puchacz wydał jej się miłym i kulturalnym mężczyzną, ale za to sposób zachowania jego żony i to, jak na nią patrzyła sprawił, że poczuła się niekomfortowo w jej towarzystwie. Zresztą już sam nastrój jaki panuje w ich posiadłości wzbudził w niej jakiś taki dziwny niepokój.
Na co dzień nie czytam thrillerów czy horrorów, ale ta szczypta grozy, którą szybko da się wyczuć przypadła mi do gustu. Dodała takiego fajnego smaczku całej tej historii. Stara posiadłość, którą Puchaczowie odnowili, też się świetnie w to wszystko wkomponowała. Tego typu nieruchomości kojarzą nam się przede wszystkim z duchami. Monika Oleksa w bardzo ciekawy sposób przedstawiła wątek dotyczący zjawisk paranormalnych. Nie chciałabym być na miejscu Darii, gdy po razem pierwszy ujrzała postać nieznajomej dziewczynki. Przyjechała do Świerż, tylko po to żeby zebrać materiał do książki, wiec żadnych zjaw nie brała pod uwagę.
"Nad rzeką wspomnień" to intrygująca historia nie tylko ze względu na jej mroczny wydźwięk. Swoją uwagę skupiłam również na problematyce jaka została w niej poruszona. W życiu Darii nie brakowało trudnych momentów. Zdradę męża jakoś udało jej się przetrawić, ale porzucenia przez własną matkę do tej pory nie potrafi zrozumieć. Miała w tedy dwanaście lat, teraz jest już dorosłą kobietą i w dalszym ciągu nie zna powodu dlaczego tak postąpiła. Nawet nie wie czy kobieta, dzięki której pojawiła się na świecie jeszcze żyje. Fakt, że Zbigniew Puchacz w przeszłość miał z nią kont bardzo mocno ją zaskoczył. Wiedząc, że jej nowy pracodawca nie dopuszcza do siebie ludzi z zewnątrz, zaczęła zastanawiać się dlaczego akurat dla nich obu zrobił wyjątek.

"Nad rzeką wspomnień" to idealna książkowa propozycja na długie jesienne wieczory. Klimat oraz nastrój jaki w niej panuje idealnie wpasowuje się w porę roku jaką obecnie mamy. Mnie zafascynowała ta historia już od pierwszej strony.
Nudy z pewnością w niej nie ma. Są za to liczne niedomówienia, złowieszcze spojrzenia i groźby. Wszystko to, owiane jest mgłą z sekretów i rodzinnych tajemnic, które Daria postanowiła odkryć. Przeszłość uderza w nią ze zdwojoną siłą, a rany na sercu, które przez tyle lat były zabliźnione ulegają ponownemu otwarciu. To, że w takich okolicznościach zdoła się zakochać było dla niej wręcz nieprawdopodobne.
Im bliżej byłam zakończenia tej historii na moim ciele pojawiła się "gęsia skórka". Czułam, że będzie emocjonująco, ale nie wiedziałam, że aż tak. W pewnym momencie zrobiło się bardzo dramatycznie i zarazem wzruszająco. Takiego biegu wydarzeń w ogóle nie brałam pod uwagę. Monika Oleksa bardzo pozytywnie mnie tym zaskoczyła.

Z czystym sumieniem polecam wam tę książkę. Jestem pewna, że będziecie usatysfakcjonowani jej lekturą tak samo jak ja.

Bardzo mi się podoba ta książka

Bardzo mi się podoba ta książka

Wciąż zachwyca mnie wrażliwość Autorki na piękno natury i niewątpliwy talent do przekładania tej wrażliwości na słowa.
To jest powieść do smakowania... Do niespiesznej lektury.
Wielowarstwowa, zaprasza do przemyśleń na różnych poziomach. Można zatrzymać się na poszukiwaniu rozwiązania zagadki (zniknięcie jednej z bohaterek),można sięgnąć do refleksji nad doświadczeniem odrzucenia przez najbliższą osobę i powrotem do życia po zranieniu lub po stracie. Można zastanawiać się nad tym kiedy i dlaczego relacja staje się uzależnieniem, zamiast miłością; na ile śmierć i czas wyznaczają kres miłości i jeszcze nad niejednym...
Można też poczuć się bardzo zachęconym do odwiedzin opisywanych okolic nad Bugiem.

