Słynne ucieczki Polaków

Okładka książki Słynne ucieczki Polaków Andrzej Fedorowicz
Okładka książki Słynne ucieczki Polaków
Andrzej Fedorowicz Wydawnictwo: Fronda reportaż
reportaż
Fronda
2019-01-01
2019-01-01
ucieczki polaków obozy wojna Andrzej Fedorowicz

Bardzo dobra pozycja. Dzięki przeczytaniu tej książki pojawiły się kolejne tytuły które rozwijają wątki bohaterów pokazanych na kartach tej książki.

Hollywood to pikuś. To są dopiero historie! Chociaż czytałam część bibliografii i źródeł historii z tej książki to zawsze warto sobie przypomnieć (bo przystępnie napisana).

Niektóre ucieczki napisane jak opowiadania, bardzo przyjemne do czytania, inne bardziej historycznie.
To pewnego rodzaju skrót, lub preludium - część z ucieknierów spisała swoje wspomnienia, które później zostały wydane i do przeczytania ich zachęcają mnie przeczytane tu ich skrócone dzieje

przeczytalam 3 historie, niezbyt ciekawe

przeczytalam 3 historie, niezbyt ciekawe

2045

Co jest jest jedną z najważniejszych rzeczy dla Polaka? Wolność. Bohaterowie książki Andrzeja Fedorowicza dla wolności gotowi byli na największe ryzyko i poświęcenie. Woleli zginąć uciekając niż pozostać w niewoli.
Autor przestawił 10 brawurowych ucieczek naszych rodaków począwszy od XVIII wieku (Maurycy Beniowski) do roku 1945 (ucieczka żołnierzy AK z sowieckiego obozu w Lubartowie).
Książkę przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, bo o większości tych ucieczek w ogóle nie słyszałam. Wszystko zostało opisane w sposób bardzo przystępny i ciekawy, a każda z przedstawionych historii to gotowy scenariusz na film. Bardzo satysfakcjonująca lektura. Polecam.

Głównym plusem książki to opis pewnych białych kart polskiej historii, które nie przebiły się do masowej świadomości. Całą książkę można traktować jako zbiór ciekawostek, ale przypomina to trochę sienkiewiczowskie pisanie "ku pokrzepieniu serc". A właśnie detale, czyli część historyczna, a nie sensacyjna, jest tutaj fatalna.
Zapewne osobom, dla których historia powinna się składać tylko z prostych i zero-jedynkowych ciekawostek bez wnikania w głębsze szczegóły, spodoba się ona bardzo. Czyta się ją szybko i przyjemnie.

Nieścisłości niestety jest wiele. Pierwszy z brzegu przykład z opisu ucieczki z Sobiboru. Pieczerski przybył tam we wrześniu 1943, a nie w sierpniu 1942. Miał na imię Aleksander, a nie Sasza (to był przydomek). Stawiana w książce teza (włożona przez autora w usta Leona Feldhendlera),iż więźniowie nie wiedzieli jak przeprowadzić bunt też nie jest prawdziwa. Wcześniejszą, zbiorową ucieczkę udaremniła zdrada.
Przywódcy konspiracji spotkali się 29 września, a nie 7 października. Pieczerski nie odrzucił wtedy pomysłu kopania tuneli, gdyż plan był realizowany pod nadzorem Borysa Cybulskiego. Gwałtowne deszcze w drugim tygodniu października, uniemożliwiły realizację tego planu, ze względu na zalanie tuneli. Kapo, który dołączył do konspiracji to był Szymon Pożycki, a nie "Brzecki". Tak jedynie Pieczerski nazwał go w swoich wspomnieniach i zapewne autor bez znajomości tematu to skalkował.

O ile ciekawie jest poznać niektóre historie, o tyle nie należy przedstawionej treści traktować w kategoriach stricte historycznych. Może to być dobry wstęp do zgłębienia tematu poszczególnych epizodów.

Zapewne osobom, dla których historia powinna się...

