Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach

Wydawnictwo: Znak Horyzont
The Third Reich in 100 Objects
historia
Mirka

Symbole żadnego współczesnego ruchu politycznego i żadnego dyktatora nie mogą konkurować pod względem rozpoznawalności z symbolami propagandy Führera i nazistowskich Niemiec. Wspomnienie Trzeciej Rzeszy przywołuje na myśl obrazy kolumn SS maszerujących defiladowym krokiem, wszechobecną swastykę, nurkujące stuki czy rozległe obozy koncentracyjne. Naziści dobrze wiedzieli, że otoczenie i...

Wspomnienie Trzeciej Rzeszy przywołuje na myśl obrazy kolumn SS maszerujących defiladowym krokiem, wszechobecną swastykę, nurkujące stuki czy rozległe obozy koncentracyjne. Naziści dobrze wiedzieli, że otoczenie i przedmioty codziennego użytku mają moc kształtowania myśli. Flagi na ulicach, stadion narodowy, samochód marki Volkswagen Garbus – wszystko mogło się stać kanałem przekazywania ideologii. Było też codziennością milionów zwykłych ludzi, która została uchwycona przez Moorhouse’a.

Wywołujące grozę militaria i pozornie niewinne przedmioty codziennego użytku stały się pretekstem do opowiedzenia historii jednego z najbardziej zbrodniczych państw świata. Czym bawiły się dzieci w nazistowskich Niemczech? Co oznaczał plakat informujący o niewłaściwym zaciemnieniu domu? Autor oferuje unikalne spojrzenie na życie w hitlerowskich Niemczech.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,126826,T...(?)

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,126826,T...»

Bibliotecznie | 2019-01-12

Okazała książka w twardej oprawie kryje wiele interesujących informacji. Na ponad 300 stronach brytyjski historyk, Roger Moorhouse, zaprezentował na przykładzie stu wybranych przedmiotów, w jaki sposób działała hitlerowska propaganda. Przy pomocy przedmiotów codziennego użytku niepostrzeżenie przemycano nazistowskie idee. Każdy drobiazg mógł pomóc w szerzeniu nazizmu na coraz większą skalę. Niemcy już od najmłodszych lat wpadali w tryby systemu, o czym może świadczyć np. figurka Adolfa Hitlera, opisywana w jednym z rozdziałów. Taką zabawkę chciało mieć każde dziecko.

Krótkie teksty w ciekawy sposób przybliżają nam kolejne przedmioty, miejsca i budynki związane z Trzecią Rzeszą. Wzbogacone są o zdjęcia opisywanych przedmiotów. Bogata bibliografia świadczy o ogromnej pracy, jaką wykonał autor przekopując się przez materiały historyczne różnego typu. Zgłębił wiele pozycji popularnonaukowych, a także pamiętniki, opracowania i wspomnienia wojenne, by wybrać sto najbardziej jego...

Alojzy | 2019-01-13

Książka świetnie napisana, opisuję 100 przedmiotów związanych z III Rzeszą. Książkę przeczytałem przysłowiowym jednym tchem, co zdarza się u mnie nieczęsto, dlatego warto ocenić tę pozycję jako rewelacyjną. Minusów nie dopatrzyłem się, autor umieścił fotografie przy każdym przedmiocie. Dodać warto że nie miałem pojęcia o istnieniu niektórych przedmiotów, więc wiedzę w tym temacie wzbogaciłem i utrwaliłem, gdyż tekst jest spójny, bez zbędnych monologów. Polecam.

Ania Kazior | 2019-01-15
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, czy wyjaśniać, czym była III Rzesza Niemiecka. Zbrodnicze państwo pod wodza Adolfa Hitlera przetrwało jedynie trzynaście lat, a przyniosło zatrważającą liczbę ofiar w wojnie prowadzonej na niespotykaną wcześniej skalę. Niestety, nie jest to najbardziej zbrodniczy reżim, jaki istniał na świecie – państwo Stalina i Pola Pota stoją równie wysoko w tym przerażającym rankingu. Jednak to III Rzesza budzi w wielu ludziach nostalgię, bo faszystowska propaganda w hitlerowskim wydaniu stworzyła kult państwa, jednostki i narzędzia do czerpania satysfakcji z przynależności do grupy, w której wszyscy się rozumieją i akceptują. Niczym w sekcie.
Wiele już przeczytałam o państwie hitlerowskim. Głównie o jego zbrodniach, obozach koncentracyjnych, prowadzonych działaniach wojennych, polityce międzynarodowej, okupacji w Polsce, jednak nie trafiła w moje ręce żadna pozycja dotycząca propagandy nazizmu. „Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach” Rogera Moorhouse’a po...

Bartosz | 2018-12-29
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Po pierwsze co mnie wręcz razi w oczy to tytuł. Dlaczego? Ponieważ autor umieszcza w książce nie tylko przedmioty, ale i budynki, oraz ludzi. Najlepiej brzmiałoby ,,Trzecia Rzesza w 100 Symbolach".