Pani Monika nie moralizuje, subtelnie dotyka tylko pewnych strun w duszy czytelnika, a one po skończonej lekturze rezonują sobie...

Dla mnie to najlepsza, z dotychczas przeczytanych, pozycji Autorki.

To jest powieść do smakowania... Do niespiesznej lektury.

Niebanalna...

Niebanalna...

Książka dość przyjemna. Akurat na długie zimowe wieczory. Kiedy młoda dziennikarka Daria przybywa nad tajemniczy Bug i zamieszkuje w pięknym pałacyku bogatego biznesmana nie wie jeszcze co ją czeka i jakie tajemnice z przeszłości odkryje. Jest tu i romans, i miłość, i groza, i w wątek dobrego kryminału. Czy historia Darii skończy się happy endem?

Przykro mi to pisać - bo autorka należy do moich ulubionych - ale nie porwała mnie ta książka. I choć klimat powieści był uroczy, to niestety fabuła znudziła mnie.

"Nad rzeką wspomnień" to zdecydowanie najsłabsza powieść w dorobku M.A.Oleksy. Podczas lektury momentami odnosiłam wrażenie, że znowu czytam "Nad Niemnem", innym razem-przewodnik turystyczny po rejonie nadbużańskim. Słabych punktów książki jest wiele: tendencyjne, kwiatowe personalia głównych postaci (Róża, Malwina Różańska, Daria Makowska),obszerne, infantylne, najeżone antropomorfizacjami i personifikacjami opisy przyrody (najbardziej kuriozalne-portrety wierzb,które pochylały się nad wodą, jakby szukały zgubionych w rzece pierścionków),banalne refleksje nad życiem (w stylu-nie zapominaj, że masz skrzydła, dzięki którym spełnisz marzenia),a jakby tego było mało-pomieszanie fikcji z rzeczywistością (po pałacu snuje się duch kilkuletniej dziewczynki). Ogólnie szwankuje to, co jest głównym wyznacznikiem dobrej powieści: fabuła, akcja, wątki.

To kolejna książka autorki,którą przeczytałam i przyznaję ,że prawie wszystkie mi się bardzo podobały. Znalazłam i tu ciekawą historię ,tajemnice. Akcja toczy się w miejscowości Świerże nad Bugiem . Gdy skończyłam czytać wszystko prawie zostało wyjaśnione .Te tajemnice i zdarzenia z przeszłości dla głównej bohaterki bolesne gdyż przez ponad 20 lat żyła w przekonaniu ,że mama zostawiła ją i odeszła. Okazuje się jednak,że życie pisze scenariusze nie zawsze zrozumiałe dla nas.Lubię "pióro" autorki i często dopadają mnie podczas czytania emocje,wzruszenia ,czasami także pojawiają się chwile zadumy nad życiem . I to co lubię,pokazanie radości nawet w tych najtrudniejszych chwilach w życiu.

Ciepła a jednocześnie mroczna powieść, pełna tajemnic. Wciąga do ostatniej strony. Daria jest pisarką kryminałów, zaproszoną do napisania wspomnień tajemniczego biznesmena. Dużo tu emocji, pięknej przyjaźni i wszystkich aspektów miłości. "Nie ma mocniejszego słowa niż miłość. Ta prawdziwa, świadoma i bezwarunkowa jest jak najpotężniejsze zaklęcie. Nic go nie złamie i nic nie osłabi. Nikt go nie przetnie ani nie pokona. Ono trwa, tak jak trwa miłość."

• Przeczytane 2021
  • Obyczajowe