Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki. Śledztwo dziennikarskie

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura faktu
Ag2S

Najgroźniejsza polska agentka. Śledztwo dziennikarskie. Fakty, których dotąd nikt nie połączył Kiedy wybucha wojna, córka barona Kronenberga ma 17 lat. Jej rodzinny pałac zostaje spalony, a żydowskie pochodzenie jest jak wyrok śmierci. Ale Wanda nie myśli o ucieczce i wierzy, że przechytrzy wszystkich. Przepiękna baronówna donosi NKWD, pisze meldunki dla AK, jest prawą ręką asa...

Kiedy wybucha wojna, córka barona Kronenberga ma 17 lat. Jej rodzinny pałac zostaje spalony, a żydowskie pochodzenie jest jak wyrok śmierci. Ale Wanda nie myśli o ucieczce i wierzy, że przechytrzy wszystkich. Przepiękna baronówna donosi NKWD, pisze meldunki dla AK, jest prawą ręką asa Gestapo.
Prowadzi własną wojnę.

Fascynuje, rozkochuje i sprawia, że ludzie znikają. O jej względy walczą najwyżej postawieni mężczyźni, ale to ona rozdaje karty. I nie boi się niczego i nikogo.

Po wojnie Wanda nie przestaje uwodzić. Teczka z jej nazwiskiem trafia na biurko oficera UB. Kilkadziesiąt lat później śladem tajemniczej agentki rusza dziennikarz i historyk.
Odkryje fakty, których nikt wcześniej nie połączył.

Jaką rolę miała do odegrania najgroźniejsza polska agentka?
Kim byli jej kochankowie? Dlaczego jej imię wymazano z kart historii?

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Anna | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Twórczość Pana Michała Wójcika poznałam, czytając wcześniej przeprowadzonego przez niego wywiadu rzeki z Zofią Posmysz pt. ''Królestwo za mgłą''. Tym razem autor zagłębia się bardziej w świat tajemnic kobiety- zagadki. Przed nią nie ukryje się żadna z tajemnic. Zadawałam sobie pytania po przeczytaniu prologu:
Czy czyni ją to bycie lepszą?
Co właściwie nią kierowało zachowywanie się w ten sposób?
Książka ta składa się 29 rozdziałów napisanych w formie reportażu historycznego.
Warto jest przy tym podziękować osobom, które pomogły Panu Michałowi współtworzyć bohaterów, którzy zaznaczyli swój ślad historyczny.
Walorem pozytywnym tej książki jest wiedza, jaką posiada autor i dzieli się nią ze swoim Czytelnikiem o Wandzie Kronenberg. Akcja rozwija, się tutaj powiedziałabym bardzo szybko. Właściwie to jedynie zapamiętałam Wandy strach, jaki miała po wykonaniu każdego zadania. Pan Michał Wójcik swoim podejściem do swoich zawodów potrafi z zainteresowaniem przyciągnąć do poznawania swoich...

Jeżynka | 2018-06-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Nie mam w zwyczaju kolekcjonowania co ciekawszych cytatów w trakcie lektury jednak w przypadku książki Michała Wójcika "Baronówna. Na tropie Na Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki. Śledztwo dziennikarskie" nie mogłam się powstrzymać.
W trakcie konwersacji z jednym ze swoich rozmówców autor mówi: Ja gadam dygresyjnie. Czuję że nie możemy dojść do porozumienia. I niestety w takim stylu napisana jest też ta książka. To jedna wielka dygresja bo postać Wandy Kronenberg jest tylko pretekstem do przytaczania dziesiątek innych historii i postaci powiązanych (bardziej lub mniej) z bohaterką.

Chaos, bałagan, dygresyjność, brak samodyscypliny - to wszystko sprawia że książka ta, na którą czekałam z ogromnym zniecierpliwieniem, nie zachwyciła mnie. A potencjał był ogromny bo jak większość czytelników zainteresowanych okresem II wojny światowej kojarzy postać innej kobiety szpiega Krystyny Skarbek, tak Wanda Kronenberg była do tej pory wielką zagadką.

Michał Wójcik...

DomowaKsięgarnia | 2018-04-06

Historia życia Wandy Kronenberg to materiał na doskonały scenariusz filmowy.

Dziś, jest postacią właściwie zapomnianą. Jest figurą niejednoznaczną, osobą, która przebierała pozy, miała wiele twarzy, a tożsamość zmieniała niczym rękawiczki.

