Najnowsze artykuły
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stephan Lehnstaedt

Źródło: http://touroberlin.com/prof-dr-stephan-lehnstaedt.html
2
6,5/10
Urodzony: 1980 (data przybliżona)
Niemiecki historyk, doktor hab. nauk humanistycznych, badacz i wykładowca akademicki. Doktoryzował się na Ludwig-Maximilians-Universität München, habilitację obronił na Technische Universität Chemnitz, w latach 2010–2016 zatrudniony w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. Pracował także na uniwersytecie w Monachium, na Humboldt-Universität w Berlinie oraz w Londyn School of Economics. Od 2016 roku wykłada dzieje Holocaustu i studia żydowskie w Touro College Berlin. Występuje z gościnnymi wykładami również na polskich uczelniach. Jego główne zainteresowania badawcze to różne aspekty okupacji w czasie I i II wojny światowej, zwłaszcza historia Holocaustu.
6,5/10średnia ocena książek autora
91 przeczytało książki autora
169 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Czas zabijania. Bełżec, Sobibór, Treblinka i akcja "Reinhardt"
Stephan Lehnstaedt
7,1 z 73 ocen
225 czytelników 13 opinii
2018
Życie codzienne okupanta. Warszawa i Mińsk w czasie II wojny światowej
Stephan Lehnstaedt
6,0 z 1 ocen
32 czytelników 0 opinii
2017
Najnowsze opinie o książkach autora
Czas zabijania. Bełżec, Sobibór, Treblinka i akcja "Reinhardt" Stephan Lehnstaedt 
7,1

O Auschwitz wie każdy. Słyszał każdy. O Treblince, Sobiborze czy Bełżcu nieliczni a jeszcze mniej osób zna historię tych obozów. Bez zbędnego pisania, książka musowo do przeczytania dla osób w temacie obozów. KAŻDY musi wiedzieć, że tam też odbywały masowe mordy. Polecam. Książka nie za długa, a faktów można się sporo dowiedzieć.
Czas zabijania. Bełżec, Sobibór, Treblinka i akcja "Reinhardt" Stephan Lehnstaedt 
7,1

Spojrzenie niemieckiego historyka na operację Reinhardt, czyli masową eksterminację Żydów we wschodniej Polsce, przeprowadzoną w latach 1942-43 w obozach w Treblince, Sobiborze i Bełżcu. Lehnstaedt próbuje w zwięzły sposób opisać, jak przebiegała cała akcja i jakie miała skutki - w taki sposób, aby nie zostać posądzonym o "wybielanie" Niemców, ale też żeby nie udawać, że wszystko, co złe, to Niemcy, a kolaborantów i innych przypadków brutalności wśród innych narodów nie było. Nie do końca mu to wyszło, książka też nie pokazuje całości tego złożonego problemu - trudno, żeby całą akcję Reinhardt zmieścić w dwustu kilkudziesięciu stronach...
Już na początku da się zauważyć, że Lehnstaedt podkreśla narodowość innych oprawców (głównie: Austriak, Austriak, Austriak ;) ),a rzadko kiedy wspomina o Niemcach. Jasne, można założyć, że każdy niewymieniony z narodowości członek załogi obozu był Niemcem, ale jednak kontrast jest dość zauważalny. Poza tym autor sporo tematów porusza "po łebkach". W efekcie nieznający za dobrze faktów czytelnik może sam sobie sporo dopowiedzieć i wynieść z lektury nie do końca odpowiadający rzeczywistości obraz historii. Sama sporo czytałam np. o powstaniu w Treblince czy o polskich "poszukiwaczach złota" na terenach dawnego obozu w Bełżcu i czytając "Czas zabijania" widziałam, jak pobieżnie potraktowano te tematy.
To nie jest książka, która byłaby dobrym źródłem informacji o operacji Reinhardt. To raczej kompendium wiedzy, idealne do ułożenia sobie w głowie wszystkich znanych faktów - ale właśnie, trzeba te fakty znać. "Czas zabijania" pozostawia dalej sporo pytań bez odpowiedzi, sporo napoczętych, a niewyjaśnionych wątków, sporo niedomówień. Mi to nieszczególnie przeszkadzało, bo niemało już w tym temacie przeczytałam, a Lehnstaedt przygotował tu pigułkę informacyjną napisaną przystępnym stylem. Ok jako lektura uzupełniająca, ale nie jako główne źródło wiedzy w temacie.