"
Dla mnie rewelacyjna, historie tych ludzi pokazują, że nawet nie możliwe jest jednak możliwe 😊bardzo, bardzo polecam 👍

"

"Słynne ucieczki Polaków" czytałam z dużą przyjemnością.
Andrzej Fedorowicz zebrał w swojej książce naprawdę ciekawe historie, posługując się przy tym barwnym, pobudzającym wyobraźnię stylem. Mimo, że niektóre z nich już znałam, jak chociażby wyjazd skradzionym samochodem z Auschwitz przez główną bramę obozu czy bunt w Sobiborze, to o każdej z ucieczek czytałam z zapartym tchem.
Na podstawie historii każdego z tych wyjątkowych Polaków można by nakręcić film sensacyjny lub napisać książkę przygodową.
Ogromne wrażenie zrobiła na mnie historia Władysławy Pawłoskiej. Nie znałam wcześniej jej losów i zastanawiałam się czy kobieta, przy tylu przeciwnościach, osiągnie swój cel.
"Słynne ucieczki Polaków" mogę polecić wszystkim miłośnikom historii. Ja z chęcią sięgnę po inne książki autora.

"Słynne ucieczki Polaków" czytałam z dużą przyjemnością.

2030

drobaizgowo przedstawione nasjsłynniejsze wyczyny Polaków, którzypotrafili wyrowadic w pole wroga i w czasach zniewolenia narodowego czy II wojny światowej mimo interenowania czy osadzenia w obozie pracy uciec i wrócicć do ojczyzny. najsłynniejszy jest opiewany już przez Słowackiego Maurycy Beniowski, który brawurowo zasłużył sie także w USA, Rufin Piotrowski 4 miesiące przedzieral się z Syberii przez Prusy.
Podóznikiem którego do wojaży zmusiły okoliczności jest Ferdynand Ossendowski. zakazany w dobie komunizmu pisarz który zagrał Rosjanom na nosie. Z bolszewickiego piekła przedzierał się przez Mongolię i Chiny. Krasnonarsk, Jenisej, uzdrowienie mongolskiej żony wodza- cenne podarunki ułatwiły mu przeżycie. Dotarł do Urgi gdzie spotkął słynnego "CZErwonego barona".
Małżeństwo Pawłowskich
rozdzielono. Włądzia zostawiła u teściów kilkumiesięcznego synka gdy skazano ja na kołchoz, uciekłą z transportu, na pieszo przeszła do Szepetówki (obóz dla kobiet). wreszcie cudem odnalazła synka z rodziną. Niestety w czasie jej odysei NKWD zamordowało męża w Kozielsku.
Zwłąszcza zaintrygowała mnie historia Giertycha, dziadka Romana, który uciekł z hitlerowskiej twierdzy w Srebrnej Górze, jak i ucieczka z Sobiboru, która zainspirowała kilka filmów, a w Polsce została wyciszona. Dała ona nadzieję reszcie wieżniów na wyzwolenie, na ocalenie. Zresztą planowano ją starannie, poza tym wieźniowie zgromadzili przezornie zapasy cennego pożywienia, chcieli też dopilnować, by nikt na skutek ich ucieczki nie ucierpiał w ramach odwetu.
Równie wspaniały były osoby walczące z komunistycznym reżimem, jak np jeden z partyzantów i jego mały oddział, który z powodzeniem nękał komunistyczne przyczółki do 1947 r.
Książka dobre udokumentowana, ze zdjęciami, fotografiami miejsc i ludzi. Autorzy rzetelnie analizują poszczególne przypadki oraz potrafią budować napięcie.

Duma, Honor, Ojczyzna !!! Buta, odwaga i brawura !!!
Fascynujaca opowiesc o polskich bohaterch.
Czyta sie jednym tchem, bawi i wzrusza.
Co wazne napawa optymizmem.

Duma, Honor, Ojczyzna !!! Buta, odwaga i brawura !!!
Fascynujaca opowiesc o polskich bohaterch.
Czyta sie jednym tchem, bawi i wzrusza.
Co wazne napawa optymizmem.

• Historyczne
  • Polska
  • Wojenne

Dodaj cytat z książki Słynne ucieczki Polaków