Baronówna to doskonale napisany reportaż, który przykuwa uwagę czytelnika od początku, aż do samego końca. Autor starał się możliwie jak najdokładniej odtworzyć losy Wandy Kronenberg. Cieszę się, że wzbogacił swoją książkę o fragmenty poświęcone ludziom związanym z Wandą mniej lub bardziej bezpośrednio. Dzięki temu czytelnik może poznać lepiej sytuację w jakiej znalazła się nie tylko „Baronówna”.

Autor nie tylko wciąga czytelnika w szpiegowską grę swojej bohaterki, ale też pokazuje jak powstaje rzetelny, pełnowymiarowy reportaż, który jest owocem ciężkiej reporterskiej roboty w najlepszym wydaniu.

więcej na domowaksiegarnia.blogspot.com

matram | 2018-04-04

„Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg – najgroźniejszej polskiej agentki” to bardzo dobrze przeprowadzone i przedstawione śledztwo dziennikarskie Michała Wójcika. Muszę przyznać, że autor „miał nosa” gdy podczas pracy nad zleconym mu rocznicowym dodatkiem o Powstaniu Warszawskim, przeglądając kilkadziesiąt mniej popularnych książek na ten temat zwrócił uwagę na dość nietypowy opis kobiety, która „przelazła przez barykadę, szła z pejczem w dłoni”. Tak zaczęło się tropienie nieznajomej w tysiącach archiwalnych materiałów, od jednej wzmianki, do drugiej – żmudna praca, która trwała kilka lat, ale przyniosła niesamowity efekt. Wójcik przyznaje, że Wanda Kronenberg stała się jego „obsesją” i tak jak inni mężczyźni ponad 70 lat wcześniej uległ jej czarowi.

Szokująca jest lista potencjalnych „adoratorów” Baronessy Kronenberg. Pod jej urokiem byli polscy, rosyjscy, niemieccy, ukraińscy oraz angielscy mężczyźni, z różnych grup społecznych – mundurowi, żołnierze, konspiratorzy,...

Muminka | 2018-09-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 września 2018

Marcin Wójcik swoim umiłowaniem prawdy, reporterską ciekawością i wytrwałością w przekopywaniu sie przeZ dokumenty i świadectwa zaimponował mi przy okazji książki o likwidatorach z AK.
Tym razem samotnie wyruszył na trop legendarnej polskiej podwójnej czy nawet potrójnej agentki, Wandy z Kronenbergów, potomkini baronów.
Naświetla dawniejsze dzieje rodu, bada ich siedzibę w Wieńcu, obecnie w formie zrujnowanego pałacu. Dobrze prosperujące biznesy pozwoliły Kronenbergm wybudować jeden z najbardziej okazałych pałaców w Warszawie, a obecnie stoi tam hotel Victoria.
Beztroskie ziemiańskie dzieciństwo oznaczało naukę umiejetności gospodarskich, jazdy konno, naukę dobrych maniet i brylowanie w wytwornym towrzystwie. Na początku wojny Wanda miała ledwie 17 lat, ale szybko przeistoczyła się w wytrawnego politycznego gracza. Swoim urokiem podbijała serca zarówno gestapowców, komunistów, jak i działączy podziemia. Chyba dzięki awanturniczej żyłce zaangażowała się w konspirację, z tym że...

SpadłoMizRegała | 2018-04-13

Fascynować, budzić strach, manipulować, grać, pojawiać się i znikać, być tam, gdzie zapadają najważniejsze decyzje i być (z) tym, kto te decyzje podejmuje. Kusić, nęcić, wabić, mamić. Być piękną, pożądaną, eteryczną, sensualną. Ile kobiet marzy o tym, żeby być niczym kameleon? Jak powiew zmysłowych perfum, za którymi mężczyźni podążają po to, by zgubić ich ulotną nutę…? Ile spośród nas chciałoby działać jak najlepszy afrodyzjak? Czy to wszystko daje władzę? Kobieta-szpieg, tajemnicza agentka, femme fatale. To brzmi tak enigmatycznie, elektryzująco, nawet romantycznie! Czy chciałabym taka być?

Wokół tych pytań krążyły moje myśli przez kilka dni. Wszystkiemu winna „Baronówna” Michała Wójcika. Przeżyłam coś niesamowitego – od pierwszych stron poczułam jakąś niezwykłą więź z tytułową bohaterką, Wandą Kronenberg. Do dzisiaj nie potrafię odgadnąć, czemu tak bardzo zawładnęła moim umysłem, ale chyba wszystko ze mną w porządku, bowiem nie jestem jedyna. W każdym rozdziale czuć, że autor...

