Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach

Znak Horyzont
2018-11-26
2018-11-26
Roman Sidorski

Kompendium wiedzy o III Rzeszy przedstawione w formie 100 rozdziałów opisujących przedmioty charakterystyczne dla tego okresu historycznego. Każde hasło opatrzone jest zdjęciem/ zdjęciami i przypisami. Przy okazji prezentowania jakiegoś przedmiotu autor omawia rozmaite zjawiska z nim związane. Na przykład puzderko na szminkę należące do Ewy Braun jest okazją do opisu relacji łączącej tę kobietę z Hitlerem, a katalog z jednej z Niemieckich Wystaw Sztuki to pretekst do przedstawienia poglądów nazistów na zadania artystów i skupienia się na pojęciu „sztuki zdegenerowanej”. Niektóre hasła dotyczą rzeczy związanych z życiem codziennym Niemców za czasów Hitlera, a inne dotyczą działań wojennych i ludobójstwa.
Z książki można się dowiedzieć wielu interesujących rzeczy na temat uzbrojenia armii hitlerowskiej, wyposażenia wojska, działania aparatu represji, propagandy.
Nie odkryłam jednak klucza, który zdecydował o kolejności prezentowanych haseł. Nie są one w żaden sposób uporządkowane, czy podzielone na jakieś grupy. Mam wrażenie, że ich kolejność jest zupełnie przypadkowa. Raz czytamy o szczoteczce do wąsów Adolfa, a zaraz później o antysemickim czasopiśmie, by za chwilę przeczytać coś o „Main Kampf”. Popiersie Geli, kuzynki Hitlera poprzedza rozdział o samolotach Junkers. Według mnie materiał aż się prosi o posegregowanie i umieszczenie w osobnych częściach na przykład tego, co dotyczy wojskowości i tego, co życia cywilów; a może osobno to, co wiąże się z okresem przed wybuchem wojny i działań wojennych.
Książka Rogera Moorhouse'a na pewno zainteresuje tych, którzy fascynują się historią II wojny światowej jej charakter jest dość lekki i nie nazwałabym jej poważnym dziełem historycznym. Raczej zbiorem ciekawostek, prostych informacji, z których wiele na pewno już znacie.

Bardzo interesująca forma przybliżenia mniej znanych aspektów III Rzeszy. Książka dobrze zbilansowana, nie powiela czarno-białych schematów; przedstawia również tematy mniej znane, które warto poznać.

Powiesz szczerze, że ta książka mnie miło zaskoczyła. Autor przedstawia w jego opinii 100 przedmiotów charakterystycznych dla Trzeciej Rzeszy razem z rysem historycznym każdego z nich. Przyznam szczerze, że jest to świetnie zrobione. Sporą część przedmiotów znałem, ale znalazło się tu dużo unikatów. Każdy z przedmiotów ma załączone także zdjęcie. Byłem pewien, że znajdzie się tutaj samochód Volkswagen Garbus, czy niemiecki karabin maszynowy MP-40, samolot Messerschmitt 109, ale nie spodziewałem się innych elementów nazistowskich jak zestaw farb Adolfa. Znajdziemy tutaj elementy propagandy nazistowskiej w postaci elementów sztuki wojennej jak i życia obywateli. Wszystkie te elementy dały Nazistom możliwość kształtowania świadomości narodu Niemieckiego. Największe wrażenie na mnie zrobiły zabawki przedstawiające wodza. Dzieci w III Rzeszy były indoktrynowane już od najmłodszych lat. Książka ta jest naprawdę fenomenalna.

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Nietuzinkowy sposób na opisanie jednego z najstraszniejszych, a jednocześnie najbardziej intrygujących reżimów totalitarnych w historii. Przejazd przez sto przedmiotów okazał się doskonałą metodą na objaśnienie nie tylko historii, ale i psychologicznych i socjologicznych aspektów III Rzeszy.

Interesujecie się historią XX wieku? A może chcielibyście się dowiedzieć co nieco na temat III Rzeszy- inicjatora zagłady, rozlewu krwi, polityki rasowej, eksterminacji ludności na masową skalę, które stały się piekłem Europy?

Bardzo fascynuje mnie historia. Mam kilka ulubionych epok, a jedną z nich są właśnie czasy II Wojny Światowej. Dlatego też zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę, którą muszę powiedzieć było mi bardzo trudno zdobyć.

Autor przedstawia historię nazistowskich Niemiec, narodzin zbrodniczej ideologii i jej konsekwencji, a także konkretne postacie mające swoje miejsce w III Rzeszy, w bardzo unikalny sposób. Książka zawiera masę ciekawych ilustracji, a przede wszystkim zdjęcia opisywanych przez autora 100 przedmiotów, które są związane z państwem Hitlera lub stanowią dowód na ogromne zbrodnie dokonane przez nazistów. Możemy w niej m.in. znaleźć legitymację partyjną Hitlera, pudełko na szminkę należące do Evy Braun (ukochanej dyktatora),broszkę z Treblinki czy ampułkę po cyjanku użytą przez Göringa.

Właśnie ta nietypowa forma książki skłoniła mnie do jej kupna i jak najszybszego przeczytania! Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, książka jest pisana w bardzo przystępny zrozumiały sposób, a autor odwoływał się do wielu ważnych historycznych źródeł, co uważam jest dość istotne przy tworzeniu tego typu literatury.