Po drugie, jeżeli myślisz, że wiesz już dość o nazizmie, to się grubo mylisz. Wiedziałem, że ideologia stworzona przez Hitlera była traktowana jako religia, ale nie przypuszczałem, że aż tak. Okultyzm, symbole runiczne, i kompleks wyższości. Chory ustrój jak i ich wyznawcy. Wyrażam też wielki podziw postępowi technologicznemu, jak czołg Tygrys - który podobno bardziej zasługuje na miano najlepszego czołgu świata niż sowiecki czołg średni T-34. Panzerfaust niewielka broń, a jaka skuteczna w walce z armią pancerną, prosty w obsłudze nawet dla dzieci. Czy goliat radiowo sterowana mina na gąsienicach.
Mało tego, przeczytałem, że mało brakowało by Hitler zginął przed samym wybuchem wojny. Szczerze ubolewam nad tym niepowodzeniem. Jeżeli uważasz, że wszyscy Niemcy byli zagorzałymi wyznawcami...

Dominika Gaweł | 2018-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Różne są sposoby przedstawienia historii II wojny światowej i związanego z nią terroru. W przypadku powyższej książki, autor wtajemnicza czytelnika w temat poprzez opisanie stu przedmiotów, które były częścią hitlerowskich Niemiec. Wprowadza nas w głąb życia Niemców w trakcie trwania wojny. Dotyka on różnorakich aspektów istnienia Trzeciej Rzeszy. Poznajemy nie tylko działalność Hitlera na polu wojskowym, ale również wiele aspektów z jego życia prywatnego. Ukazane zostają środki reżimu stosowane przez nazistów oraz propaganda antyżydowska szerzona na różnych obszarach życia codziennego. Nie brak tu również nawiązania do nazistowskich obozów zagłady. Poznajemy obywateli niemieckich, którzy otwarcie walczyli z nazistami. Dowiadujemy się, kto odważył się dokonać zamachu na Hitlera oraz jak działała sławetna Enigma. Dzięki kolejno prezentowanym przedmiotom, których opisy nie zawierają więcej niż trzech stron, czytelnik nie popada w znużenie. Ten zawoalowany sposób przedstawienia...

nicole72 | 2018-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Powoli odchodzą ludzie,którzy doświadczyli II wojny światowej.Ale pamięć jest ważna,zwłaszcza,kiedy chodzi o historię,nie tak znowu odległą.
Pamiętam mojego nauczyciela historii ze szkoły średniej.Budził powszechny strach,był bardzo wymagający.Ale jednocześnie-jak on potrafił opowiadać.Wydawało się,że przenosimy się w czasie i uczestniczymy we wszystkich tych wydarzeniach.
Autor książki ,,Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach,, w oryginalny sposób postanowił przybliżyć nam fragment historii.
Sto krótkich rozdziałów wzbogaconych zdjęciami.Każdy przedstawia jeden przedmiot wiążący się w bezpośredni sposób z Trzecią Rzeszą.
Szczoteczka do wąsów Hitlera,kalesony Rudolfa Hessa,ale także broszka z Treblinki czy maszyna szyfrująca Enigma.Niektóre przerażające, inne fascynujące,ale wszystkie ciekawe.
Historia nie może zostać zapomniana.Obojętnie w jakiej formie została przedstawiona, uczy i przestrzega przed powtórką.

Guzikowianka | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Historia stu przedmiotów, które bardziej lub mniej kojarzą się z III Rzeszą. Niektóre z nich teoretycznie tak trywialne jak łóżko czy znaczek pocztowy, inne bardziej symboliczne jak ampułka cyjanku czy napis nad bramą Auschwitz. Każdy z nich „współtworzył” machinę zagłady.
Nie wiem, czym kierował się autor wybierając te właśnie, a nie inne przedmioty. Niemniej jednak cieszy mnie ten dobór. Sama prawdopodobnie nigdy nie zainteresowałabym się ryngrafem żandarmerii wojskowej, o granatniku przeciwpancernym nie wspominając.
Dwie gwiazdki „uciekły” z wyczuwalny brak obiektywizmu. Jest naturalnym, że postaci wymienione w książce do pozytywnych nie należą, co nie zmienia faktu, że od autora tego formatu co Moorhouse, oczekiwałam większego dystansu.

Smuggler | 2018-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2018

100 rzeczy, które pokazują nam czym była III Rzesza, wraz z ich opisem. Choć, przyznam, ich dobór bywa niekiedy.. dziwny, bo obok tak oczywistych jak swastyka, Messerschmit Me-109, Garbus, czy MP-40, plakaty propagandowe, czy nawet akwarelki Hitlera znajdziemy też np. kalesony Rudolfa Hessa (!!!) albo szczoteczkę do wąsów Hitlera. A zabrakło np. munduru SS projektowanego przez Hugo Bossa (jest za to mundur Hitlerjugend). Tym niemniej, choć niektóre rzeczy potraktowano dość pobieżnie i skrótowo, jako całość rzecz ciekawa i wciągająca, pokazująca III Rzeszę nieco inaczej niż zwykle miało to miejsce.

Tomiś | 2019-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2019

Bardzo dobra książka. Pełna ciekawostek, faktów, informacji. To tak naprawdę rozszerzenie encyklopedyczne dla 100 przedmiotów, które miały wpływ na kształt i wizerunek nazizmu. Okraszone interesującymi fotografiami. Od czołgów, poprzez elementy munduru, a kończąc na rakietach i dokumentach.

Książkę czyta się szybko i sprawnie. To zasługa stylu, w którym jest pisana. Lekko, przejrzyście, przystępnie. Książkę polecam nie tylko wszystkim tym którzy są zainteresowani militariami. Dla siebie coś interesującego znajdą i historycy, i uczniowie szkół średnich, i wszyscy ci których interesuje świat i historia XX wieku.

Tomasz | 2018-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Bardzo interesująca pozycja. Czyta się szybko i przyjemnie.