To książka o kobiecie, której większość historycznych laików zwyczajnie nie zna. Ba, nawet ja nie znałam, chociaż oględne pojęcie o historii mam. Po przeczytaniu tego tytułu, a co za tym idzie – zapoznaniu się z rzetelnym życiorysem Kronenberg stwierdzam, że wiedzieć jednak warto. Dlaczego? A dlatego, że jest to postać niezwykle barwna. Taka, która pokazuje, że nie tylko mężczyźni doskonale odnajdują się w sytuacjach ekstremalnych, że nie tylko oni mogą być szpiegami czy tajnymi agentami, przysłowiowymi wrzodami na tyłku dla przeciwników, nieuchwytnymi, choć wiecznie poszukiwanymi.
Kiedy wybucha wojna, bohaterka ma siedemnaście lat. Niewiele, ale z lekcji, literatury i innych TEKSTÓW KULTURY  wiemy, że to wystarczy, żeby zrobić coś znaczącego, a tym samym zasłużyć się dla kraju. Sytuacja Wandy nie była prosta, ponieważ miała żydowskie korzenie, a za samo to groziła jej straszliwa śmierć. Dodatkowo spalono jej rodzinny pałac, pozbawiając w ten sposób znacznej części majątku....

mpw | 2018-04-16
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Książka – echo. Wanda Kronenberg – arcyciekawa, intrygująca postać. Nieznana. Niepoznana. Reportaż muska tę postać. Nie jest to biografia, ani portret, a jeśli, to powierzchowny. Mało materiału źródłowego.
Edith Muller, Wanda Jegoroff, Wera, Lida, Brzeska... - pseudonimy, wcielenia Wandy K. w jej szpiegowskim wcieleniu. A życie prywatne, i wnętrze Kobiety tak zadziwiającej-nie pojawia się... Warszawa – częściowo międzywojenna, częściowo pod okupacją – zawsze przykuwa uwagę, wsysa. Imaginacja Pałacu Kronenbergów na Królewskiej. Antykwariaty i salony sztuki na Mazowieckiej… Kawiarnie, kluby i ich bywalcy. To zawsze gwarantowane zaciekawienie. Kulisy działania Podziemia, AK, wywiadów - interesujące, niepowielające mitów... trochę inne spojrzenie na wojnę, nie nowe, ale warte przypominania. Ciekawa, sprawnie napisana. Nie trafiła mnie jednak. W chaotycznej lekko narracji, w wielości nazwisk gubiłam się. Fragmentaryczność spora. Doskonały to materiał na film - tak bym podsumowała...

kineczka34 | 2018-07-28

Zawiera mnóstwo ciekawych historii o których nie miałam wcześniej pojęcia. Bardzo ciekawy reportaż, napisana w sposób rzetelny, łatwy do zrozumienia. Autor postawił sobie bardzo wysoka poprzeczkę, składając obraz naszej bohaterki niczym rozsypane puzzle. Zdecydowanie polecam!!!

Szatynka | 2018-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Od dłuższego czasu (dłuższy oznacz tutaj lata, a nie miesiące) obserwują stały wzrost zainteresowania literaturą faktu, a szczególnie historią. Tak przynajmniej wnioskuję z oznak pośrednich. Z roku na rok coraz więcej książek o tej tematyce pojawia się na półkach księgarń. Można więc założyć, że jest to odpowiedź na zmieniające się gusty czytelników.
Lubię historię, a do tego literaturę faktu od pewnego czasu przedkładam nad fikcję, zasadniczo więc cieszy mnie ten trend, ale… Zawsze jest jakieś „ale”. Jak wiadomo, nie zawsze ilość idzie w parze z jakością. Do tego zauważam pewno rozwarstwienie literatury historycznej. Wydawcy, a może autorzy, często popadają w jedną z dwóch skrajności: albo serwują nam publikacje do bólu poważne, bez dwóch zdań wartościowe, ale nudne jak flaki z olejem i porywające niczym szkolny podręcznik, albo starają się uwieść czytelnika sensacją tyleż tanią co bzdurną. Chodzi mi o rewelacje typu „Winston Churchill był kobietą w przebraniu”, „Królowa Elżbieta...