Przyszło mi również na myśl, że jest to świetna książka dla ucznia, który mógłby poznać dzięki niej wiele przydatnych, historycznych informacji bez zanudzenia się na śmierć podczas nauki ze szkolnego podręcznika.
Niemniej jednak dla pasjonatów historii, którzy nieprzerwanie zgłębiają tego typu dzieła, ta książka nie będzie dużym zaskoczeniem, gdyż w większości zawiera dość podstawowe i powszechne informacje.

Niby tylko opis stu przedmiotów, a w rzeczywistości kawał ciekawej historii.

Niby tylko opis stu przedmiotów, a w rzeczywistości kawał ciekawej historii.

Książka z pozoru bardzo ciekawa. Po bliższym poznaniu nużąca. Z racji przyjętej formuły, wszystkie przedmioty opisane bardzo ogólnikowo. Wiem, książka nie jest z gumy, trzeba było jakoś upchać te sto przedmiotów. Moim zdaniem dobór opisywanych przedmiotów też jest dyskusyjny. Ale jak napisałem wcześniej, trzeba było znaleźć te sto przedmiotów.

2047

Bardzo ciekawa książka. Autor przedstawił 100 symboli związanych z Trzecią Rzeszą. Mnie najbardziej zainteresowały te nieco bardziej osobliwe jak np. szczoteczka do wąsów Hitlera, którą zabierał ze sobą w każdą podróż (w czasie I wojny światowej preferował nieco bardziej okazały zarost, ale ponoć skrócił go by maska gazowa lepiej przylegała do jego twarzy),puzderko na szminkę Evy Braun, egzemplarz Mein Kampf (łączny nakład za życia autora to 12,45 mln sztuk, a nazistowskie państwo rozdawało to dzieło wszystkim nowożeńcom),czy kalesony Rudolfa Hessa.
Warto przeczytać. Polecam.

Książka w oryginalny sposób opisuje historię III Rzeszy, mianowicie za pomocą przedmiotów, budowli, dokumentów, czyli rzeczy materialnych. Mamy tu przeróżne przedmioty, od odznaczeń hitlerowskich typu żelazny krzyż, poprzez broń używaną w czasie wojny, oraz puszkę z Cyklonem B, czy gwiazdę Dawida, którą musieli nosić Żydzi. Jest nawet figurka Hitlera dla dzieci do zabawy.

We wstępie Richard Overy pisze, że „Wizerunek był niezwykle ważny dla Hitlera i kierowanej przezeń partii narodowosocjalistycznej. Widoczność w przestrzeni publicznej to jedna z kluczowych przyczyn sukcesów wyborczych nazistów z początku lat 30. XX wieku.” I dalej: „Widowiskowe parady, marsze z pochodniami oraz flagi i symbole składały się na starannie przygotowany i zaaranżowany polityczny spektakl. To on wyróżniał ruch narodowosocjalistyczny spośród konkurentów. Norymberskie zjazdy partyjne stały się zaplanowanym i wyreżyserowanym świadectwem „rewolucji narodowej”, imponującym nawet jak na dzisiejsze standardy.” W tym sensie to był nowoczesny reżim totalitarny, co jasno pokazuje Moorhouse przedstawiając wiele symboli, mitów i rytuałów kultywowanych przez nazistów; w propagandowym sensie był to zatem nowoczesny reżim totalitarny.

Podkreśla też Moorhouse, że naziści zręcznie wykorzystywali nowe osiągnięcia techniczne (radio, film, plakaty, fotografie itd.) i „zyskali istotną przewagę w wojnach propagandowych lat 30. i 40.” Oczywiście też fałszowali historię na potęgę. Na przykład Horst Wessel, legenda nazistów, został zabity w trakcie sutenerskich bijatyk, ale zrobiono z niego męczennika sprawy.

Przedstawia też Moorhouse osiągnięcia techniczne tego reżimu: wówczas zaprojektowany a do dziś używany kanister na benzynę, volksvagen garbus, autostrady. Również w dziedzinie militarnej hitlerowcy odnotowywali sukcesy, na przykład projektowano świetne samoloty. To było naprawdę technologicznie zaawansowane państwo, całe szczęście, że nie wygrało wojny...

Marzy mi się podobna książka o reżimie stalinowskim gdzie przedmiotami byłyby: odznaka NKWD, mapa z podziałem Polski będąca załącznikiem do paktu Ribbentrop-Mołotow (jest też w tej książce),pistolet z którego zabijano polskich oficerów w Katyniu, numery naszywane na walonki więźniów gułagu, itd., itp., ale nie sądzę, żeby taka książka powstała...

Dostaliśmy świetną popularną książkę historyczną. Więcej takich poproszę!

Oryginalne przedstawienie historii reżimu hitlerowskiego poprzez przedmioty, budowle, dokumenty, czyli rzeczy materialne. Pokazuje Moorhouse jak wielką rolę przywiązywała III Rzesza do budowy wizerunku za pomocą symboli, mitów, rytuałów. Ilustruje też zapiekłe okrucieństwo oraz zaawansowanie militarne i technologiczne reżimu. Popularyzacja historii w znakomitym stylu....

Książka to zbiór 100 przedmiotów powiązanych z III Rzeszą z 2-4 stronicowym ich opisem.

Można traktować książkę jako ciekawostkę - mimo, iż sporo wiem o III Rzeszy, to o kilku przedmiotach wcześniej nie słyszałem.

• III Rzesza
  • II wojna światowa